Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

i ja očekujem da neke dionice krenu gore ali ovakvi natpisi stvarno ne djeluju pozitivno(skinuto sa fime):
“Zarade od dionica više neće rasti
Domaće tržište i dionička ponuda definitivno je bio najbolji teren za investicijske fondove i njihovu golemu imovinu od 13,5 milijardi kuna u ovoj godini. To pokazuju Hanfini podaci o zaradi fondova, a ona je bila od 25 do 57 posto prinosa, i to za devet mjeseci.

Iznimka su specijalizirani fondovi koji ulažu na zapadna tržišta pa su njihovi dobici kretali u skromnom rasponu od dva do sedam posto. Ova godina bila je iznimno plodna za tržište kapitala, a pokretala ga je od ožujka Pliva i nadmetanje njezina dva preuzimača. S Plivinim dionicama, odnosno kupnjom i prodajom zavrtjele su se sve ostale dionice, i to svih sektora, iako je jasno da nije bilo mjesta rastu vrijednosti dionica mnogih tvrtki. Novac se potaknut optimiznom oko Plive počeo slijevati u investicisjke fondove, povučen iz bankovnih depozita, kredita, prodaja nekretnina…

Višak novca i manjak dionica u koje se može ulagati učinio je svoje – eksploziju cijena i vrtoglavi rast zarada fondova. Brokerska kuća To One i njezin agilni direktor Josip Galinec te časopis Banka u redovitoj publikaciji Investicijski fondovi analizirali su izloženost fondova prema tri tipa tržišta – zemlja, svijet i regija. Pokazalo se da za dobru zaradu nije bilo potrebno ići preko granice.

Možda je donekle iznenadilo to da fondovi nisu baš mnogo izloženi tržištima regije, iako je dojam bio da su više ulagali u nove dionice tržišta u razvitku. Aureus Equity fond, koji djeluje godinu dana, zaradio je najviše, u tom razdoblju oko 57 posto na tržištima Makedonije, Hrvatske i Crne Gore. Zb Aktiv, koji je počeo s radom tek krajem lipnja, uspio je ostvariti prinos od 34,2 posto, s tim da je 35 posto portfelja investirao u regiji, a 27,5 posto na domaćem tržištu. HPB-ov dionički fond također je značajan dio novca uložio u regiju, 27 posto, a prinos je visokih 46,4 posto.

Zasad još nema službenih podataka iz kojih bi se mogli iščitati trendovi na kraju jednoga ciklusa. Jesu li ulagači, zadovoljni učinjenim, počeli masovnije kapitalizirati dobit i povukli je van, stižu li nove uplate i što se zbiva u posljednjih mjesec dana?

Procjene su opet optimistične – rast imovine fondova povisit će se u 2007. godini 50 posto.

Malo su manje optimistična očekivanja od budućih prinosa fondova, a 20-ak posto značilo bi odlično obavljen posao. Fondove zbunjuje Inin IPO, koji, prema prvim računicama, neće biti povoljno ulaganje. Inina dionica od 1500 do 2000 kuna, na koliko se procjenjuje u IPO-u, skupa je za fondove jer usporedive naftne kompanije vrijede ispod 1500 kuna po dionici. Zlovolja nad Inom možda prođe kada počne IPO i kampanja, a dionice se ipak pokažu isplativima za tako velike ulagače kao što su fondovi.

Izvor: Večernji list, 7.11.2006.

naravno)

buble:

Ja vidm još puno firmi koji imajo mogučnost rasta….provjereno
[smiley15] prava burza če se tek odviti i blue chipi če to tek
postati…..:)

Naravno, i ja vidim, uostalom samo takve i kupujem.

Evo nešto iz business.hr:
Ne grupirati ulaganja.
Nemojte ulagati više od 10 posto portfelja u “vašu” kompaniju ili bilo koju drugu tvrtku.
Diverzifikacijom portfelja smanjujete rizik u recesiji.


Diverzifikacija portfelja potencijalno smanjuje gubitak , ali i dobit. Mnogi poznati ulagači ne preporučuju preveliku disperziju ulaganja, naročito na relativno malim sumama.

Ajmo ljudi, odmorite se malo ovih dana, pa vidite da je bonaca…ništa se tu nije ispucalo i postalo ne intresantno…prema kraju godine kreću i preslagivanja portfelja…sada se već vide uspješnice i neuspješnice ove godine…

moja preporuka investitorima…malo se relaksirajte, u miru si sve proračunajte, što prodati, gdje ući i sl. možda kao i znanac malo snimiti i okona tržišta (meni je ovo bila dobra godina, još godinu dana i odo i ja u neka druga tržišta ako će biti dobrih vjetrova i mirnog mora.[smiley2]


Diverzifikacija portfelja potencijalno smanjuje gubitak , ali i dobit.
Mnogi poznati ulagači ne preporučuju preveliku disperziju ulaganja,
naročito na relativno malim sumama.

Na relativno malim sumama nije ni tehnički isplativo disperzirati ulaganje već i zbog samih troškova.
Cilj je zaraditi, ali još važniji je ne izgubiti.
Treba naći prihvatljivu mjeru rizika između ove dvije krajnosti.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.


Mnogi poznati ulagači ne preporučuju preveliku disperziju ulaganja, naročito na relativno malim sumama.

Ovu tezu sam već više puta pročitao i nikada nije bila jasna? Zašto bi veliki portfelj dobro bilo disperzirati a mali ne? Govorimo o relativnim omjerima. Jedini uvjet po meni, čisto tehničke prirode, je da nalozi ne smiju biti manji od minimalnog iznosa naknade za transakciju / postotak provizije. Npr. ako je min iznos naknade 100 kn a provizija 0.7% tada nalog mora biti minimalno 14258,71 kn ili (100/0.007).

[color=blue]Come to Quark's, Quark's is fun, come right now, don't walk, run![/color] Quark je trejder, špekulant i investitor. U svojim komentarima prenosi informacije iz medija ili iznosi svoje osobno mišljnje. [u]Quarkovi komentari nisu savjeti za kupnju ili prodaju dionica[/u]. U večini slučajeva Quark posjeduje ili je posjedovao dionice o kojima piše.

Minimalno 100 kuna? Pa u kojoj si ti kuci?

Nisam druzeljubiv tip pa nema potrebe stavljati me medju prijatelje

E moj vanzemaljac tebi nije jasno da je bolje jedan velik nego 10 malih. To ipak nije samo stvar tehničke prirode. A gdje ti je Sale da ti objasni ?

Neuspjeh je najbolji lijek za umišljene i prepotentne


Minimalno 100 kuna? Pa u kojoj si ti kuci?

U Volksbank kući, njihova min. je 170,00 kuna.

ovaj post ne poziva na kupnju/prodaju dionica

Evo nam Jakše Barbića u današnjem Večernjem listu!!!

Prvo je potrebno ( za one koji ne znaju ), pročitati moj post potkrijepljen pukim činjenicama o Jakši Barbću na slijedećem linku:

http://www.poslovni.hr/Forum/Thread.aspx?ThreadID=1106&pg=53

A danas u VL , taj isti Barbić , koji je govorio o nemoralnoj dokapitalizaciji u PBZ-u
link kolege nath. : http://www.poslovni.hr/Forum/Thread.aspx?ThreadID=1106&pg=52

kaže citiram : ” U slučaju dokapitalizacije velikim uplatama većinskog vlasnika na dobitku je zapravo i mali dioničar – kaže Barbić ” . Ma je li? Stvarno? Znaći uvaženi kolega Barbić naglo nam je promijenio mišljenje o dokapitalizaciji kakvu je napravio PBZ ( praktički samo je potvrdio stanje stvari i konačno rekao realni prikaz istog ) i to baš sada.
Pitam se zašto?
Imajući u vidu poznanstvo sa Lukovićem i Zabom , i stare veze i vezice, nešto mi govori da ZABA uskoro kreće u dokapitalizaciju koja će biti provedena upravo na ovakav način kao i ova u PBZ-u.

Zanimljivo je da je dionica ZABE zadnjih tjedana pala nekih 15-20 % zbog enormnog nesrazmjera u K/P.
Baš zaniljivo, što , treba spustiti cijenu kako bi Unicredito što manje morao platiti? Netom prije dokapitalizacije PBZ -a cijena nije padala , već je nasuprot – rasla.

Na kraju molim svog kolegu nathanačetr. da mi komentira naglu promijenu razmišljanja omiljenog mu profesora – ipak mu je drag ovaj način dokapitalizacije , i izgleda da je ipak shvatio da su na dobitku – mali dioničari.

Pozdrav g. Jakši Barbiću ma gdje bio.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


Minimalno 100 kuna? Pa u kojoj si ti kuci?

He, he… Sa 100 kn je lakše računati. Inače, min. naknada mi je 50 kn ili 0.7% kod PG.

[color=blue]Come to Quark's, Quark's is fun, come right now, don't walk, run![/color] Quark je trejder, špekulant i investitor. U svojim komentarima prenosi informacije iz medija ili iznosi svoje osobno mišljnje. [u]Quarkovi komentari nisu savjeti za kupnju ili prodaju dionica[/u]. U večini slučajeva Quark posjeduje ili je posjedovao dionice o kojima piše.

Ja sam se malo odmorila od burze, nije me bilo nreko vrijeme.
– koliko vidim dosta je pesimistička atmosfera.
– nisam primjetila da je novac od plive došao na burzu (nije ni moj), moja prognoza se nažalost ostvaruje, nitko ne želi kupovati skupe dionice.
– sa savjetima ste mi nešto slabi, probaću sa ilirikom s manjom svotom (znanac kaže da je dobro, pa viditi ćemo i to ).
– molila bih savjete u koje dionice sada ulagati ili da pričekam do INE.
Pozdrav svima i unaprijed hvala na savjetima.

darko09:

Mnogi poznati ulagači ne preporučuju preveliku disperziju ulaganja, naročito na relativno malim sumama.

Ovu tezu sam već više puta pročitao i nikada nije bila jasna? Zašto bi veliki portfelj dobro bilo disperzirati a mali ne? Govorimo o relativnim omjerima. Jedini uvjet po meni, čisto tehničke prirode, je da nalozi ne smiju biti manji od minimalnog iznosa naknade za transakciju / postotak provizije. Npr. ako je min iznos naknade 100 kn a provizija 0.7% tada nalog mora biti minimalno 14258,71 kn ili (100/0.007).


Ako netko radi sa 100.000,00 kn imat će najveću kuporodajnu naknadu i proviziju. Primjera radi, kupi 10 dionica . Obzirom da se burzom ne bavi neće uspjeti kupiti i prodati po najboljim cijenama jer ne može imati toliko dobrih informacija. Veliki broj malih ulagača ne zna napamet koje dionice ima. Mnogi nalozi mu neće proći u cijelosti pa će mu to još povećati troškove. Po isteku određenog vremena na dijelu dionica će biti u minusu, negdje oko nule, a negdje u plusu. Sveukupno mali plus i velika zarada brokerima.Ako kupi 2 ili 3 dionice ima manje troškove , bolji uvid u svoj portfelj i mogućnost reagiranja na događaje na burzi.

New Report

Close