ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 16.09.2024. u 20:04
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
48,57
1.117
23
48,60
49,40
-1,82%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

E, jesam se, svaka mi čast…[undecid]

hate red


E, jesam se, svaka mi čast…[undecid]

Kupuj dok nije kasno. Imaš skrivenih na prodaji tako da imaš vremena skupit keš.

Mudro je zborio stari Seneca: "Per ipiz dudatis eneus iri!"

mislim da je skriveni bajica na 645 na jdpl…vreba

No pain no Game


OOOOODEEEEEEE ovo bez povratka[thumbsup][thumbsup][thumbsup]

Ali zasluzeno mora se priznati. Dokazano najbolji brodar kod nas. Svaka cast upravi s kojom plovima i dionicarima koji danas nisu davali nisko u sveopcoj korekciji.[wink][smiley]

Jure me naucio da je marketing najbitniji.

SAM PROTIV SVIH

sorry…kriva tema :)))))

No pain no Game

http://www.dryships.com/index.cfm?get=report

Komentar nije potreban

Tko zna možda i crobi ode u plus do kraja dana, naravno zbog ATPL-R-A[lol]

Moto Nautilusa: MOBILIS IN MOBILI

Ima li netko kompletan K/P odnos? Hvala!

Mudro je zborio stari Seneca: "Per ipiz dudatis eneus iri!"

Jedan veći nalog od 200 na 3040, do toga i nakon toga se brzo da očistiti.

Ajmo sad malo edukacije za raju

Prosle godine kada je BDI bio oko 11000 ATPL je bila na cca 3700-3800

Danas je BDI na ATH ATPL je na 3000 i jos joj dolaze 3 broda i jos je prikazala fantasticne rezultate.Svega toga nije bilo.Plus 2 broda u 2009.Predikcije su da od svjetskih analiticara da ce BDI jos rasti do kraja godine.

Sada vas ja pitam dali ste vi normalni koji prodajete na 3000kn.Ako bas morate prodavati onda se stavite na ASK ne po bidu jer sami sebe ubijate.

SAM PROTIV SVIH

http://finance.yahoo.com/q?s=DRYS

a oni su imali još dokapitalizaciju od 6 milijuna dionica s 36 milijuna na 42 milijuna.

A ATPL nije imala nikakvu dokapitalizaciju i ima isto dionica kao i prošle godine
[thumbsup][thumbsup]

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Odličan članak, preporučujem onima kojima treba dodatna motivacija.. ako još ima takvih [thumbsup]

http://www.forbes.com/2008/05/16/china-earthquake-closer-markets-equity-cx_ra_0515markets44.html?partner=yahootix

..evo samo dio za crnogorce

Market Scan
Chinese Quake Shakes Up Dry Bulk Prices

The earthquake that rocked China has pushed already-soaring dry bulk shipping rates higher on speculation that the disaster will fuel demand.

As the production of commodities and the ability to transport them from the affected areas to the Chinese coast is impacted by the earthquake, seaside areas will need more imports since they won’t be able to rely on domestic supplies to satisfy demand. In the near term, this is what’s pushing up shipping rates, said Jefferies analyst Douglas Mavrinac.

In the longer term, the rebuilding efforts in the affected areas will require construction materials that will need to be shipped in, which will push rates even higher, added Mavrinac.
“This adds a little tightness to an already tight market,” Mavrinac said.

——————————

“Essentially all of those nonfundamental factors that caused rates to decline in the first quarter are no longer an issue and rates are back to October/ November levels,” Mavrinac said.

————————–

The Baltic Dry Index, which measures dry bulk shipping rates on 40 routes across the world, soared 418 points Thursday to close at 11,067–its highest since mid-November. The increase marks the biggest leap ever for the index. The largest drop was 443 points in mid-January.
———————

Dahlman Rose analyst Omar Notka said the 2009 contract rate for capesize vessels has surged 15.0%, to more than $115,000 per day, in just the past two days. Rates for the vessels on the spot, or unchartered, market soared $7,386 to $203,520 on Thursday, up from $196,134 Wednesday.

Demand for Panamax vessels, the largest dry bulk carriers that can fit through the locks of the Panama Canal, is also booming. Panamax rates jumped $4,820, to $84,637, Thursday, from $79,817 Wednesday.

Notka says that demand for dry-bulk vessels will remain strong through 2009, reflecting steel shipments.

Drybulk shippers transport ferry loads of iron ore, coal and grain, which are in high demand from emerging nations as the demand for commodities and raw materials soar. Investors have feared that a slowdown in the U.S. economy would slow down the movement of commodities globally, but that has not been the case .

New Report

Close