BDI – Indikator budućnosti

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BDI – Indikator budućnosti

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Capesize Index porastao za 2,3% na 30 282 USD dnevno.

Best Cape index for this time of the year since 2014.

Dakle, kolega percepcia od svih forumasa bas ti si odlucio poslati objasnjenje 9 Mittku – liku koji pokusava progurati KUPNJU tvojih skrabotina? I tu lezo problem,  jer Mittko je pljuvao po brodarima, namirisao iduci leg up (u stvari potpuno normalan ciklus), kupio dionice i ONDA napisao MISLJENJE, usput probao prodati tvoje ANALIZE.

Avsto se tice tvojih analiza i zarade u zadnje 2 godine to je tek glupost, jer zanemaruje osnovni postulat value investinga – compounding. Dakle,  netko kupi 1000 dionica u negativnom ciklusu po cijeni od 25 eura i kupi jos tisucu u zadnje dvije godine po 50 eura, dakle ulozio je 75000 a vrijedi mu portfelj na pocetku iduceg leg up 100 000. Ocekujuci da ce ciklus do kraja 2028 odraditi standardni 4-5 puta porast u odnosu na pocetak pozitivnog skoka (npr. Min. Atpl 17 eura, max 60) on se nada vrijednosti portfelja od 400 000 do 500 000 eura.

Vas 2 manekena koja pokusavate pocesati jedno drugom guzicu ste ne samo providni nego neznalice.

Taka

Potpuno se slažem. Stvar je da ja mittku nisam uopce rekao da je ponudi jer mi nikad ni na kraj pameti nije palo da bi ikoga od vas zanimalo znanje. Ekipa ga je ovdje puna i ja to cijenim. Mittko je jos mlad i naivan, pa vam i dalje pokusava pomoci. Eh, di bi ja bio da kruh zaradujem od ekipe s foruma 😉

Evo ga all time high zahvaljujuci prvenstveno NMM – zanimljivo cijena je jos 25% ispod vrha iz 2022. Naravno radi se  compundingu tj kupnji u zadnje 2 godine u medjuciklusu.

Iduce 2 godine nadam se isto u LNG brodarima, kupujem CLCO do 20 000 dionica, trenutno na 11000….

percepcia, 04.01.2024. u 14:24

Taka

Potpuno se slažem. Stvar je da ja mittku nisam uopce rekao da je ponudi jer mi nikad ni na kraj pameti nije palo da bi ikoga od vas zanimalo znanje. Ekipa ga je ovdje puna i ja to cijenim. Mittko je jos mlad i naivan, pa vam i dalje pokusava pomoci. Eh, di bi ja bio da kruh zaradujem od ekipe s foruma 😉

percepcia, 04.01.2024. u 14:24

Taka

Potpuno se slažem. Stvar je da ja mittku nisam uopce rekao da je ponudi jer mi nikad ni na kraj pameti nije palo da bi ikoga od vas zanimalo znanje. Ekipa ga je ovdje puna i ja to cijenim. Mittko je jos mlad i naivan, pa vam i dalje pokusava pomoci. Eh, di bi ja bio da kruh zaradujem od ekipe s foruma 😉

Sve 👌

Ja kada cujem rijec “compounding” u kontekstu brodara se odmah pocnem svrbiti. Stvarno puno i kontinuirano citam o brodarima, pratim poznate strane investitore, analiticare i slicne, i do sada nisam cuo za niti jednog investitora koji dugorocno ulaze u brodare, osim naravno nasih genijalnih forumasa. Dapace, svi jasno naglasavaju da je to samo za luzere. U ovako izrazito ciklickim sektorima se compounding ne preporucuje, razlozi su evidentni.

.

Ali ajde, sta ja ustvari znam. TAKA je uz “compounding” naucio jos jednu carobnu rijec  – kazu da treba biti “contrarian” pa on i ovdje udara po svom. Samo naprijed.

.

TAKA, vidim da ti od svega najvise smeta sto nisam prvo tebi najavio svaku svoju kupnju/prodaju, ali nemoj da te to sekira kada si ti ovdje dugorocni, moje kratkorocne spekulacije ti nece ni pomoci ni odmoci.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Mittko ti ulazes citajuci analiticare?? Ok, bravo legendo. Hmmm mozda da probas se ugledati neke koji su nesto napravili u sektoru, npr. Norveskog Vuka ili slicne… I on prodaje kad mu analiticaru kazu? Ti nisi contrarian ti si NAIVAN!

@TAKA

OK kolega, tu zavrsavam raspravu, nije produktivno. Zelim ti puno srece i uspjeha u daljnjen radu.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Taka

prije nego zakljucimo raspravu samo par stvari. NMM si kupio na temelju moje preporuke. Mogu ti to naci (za nekih 1000 eura da se okladimo ako lazem) jer nemam volje traziti. To je pod jedan. Pod dva, ja sam NMM kupio na nekih 7 ili 8$ i prodao tocno na 35$ u 1Q 2021 negdje, kad je AF krenula kupovati brodove. To isto mogu naci jer je napisano na Seeking Alphi. Tamo sam objasnjavao ljudima da prodaju i kupe PANL (danas dobio poruku nekog tipa bas preko seeking alphe da mi zahvaljuje jer da je zaradio velike novce na tome. Mogu screen shot za neku lovu). NMM je porastao do 36$ i pao na 20. Sa svim tim parama sam kupio PANL na nekih 3,45 (doslovno na dnu) i prodao na oko 7. Ima u mojoj analizi od prije 2 godine sve opisano. Sa sitno sam para zatim kupio EDRY od 18-14$ prosle godine (opisano u mojoj drugoj analizi) i to sam drzao do danas. Ali stvarno zanemariv iznos. I sad prije nekih mjesec dana sam kupio hrpu brodara, opcija i da ne nabrajam čega sve ne. Stvarno sam vecinu love u brodare utukao i portfelj je već prilično narastao (sve je to opisano u analizi koju mittko nudi). Compoundaj ti to. Uzivaj ti meni s ekipom. Dosao sam nesto zaradit od vas, a odlazim popišan

Ovo sta pisem da je opisano u analizama mislim da je opisano prije šta će se dogoditi i šta sam napravio, a ne nakon zarade, kao što ovdje ekipa opisuje dobitke

Haha, evo jos se netko javio na seeking alphi:

Hello, I’ve read some of your comments and I think you’re very smart. What are your top picks at the moment? 

dakle, vani me smatraju pametnim, a kod nas budalom 🙂

Baltic Capesize Index increased by 4.0% to $31 497 per day

New Report

Close