BD62 (Badel 1862 d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BD62 (Badel 1862 d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Badel – prva tvrtka uključena u model C
Ulaskom države u vlasničku strukturu spašena je tvrtka od stečaja, kao i oko 500 radnih mjesta te osigurana egzistencija za oko 3000 kooperanata i sezonskih radnika u vinogradima.

Zvjezdana Blažić, predsjednica uprave Badela 1862, prva je menadžerica koja je uspjela dogovoriti s državom tzv. model C kojim će se potraživanja države pretvoriti u vlasnički udjel u Badelu. Na taj način spašena je tvrtka od stečaja, kao i oko 500 radnih mjesta te osigurana egzistencija za oko 3000 kooperanata i sezonskih radnika u vinogradima. Badel je uspio dobiti model C u prvom redu zbog dobrog plana restrukturiranja te plana održivog razvoja za trogodišnje, odnosno petogodišnje razdoblje. Blažić smatra da država kao vlasnik nije dugoročno rješenje, no vjeruje da će nakon stabilizacije poslovanja biti zainteresiranih ulagača pa i strateških partnera za ulazak u vlasničku struktura Badela. Nakon odluke o ulasku države u kapital Badela s udjelom od oko 73 do 76 posto, i banke vjerovnici uključile su se u Program restrukturiranja te prihvatile reprogram dugova.

Model C – jedino rješenje

Nova uprava Badela na čelu sa Z. Blažić imenovana je potkraj prošle godine u situaciji kada je račun društva bio blokiran. Naime, prijašnje investicije, kao što je primjerice bezalkoholni dio poslovanja (tvornica Kalničke vode, akvizicija Eurobeva, proizvodnja sokova), nije donijela očekivani povrat.

– U krizi je smanjena potrošnja alkoholnih pića i vina te je postalo nemoguće izvršavati obveze po vrlo visokim zaduženjima. A istodobno se kompanija našla u strateškoj, operativnoj i krizi likvidnosti, potenciranoj stalnim vlasničkim sukobima više skupina dioničara – kaže Blažić. Razgovori s nadležnim ministarstvima o pronalasku izlaza iz krize počeli su početkom godine, a model C zapravo je bio jedini način trajnog rješenja pitanja dugova državi. Što se tiče očekivanih poslovnih rezultata u ovoj godini, predviđaju se poslovni prihodi gotovo 25 posto manji nego prošle godine, ali će, kaže Blažić, rezultat biti bitno bolji te dodaje kako je velik uspjeh uspostava normalne proizvodnje u zadnjem dijelu godine te to što su napravljeni svi koraci predviđeni u Planu restrukturiranja, dogovoren je način rješavanja dugova sa svim velikim vjerovnicima, državom, bankama i Kapitalnim fondom, a uspostavljena je i normalna komunikacija između dioničara te prodan biznis s vodama, čime je stvorena pretpostavka za potpunu normalizaciju poslovanja u sljedećim godinama.

– Želja nas kao uprave je da se u potpunosti iščisti bilanca društva sa svim negativnim efektima generiranim u proteklom petogodišnjem razdoblju – kaže Blažić.

Veći izvoz

Nakon što se provede dokapitalizacija, bit će riješeno pitanje gubitka iz prošle godine, a dugovi Badela i Eurobeva državi bit će pretvoreni u kapital. Ta transakcija pretpostavka je reprograma svih bankarskih kredita. – Nakon što sve te već usuglašene aktivnosti budu provedene, u bilanci Badela kratkoročne obveze bit će zanemarive, a dugoročne u potpunosti održive i usklađene s financijskim potencijalima kompanije – kaže Blažić.

Poslovni planovi, kaže, predviđaju nužna ulaganja u tehnologiju proizvodnje jakih alkoholnih pića te vina. Badel je unatoč velikim problemima u poslovanju, koji su prisutni već više od dvije godine, zadržao svoje vrlo respektabilne tržišne udjele i snažnu lidersku poziciju na tržištu jakih alkoholnih pića. Jaki je igrač i na tržištu vina, s velikim potencijalom razvoja na domaćem, a posebno inozemnom tržištu.

U izvozu Badel nije imao toliko problema pa ni prihodi u izvozu nisu značajnije pali. – Ipak, ono što je Badelu u idućim godinama jako bitno jest značajniji izlaz na inozemna tržišta. Udjel od 20 posto prihoda od izvoza nedovoljan je i za ozbiljniji rast bit će nužan rast prihoda u izvozu. Tu su planirane ozbiljnije stope rasta od 20 posto u 2011. godini. Za to se stvaraju pretpostavke i u vlastitim podružnicama u Sarajevu, Skoplju i Beogradu, ali i na tr

Some people get rich studying artificial intelligence. Me, I make money studying natural stupidity

vrlo jednostavno, ono sto se pojavilo kao 60% udjel to bi po meni bila dokap od 200 kn, a 75% bi bio dokap po 100 kn. Nego, da mi je znati jel adris zainteresiran??? Todoric i Moralic bi usli u situaciju duopola pa mislim da je i za trzisno natjecanje dobro da udje netko treci. Samo isto tako, volio bih da nam isti taj buduci vlasnik nakon drzave, da ponudu od 100 kn…pa cemo lako odluciti hocemo li cekati preko toga. Buduci da clanovi NO imaju dosta dionica, nije realno da dogovore model po kojem bi izgubili na cijeni, niti da cijena ode na 200%, jer opet nije fair, ispalo bi kao da rade radi sebe, tako da dokap po 100 kn smatram elegantnim i fair rijesenjem gdje se ovoj upravi odaje svojevrsno priznanje za spas badela, a investitorima da ocekuju i veci prinos od pocetnog nagradnog bonusa od 25%. dakle, zelim prodati po 100 kn nekoj jakoj kompaniji koja ce zastiti preostale radnike i dizati badel a tako i HR ekonomiju.

Ako država kroz ovaj debt-equty swap "osvoji" 75+%, može prodati svoj dio, tj. cijeli BD62 po bilo kojoj cijeni, npr po 45kn i opet će imati dobru priču da je spasila badel od stečaja, da je naplatila skoro sva svoja potraživanja, da je našla strateškog investitora koji će razvit firmu, zapošljavat, plaćat nove poreze, trošarine…..

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Gospon Zlatek,
budući država u zadnje vrijeme pokazuje veću odgovornost prema svojoj imovini(pomaci mali ,ali vidljivi)možda proda Badel po 150-200 kn.Zašto?Pa zato što je to vrijedna kompanija sa izvrsnim brandom i kada nema kočničara Perkovića (namjerno rušio tvrtku da je jeftinije preuzme) sa punom proizvodnjom može doći relativno brzo u poziciju zarađivanja solidnih profita.Tako da ćete se vi skeptici vrlo brzo razuvjeriti(u roku godine dana).

klodovik

@klodovik
želio bih da si ti u pravu. Evo, i ja navijam da Badel (i ne samo Badel) što prije postane profitabilna kompanija. I želio bih da u Lijepoj našoj imamo 3 Badela, 5 Podravki, 7 Belja … i da su svi profitabilni ko Adris i HT.

Iako nam prema svim pokazateljima, perspektiva za 2011. nisu sjajne.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Kako za koju tvrtku.

klodovik


Ako država kroz ovaj debt-equty swap "osvoji" 75+%, može prodati svoj dio, tj. cijeli BD62 po bilo kojoj cijeni, npr po 45kn i opet će imati dobru priču da je spasila badel od stečaja, da je naplatila skoro sva svoja potraživanja, da je našla strateškog investitora koji će razvit firmu, zapošljavat, plaćat nove poreze, trošarine…..

Ne gospon Zlatek, uz postovanje, to bi ipak bilo kriminalno gubljenje 120ak mil kn po toj cijeni. Dakle, drzava treba donjeti takva pravila igre da firme posluju i opstaju, a da drzava sve naplati. Sustava kontrole doprinosa itd, cim se ne isplati placa 30 dana od proslog mjeseca, odmah inspekcija i trazi se objasnjenje. Jedan od problema su i prevelika davanja na plaće. Ali drzava moze istim tim firmama zahvaliti. Racunao sam da na placu ivice mudrinica u godinu dana ode 500 tis kn poreza, mirovinskog, zdravstveno, doprinosi, prirezi porezi itd…e da svi imaju placu kao on imali bi samo na placama prihode od 100 milijardi eura 🙂

+par desetaka komada po 72 kn. Hm….lutrija…ali predizborna je godina a PČ nova zvijezda političkog neba.

Mora da je nekom bila velka sila kad je išao ovako nisko. Ja sam malo dokupila.Ovo danas mi se činilo više nego povoljno za dokup

Eto, pred tjedan dva vam je Mr. Lopina savjetovao kupnju na 80 do 85 kao dobru, a moja skromnost Plejboj je prognozirala daljnji pad cijene, sve prema 65.
Tada sam rekao da cu na 65 kupovati, sada kažem da je 56 čisto ok cijena, max 60.
Razlog zašto BD62 opet pada (današnji rast zbog malog volumena nije indikativan, trenutna je cijena realno 72 naspram 80ak prije tj dva) je vrlo jednostavan, interes za tu dionicu je veoma slab, a interes nekih malih da izađu ne bi li kupili nešto trenutno solidnije je – solidan.
Lopina je očito tek igrač, i to na sitno rekao bih po odabiru dionica.
Kupuje povoljno, čeka 30 % , nekad i manje, nekad više, pa koristi ovaj forum kao dobar poligon za kojekakve prikrivene preporuke na kupnju,
Forumaši ne dajte se smesti, BADEL će još padati, budite strpljivi i čekajte 60 pa vam možda i poteče med i mlijeko, kroz godinu, dvije.
Jer hej, koja banka bi vam dala 50ak % prinosa u cca 16 mjeseci?
E sad, ako vi čekate 150, 200 na ovoj dionici, načekat ćete se, nije Dingač više što je nekad bio 😉

Kressho

@ Plejboj

Slažem se sa svime osim cijene na kojoj bi trebalo početi kupovati.
Kako sam i naveo par postova prije – ako prođe odluka o dokapu od strane države (da, da, još je AKO?) onda ne treba plaćati BD62 više od 43kn. Ako ne prođe dokap, onda je i 10kn puno!
Kao što sam to lopini napisao na topicu Best buy – Badel je bezveze.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Kakvo bezočno drukanje kolega plejboja i zlateka bez iti jednoga argumenta.Plejboj (nick otvoren 17.12.
2010.)toliko agresivno savjetuje ljude na raznoraznim temamama pa tako i ovdje ,ali argumenata nigdje.Iskustvo me uči da se takvima ne treba vjerovati.
Kolega Zlatek ispaljuje još luđe cifre takodjer bez argumenata ,kao da ja sada kažem da će cijena BADELA na 1000 kn.To je vrlo neodgovorno ponašanje.Ne čudim se plejboju,ali se vrlo čudim Zlateku.
Moje je mišljenje da će cijena BADELA ići samo prema više i to ne samo radi dokapitalizacije već i radi
izuzetnog poboljšanja poslovanja i drugih događanja koje sam prije navodio.Moram napomenuti da je ovo moje mišljenje ineka se svak povodi svojim odlukama što će učiniti sa dionicama BADELA.
Spomenuti dvojac želi imati dionice Badela što jeftinije makar gazili preko mrtvih,to je bar sad vsvima jasno

klodovik

New Report

Close