BD62 (Badel 1862 d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BD62 (Badel 1862 d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


s

dok gantar (vlasnik kd) ministricu vanjskih poslova Kresal-kreše,situacija je drži vodu dok majstori odu.

http://www.seebiz.eu/hr/fondovi/kd-group-gubitak-u-pola-godine-12,8-milijuna-eura,54283.html
http://www.seebiz.eu/hr/fondovi/kd-group-lani-s-52,8-milijuna-eura-gubitka,72776.html

toliko o kd,s tim da traba dodati da bi bio red da vrate croatia osiguranju podružnicu u sloveniju koju su oteli.slovenica osiguranje.
a i vidi se da su transparenti,soroli investment sa cipra im je jedan od većih vlasnika.vjerojatno će mira milošević u nadzorni odbor ući.
ne možete me uvjeriti da su oni htjeli dobro badelu.



pa problem badela i jest u tome što među top 10 nema fondova i institucionalnih investitora osim KD ako njih uopće treba doživljavati kao ozbiljne,jer su pred krahom u Sloveniji i tu su bili teški špekulanti kod BD62 zadnjih par godina i prilično su doprinijeli ovakvoj situaciji.

Perković je zaribao i trebao se davno povući ako želi dobro svojoj imovini(ima 25% dionica),ali problem je i što je prošle godine prodaja pala drastično,puno više nego je bilo za očekivati zbog krize.

Rješenje je hostile takeover i ništa drugo.Pitanje je ima li koga domaćeg tko je to u mogućnost napraviti a nekog stranog tko je to spreman odraditi.


16.08.2010 (10:08:52)

LJUBLJANA – Na jučerašnjoj skupštini slovenskog financijsko društva KD vlasnici su jednoglasno odlučili da će ukupno 16,7 milijuna eura bilančne dobiti ostati neraspoređeno.

Održana je i skupština KD Groupa na kojoj su vlasnici velikom većinom odbacili prijedlog upravnog odbora za dobivanje ovlasti za kupnju vlastitih dionica. Za revizora oba društva odabran je Ernst&Young.

Podsjetimo, sredinom srpnja nepoznata je ciparska tvrtka Soroli Invest Limited postala treća najveća vlasnica KD-a koji je većinski vlasnik KD Groupa. Soroli je 11,3-postotni udio kupio od nepoznatog investitora te za njega izdvojio između 10 i 15 milijuna eura.
[/quote]

[/quote]

A to je valjda legitimno, docepati se necega sto vrijedi sto jeftinije. No zato postoje zakoni, a kakve to zakone i vlast imamo (sve tri vlasti) plus monetarnu vlast…to nek svatko procjeni…

Inace, prije bih se kladio na novo smanjenje tem kapitala badela nego na vrtoglave dokap po 300 kn…no dobro, ostaje za vidjeti…

ne kuzim kakve veze mali vlasnik dionica ima s poslovanjem firme, tko je htio dobro badelu, najbolje se ocituje u moralu uprave i NO.
[/quote]

Eto procitajte moj komentar od prije 5 dana. "Prije bih se kladio na novo smanjenje tem. kapitala…." a nisam blizak upravi ni vladi RH, ali vremenom se dobije osjecaj za realnost….

http://www.jatrgovac.com/2010/09/hrvatska-moze-biti-prepoznata-kao-vinska-zemlja/

ne znam o cemu ovaj covjek priča, a najjača je ova rečenica:

"“Da sam napravio dobar potez vidljivo je iz činjenice što je nakon mene više od 60 poduzetnika napravilo isto”, ističe Plenković, vlasnik tvrtke Zlatan otok u Svetoj Nedilji na Hvaru."

Pokazatelji profitabilnosti (%)
Bruto margina (za 12 mj.) 32,50
Bruto margina – 5-godišnji prosjek 38,73
EBITD margina (za 12 mj.) 92,06
EBITD margina – 5-godišnji prosjek 86,94
Operativna margina (za 12 mj.) 10,23
Operativna margina – 5-godišnji prosjek 8,67
Neto profitna margina (za 12 mj.) 2,03
Neto profitna margina – 5-godišnji prosjek 1,50
Efektivna porezna stopa (za 12 mj.) 0,00
Efektivna porezna stopa – 5-godišnji prosjek 31,33

Stope rasta (%)
Prodaja (zadnji kv.) vs. (kv. 1 god. ranije) 34,54
Prodaja (12 mj.) vs. (12 mj. 1 god. ranije) 23,85
Prodaja – 5-godišnja stopa rasta 3,68
Zarade po dionici (zadnji kv.) vs. (kv. 1 god. ranije) – EPS -48,73
Zarade po dionici (12 mj.) vs. (12 mj. 1 god. ranije) 28,85
Zarade po dionici – 5-godišnja stopa rasta 42,30

Uspješnost managementa (%)
Povrat na imovinu (za 12 mj.) – ROA 0,95
Povrat na imovinu – 5-godišnji prosjek 0,58
Povrat na kapital (za 12 mj.) – ROE 2,56
Povrat na kapital – 5-godišnji prosjek 1,23

Financijska snaga
Obrtni kapital (zadnji kv.) -15.937.000 kn
Brza likvidnost (zadnji kv.) 0,61
Tekuća likvidnost (zadnji kv.) 0,96
Koeficijent zaduženosti (zadnji kv.) 0,63
Dugoročni dug / Kapital (zadnji kv.) 0,44
Ukupan dug / Kapital (zadnji kv.) 1,38
Gearing 35,88%
Pokriće kamata (za 12 mj.) 1,25
Koeficijent stečaja (Z-score) 0,60

Efikasnost
Obrtaj potraživanja (za 12 mj.) 2,94
Obrtaj zaliha (za 12 mj.) 1,93
Obrtaj imovine (za 12 mj.) 0,47

Pokazatelji vrednovanja društva
Cijena / Zarade (za 12 mj.) – P/E 6,44
Cijena / Zarade MAX – Zadnjih 5 godina 138,92
Cijena / Zarade MIN – Zadnjih 5 godina 7,27
Cijena / Prodaja (za 12 mj.) 0,13
Cijena / Knjigovodstvena vrijednost (zadnji kv.) 0,16
Cijena / Materijalna imovina (zadnji kv.) 0,29

Dividenda (%)
Dividendni prinos 0,00
Dividendni prinos – 5-godišnji prosjek 5,29
Dividenda – 5-godišnja stopa rasta
Odnos isplate dividendi 0,00

who dares, wins

bas super analiza, bit ce vrijedna za 5 godina, kad se budu radile usporedbe…badel prije i poslije…kao u gloriji…poslovanje je manje vise sredjeno…jos sada financije….



http://www.zse.hr/default.aspx?id=31702
Tu je sve pušing do pušinga. Prva dobra vijest će biti kad pop obiđe Perkovića u svezi glede pomasti i tako to…

I ja sam mislio da je sve totalni pušing.
Ali izašlo i konsolidirano izvješće za 2009 .god.
vlastiti kapital 202.090 BV 268,70
Malo sam pratio komentare gdje se spominje da je BV ispod 100 kn,što je netočno.
Naravno da je u međuvremenu vlastiti kapital smanjen ,ali za 18 mil kn gubitka u drugom kvartalu
pa je BV i dalje iznad 250 kn.I to nakon čiščenja bilance.
Zadnja cijena od 61 kn ćini više od četvrtine BV.
Mislim da je ovo izvrsna prilika, jer se ovakve firme na trulom zapadu trže na polovinu P/S

2009. P/S 616 prema ovom pokazatelju fair vrijednost je preko 300 kn
Dakle,diskont 80% na sadašnju cijenu.
Preporuka vlasnicima:
Ovo se po ovoj cijeni ne prodaje,jedino ako smatrate da će Badel u stečaj.
Ja mislim da neće.Izvoznik,strateški državni interes.Mislim da će se održati uz pomoć države i
dokapitalizaciju.
Nominalna vrijednost dionice 200 kn.
Br dionica 752.106
Ako bi država dokapitalizirala /vjerovatno po nominali od 200/da bi povečala svoj udio morala bi
dokapitalizirati /otpisati potraživanja/za cca 174.600 dionica ili 35 mil kn i tada bi imala 25% dionica.Kako je dug i veći mislim da to može biti i više od 25% ali i ne mora biti.
I tada se ovih 25% ustupa nekome tko je blizu oltara po nižoj cijeni od tih 200 kn.
Zašto ne po prosječnoj cijeni na burzi zadnja tri mjeseca.I po toj cijeni ide i preuzimanje.
Da li se radi toga ruši cijena?Da ponuda bude što jeftinija.
Smrdi, smrdi,strašno smrdi!

Tromjesečni prosijek je:

cca 70 kn

I tu bi se trebao zadržati na malom prometu ,a potencijalni kupac preuzimatelj će tući po
BiDU da bi kupnja pobjegla?
Možda u slijedečih dva mjeseca padne i na ispod 60,jer rasplet slijedi tek na jesen.Ne vjerujujem
da će se stvari pokrenuti prije.
Ali ova vlada radi i ljeti.Pa se to možda odvije i ljeti.
Ja ću pomalo skupljati pa što bude.
Malo na 60,malo na 50 ili 70,malo na 40 ili 80.Pa kako bude.
[/quote]
Odgovor Jamesu Konoxu na upit.Dokapitalizacija po 200,pa to je vrlo stara priča!
O dokapitalizaciji po 200 kn se priča već mjesecima.Ovdje sam pričao o mogućnosti od 25%
vlasništva države.sada se priča o 60%.


Da bi država d0šla do tih 60% o kojima se priča treba:

Uzimajući sve u obzir nastojte predvidjeti buduću cijenu takvog Badela.

Činjenicu da država preuzima neku firmu svako efikasno tržište bi nagradilo s – 20%.
Država je najgori mogući vlasnik i upravitelj, ovo je jako loše za Badel!
[/quote]
Za INGRU je loše što bi je u dokapitalizaciji trebali preuzeti vjerovnici.
Za Badel je loše što većinski vlasnik uz dokapitalizaciju postaje država.

Ili to ili stečaj.Za dioničare je sve bolje od stečaja jer se u stečajnom pšpostupku imovina ne prodaje po punim cijenama već uz veliki diskon pa dioničarioma u Hrvatskoj najčešće ne ostane ništa.

Antiša,potpuno si u krivu.Država ovdje ulazi u vlasničku struktura jer u protivnom ode Badel na bubanj.I tada slijedi preuzimanje,možda uđe strateški partner,možda uđu mirovinci i kupe dionice
jer Badel nakon restruktuiranja može biti profitabilna firma.
Država ulazi da bi spasila Badel i radna mjesta,a onda slijedi izlazak.Možda netko kupi po 200
većinski paket od države.
Tko puši:Perković i pravnci koji su htjeli Badel za kikiriki.Sada čak nemaju ni prava glasa pa tako
mojih 300 dionica vrijedi 400 glasova na skupštini.
I ja ću sa tih mojih 400 glasova glasati za smanjenje temeljnog kapitala i dokapitalizaciju od samog
đavla samo da ne bude stečaja.Makar taj đava bila i država.

Jel bolje to tako ili Magma po 10 pitanje je sad?

who dares, wins



Da bi država d0šla do tih 60% o kojima se priča treba:

Uzimajući sve u obzir nastojte predvidjeti buduću cijenu takvog Badela.

Činjenicu da država preuzima neku firmu svako efikasno tržište bi nagradilo s – 20%.
Država je najgori mogući vlasnik i upravitelj, ovo je jako loše za Badel!
[/quote]
Za INGRU je loše što bi je u dokapitalizaciji trebali preuzeti vjerovnici.
Za Badel je loše što većinski vlasnik uz dokapitalizaciju postaje država.

Ili to ili stečaj.Za dioničare je sve bolje od stečaja jer se u stečajnom pšpostupku imovina ne prodaje po punim cijenama već uz veliki diskon pa dioničarioma u Hrvatskoj najčešće ne ostane ništa.

Antiša,potpuno si u krivu.Država ovdje ulazi u vlasničku struktura jer u protivnom ode Badel na bubanj.I tada slijedi preuzimanje,možda uđe strateški partner,možda uđu mirovinci i kupe dionice
jer Badel nakon restruktuiranja može biti profitabilna firma.
Država ulazi da bi spasila Badel i radna mjesta,a onda slijedi izlazak.Možda netko kupi po 200
većinski paket od države.
Tko puši:Perković i pravnci koji su htjeli Badel za kikiriki.Sada čak nemaju ni prava glasa pa tako
mojih 300 dionica vrijedi 400 glasova na skupštini.
I ja ću sa tih mojih 400 glasova glasati za smanjenje temeljnog kapitala i dokapitalizaciju od samog
đavla samo da ne bude stečaja.Makar taj đava bila i država.
[/quote]

čemu ta negativnost, država loša kao vlasnik, država=đava itd? A tko je stvorio taj Badel??? Opet neki ljudi u nekoj drzavi? Tko je stvorio koncar? Tko je stvorio jadroplov? itd…tko je stvorio sve ono sto je HFP "prijetvorio", da slučajno ne napišem "ekavicom" pretvorio…..Tako čitam na FI IGH da su oni dobit "upotrjebili". državu odnosno upravljanje kompanija vode ljudi…sve je to stvar izbora, ide li se tržišno, pametno, pošteno itd….usput da budemo jasni (premda bi upravi trebalo čestitati), mogli bi si malo još i plaće srezati, čisto onako pod geslom (kad budemo imali dobit od 20 mil kn godisnje), koliko bi realno mogli imati…onda cemo si dici plaću opet natrag. vidiš, mogao bih dati nekome punomoć…možda pošaljem anti vrančiću ako saznam njegovu adresu…


Jel bolje to tako ili Magma po 10 pitanje je sad?

Nakon dokapitalizacije netto kapital Magme bi se povečao za mislim 68 mil kn pa bi ukupni netto kapital Magme iznosio cca 30 mil kn tj nepunih 3 KN po dionici.
Sadašnja cijena od 36 kn je dakle P/BV 36:3=12.
I za P/E 12 je preskupo.Ali Poljaci kupuju prodajni potencijal Magme i u tome vide interes.Ali oni
su privatna firma i spuštaju cijenu maksimalno.Kupuju 24 puta jeftinije od naših mirovinacaIPOšpo 240/. i nedavne dokapitalizacije po 67.
Nakon dokapitalizacije od države od 60%/tako se piše/BV je 222 kn/sadašnja 70/
P/BV=70:222=0,32
12:0,32= 37
Magma je 37 puta skuplja od Badel po ovom pokazatelju.Badel jeftiniji
37 puta.A što je ova burza luda i nelogična:
A BADEL je daleko jači brend od Magme.Grijeh je to uspoređivati.
A BADEL ima i uhodan posao i tržište.
I kada država prebija dug po 200 kn u dokapitalizaciji to može biti dobar posao.Ali ovo je kapitalizam u kojem bi država trebala za isti novac trebala preuzeti daleko veći postotni udio.
Dosadašnji većinski vlasnici su loše vodili firmu i treba ih ošišati do daske.Ali država ko država je
široke ruke,pa će eventualni budući vlasnik/kupac/dobro profitirati:Nadam se da će i nama
malim dioničarima nešto pripasti.
U Badelu će pored jakih pića i vina poteći med i mlijeko!

@Lopina
kad god vi nekoj firmi pokušavate uspostaviti dijagnozu ona nažalost ode u vječna lovišta…..

Lopina, ne mogu ostati ravnodušan na činjenicu da vi neke stvari znate unaprijed. Prvo,već neko vrijeme pričate o smanjenju temeljnog kapitala tj. nominalne cijene dionice na 200 kuna. A sada baratate sa brojkom duga od 160 mil.kn, a ne 120 kako se može pročitati u on line medijima (iako se brojka od 160 nigdje iz službeno objavljenih izvješća na ZSE ne može ustvrditi,niti je igdje spomenuta). Također i ubrajate već postojeće HFP-ove dionice u tih 60%. Pametno ali i zanimljivo, ja se toga recimo nikad ne bih sjetio. Usput, hvala vam i za izračun od 932K dionica. Čini se točno. Ipak, sve više ostaje sumnja da imate povlaštene informacije. Ja ne zamjeram. Dapače, zahvaljujem što ih dijelite sa zajednicom jer za sada ispada da su točne.

Gospić moj je grad, Velebit inspiracija

u pravu ste,sve je bolje od današnje situacije.ali šta ću kad mi vrag ne da mira pa uvijek nadjem ovakve bisere od dionica ,valjda je samo u njima adrenalin.nikad ne znaš šta te kod ovakve dionice sutra čeka,uvijek neka izenađenja.

prvo i osnovno bi bilo da manageri ovakvih firmi kupe i sami dionice i to barem par posto pa onda bi to sve doživljavali puno ozbiljnije nego sad.
ovako im je razmišljanje,šta bude da bude,odo ja negdje drugo sisati i uživati u beneficijama.a mali dioničari tko vas j…..

badel se mogao izvući iz duga državi,to držim i mislim da je ovo rješenje sa 60 posto državi loše.ali očigledno se igraju svakakve ige.

problem badela je pad prihoda i tržišnih udjela u jap-u i vinima što se nije dešavalo čak dok je perković bio tamo.

od države se trebalo tražiti da otpiše kamate i prolongira dug.šta mislite da i njima nije stalo do trošarina i pdv koji badel plaća.
da je bilo pameti mogao je i trebao je badel biti ono što je danas adris ali u svom segmentu.
da je ostao sulić i bobita vjerojatno bi i bio

Some people get rich studying artificial intelligence. Me, I make money studying natural stupidity

New Report

Close