BDI – Indikator budućnosti

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BDI – Indikator budućnosti

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

https://www.braemarscreen.com/

Sto se to zeleni u gori zelenoj

Dry Bulk Capesize: up ~4% Panamax: up ~2%

Kina zove rast bulka, zelene se tržišta, a nema nam katastrofičara dragih.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

@BabaLuji

I mrtvo mače nekada zna poskociti.

.

U zadnja 3 mjeseca strani brodari su zveknuli u prosjeku 50%. Vozarine se, istina, jesu poduplale, sto je sezonalno bilo za ocekivati, ali porasle su taman na razinu da brodari sada mogu ploviti na pozitivnoj nuli.

.

Kineska nova godina je davno prošla, Kina se u medjuvremenu otvorila… ali kako vidimo brodari tu priču bas i ne puše.

.

Zato, kako bi moj drugar @diokidina rekao, “sada si počeo komentirati dnevne promjene cijene?… na što si spao” 🙂

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Mittko, mislim da je jasno tko je pusio i popusio na brodarima.

https://www.braemarscreen.com/

Da ne bih @mitkko rekao da komentiram dnevne promjene cijena, jer je vec danima zeleno.

Dry Bulk Capesize: up ~5% (up 10% since Friday) Panamax: up ~3% (up 5% since Friday)

Gdje baš sada

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

Vidite momci, ne mislim se tu s vama svakodnevno nadmudrivati. Jedan dan vozarine idu gore, drugi dan dolje, i to je tako. Ono sto je bitno je siri trend i perspektiva.

.

Stanje vozarina je trenutno takvo da npr. ATPL jos uvijek biljezi dnevni gubitak od cca 20.000 USD, sto je nekih 13 milijuna operativnog gubitka za jedan kvartal. Znamo koliki je break even, znamo kakve su vozarine, nije neka slozena matematika.

.

Razlika izmedju mene i vas je ta da vi u blizoj buducnosti ocekujete ekploziju vozarina pa onda i cijena dionica, dok za razliku od vas to ne ocekujem. Vozarine bi priblizavanjem trecem kvartalu trebale nesto porasti, takva je sezonalnost u ovoj bransi, ali ne ocekujem nista spektakularno, zato me brodarske dionice kao srednjerocna ili dugorocna investicija trenutno ne zanimaju. Ako se neke okolnosti u buducnosti bitno promijene na bolje cu i ja promijeniti svoje misljenje, ali do tada su stvari jasne. Ove dionice su pogodne za povremeni trejd jer im je volatilnost velika, ali to je to, nista vise od toga. Trgovao sam sa svakakvim sr.anjima pa nemam problem s tim da kratkorocno kupim i prodam nesto sto smatram da dugorocno nema neku perspektivu.

.

Dioki spominje nekakvo spektakularno zelenilo vec danima, ja ga ne vidim, a ako je suditi po danasnjem trgovanju na stranim burzama ni ovi svjetski mesetari ne vide neki spektakl, dionice su i dalje prilicno umrtvljene.

.

BCI 5 T/C routes 180000 20807 1039

BPI 5 T/C routes 82500 13450 -62

BSI 10 T/C routes 58328 12072 19

BHSI 7 T/C routes 38200 11522 -83

BDI INDEX 1598 +40

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Da dopunim prethodni post… ja jos uvijek razmisljam u kunama, nikako se naviknuti na eure… gore sam gubitak od 13 milijuna izrazio u kunama.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

@mitkko

Druskane ne znam o cemu pricas, vjerojatno nismo u skoli ucili istu matematiku.

Kazes da nasi brodari voze sa ovim vozarinama u minusu?!

Odakle ti to. Vozarine su sada dvostruko vece od 1Q.

Kad sam ti pisao matem racunicu o  2 LPG Jadroplova ti si rekao da je netocna, a nisi ni provjeravao,ni dan danas nisi obrazložio.

Za tvoju informaciju 2 nova LPG Jadroplova plove na vecim vozarinama nego što je u medijima navedeno.

 

Vozarine danas:

BCI 5 T/C routes 180000 21276 -538

BPI 5 T/C routes 82500 13009 -324

BSI 10 T/C routes 58328 12235 -15

BHSI 7 T/C routes 38200 11423 -61

BDI INDEX 1608 -32

.

Zanimljivo je da futuresi ne ocekuju nikakvo povecanje vozarina u lipnju, dok za Q3 i Q4 ocekuju tek 1.000 USD veci prosjek.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

New Report

Close