BCIN (BC institut)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BCIN (BC institut)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Postoji stara narodna: možeš raditi što hoćeš, ali je pitanje dokle ćeš!??
Ili što dublje na forumu, sve bolja saznanja o nepravilnostima poslovanja!


Postoji stara narodna: možeš raditi što hoćeš, ali je pitanje dokle ćeš!??
Ili što dublje na forumu, sve bolja saznanja o nepravilnostima poslovanja!

Bilo bi vam bolje da umjesto priručnika o narodnim poslovicama pokoji puta pročitate poslovna izvješća.

Ako uopće imate dionice BCIN-a.

Što reći nego da se pročita zadnje 3 stranice na forumu. To je najbolje poslovno izvješće.

izgleda da nema jake potpore koju je katarina nagovjestila.

uprava se žali da im je dionica podcijenjena. s obzirom da je fondovima neatraktivna moraju se sami potruditi za njen rast. stjecati vlastite dionice ili isplaćivati veću dividendu.sve dok budu vodili dosadašnju politiku dionica će im biti off. trenutno je čitava burza u zimskom snu. razbudit će je izvješća za 3q. bc će ostati u induciranoj komi.

napokon se vracamo natrag u Buy zonu oko 450kn

i niže. koji je to razlog što bi motivirao sitne špekulante da uđu u ovu dionicu.

Isti kao i na svim ostalima, zarada…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

Ma na 0,1 kn. Još i niže ukoliko je moguće.
Ekipa evo jedva čeka prodati BCIN. Pored 728 kn gotovine po dionici, neki jedva čekaju da vam je prodaju po 450 kn… i niže.
Ovo uopće nije jedna od najsigurnijih prilika na ZSE.
I sam katkad znam skratiti ne bi li možda poslije kupio jeftinije, ali uvijek se vraćam.

BCIN je srž fundamentalnog investiranja. Tko to još nije razumio…i neće.

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

728 kuna gotovine po dionici.[emo_smijeh][emo_smijeh][emo_smijeh].ja mislim da se ti šališ.

Umjesto pametovanja i besramnog drukanja na pad, kalkulator u ruke pa provjeriti koliko se nalazi u rezervama nakod odbitka svih obveza. Ne racunajuci sada potrazivanja, zalihe i drugu imovinu.
Da li je to gotovina ili je na kakvoj stednji, sada je manje bitno.
Ako vama BCIN ne vrijedi, slobodno prodajte.
Ukoliko ga nemate a drukate ne biste li kupili jeftinije i zaradili za burek i jogurt, stavite jos koji smajlic pa vam mozda i upali.

Imam BCIN. I ne volim kad netko druka na pad ili rast na temelju nicega.

Ne znam odakle mu ta brojka, ali…
Kad od kratkotrajne imovine oduzmemo dugoročne i kratkoročne obveze ostaje nam 562kn vrijednosti po dionici.
Po trenutnim cijenama dugotrajna imovina se dobiva besplatno, a koja iznosi dodatnih 527kn.
Gledajući tako, statično, svakako ima prostora za rast cijene.

Problemi koje vidim su stagnacija prihoda od prodaje i preniska razina isplate dividende s obzirom na cash i zarađenu dobit svake godine(pogledati JDGT za primjer). Isto tako, objava samo godišnjih izvješća čini ovu dionicu manje atraktivnom i zato će tržište (vjerojatno) uvijek bar malo diskontirati njenu vrijednost. Pravu valuaciju ove kompanije možemo očekivati tek u slučaju da većinski vlasnik odluči prodati svoj udjel. O tome je bilo priče dosta, da je vlasnik bolestan, da su već postojali pregovori sa nekim PE fondovima itd, no takve vijesti uvijek uzimam kao spekulaciju i ne pridajem joj bitno pažnju.

Gledajući neki prosjek valuacija na stranim tržištima za agriculture sektor čini mi se dovoljno ozbiljnim uzeti EV/EBITDA 5.5 kao minimalno fer vrijednost. Minimalno fer kažem jer nastojim odrediti donju granicu.
U tom slučaju uzimajući EBITDA iz 2012. (recimo da je viši EBITDA iz 2013. neka anomalija, konzervativno…) od 24mil kn ispada da je fer vrijednost BCIN 967kn po dionici što daje mogućnost od 104% rasta.

Rakitic je spomenuo mogućnost nenaplate potraživanja u visini od milijun eura (tako sam shvatio). Nisam s tim upoznat, no vidimo da svake godine otpisuju potraživanja(2013. najviši otpis u zadnjih 5g, a unatoč tome najviša dobit) ali i da vrše naplatu otpisanih potraživanja iz prethodnih razdoblja(Ostali poslovni prihodi). Ako rakitic i je u pravu(potpuna nenaplativost) onda za taj iznos treba umanjiti date procjene što i dalje daje mogućnost rasta cijene dionice za 95%.
Kao dioničara me najviše smeta ta stagnacija prihoda što bi se prema najavama nekih forumaša moglo promijeniti od ove godine. Uz očekivani rast prihoda i zadržavanje marži, trebalo bi rasti i zadovoljstvo postojećih dioničara…

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica

New Report

Close