ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Lijepo je vidjeti kako se gaji nada…. Jedina dionica koja je u minusu moga portfelja…. Srećom sam izašao na vrijeme i ostavio nestao tek toliko da je imam….

Nove geopolitičke okolnosti pozitivno će djelovati na brodske vozarine,tako da očekujem rast brodarskih vozarina u narednom periodu…

Zanimljiva promjena u top 10.

Imao sam sredinom 12-og mjeseca par postova pa sam između ostalog napisao “POBA skrbnički s 15.600 se pojavio nakon provedenog dokapa (službena obavijest da je TNPL u dokapu upisao 683.501 dionicu od ukupno 697.750 izdanih, razlika je 14.249 dionica ali iz par knjiga prije i poslije dokapa čini mi se da je tako). Ako je kupljeno po 53,50 valjda neće van po istoj cijeni + upisanih 700k eur nije baš zanemariv iznos.”

A sada ispada da je na POBA skrbničkom sa 24.000 dionica Luxima ulaganja d.o.o. iza čega u konačnici stoji prilično ozbiljan sustav/investitor na duge staze. Treba malo vidjeti preostalih 10.000 kada su stečene ali očito je da je većina kupljena u dokapu što znači da sigurno dionice nisu “od Tankerske” jer to nema nikakvog smisla.

24.000 komada * 52-53 je cca 1,2-1,3 mil eur, za pretpostaviti je da ih nisu ubacili a da nisu sigurni u perspektivu što se u međuvremenu i ostvarilo. Prva tri kvartala je second hand vrijednost je znatno veća (revalorizacija NAV-a), a kao što je i Vergilije više puta pisao, Tankerska je kupila prije svega imovinu >> sa značajnim diskontom koji je u međuvremenu još veći koji god izvor gledali.

Dalje imamo oko 55 mil eur na računu odnosno pola MCAP-a u cashu (niti jedna dionica/društvo na ZSE nema niti približno ovakav omjer), svi brodovi dokovani i mirni (osim par najstarijih) par godina od capex-a, još jedan naručen brod, zatvoreno financiranje za Batalu, itd… Malo neka još vozarine krenu, a rekao bi da moraju kada second hand ovoliko raste, i brzo će se ovo skupljanje na 44-45 prebaciti na veće razine.  Sve navedeno ignorirati zato što Tankerska ima 65% je totalno suludo, pogotovo ako su alternative JDPL i ULPL.

[color=grey][i]Ne pozivam Vas ni na kupnju ni na prodaju - odluku biste trebali donijeti temeljem prospekta, a ja vam ga ne nudim. Iznosim samo neka svoja razmišljanja o vrijednosnim papirima koje pratim. [i][/color]

@baustelac

Jeste sigurni da dionice Luxime nisu povezane sa Tankerskom?

Recimo oni dubrovački trubaduri, Uskokovic i Lonza, sto su oni kak ti izašli po nizoj cijeni no u ponudi? I jesu li?

Da kupuju na način da su ponudili svoju likvidnost, skupljaju i “čuvaju” za Tankersku da im prodaju u nekom trenutku kao što je to radio Interkapital između dokapa i ponude (rade i dalje jer HANFA tu očito ne vidi nikakav problem) rekao bi da je to moguće. Znaš rok izlaza, znaš cijenu, praktički imaš fixed income priču s većim prinosom od banke ili obveznice… Ali koja je logika da sudjeluju u dokapu i onda im prodaju kasnije, zašto bi se Tankerska s nekim dogovarala na svoju štetu (u slučaju da cijena ode iznad cijene u dokapu) i zašto ne bi odmah upisala te dionice (ako su imali 65 milijuna imali su i 66)? Rekao bi da se Luxima pozicionirala na duži rok, prepoznali su dobru priču a dokap je omogućio da se u jednom potezu mogu uložiti znatna sredstva što kroz burzu nije bilo moguće.

Što se tiče trubadura sve ovisi na koji način gledate tu lokalnu ekipu s puno dionica (njihov utjecaj i doprinos su isključivo negativni i super je za firmu da ih više nema), po meni su ključne dvije stvari. Njihov ulaz je toliko nizak da su ta sredstva vratili s dividendama i još je ostalo pa su im te dionice praktički “gratis”, znači 50 ili 53 eura je totalno svejedno a još su bili frustrirani svi dole kada nije prošla ona dividenda od 60 kuna. S druge strane, količina dionica i utjecaj njihovog izlaza na male (potvrđeno kroz ishod ponude) nisu im omogućavali izlaz na redovni način. Dolazak Tankerske im je ponudio priliku za izlaz jednim potpisom (nakon puno puno godina čekanja) isto kao što je onima koji su htjeli ući unutra to nudio dokap. Tako da mogu povjerovati da tu nema nikakvih dogovora ispod stola, a u što pak nikako ne mogu povjerovati kada je u pitanju ekipa iz uprave.

Tankerska osim što jako dobro zna što radi, još je ovdje imala i sreće da se svašta poklopilo. Ali zato oni zarađuju, a 95% ljudi na burzi ne.

[color=grey][i]Ne pozivam Vas ni na kupnju ni na prodaju - odluku biste trebali donijeti temeljem prospekta, a ja vam ga ne nudim. Iznosim samo neka svoja razmišljanja o vrijednosnim papirima koje pratim. [i][/color]

A jel Luxima prvi put stekla dionice u javnoj ponudi ili je stjecala dionice i ranije?

I jel mislite da je Bilbija ostao jer je procijenio da će za x mjeseci ili godina kompanija bolje poslovati ili je on već zapravo prodao, samo se čeka pogodan trenutak da se odradi transakcija?

I ovaj dio mi nije jasan sa Uskokovicem i Lonzom? Zašto bi netko na najavu dokapa i promjenu vlasništva prodao dionice ispod cijene u javnoj ponudi?

Ajmo krenuti od činjenica… tko je prodavao vece količine prije najave dokapa od strane Tankerske?

Drzava, Lonza i Uskokovic?

I zašto Bilbija nije sam kupovao dionice u osvit najave dokapa? Nego je, stječe se dojam, pasivno promatrao sto se događa?

Novi izračun NAV-a s novog foruma pokazuje da je P/NAV 0.53

Vidim nema odgovora na moja pitanja.

Molite se da HDZ i Plenkovic sjašu s vlasti odnosno budu pregaženi. To vam je jedina šansa da koliko toliko fer unovčite uloge u ATPL.

Sudeći po transparentnošću vlasništva,mogla bi biti istina kako kaže kolega, da  partija ili bliski pojedici stoji iza ove Austrijske zaklade

lapad, 18.04.2024. u 11:54

Novi izračun NAV-a s novog foruma pokazuje da je P/NAV 0.53

Koji je to “novi forum”?

one, 17.04.2024. u 16:52

A jel Luxima prvi put stekla dionice u javnoj ponudi ili je stjecala dionice i ranije?

I jel mislite da je Bilbija ostao jer je procijenio da će za x mjeseci ili godina kompanija bolje poslovati ili je on već zapravo prodao, samo se čeka pogodan trenutak da se odradi transakcija?

I ovaj dio mi nije jasan sa Uskokovicem i Lonzom? Zašto bi netko na najavu dokapa i promjenu vlasništva prodao dionice ispod cijene u javnoj ponudi?

Ajmo krenuti od činjenica… tko je prodavao vece količine prije najave dokapa od strane Tankerske?

Drzava, Lonza i Uskokovic?

I zašto Bilbija nije sam kupovao dionice u osvit najave dokapa? Nego je, stječe se dojam, pasivno promatrao sto se događa?


Za odgovore na sve ovo nam treba kristalna kugla i da stavimo par ljudi na poligraf. 😊


Vodim se svojim razmišljanjima, a koja su mi do sada donijela solidan uspjeh u investiranju, pa si umišljam da sam i ovdje oko dosta stvari u pravu.


Luxima je koliko sam prošao knjige nešto malo kupila prije dokapa, rekao bi koliko treba da steknu pravo sudjelovanja u dokapu.


Bilbija nije izašao niti bude po ovoj cijeni, u to sam sto posto uvjeren. Da je tako sigurno već bi jer bi to za Tankersku bio jackpot u smislu psihološkog utjecaja na male dioničare. Pogledajte koliko je ljudi pobjeglo van samo zato jer je par velikih lokalnih izašlo + sramotno ponašanje uprave.


Tu se dalje nadovezuju Lonza, Uskoković i ostali. I dalje mislim da bi izašli odavno prije da je postojala ta mogućnost u smislu dovoljne likvidnosti. Prvo, svi oni skupa imaju otprilike isto kao Bilbija, a pogledajte malo koliko je njemu trebalo da skupi te količine. Drugo, što se dešavalo s dionicom kada su krenule ili malo jače kupnje ili malo jače prodaje u kratkom ruku. Pucali bi sami sebi u noge… Treće, ne vidim apsolutno ništa pozitivno od lokalne ekipe, što su oni to napravili da bi za njima plakali? Upravo suprotno, kada su vidjeli da je došao čvrsti i neupitni vlasnik, i da više nema nepotizma, nerada i čupanja bez preuzimanja odgovornosti, brzo su se razbježali. Za razliku od većine ljudi smatram da je dolazak Tankerske vrhunska stvar i što prije počiste lokalnu ekipu to bolje za firmu. Država ako niste primijetili prodaje jako intenzivno svoju imovinu već neko vrijeme, to je obveza unutar procesa pristupanja OECD-u gdje postoje periodična testiranja provedbe propisanih stvari. Tako da nema tu nikakvih teorija zavjera.


Ne znam zašto Bilbija nije kupovao, to bi bilo teško nagađanje. Po meni, glavni razlog je raspršenost vlasničke strukture, i da je ubacio još pet milijuna eura ne bi si promijenio poziciju previše, niti sa Tankerskom niti bez Tankerske. A dojam sa skupštine i koliko sam čuo od malo više upućenih je da nije bio baš oduševljen s prijedlogom dividende 60 kn, ne zaboravite da je tu sam sebi izbio milijun eura cash flowa. I to je znak da ga zanima razvoj kompanije a ne čupanje za što je bila lokalna ekipa.

[color=grey][i]Ne pozivam Vas ni na kupnju ni na prodaju - odluku biste trebali donijeti temeljem prospekta, a ja vam ga ne nudim. Iznosim samo neka svoja razmišljanja o vrijednosnim papirima koje pratim. [i][/color]

one, 19.04.2024. u 12:40

Vidim nema odgovora na moja pitanja.

Molite se da HDZ i Plenkovic sjašu s vlasti odnosno budu pregaženi. To vam je jedina šansa da koliko toliko fer unovčite uloge u ATPL.

Nemam baš neko mišljenje o AP-u i njegovoj ekipi, mislim da bi nam svima bilo bolje da ih nema… Ali dajte malo pojasnite ovo, što će nam točno biti bolje ako oni ipak završe u oporbi?

[color=grey][i]Ne pozivam Vas ni na kupnju ni na prodaju - odluku biste trebali donijeti temeljem prospekta, a ja vam ga ne nudim. Iznosim samo neka svoja razmišljanja o vrijednosnim papirima koje pratim. [i][/color]

New Report

Close