BD62 (Badel 1862 d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BD62 (Badel 1862 d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


http://www.poslovni.hr/vijesti/vlada-prebija-dug-za-60-posto-udjela-u-badelu-164360.aspx

I opet nejasno. Iz članka se mogu zaključiti dvije (poprilično različite) cijene novootisnutih dionica.
Prema informaciji da bi udio države, nakon tiskanja novih dionica, bio 60%, daje cijenu od 106 kuna po novootisnutoj dionici (lošija varijanta). Bolja varijanta je da će "smanjenje kapitala biti za cca 70 mil kn sa sadašnjih 225 mil kn". No kvaka je u tome što trenutni kapital badela nije 225 mil.kn nego cca 180 mil kn. Ono što jest 225 mil kn je temeljni kapital, tj. nominalna cijena dionice od 300 kuna pomnožena sa 752.000 postojećih dionica. Ako su u članku mislili na "temneljni kapital" umjesto na "kapital",a vjerojatno jesu jer se brojka poklapa u kunu, tada dobivamo novu nominalnu cijenu od cca 200 kuna po dionici. Prema zakonu o trgovačkim društvima jasno je da dokapitalizacija tvrtke ne može ići po cijeni nižoj od nominalne, a u tom slučaju ta nova nominala nakon smanjivanja temeljnog kapitala za 70 mil.kn bila bi cca 200 kn. U obje varijante dokapitalizacije ide po cijeni većoj nego tržišnoj. Zanimljivo. Vidjet ćemo za mjesec dana kada se donese konačna odluka, koja je brojka točna. Novinari…

Gospić moj je grad, Velebit inspiracija


sad ćemo vidjeti kako će se razvijati situacija.
hoće li uprava ostati,kakva nam je država i kako će upravljati sa kompanijom.

nije se smjelo dopustiti da država pređe 50 posto.odakle uopće upravi legitimitet da razvlasti dioničare,koliko znam oni samo nemaju ni jednu dionicu u badelu.

uglavnom sam razočaran.pravi smo hrvatistan, bangladeš nam nije ravan.

Imaju dionicu (uprava). I nije nitko nikoga razvlastio niti išta prihvatio. Nakon vladinog prijedloga ide skupština na kojoj će se odlučivati. Nije uprava tu da prihvati dokap nego većina na skupštini. Ali je sve sigurnije da se u stečaj ne ide. Ja i dalje dvojim u postotnu brojku jer , ponavljam, u članku su zapravo dvije cifre, a samim tim i dva različita postotka državnog udjela.

Gospić moj je grad, Velebit inspiracija

Ovo što prenosi verdi je još jedna dobra ,a očekivana vijest.Ulazak u model "C" restruktuiranja ,smanjenjenje nominale na 200kn te ulazak države u vlasništvo.To je onaj pozitivan scenarij kojeg smo čekali i put u potpuno ozdravljenje ove vrlo vrijedne tvrtke(brand).

klodovik

ovo smanjenje nominale…nije mi jasno kako će se to očitovati na cijenu dionice. Ako je sad cijena 65kn po sadašnjoj nominali, da li onda tad donica isto tolikovrijedi ako se njena nominala smanji… zar onda i cijena dionice ne bi trebala biti manja. Ne vidim zašto bi to utjecalo na njen rast…pa kao netko može prokomentirati

neki forumasi, odavno vec tipuju na cijenu od 200 kn…bilo je predvidljivo da nece biti dokapa po 300 kn…nisam siguran jel novinar mislio na 60% duga a ne 60% udjela u badelu, jer dokapom po 200 kn se ne moze postici 60% udjela u badelu. mislim da ce cijena biti po zelji nekoga tko ce jednog dana naciljati badel i reci: e sad je to dobra udavača, ajmo mi to uzeti.

ako sam dobro shvatio, drzava ce naplatiti tih 70 mill kn u cashu a dokapitalizirati 50 mil kn s 250 tis dionica po 200 kn…čime bi bila vlasnik (250 + 57,9) tis dionica od nekih 1,002 mil dionica…uglavnom preko 25%. Ili i svih 120 mil kn upisla po cijeni od 200 kn, sto joj cini (600 tis + 57,9 tis)/(752,106 tis + 600 tis + 57,9 tis)..pojednostavljeno 658/1410…tj 46,67% badela?

dajte, poslovni.hr reagirajte..o cemu se zapravo radi?

Čačić vam je sinoć na Latinici rekao kako je Badel jedna od tvtki koja se neće izvući.

PINOKIO,slabo si ti slušao Čačića.Nastavak njegove priče o modelu C za Varteks i Badel nisi čuo.

klodovik

"Završetkom II svjetskog rata dolazi do značajnih promjena te se osniva tvornica likera i rafinerija alkohola “Marijan Badel”. Četvrt stoljeća kasnije spaja se s poduzećem “Vinoprodukt” koje je u svojem vlasništvu imalo većinu vinarija diljem Hrvatske čime je započela tradicija vinarstva u Badelu.

Ulaskom u 21. stoljeće Badel 1862 pušta u rad modernu punionice izvorske i mineralne vode u Apatovcu, podno Kalnika."

Eto malo s njihovog web-a. Zanimljivo kako neki proizvodi nestaju iz asortimana, do neki dan tamo je bio energetski napitak "hell" ili nesto tako a sada ga nema.

Jel se tko iz starog nadzornog odbora samoprijekorno odrekao naknada, buduci da se poduzece bori za opstanak, a zadatak NO je da to ne dozvoli.

Pitanje: Sto je s Pepsi? Ima je na webu badel-a, a proizvodila se u eurobevu. jel to to vidio u trgovinama? Onda ima i neki bezalkoholni sampanjac za djecu…? jel tko to vidio u trgovinama?


ako sam dobro shvatio, drzava ce naplatiti tih 70 mill kn u cashu a dokapitalizirati 50 mil kn s 250 tis dionica po 200 kn…čime bi bila vlasnik (250 + 57,9) tis dionica od nekih 1,002 mil dionica…uglavnom preko 25%. Ili i svih 120 mil kn upisla po cijeni od 200 kn, sto joj cini (600 tis + 57,9 tis)/(752,106 tis + 600 tis + 57,9 tis)..pojednostavljeno 658/1410…tj 46,67% badela?

dajte, poslovni.hr reagirajte..o cemu se zapravo radi?


Prema onome što je pisalo na poslovnom da se zaključit:
Da bi država d0šla do tih 60% o kojima se priča treba:
1.Temeljni kapital smanjiti smanjivamjem nominale sa 300 na 200′ kn-
br.dionica 752.106×200/nominala/= 150.421,2 mil kn
2. 752.106/br dionica/-57.931/7,7% dionica koje imaHEP/ je 694.195 dionica
tih 694.195 dionica bi trebalo činiti 40% od 1.735.438 tj ukipnog broja dionica
1.735.438-752.106=983.332
Dakle,država bi trebala dokapitalizirati 983.332 dionica =196,666 mil kn
Ali za sada je ukupni dug oko 160 mil kn pa je ovaj broj dionica upitan.
Predposatavimo da će biti toliko iako može biti i manje,a tada bi udio države pao ispod 60 %.
Dakle,temeljni kapital 347,088 mil kn.
3.
BVPS =189.549:752.106=252,sadašnji
nakon dokapitalizacije
189.549+196.666=386.215/ukupni netto kapital/
rezerve 386.215-347.088=39.127

Dakle,gubici iz poslovanja su pokriveni smanjenjem nominale.
Imamo d.d.koje u slućaju dobiti može odmah isplačivati dividendu.
Ne kažem da hoće ali može ako bude dobiti u slijedećim razdobljima jer su gubici pokriveni.
4.Nakon dokapitalizuacije kratrkoročne obveze se smanjuju za 199,666 mil kn
i koeficijkent likvidnosti sa sadašnjih loših
0,77 ide na vrlo dobrih 1,11
Daljnja poboljšanja moguća u ovom segmentu jer se pregovara sa bankama da kratkoročna
potraživanja pretvore u dugoročna i Badel postaje solventan.

I prodaja kalničkih voda bi trebala poboljšati ovaj koeficijent jer raste kratkoročna imovina
5.Dobiveni trošarinski broj predstavlja ulazak u normalno poslovanje

6.Ukupno zaduženje nakon dokapitalizacije sa sadašnjih 80% pada na 59% i to je podnošljivo.
Daljnja poboljšanja moguća s obzirom da se planira prodavati materjalna imovina/zemljište i zgrade/.I kalničke vode koje još nisu ušle u bilancu/prodaja/će pozitivno utjecati na smanjenje
ukupne zaduženosti.

7.S obzirom na promet Badel vrijedi barem 300 kn po dionici,ali nakon povečanja br dionica sigurno više od 150

8.Nakon dokapitalizacije BV sa 252 pada na 222.
Da ali u nekom drugom Badelu koje ne prijeti stečaj,već normalno poslovanje.

Uzimajući sve u obzir nastojte predvidjeti buduću cijenu takvog Badela.

Iskreno, ne vjerujem u bajku da će Perković i ekipa preuzimati po obvezujućoj ponudi od 300.Mislim da su izgorili,a mi koji
smo ulazili od 60 do 70 možemo biti jako zadovoljni sa razvojem situacije.
Mogli bi dobro omastiti brk!

Na ZSE ima nade da će poteći med i mlijeko.

I da čujemo, tko je očekivao smanjenje nominale prije dokapa? nitko?

Da bi država d0šla do tih 60% o kojima se priča treba:

Uzimajući sve u obzir nastojte predvidjeti buduću cijenu takvog Badela.

Činjenicu da država preuzima neku firmu svako efikasno tržište bi nagradilo s – 20%.
Država je najgori mogući vlasnik i upravitelj, ovo je jako loše za Badel!

New Report

Close