BCIN (BC institut)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BCIN (BC institut)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ali zato će ova skupština biti najnapetija dosad


…ali taj se optimizam temeljio na rezultatima koje sam ja očekivala a ne na ovim koji su objavljeni.

Rezultati nisu objavljeni a to što ih netko dila odabranima, je još jedan pokazatelj o kakvoj se jadnoj firmi radi.
[/quote]

Mislim da je u ovoj rečenici sve objašnjeno…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.


Ne znam zašto ti se to dogodilo.Ja sam došla s ovim magičnim brojevima 81224333034 i sve riješila u pet minuta.

Kolegice ili kolega niste li vi među prvima dobili izvještaj?


Rakitic ne znam od kuda ti to da sam ja nešto mogla ili trebala znati.Istina ti si pisao o tim problemima a ja sam mislila da su stvari dijametralno suprotne.Da sam samo naslućivala da će rezultati biti ovoliko lošiji od prošlogodišnjih zar misliš da bih čamila sad možda i cijelu godinu ili i više u dionici na vjerojatno nižim nivoima i od ovih današnjih.Sva moja predviđanja išla su u pravcu da bi u ovim postotnim poenima godina 2014 trebala biti bolja a ne lošija od prošlogodišnje.Jedina utjeha mi može biti relativno nizak ulaz pa valjda neću trpiti i kapitalni gubitak.U ovim okolnostima poslovanja i poslovnih rezultata sada nemam nikakvih očekivanja niti oko dividende i zadovoljna bih bila sa lanjskih 8 kuna.Škoro nije taj koji bi i za lipu riskirao financijsku stabilnost poslovanja u ovom okruženju predstečajeva i stečajeva igrajući se nekakvim većim isplatama.Istina je i da sam i po pitanju dividende do tako rekoć jučer bila optimistično raspoložena ali taj se optimizam temeljio na rezultatima koje sam ja očekivala a ne na ovim koji su objavljeni.

Što je sada? Pa imali ste izvještaj s magičnim brojevima,a vidim i opet ga imate,ali sad je suprotan od tvrđenog?
Samo ne znam tko bi i zašto prodavao dionicu s BV-om od 1090 kuna koja će opet djeliti dividendu,a ostaje da vidimo minimalnu ili maksimalnu stvaranu godinama bez ikakvog kredita i s totalno amortiziranom imovinom?

Prodaja BCIN-a? Ako lagano gubiš tržište,sad je idealna situacija za prodaju hiperzdrave firme.
Netransparentnost? Pa što je onda SNHO? I takav isti SNHO je dao 2 dionice dioničarima koje su ladno utržive zajednički na nekih 65 kuna što je sasvim solidna cifra na cijenu koja je bila 270.

BTW. imamo promjene iu TOP 10:
1. ŠKORO DANIEL (83910976640) 104.985 63,05 Osnovni račun
2. PLAMEGAL-TRIO D.O.O (25567118416) 5.990 3,60 Osnovni račun
3. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D. (69326397242) 4.850 2,91 Skrb. račun +1265
4. JELOŠEK ZLATKO (10255370467) 4.060 2,44 Osnovni račun + 85
5. KOZIĆ ZDRAVKO (43741946735) 2.739 1,65 Osnovni račun
6. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D. (69326397242) 2.109 1,27 Skrb. račun
7. BOTKULJAK ANA (02487224648) 1.535 0,92 Osnovni račun
8. HORVAT VJEKOSLAV (11657209162) 1.192 0,72 Osnovni račun
9. PODRAVSKA BANKA D.D. (97326283154) 1.169 0,70 Skrb. račun
10. CERP (38083028711)/REPUBLIKA HRVATSKA (52634238587) 1.000 0,60 Zast. račun
Ukupno: 129.629 77,86

Očekivano ispao Turist čije je dionice pobrstio 3.SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D. i tako prestigao Jelošeka. Inače 3.je ovo kupovao iznad 500 kuna od 510 do 520.

Ima više razloga maloj ili gotovo nikakvoj dobiti ( oduzme li se nenaplativa potraživanja) :
1. pad prodaje na domaćem tržištu- konstantan, cijena sj. kukuruza na domaćem tržištu stvara najveći profit, ostala tržišta daju trećinu profita od domaćeg

2. ugovorena prevelika i preskupa proizvodnja sjemena… ugovorena skuplja proizvodnja od prijašnjih za 30%… uz to bila velika i u urodima i u hektarima,
pa su stvorene velike zalihe

3. gubitak određenih poslovnih partnera na tržištu

Zaključak: svi problemi prenose se u 2015 godinu koja će biti jako zanimljiva…

Jel’ to jako zanimljiva znači pušiona?
A što se Turista tiče ima bar još 500 dionica.

To jako zanimljiva znači da nije sjajno, ali ne i zabrinjavajuće.
Krajem godine uprava shvaća da imaju više problema. Pored toga što nisu naplatili velika potraživanja, velik problem postaje i pad prihoda ( iznad 15 %). Zbog toga pušta dodatne količine hibrida po akcijskim cijenama i na taj način ublažuju stvarni pad prihoda.
Dalje, početkom 2015 godine pokušavaju održati prodaju kukuruza na brojkama iz 2014 godine, iako se ove godine sije više površina kukuruza za 10%.
Međutim , ne uspijevaju , jer su pokušali to napraviti s velikim cijenama( iako su smanjili u odnosu na 2014 za 15%).
Pokušavaju pojačanim marketingom, ali baš ne ide.
Zbog toga se vraćaju na akcijsku priču za vrijeme Uskrsa. Izgubili su glavne distributore ( i bolje… jer to nisu naplatili). Dakle, uprava pokušava na sve načine zadržati pozicije.Imaju veliki pritisak zaliha, ako ne puste cijene , ostat će puno na lageru. Međutim, tu nastaje problem za nas male dioničare.
Profit rapidno pada. Nekada je po jednoj vrećici Bc institut zarađivao 100-130 kn, a sada oko 50 kuna . Kad pomnožimo sa 200.000 vidimo da smo izgubili profit od cca 10 mil. kuna.

A koji je razlog tolikog povećanja zaduženosti? Mislim, i dalje je odličan omjer dug/kapital ali ne vidim razloga zašto…!?

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

*emti ZSE i našu *rulu državu! Taman pomislio kako sam u svoj portifelji stavio jednu kvalitetnu dionicu , kad ono OPET *RANJE![emo_bijesan]


Sve mi se čini da nema ovdje kruha, večinski radi po svome i boli njega briga za nas male, a još manje za cijenu na ZSE

To je ono o čemu govorim zadnjih godinu dana. Naklon fundamentima i stablinosti firme, ali nezainteresiranost uprave za vlastitu dionicu i dioničare je nevjerojatna. Pa oni su puni kao brod, a dioničarima isplaćuju manje od 2% dividendu! Pored toga nisu aktivni niti u investiranju i zato nema napretka.

Katarina je spominjala kako Škoro neće ugroziti stabilnost firme isplatom malo veće dividende: kakvu bi to stabilnost ugrozilo? Svrha dobiti je da se ona isplati dioničarima ili investira. A barem BC to može, ali ne želi.

Čitam da netko ima mokre snove da bi mogla poveća jednokratna dividenda u iznosu od npr. 1000 kn po dionici. Prije ćete se pomokriti u krevet nego ćete vidjeti novce od BC-a. Njima je teško pare odvojiti za kapitalne investicije, a kamoli da ga “izgube” u džepovima vlastitih dioničara.

Možda zvučim ogorečeno, ali u stvarnosti nisam daleko od toga. Bio sam u BC-u i planiram (jednom) ponovno biti, ali ne u ovim i pod ovim uvjetima. Prvo zahtijevam kvartalna izvješća i ona su osnovni uvjet za daljnje razmatranje ove dionice. Posve je nevjerojatno kako se na GS-ima šutke prelazi preko toga. Kako dugoročno ulagati u nešto o čemu čitaš konkretne podatke samo jednom u godini? I to još u svibnju, kad svaki malo jači igrač dođe do osnovnih podataka mjesecima ranije, pa može manipulirati kupnjom/prodajom. Drugi uvjet je viši dividendni prinos koji bi u ovako stabilnoj, ali neprogresivnoj firmi koja nema veća kapitalna ulaganja, već održava više-manje status quo u poslovanju, trebao biti standardno oko 10%.

To su dva početna uvjeta. I za to se treba i može boriti na predstojećem GS-u.

New Report

Close