Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@lopina
.

– još kad vam je TNPL bila super na 4.000kn .

– I love this game.
Pozdrav !


U ta vremena je LPLH kupila brod Danicu za 23 mil $.
Samo šest mjeseci kasnije nije vrijedila ni 5 mil.%.
Nafta je u tom trenutku bila blizu 150 US$.I pala je na 34 $ u samo šest mjeseci.
ATPL je u tom trenutku mogla prodati panamax u izgradnji za 100 mil $.A sada za iste novce je mogla kupiti tri.
U tom trenutku s obzirom na vozarine,dobit od 600 kn bez prodaje brodova u 2008.,veliki broj novogradnji
koje su trebale vrijediti dva do tri puta više od investicije TNPL je trebala biti na 8.000.
U međuvremenu vozarine su se strmopizdile što je uvjetovalo negativno poslovanje ,a NAV se smanjio dva do tri puta.
U tom trenutku za TNPL je bio :
P=4.000 P/E=4.000/600=6,7 P/NAV=4.000/6.000=0,67
P/E X P/BV=6,7X0,670=4,48
Kažu da je sve do 22,5 solidna kupnja.
Na sadašnju cijenu od 1700 kn ovaj umnžak je preko 50.Pao NAV,a dobiti nema.
Inaće u tom trenutku je bilo vrijeme prosperiteta i krizu su predviđali neki ćudaci.
U tom trenutku TNPL po 4.000 je bila pametna kupnja.Ali samo matematički tj.fudamentalno.Ipak je ovo burza.
Ivana budi pametna i ne postavljaj ovako glupe i neprimjerene primjere,Malo ozbiljnosti ne bi škodilo.
Ti to možeš.



@lopina
.

– zbilja znate puno o dionicama, ali imam osjećaj kako uvijek ulazite u krive investicije.
– ako već idete u nelikvidne, zašto ne izaberete one koje pozitivno posluju i dijele dividendu.
– a na tržištu ima zbilja dosta likvidnih i o.k. firmi. a te su po meni zbilja i najbolje.

– ne kužim zašto sada ući u neku dionicu iz koje se ne može izići ?????????????

– I love this game.
Pozdrav !


Dividendne dionice su najčešće skupe i one su premalo pale,što znaći da nemaju prostora za veliki rast,a to je nekoliko stotina posto u slijedeću godinu dvije.
Kupujem dionice firmi kojima prijeti stećaj,ali za koje mislim da će se izvući.
Kupio sam i ELPR na 30 u trenutku objave stećaja i pogodio.
P/BV=30:437=0,07 HT 1,3 HT je dvadeset puta skuplji po ovom pokazatelju.
Naravno da u ovakvim dionicama treba čekati.Za jednu godinu 100%,za dvijetri 200 do 300%.
Ja sam sa time zadovoljan.
Naravno da ta ovakve "bisere" treba imati disperziju kapitala.Treba se ponašati kao fondovi rizičnog
kapitala.Nažalost, bez mogućnosti ulaska u upravu,što ovi fondovi mogu.
U ovim "biserima"leži potencijalno najveća dobit.
Vidjet ćemo što donosi budućnost.


– dosta toga znam o toj dionici,
– gospodinu Twixer-u, sam pisala kako će ta dionica pasti s 3.000kn,
– i pala je, ali tada sam bila u nekim drugim investicijama i nije bilo love za jeftinu kupnju.
– a sama dionica je stvarno o.k.
– samo su sada zbog ove krize puno slabiji rezultati, pad prodaje i pad dobiti.
– ali još uvije pozitivno posluju i stvarno su jako malo zaduženi.

– div. im je na ovoj cijeni cca 3%, ali uz smanjenu dobit to bi ove godine moglo i dosta niže.
– a ako sada bude išao i rast cijene dividenda će zbilja biti zanemariva.

– dobra stvar su mirovinci koji su u toj dionici.
– a jednog dana bi oni mogli i dizati tu cijenu, kada ?????????

– a i p/e im je malo veći za firme toga tipa.
– ponavljam, firma o.k., a rast će ovisiti o mirovincima.

– I love this game.
Pozdrav !

[/quote]
Stvara se pozitivna spirala, cijena ide prema gori, struktura dioničara stabilna – posjeduju 4 S (strpljenje,spoznaju,sredstva,sreću), mogućnost kupovine OMF radi smanjenja cijene ulaska, OIF su tu.
Poslovanje(1.kvartal 2009. je bio loš-zabrana rada trgovina nedjeljom, kao 4.kvartal 2008.godine) ali 2. i 3.kvartal 2009.godine su ponovili odlične rezultate(rekordnih godina) zbog turističke sezone te dobit ne bi trebala značajno odstupati od prosjeka dobiti ranijih godina.
Velite pad prodaje i pad dobiti-pa iz rezultata za prva tri kvartala to nije vidljivo tj.nije tako statistički značajan pad(pogledajte poslovanje zadnjih 10 godina)!
Kažete još uvijek pozitivno posluju=da, već dugi niz godina i to solidno, te zaduženi zanemarivo.
Dividenda nije velik postotak ali se isplaćiva svake godine u 2 navrata, ne bi rekao da je zanemariva!

Ja velim da je kandidat za 100 % rasta cijene dionice u 2010.godini(31.12.2009. 2625kn) pa sam zato se i javio jer ste upitali koje su to dionice koje bi mogle odraditi takav rast! Što se tiče mirovinaca i dizanja cijene, po pravilniku mogu početi ulagati iznad 2858kn po dionici.
P/E 12 na razini dobiti za 3.kvartala 2009. –kažete velik, pa kako kome
na razini zadnjih 12 godina prosječno pri cijeni od 3000 kn P/E 13
P/B 0,75 pri cijeni od 3000 kn
Volim pročitati i drugu stranu medalje premda mi niste argumentirali kako vi znate a pitali ste ovaj vikend, koje su to dionice koje će rasti 100% u ovoj godini, ja sam naveo a vi recite svoje mišljenje o navedenom ulaganju. Možete i sami predložiti koje bi to dionice mogle odraditi taj rast.

Štednja je mudrost trošenja.


U tom trenutku TNPL po 4.000 je bila pametna kupnja.Ali samo matematički tj.fudamentalno.Ipak je ovo burza.
Ivana budi pametna i ne postavljaj ovako glupe i neprimjerene primjere,Malo ozbiljnosti ne bi škodilo.
Ti to možeš.

– točno, tada je to vama bila jako dobra kupnja, ali meni nije nikako, niti sam tada ulazila u dionice takvog tipa.
– a pitanja nisu glupa, ovakva razmijena informacija koristi i memi i vama, zbog toga nam i služi forum.
– ovo naše piskaranje nikako se ne može svesti pod drukanje bilo koga tipa.
– jer zašto ne bi na ovoj temi pisali i neke stvari koje i nisu dobre za neku investiciju.
– najbolji ste mi kada dođete na temu ATPL i napišete ja nemam dinica ATPL jer ta dionica ne valja zbog….

– evo vama TNPL ne vrijedi sada na ovim cijenama.
– a meni je sasvim o.k. jer znam kako ću je nekima poput vas za cca 2god. prodavati za 4.000kn.
– tada će te već pronaći sve parametre zašto je ona o.k.

– ali ne vjerujem kako ću to držati 2g. a da neću prodati.
– evo ATPL sam prošle godine sigurno 5-6 puta kupovala i prodava jer je likvidna.
– a vi na nelikvidnima to sigurno nećete imati šanse.

– tako isto i LPLH, možda je ona dobra i jeftina, ali ako se tržište sruši sigurno vam nema izlaza iz tih dionica.
– a kamikaza koje će to prodavati ispod 100kn, uvijek će biti tako u tim situacijama.

– ali ako firma daje dividendu koja je veća od kta. tada zbilja nema straha biti u takvim dionicama.
– a još je najbolje kada je najlikvidnija, dividenda 10%, brane ju mirovinci, ali takva je samo jedna i zove se HT.

– I love this game.
Pozdrav !


U tom trenutku TNPL po 4.000 je bila pametna kupnja.Ali samo matematički tj.fudamentalno.Ipak je ovo burza.
Ivana budi pametna i ne postavljaj ovako glupe i neprimjerene primjere,Malo ozbiljnosti ne bi škodilo.
Ti to možeš.

– točno, tada je to vama bila jako dobra kupnja, ali meni nije nikako, niti sam tada ulazila u dionice takvog tipa.
Ivana ne prodaji pamet.Negdje sam pročitao da si početkom prošler godine sa 1/3 portfelja bila
u bedacima.Oni su najviše pali.Naročito su se strmopitdile dionice druge lige za pokriće margina:
LPLH,KOES,ELPR nešto manje su padale jer se moralo prodati.
KOES je u jednom trenu tresnuo 85%.Mislim sa 1050 nq 160.
ELPR je u jednom danu pao 75%,a sutradan skočio 300%.
A koliko si ti izgubila u bedacima sa tom 1/3 portfelja.To su ogromni gubici,ali i šanse za buduću zaradu.Ako sam neku dionicu kupovao po 100,zašto je nebi kupovao po 10,ako se poslovanje trvrtke nije bitno promijenilo.Mislim,da je bitno da u trenutku kupovanja nisam kupovao trenutni
hit tj.balon.
Ako sam prije dvije godine kupovao i prodavao TNPL po 6.000 do 7.000 tis i smatrao sam da sam
tu siguran od velikih gubitaka,tada sadašnju cijenu od 1.700 smatram bagatelom.I držim je na oku.
Ali bedaci sa velikim padom cijena dionica su moj odabir.Smatam da su prejeftine,što ne znaći da
neće biti i jeftinije.Ne vjerujem jer ne mogu u zalog za kredite.

Best buy trenutno su INA i JNAF po meni. Oboje u rastućem trendu, uz predstojeće neizbježne špekulacije kad se Jaca i Medvedev sretnu mogu napraviti čuda.

Second best buy – brodari. Već dugo su izvan fokusa, i promijenili su trend direktno iz pada u rast. Prodaju skeptici, no ovaj rast dionice brodara prate…

Početak tjedna bi moglo biti oblačno za sve dionice, sredinom i krajem tjedna razvedravanje. Lijep pozdrav pacijentu u kešu koji dijeli svima jedinice [bye]

When speculation has done its worst, two and two still make four.

– ali ako firma daje dividendu koja je veća od kta. tada zbilja nema straha biti u takvim dionicama.
– a još je najbolje kada je najlikvidnija, dividenda 10%, brane ju mirovinci, ali takva je samo jedna i zove se HT.

– I love this game.
Pozdrav !


Pošto uvijek spomenete HT, usporedit ću to sa svojim prijedlogom CKML!
Trenutno je bolje ulaganje u CKML negu u HT. Pri trenutnim cijenama i rezultatima za 3.kvartala:
CKML P/B 0,71 HT P/B 2
P/E 12 P/E 13
Na razini prosjeka zadnjih 10 godina nije velik razlika u ova dva pokazatelja za CKML a za HT se zna!
CKML manji dio daju u dividendu a većim dijelom vrše akvizicije, kupuju dionice drugih poduzeća(možda dobar dio i dionica HT-a), povećavaju financijsku imovinu, evo u 2007.godini su fino zaradili na prodaji dionica mlinara a u 2009.godini su kupili 43% dionica Trgostila.
Ht velik dio dobiti daje u dividendu!
Ove navedene dionice imaju sva 4 OMF u strukturi dioničara, naravno nije usporedivo sa ulogom ali malo je dionica u kojoj su sva 4 OMF.
Sin od 2 najveća dioničara CKML, NIno Vraga je investicijski savjetnik i broker pa je i to razlog vrlo uspješnog trgovanja te investiranja u druga poduzeća dok HT ne vrši neke akvizicije a ima ogromna sredstva i mogućnosti. Po zaduženosti su slične tj.mali dug imaju. Postoji mogućnost da krizu iskoriste kao priliku tj.izađu iz krize jači obje firme ali CKML nešto poduzimaju-pristupanje NTL-u, kupnja trgostila, dok HT ne vidim neke poteze. Ht po poslovanju teško može bolje a CKML mogu pa i ostvarivali su bolje rezultate npr.u 2007.g. EPS 441 kn, HT ima manju mogućnost širenja u Hrvatskoj dok CKML imaju ogromnu mogućnost nacionalnog širenja. U strukturi dioničara CKML su 4 člana iz uprave, PBZ Invest, nema većinskog vlasništva, radnici=dioničari, OMF, OIF, mali dioničari.

Ukoliko ne vjerujete da CKML neće rasti bar do 5000 kn po dionici , tj.ostvariti 100%rast u ovoj godini navedite razloge.

Štednja je mudrost trošenja.



Sorry al ne kužim. JNAF mora još puno žganaca jesti da bude kao LEDO.

– evo i mojih argumenata, ali bih molila bez svađanja.

– dug LEDA je 115.54%, a JNAF-a 4.81%.
– LEDO je na preko 2 buka, a JNAF na 1.

– vi sladoled LEDA ne morate kupiti, ali usluge JNAF-a koristite a da to niti ne znate.
– LEDO je o.k. firma, ali ne na ovim cijenama.
– na ove cijene ga je kupnjom doveo jedan mirovinac.
– a rast JNAF-a spriječava jedan fond prodajom dionica.

– ovo sam već pisala, nije vam se svidjelo, ali ću ipak ponoviti.
– LEDOV sladoled je zbilja skup, konkurencija nudi slićnu kvalitetu (njemačka kvaliteta) po tri puta manjoj cijeni.
– evo ja ove godine nisam kupila LEDOV sladoled, nije da nemam novaca, nego zašto bi nešto platila 3 puta skuplje.
– ali ovaj naš narod ne gleda puno na te sitnice, vole dizati kredite i plaćati skupo.
– još velika većina kod nas razmišlja kako je auto sigurna investicija i velika vrijednost dok su dionice previše rizične.
– i dok je god tako zašto LEDO ne bi zarađivao troduplo na svojim sladoledima.
– ali konkurencija je tu.

– jedan JNAF takve konkurencije jednostavno nema, jer je monopol.

p.s. imala sam dionce LEDA.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

JNAF ti je skup anđele. Duplo skuplji od Leda (trenutno). Ne porema booku, nego prema odnosu cijene i zarade jer kad cijena dionice dođe na book, od tog se trenutka gleda bussiness,a ne imovina. Jnaf je trenutno poor bussiness jer je povrat na kapital duplo manji od oročenja u banci. Ukoliko vjeruješ da će utrostručiti dobit, onda nije. Ali zek što to učini. Nemam nit Ledo nit Jnaf.

nitko nezna upotrebljavat č i ć….

Moderatora treba zabranit!!!

Danas je depresivni ponedjeljak (http://www.net.hr/zdravlje/page/2010/01/18/0040006.html?pos=n1) , dakle mogli bi u minus… s obzirom da će biti iracionalnih prodaja preporučujem danas kupnju vaših osobnih best buyeva, i ako ste odjednom naumili prodati vašu perjanicu jer se osjećate loše i bezvoljno – nemojte – sutra će vam biti žao….

fundamentalist


nitko nezna upotrebljavat č i ć….

bosanac, u net komunikaciji se izbjegavaju navedeni znakovi zbog kompatibilnosti s razlicitim OS-ima, browserima i postavkama u Regional options panelima… tako da to nije znak neznanja!

Čovjek koji ne pravi greške obično ne radi ništa.


Informanka.

– kamo ćemo ići u ponedjeljak, odnosno idući tjedan.

– trenutno imamo zbilja zanimljivu situaciju.
– po TA većine naših tehničara, a i samih grafova, jer tako kažu, morali bi rasti.
– ali ameri su pali, zbog jedne banke.
– a i mali žuti su posustali.
– kod svih njih mi je nekako i realno neko hlađenje jer su stvarno imali lijepi rast.

– a mi smo stvarno neznatno porasli, i to zahvaljujući HT-u i INI koje su povukle crobex.
– pretežno sam u dionicama i pad mi nikako ne odgovara.
– ali mislim da ćemo ipak pratiti svijet.
– a i vidjeti ćemo koliko su pouzdani ti grafovi analitičara.

– gospon Tigrus, može li koji komentar.

– I love this game.
Pozdrav !

kolegice,

Vi znate kako nas dvoje funkcioniramo:
Kud Vi okom, tu ja skokom

i naravno da moze komentar.

trend je rastuci i ovo stajanje na 2156 je posljedica dolaska na boolinger i vrucih oscilatora.
target crobexa na 2300 vrlo izvjestan.

ustvari, garantiram Vam dolazak na 2300.

[smiley]

New Report

Close