BCIN (BC institut)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BCIN (BC institut)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

pročitajte moje postove o bcin i sve će vam biti jasno.nema ih puno.sve što sam napisao temelji se na bilanci stanja i izvješću uprave. moj prijatelj djubre je napisao 782 kn gotovine po dionici što je šaljivo.

Danas u Plodovima zemlje na HRT1 sa BC INSTITUTOM.

Bas pogledao.
Da li mi je promaknula akvizicija koju su obavili ove godine u Srbiji ili je samo nisu objavili??

Dobre vijesti. Ali mi nije bas drago kad saznam za njih preko TV-a umjesto sluzbenim kanalima.

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

Loši su ti radari. Službeno objavljeno prije oko pola godine.
Kupljena dorada u Kuli, ofenziva na Srbiju i Mađarsku.
U prilogu nastup managmenta u punom sastavu.
Prikazana neka mjerenja. Pajdaš 13t/20% vlage, Kekec 17% vlage


Ne znam odakle mu ta brojka, ali…
Kad od kratkotrajne imovine oduzmemo dugoročne i kratkoročne obveze ostaje nam 562kn vrijednosti po dionici.
Po trenutnim cijenama dugotrajna imovina se dobiva besplatno, a koja iznosi dodatnih 527kn.
Gledajući tako, statično, svakako ima prostora za rast cijene.

Problemi koje vidim su stagnacija prihoda od prodaje i preniska razina isplate dividende s obzirom na cash i zarađenu dobit svake godine(pogledati JDGT za primjer). Isto tako, objava samo godišnjih izvješća čini ovu dionicu manje atraktivnom i zato će tržište (vjerojatno) uvijek bar malo diskontirati njenu vrijednost. Pravu valuaciju ove kompanije možemo očekivati tek u slučaju da većinski vlasnik odluči prodati svoj udjel. O tome je bilo priče dosta, da je vlasnik bolestan, da su već postojali pregovori sa nekim PE fondovima itd, no takve vijesti uvijek uzimam kao spekulaciju i ne pridajem joj bitno pažnju.

Gledajući neki prosjek valuacija na stranim tržištima za agriculture sektor čini mi se dovoljno ozbiljnim uzeti EV/EBITDA 5.5 kao minimalno fer vrijednost. Minimalno fer kažem jer nastojim odrediti donju granicu.
U tom slučaju uzimajući EBITDA iz 2012. (recimo da je viši EBITDA iz 2013. neka anomalija, konzervativno…) od 24mil kn ispada da je fer vrijednost BCIN 967kn po dionici što daje mogućnost od 104% rasta.

Rakitic je spomenuo mogućnost nenaplate potraživanja u visini od milijun eura (tako sam shvatio). Nisam s tim upoznat, no vidimo da svake godine otpisuju potraživanja(2013. najviši otpis u zadnjih 5g, a unatoč tome najviša dobit) ali i da vrše naplatu otpisanih potraživanja iz prethodnih razdoblja(Ostali poslovni prihodi). Ako rakitic i je u pravu(potpuna nenaplativost) onda za taj iznos treba umanjiti date procjene što i dalje daje mogućnost rasta cijene dionice za 95%.
Kao dioničara me najviše smeta ta stagnacija prihoda što bi se prema najavama nekih forumaša moglo promijeniti od ove godine. Uz očekivani rast prihoda i zadržavanje marži, trebalo bi rasti i zadovoljstvo postojećih dioničara…

Sveukupno ste optimalno proanalizirali situaciju, a pogotovo onaj dio koji sam boldao. Upravo tako i ja razmišljam, a o tome sam pisao i na prethodnim stranicama foruma.

BCIN je jako lijepa prilika za investiranje radi svojih fundamenata, ali postoje otegotne okolnosti kojima se ne nazire kraj. Prema mom mišljenju, prva stvar koju bi uprava trebala promjeniti posve je bezbolna za firmu, a puno bi značila dioničarima i onima koji to planiraju postati: riječ je o povećanju transparentnosti uvođenjem kvartalnih izvješća. To je u biti sasvim logično i normalno ako je većinskom vlasniku imalo stalo do malih dioničara. Eto, za primjer, uskoro će početi izlaziti izvješća za 3Q u ostalim firmama i ona će odlično ocrtati poslovanje tih firmi u 2014., dok kod BCIN-a treba čekati svibanj sljedeće godine, a sva natukanja oko poslovanja u međuvremenu obične su špekulacije (a od špekulacija se ne živi, već od investiranja na osnovi javno dostupnih informacija).

Drugo, dividenda je preniska, uzevši u obzir keš koji tvrtka posjeduje, a ne reinvestira. Dobro, može taj novac biti i rezerva za loše dane, ali kriza bi trebala biti na odmaku i vrijeme je da se firmina politika čuvanja likvidnih sredstava revidira.

Bio sam dioničar BCIN-a početkom godine i riješio sam taj udio u portfelju uz finu dobit. Pošto uskoro izlazim iz jedne dionice u koju sam dugoročno investirao, namjeravam taj iznos ponovno uložiti na duže staze, a BCIN je jedan od kandidata. Nije druk, nije nagovor na ništa, samo komentiram situaciju na ovoj dionici. Također, kako sam pisao početkom godine, pored BCIN-a dobra prilika je bio i AUHR, gotovo kao da su sestrinske dionice, ali ima razlika. U međuvremenu AUHR je odradio pozamašni rast i približio se svojim kapacitetima, stoga se BCIN ponovno nameće kao optimalnija prilika jer kapaciteti nisu niti blizu popunjeni.

Ako Banditić u svom povrtnjaku delal sa našim sjemenom mogla bi nam roknut dionica a-ha-ha

Šteta što ne izdaju izvješća češće i ne daju malo veću dividendu, ovako dionica stagnira a puno je bolja prilika nego li većina na ZSE.

Evo stavljam ovaj link o friškim i dobrim informacijama iz BCIN-a da lakše dočekate odličan GFI za 2014.
http://www.agroklub.com/ratarstvo/bc-kukuruzi-i-ove-godine-uspjesni/15332/

seeker, da je tome tako, onda cijena dionice sigurno ne bi bila tu gdje je sada!

http://www.agroklub.com/ratarstvo/eu-obustavila-uvozne-carine-na-kukuruz/15394/

Dobro jutro.Ima li nekog kod kuće?Rasprave su zamrle vjerojatno posljedično zbog zamiranja gotovo kompletnog tržišta kapitala u Hrvata ali dijelom i zbog neprisutnosti BC-a u medijima makar kroz kvartalna izvješća.Unatoč svemu pa i padu prometa i cijene dioniceja sam zadovoljna.Bar za sada nema interesa za prodajom dionice na ovim razinama a kretanja u skoroj budućnosti ovisit će kako o kompletnim kretanjima kapitala tako i o skorim saznanjima o poslovanju za ovu godinu tako i o prodajnim rezultatimau proljetnoj sjetvi koja se bliži.Po onome što se nagađa ili zna temeljem ovogodišnje prodaje u proljetnoj sjetvi GFI 2014 će biti bolji nego ikad do sada.Vjerujem da će prodaja koja slijedi za iduću sjetvu nastaviti trend.


Dobro jutro.Ima li nekog kod kuće?Rasprave su zamrle vjerojatno posljedično zbog zamiranja gotovo kompletnog tržišta kapitala u Hrvata ali dijelom i zbog neprisutnosti BC-a u medijima makar kroz kvartalna izvješća.Unatoč svemu pa i padu prometa i cijene dioniceja sam zadovoljna.Bar za sada nema interesa za prodajom dionice na ovim razinama a kretanja u skoroj budućnosti ovisit će kako o kompletnim kretanjima kapitala tako i o skorim saznanjima o poslovanju za ovu godinu tako i o prodajnim rezultatimau proljetnoj sjetvi koja se bliži.Po onome što se nagađa ili zna temeljem ovogodišnje prodaje u proljetnoj sjetvi GFI 2014 će biti bolji nego ikad do sada.Vjerujem da će prodaja koja slijedi za iduću sjetvu nastaviti trend.

Kvartalna izvješća, kolegice, samo ona bi “oporavila” i dala kontinuitet raspravama na ovom topicu.

BC nije suviše interesantna industrija poput ERNT, HT ili nekog građevinca, te nema konstantnih pisanja u mainstream medijima o urodima kukuruza, pa niti firme ovakvog profila nisu široko prepoznate u (investicijskoj) javnosti.

Ali, to i nije tako loše: pojedini autoriteti na području ulaganja nerijetko znaju reći kako stabilne firme koje se bave relativno nezanimljivom, ali jednostavnom branšom, često postaju pravi pickovi kad ih veći igrači prepoznaju i povuku iz nepoznatosti.

BC ima upravo takve odlike.

Samo da još povećaju transparentnost uvođenjem kvartalnih izvješća, bolje bi došlo od podizanja (preniske) dividende.

New Report

Close