Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Što nije naslov teme "Best buy"!? Pa nevidim da itko u tom smjeru piše.

Čitajući postove Ivane7 u većini slučajeva mi se diže kosa na glavi, ali barem jedina nudi svoj "best buy" i obrazlaže ga! Zato 100!!

Nemam volje za pisat, niti da široko obrazlažem.

Moj "best buy"
– ernt
– diok
– tnpl
– kodt ( po cijeni ne većoj od 1700 )

Ivana evo pojavila se i virtualna burza pa ako si u top 1 stvarne burze ni ovdje neće biti probem biti bar u prvih 10 [wink]

Ne znam da li je gosdpodična Ivana u minusu, ali se zna da ste vi u minusu, vjerojatno ste rekorder po minusu na ovom forumu za ovu godinu ( sve dokumentirano na forumu, sve loše procjene kupovine ).

Tako da mi nije jasno zašto se radujete tuđoj nesreći, ako je vaša daleko veća, ako ne i najveća.

lp

Komšija, ja bi reko da ima ovih mešetara koji su uglavili na mlogim hartijama. Izgleda da je Božič Bata zaobišo berze ove godine. A sledeče kreče malo žešča rasprodaja več 04.01.2010. zato šta če Američani opet sve da povuku zbog takse. Ko nije izvuko profit več debelo kasni. Ko šta sam predviđo likvidnosti sve manje – izači je sve teže pa čak i sa minusom.


Što nije naslov teme "Best buy"!? Pa nevidim da itko u tom smjeru piše.

Čitajući postove Ivane7 u većini slučajeva mi se diže kosa na glavi, ali barem jedina nudi svoj "best buy" i obrazlaže ga! Zato 100!!

Nemam volje za pisat, niti da široko obrazlažem.

Moj "best buy"
– ernt
– diok
– tnpl
– kodt ( po cijeni ne većoj od 1700 )

slažem se sa vama kolega,

neke hartije koje navodite sam izučavao pre neko vreme, a o ERNT se i kod nas na Belexu priča kao jedna od pametnih investicija na ZSE. Dodao bi još i HT ako smem. Zbog dividende. Takođe i VIRO iako tu možda mnogi neće da se slože, ali meni je mnogo važno da kompanija nema problema sa likvidnosti i da postoji kako tako stabilno poslovanje u sledećoj godini dve.

Pa na primer i ADRS je veoma dobra kupnja na ovim cenama, kao i Končar holding KOEI.

Hteo bih da dam i nekoliko best sell tipova ako smem. Ono što po meni obavezno treba da se pokrati u ovo vreme (dok još kolko tolko ima kupnje) su male banke kojima core posao nije retail bankarstvo, nego izlaganje investicijskim kreditima dužnicima koji neće moći to da namiruju nego će te banke to morati da otpišu.

To su razne CEBE, KABE i ostale babe koje nemaju banke matice koje će da im daju pare nego će da otpišu ta potraživanja i da se dovedu u poziciju veoma velikog smanjenja vlatitog kapitala. Izgleda da ovo mnogi nisu shvatili na vreme i ostali u tim pozicijama ko u pekmezu i sada ne mogu da izađu van. Veliki igrači su to nanjušili i ovo vreme jesenje euforije izašli van iz tih pozicija.
Kad pogledam kupnju na tim hartijama sve je jasno. Još ima par desetaka hiljada kuna na kupnji po kolko tolko razumnim cenama za izlaz, a kasnije možete da zaboravite na to. Kapital zaključan za mnogo vremena i ko zna da li će uopšte moći da se izvuče.

DOĐAVOLA SVE DOĐAVOLA SAMNOM


Ne znam da li je gosdpodična Ivana u minusu, ali se zna da ste vi u minusu, vjerojatno ste rekorder po minusu na ovom forumu za ovu godinu ( sve dokumentirano na forumu, sve loše procjene kupovine ).

Tako da mi nije jasno zašto se radujete tuđoj nesreći, ako je vaša daleko veća, ako ne i najveća.

lp

Komšija, ja bi reko da ima ovih mešetara koji su uglavili na mlogim hartijama. Izgleda da je Božič Bata zaobišo berze ove godine. A sledeče kreče malo žešča rasprodaja več 04.01.2010. zato šta če Američani opet sve da povuku zbog takse. Ko nije izvuko profit več debelo kasni. Ko šta sam predviđo likvidnosti sve manje – izači je sve teže pa čak i sa minusom.

[/quote]

moram da se složim savama komšija, evo baš sam napisao na temi CEBA-R-A kako sam umalo kupio tu hartiju po blizu trista kuna pre koji mesec, a sada nema kupnje nego par hiljada kuna po dvestačetrdeset. pa to ne možeš da prodaš sve i da oćeš. Čini mi se da ko ne iskoristi ovih kolko tolko korektnih dvestačetrdeset za izlaz mogo bi cene preko dvesta kuna samo da sanja sledećih godina. Al to je samo primer. Ima tkvih hartija malo previše u zadnje vreme.

DOĐAVOLA SVE DOĐAVOLA SAMNOM


Nitko ne govori da je situacija bajna ali zato Crobex i je na 2000 a ne na 5000. I loša roba ima svoju cijenu i može biti podcijenjena.

2 vrlo bitna fenomena koja nismo imali do nedavno:

1) Različito kretanje sektora na ZSE, rastovi i padovi su postali selektivni i iako međuovisnost i dalje postoji ona je znatno manja. Dovoljno je pogledati grafove građevinara, brodara i npr neke Todex dionice u zadnih par mjeseci. Grafovi izgledaju vrlo različito.

2) Odvajanje "svjetske" makroekonomske situacije od domaće u vidu bitno različite monetarne politike ( a i time uvjetovane fiskalne), različite flexibilnosti gospodarstva da se prilagodi novim okolnostima te očitog time-laga koji domaće gospodarstvo ima za "svjetskim"

Mislim da je vrijeme velikog rasta cijelog tržišta iza nas i da će u narednoj godini rast biti manji nego u ovoj. Tržište će biti selektivnije, biti će manje klađenja a više investiranja. U fokus će doći kvalitetne firme i kvalitetni fundamenti.

Iz hrvatskog političkog vrha se protura teorija da je kriza uvezena sa zapada, pa jednom kada se popravi situacija na zapadu onda ćemo im mi tu krizu izvesti nazad. Ne radi se gotovo ništa da se provedu reforme i da se pomogne ekonomiji. Razumno je za očekivati da će firme koje su više izložene vanjskim tržitima prije izaći iz krize nego one koje su uglavnom orijentirane na domaće tržište.

U svijetu postoji još uvijek ogroman strah od ulaganja na istočno europska tržišta koji je pojačan nedavnim događanjima u Grčkoj. Stoga je teško očekivati značajniji priliv stranog kapitala u Hrvatsku. S te strane još za dugo nećemo dobiti pomoć.

Kada bi vlada imala hrabrosti da odlučno krene u reforme onda bi i tržište moglo prepoznati koje će dionice izvući korist od promijena i to bi dalo poticaj burzi. Ne dešava se ništa pa likvidnost pada i lagano tonemo.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Ne znam da li je gosdpodična Ivana u minusu, ali se zna da ste vi u minusu, vjerojatno ste rekorder po minusu na ovom forumu za ovu godinu ( sve dokumentirano na forumu, sve loše procjene kupovine ).

Tako da mi nije jasno zašto se radujete tuđoj nesreći, ako je vaša daleko veća, ako ne i najveća.

lp

Komšija, ja bi reko da ima ovih mešetara koji su uglavili na mlogim hartijama. Izgleda da je Božič Bata zaobišo berze ove godine. A sledeče kreče malo žešča rasprodaja več 04.01.2010. zato šta če Američani opet sve da povuku zbog takse. Ko nije izvuko profit več debelo kasni. Ko šta sam predviđo likvidnosti sve manje – izači je sve teže pa čak i sa minusom.

[/quote]

Zašto će povlačiti zbog takse od 04.01.2009. ?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Zašto će povlačiti zbog takse od 04.01.2009. ?

Hedž fondovi, mutual fondovi i ostala belosvetska banda ako proda hartiju pre 01.01.2010 mora da plati taksu 15. aprila 2010. Ako proda hartiju iza 01.01.2010 onda mora da plati taksu 15.04.2011. Ostaje mu keš u džepu skoro 15 meseci. Sa NG malo če da čiste balans šitove pa može da se očekuje malo jači i dulji pad Američanske berze koja bi mogla do povuče sve ostale.

"Očekujem i danas letargiju na domaćem tržištu, obilježenu vrlo niskom likvidnošću i blagim oscilacijama cijena dionica. Vjerojatno ćemo u takvom raspoloženju zaključiti i ovu godinu, te će izostati uobičajeno ‘šminkanje’ pozicija u ulagačkim portfeljima potkraj godine. Čini se da su veliki igrači već zaključili svoje poslovne knjige, jer lošu godinu najbolje je ostaviti lošom", kaže Zvonimir Marić, član Uprave brokerske tvrtke K. D. Asset Managementa.

http://business.hr/hr/Naslovnica/Burza/Analiticari-Veliki-igraci-zatvorili-svoje-knjige-za-ovu-godinu

Od 1. siječnja do ovog trenutka (2022 boda) Crobex je YTD u plusu 17,5% što je daleko bolje od povjesnih prosjeka na tržištu kapitala. Ali gospodinu Mariću je to loša godina. Izgleda da oni ni s ovakvim vjetrom ne uspjevaju poletit- samo ne znam zašto bi onda netko takvim puranima dao novac na upravljanje.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Možda je vrijeme za odlazak još nekih purana. Pogotovo iz OMF-ova.

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


"Očekujem i danas letargiju na domaćem tržištu, obilježenu vrlo niskom likvidnošću i blagim oscilacijama cijena dionica. Vjerojatno ćemo u takvom raspoloženju zaključiti i ovu godinu, te će izostati uobičajeno ‘šminkanje’ pozicija u ulagačkim portfeljima potkraj godine. Čini se da su veliki igrači već zaključili svoje poslovne knjige, jer lošu godinu najbolje je ostaviti lošom", kaže Zvonimir Marić, član Uprave brokerske tvrtke K. D. Asset Managementa.

http://business.hr/hr/Naslovnica/Burza/Analiticari-Veliki-igraci-zatvorili-svoje-knjige-za-ovu-godinu

Od 1. siječnja do ovog trenutka (2022 boda) Crobex je YTD u plusu 17,5% što je daleko bolje od povjesnih prosjeka na tržištu kapitala. Ali gospodinu Mariću je to loša godina. Izgleda da oni ni s ovakvim vjetrom ne uspjevaju poletit- samo ne znam zašto bi onda netko takvim puranima dao novac na upravljanje.

vidjet češ kako ćemo u 2 tjedna taj ytd skresat na 0% pa će imat šećer na kraju…..
prinos fondova ove godine 0 a sljedeće nadam se da će propast…..


Od 1. siječnja do ovog trenutka (2022 boda) Crobex je YTD u plusu 17,5% što je daleko bolje od povjesnih prosjeka na tržištu kapitala. Ali gospodinu Mariću je to loša godina. Izgleda da oni ni s ovakvim vjetrom ne uspjevaju poletit- samo ne znam zašto bi onda netko takvim puranima dao novac na upravljanje.

Šta pjevaju pingvin i noj kad se napiju?
http://www.youtube.com/watch?v=wpPJPeRi7ok&feature=related

New Report

Close