ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

E tu si me uvatia na livoj nozi. Ovih dana Gatar ne spominje nešto brodare (BDI) pa sam pomalo izgubljen bez njegovih vrlih savjeta. [thumbsup]

Nego da te pitam, na grafikonu kretanja BDI vidim da je isti padao od sredine 4. mjeseca 2007. pa od druge polovice 5. mjeseca.

Kako tada nisam bio u brodrima, pa da ne tražim, možeš li odgovoriti čime je bio izazvan. Da li je to normalna ciklička pojava na ovom tržištu ili je bio izazvan nekim izvanrednim vanjskim događajem?

Ubi me, ali znaš da našem tržištu još uvijek veću ulogu igra BDI, nego razultat poslovanja naših brodara.

Doma sam na nekakvom sporom IDSN-u pa mi traganje o podatcima za period lani bas i ne ide od ruke. Pomorstvo je grana generalno opterecena ciklicnoscu. Ranije su ti ciklusi brzo izmjenjivali (npr pad preko noci kad je nastala Azijska kriza) ali su brodovlasnici izvukli pouke pa sada disperziraju poslovanje na nacin da nisu vezani samo za jednu vrstu broda i kombiniraju spot i TC.

Vezano za BDI i nije neko cudo. BDI je svakom lako razumljiv indikator koji se sastoji od 4 ili 5 brojeva i generalno ako raste je dobro a ako pada onda nije. To sta ga vezuju i sa firmama na koje nema nikakav uticaj kao npr JDPL nema veze. Dugosam se borio sa vjetrenjacama ali sam na kraju odustao. Ako to dize cijenu mojih dionica onda klicem i ja “GORI BDI”

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

@ techman

s obzirom na disperziju o kojoj govoriš, što bi neka krizna godina u budućnosti značila za firmu kao ATPL, po tvojoj procjeni – koliku godišnju dobit? ili nulu?


@ techman s obzirom na disperziju o kojoj govoriš, što bi neka krizna godina u budućnosti značila za firmu kao ATPL, po tvojoj procjeni – koliku godišnju dobit? ili nulu?

Nezahvalno je prognozirati cifre ali nebi bilo dobro. ULPL i TNPL su tu u puno boljoj situaciji. S druge strane zadnje dvije godine dry cargu toliko dobro ide da je vecina firmi smanjila svoju zaduzenost ili isla u obnovu flote sa znatno manjim kreditnom zaduzivanjima. EO je prije 3 godine prodao cca 30 od 100 brodova i otplatio sve kredite. Danas mu je zaduzenost nula.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

Eo malo municije posustalim drukerima. [lol]
Bacite oko na potrosnju celika per capita u Kini. Pa onda u Indiji. [thumbsup][thumbsup]

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd

Ne mora se tu drukati,sljedeći tjedan bi mogao 1Q drukati kada izađe pa onda koliko vidim na drugom forumu su počele špekulacije oko2Q a i BDI bi mogao nastaviti drukati umjesto nas.I to se stvaraju fundamenti koji su najbolji drukeri.[cool]

SAM PROTIV SVIH


Doma sam na nekakvom sporom IDSN-u pa mi traganje o podatcima za period lani bas i ne ide od ruke. Pomorstvo je grana generalno opterecena ciklicnoscu. Ranije su ti ciklusi brzo izmjenjivali (npr pad preko noci kad je nastala Azijska kriza) ali su brodovlasnici izvukli pouke pa sada disperziraju poslovanje na nacin da nisu vezani samo za jednu vrstu broda i kombiniraju spot i TC.

NVezano za BDI i nije neko cudo. BDI je svakom lako razumljiv indikator koji se sastoji od 4 ili 5 brojeva i generalno ako raste je dobro a ako pada onda nije. To sta ga vezuju i sa firmama na koje nema nikakav uticaj kao npr JDPL nema veze. Dugosam se borio sa vjetrenjacama ali sam na kraju odustao. Ako to dize cijenu mojih dionica onda klicem i ja “GORI BDI”


BDI je izuzetno bitan jer pokazuje smjer kretanja vozarina i buduće zarade.Međutim bilo bi vrlo interesantno
kada bi neki od strućnih forumaša procijenio koji je BDI potreban da bi brodar poslovao na pozitivnoj nuli.
Naravno da je to nemoguće procijeniti sa 100% točnosti ali cca može.
U usporednim analizima ATPL i BDI može se primjetiti da dionica raste paralelno sa porastom indeksa,što
nema veze sa matematičkom logikom,jer linearni rast ili pad BDI izaziva eksponencijalni rast ili pad dobiti.
Upravo zbog tog eksponencijalnog rasta dobiti očekujemo dobit od 30 mil $ u IQ.

BDI je izuzetno bitan jer pokazuje smjer kretanja vozarina i buduće zarade.Međutim bilo bi vrlo interesantno
kada bi neki od strućnih forumaša procijenio koji je BDI potreban da bi brodar poslovao na pozitivnoj nuli.
Naravno da je to nemoguće procijeniti sa 100% točnosti ali cca može.
U usporednim analizima ATPL i BDI može se primjetiti da dionica raste paralelno sa porastom indeksa,što
nema veze sa matematičkom logikom,jer linearni rast ili pad BDI izaziva eksponencijalni rast ili pad dobiti.
Upravo zbog tog eksponencijalnog rasta dobiti očekujemo dobit od 30 mil $ u IQ.


tocno lopina,
ovaj eksponenijalan rast dobiti je posljedica operating i financial leverage.
Tako da bulkeri sada beru vrhnje

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


” tocno lopina, ovaj eksponenijalan rast dobiti je posljedica operating i financial leverage. Tako da bulkeri sada beru vrhnje

otkrio si nam toplu vodu (inače mi imamo naš lijepi hrvatski jezik kao službeni na ovom forumu)..
na PP ,vidim ,nisi mi odgovorio…

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

2. A business that has a higher proportion of fixed costs and a lower proportion of variable costs is said to have used more operating leverage. Those businesses with lower fixed costs and higher variable costs are said to employ less operating leverage.
izvor http://www.investopedia.com/terms/o/operatingleverage.asp
imas tamo i financial leverage

Tvoje Pm nikad ne vidim do ne otvorim PVT
neda mi se tipkati, moram raditi
CAPM ATPL je po meni oko 12%

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


2. A business that has a higher proportion of fixed costs and a lower proportion of variable costs is said to have used more operating leverage. Those businesses with lower fixed costs and higher variable costs are said to employ less operating leverage. izvor http://www.investopedia.com/terms/o/operatingleverage.asp imas tamo i financial leverage

imam ja i Van Hornea a i jedno 40 GB predavanja na tu i slične teme na HDD što naših (Orsag i dr.) a što stranih autora , investopedia je dobra stranica i ponekad je koristim…inače poluga je nešto najbanalnije što koristi svaka tvrtka i gotovo svaki pojedinac (npr. okvirni kredit), ne treba to tako mistificirati kako ti radiš..inače kad već pišeš postove za koje želiš da zvuće moćno onda budi spreman i na moćna obrazloženja, a to ti se, vidim ne da…
e, brale, iz istog razloga sam ih ja prestao odavno pisati [smiley]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

e ti me febo nekad vuces za jezik.

sto se tice financijske poluge, pogledaj du ponta zasto je vazna i sto cijelo vrijeme tupim da nije isto ako imas P/e 10 i dug/imovina 30% ili dug/imovina 30% 90%

operativna poluga je nista drugo (jedna od definicija-objasnjenja) nego udio fiksnih i varijabilnih troskova. Brodari imaju izrazito velike fiksne troskove i relativno niske varijebilne troskove. Ono sto se sad dogadja kod bulkera je da zbog visokih prihoda, njihova dobit raste, jer su varijabilni troskovi niski, a fiksni su takvi kako jesu

obje poluge oznacavaju i stupanj rizika

poluga,nista drugo nego okvirni kredit? [sealed]

uz sve duzno postovanje febo, financije su financije, a racunovodstvo je racunovodstvo

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

New Report

Close