ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 22.09.2024. u 23:22
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
48,05
45.458
946
47,60
48,80
-2,06%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Ovak nešto smo gledali doista samo 2007-2008. godine.

Samo je jedno pitanje: dokle će vozarine?
Ako recimo pnmx ode na 15000 USD i provede tamo godinu dana, uz pretpostavljenu zaradu od 5000 USD po brodu, ATPL bi imala dobit od preko 200 mil. kn. A to bi na sadašnju cijenu bilo P/E=2.5. Znači ima rezona da cijena bude 1000 kn i više. Ako pak vozarine odu na 20000 USD i gore to je onda ponavljanje onih godina. Ali da, kuda će? Ne znam, dugo nisam pratio fundamente.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Kupnja baš i ne izgleda najbolje, šteta što se poklopilo sa jačim padom burzovnih indeksa USA i EU. IB apstinira, pa ću i ja mirovat do daljnjeg, malo su me razočarali i lažni H nalozi na kupnji.

upravo je i meni slično upalo u oči a to je skidanje sa ask-a po 1 kom ili sitnim nalozima.
a što bi se na prvu dalo protumačiti kao umjetno dizanje i održavanje višlje cijene,traje to već duže vrijeme.
kada znamo da večina mora biti u zabludi i da je cijena sa 1xx narasla na 3xx pri istoj strategiji nameće se odgovor da osim što mora, večina očito i je u zabludi te da ovom kupnjom upravljaju profesionalci ili netko sa velikim iskustvom.
još malo besplate škole,poduke,podsjetnika iz investiranja.
i nezaboravite da ti profesionalci i dobro znaju kako fonkcionira “sklop” krda.
pa su zato i u velikoj prednosti.
upravo su i vaše sumnje dokaz te teze uz naravno veliki rast cijene.
danima pratim intenzivnije trgovinu i uredno svaki dan postavljena mreža skuplja ribice koje same uleću u mrežu na istu foru.
poučno,zabavno čak,neprocjenjivo

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

http://www.cnbc.com/2016/11/16/global-shipping-slow-recovery-demand-rising.html

Demand is rising thanks to improved economic conditions in Asia and emerging markets: Brazil is receiving an increasing share of iron ore imports from China, while countries including Vietnam, Korea and Taiwan are opening new coal-powered energy plants, requiring more coal imports, according to a Drewry report released earlier this month.

Neki dan sam napisao nek vozarine za panamax nekako doguraju bar do 10000 za dan i evo zelja mi se ostvarila….ovakav rast golica mastu i ne izgleda vise nemoguce da doguramo i do 15000 i vise ako ovako nastavi…..neka samo raste no jucerasnji i dansanji dan nekako ne uljevaju optimizam sto se likvidnosti tice i bojim se da bi vozarine vrlo lako mogle uvelike ugodno iznenaditi a mi placati danak nelikvidnosti….no kako bude bit ce….samo neka vozarine rastu i dalje cijena ce kad tad to popratiti….naravno ne smatram da je ova cijena i rast do sada pretjeran….cijena se samo vratila iz mrtvih….zasto nebi jos narasla ako vozarine nastave galopirajuce rasti….

Samo neka BDI potegne na 2000 do kraja godine, lako je za ostalo, bit ce kupaca u redovima 🙂


Samo neka BDI potegne na 2000 do kraja godine, lako je za ostalo, bit ce kupaca u redovima 🙂

na oročenju leži 170 mlrd kn po nikad nižim kamatama ,ono što su propustili na atpl u par mjeseci to neće na kamatama dobiti ovim tempom za 50 godina.
a stvarno ne vidim da je onaj tko je kupovao po 0,3 BV preuzimao neki značajan rizik?
ljudi su kod nas financijski nepismeni do bola kolikogod mi šutili o tome.
za gledat sapunice po 3-4 sata dnevno nađu vremena a za učenje nema se niti 10 min i
zato im i nemože biti bolje,ma nisu niti zaslužili bolje.
evolucija ili izumiranje,eventualno pinklec na rame…
samo i tamo gdje idu sa pinklecom mora se puno učiti,usavršavati,raditi i život puno brže prolazi,brže nego ovdje,govorim iz iskustva na vl koži.
priceless
probudit će se spavači na oročenju i opet će atpl na 4 znamenke biti jeftino i nerizično ulaganje.
u toku je masovno preseljenje euro u kunska oročenja radi niskih kamata,biti će još niže a burza vapi za kapitalom da kupuje imovinu po promotivnim,akcijskim cijenama.
atpl je bila u prošlom ciklusu jedan od predvodnika tržišta kapitala i ne vidim razlog zašto to nebi bila opet.
čini mi se da se B I slaže samnom.
možda griješim,nebi bilo…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Sada je book već 0,85, pa je već na ovoj razini i prilično rizično ulazit, kako vidim po nalozima neki su uočili da prijeti moguća korekcija.


Neki dan sam napisao nek vozarine za panamax nekako doguraju bar do 10000 za dan i evo zelja mi se ostvarila….ovakav rast golica mastu i ne izgleda vise nemoguce da doguramo i do 15000 i vise ako ovako nastavi…..neka samo raste no jucerasnji i dansanji dan nekako ne uljevaju optimizam sto se likvidnosti tice i bojim se da bi vozarine vrlo lako mogle uvelike ugodno iznenaditi a mi placati danak nelikvidnosti….no kako bude bit ce….samo neka vozarine rastu i dalje cijena ce kad tad to popratiti….naravno ne smatram da je ova cijena i rast do sada pretjeran….cijena se samo vratila iz mrtvih….zasto nebi jos narasla ako vozarine nastave galopirajuce rasti….

upravo tako, cijena se napokon malo vratila iz mrtvih 🙂

iskreno bio ih zadovoljan i sporijim rastom vozarina jer ovo je baš onako muški,, nek ide pa 1-2% laganini,, a dionica mora malo i predahnut, nek izađu oni kojima je ovo dosta, pa neka čekaju jeftinije ako uhvate…

oni koji su ovdje dugo znaju kako je bilo kad se padalo od 2007.,, bilo je dosta žestoko na mahove,, onda si gledao da izađeš pa uđeš jeftinije, gledajući kako ćeš možda skuplje prodati, nekad si dobro prošao, izbjegao padove od 20-30%,, nekad se zahebao.. i tako godinama,,, uglavnom se moglo skratit dosta gubitak,,,, al najviše bi se skratilo da se nije ni ulazilo ponovo kad se prodalo 🙂 al aj ti znaj šta nosi budućnost i koliko će pasti vozarine

sad mislim da je slično samo kontra. Možeš prodajući možda zaraditi ako padne, možda,, ali u globalu većina će izgubiti u odnosu da su unutra i sačekaju koju godinu, jer će propustiti porast, kao šta su propustili uzet na 100-120… jer su rijetku uzimali,, jedino je jedna osoba imala M…. za takve stvari u većoj količini

hm, kako se osjeća ekipa koja je prodala na razinama 100 — pa do sad,, a i danas ako ode dalje 🙂

ingroman@
moj je ton bio djelom općenit
znači ima još masu drugih dionica koje su istoj situaciji kao atpl prije koji mjesec.
samo nemaju još jakog kupca koji će cijenu preko noći dići 200%
cijenu će na atpl odrediti vozarine i kretanje drugih brodara.
za sada sve ide ubrzano u pozitivnom smjeru,bolje rečeno nadoknađuje se ubrzano pretjerani pad.
kako bi rekao jedan kolega kojemu rast na jednoj dionici nije odgovarao”to su emocije”
emocije u padu a sada i emocije u rastu
dali je to nešto nepravedno,nepošteno?
spretni,znalci su iskoristili emocije,koriste ih danas i koristit će ih u budućnosti.
meni su interesantnija dugoročna kretanja i u njima vidim svoju najbolju priliku.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Tako nekako…..cini mi se da danas i jucer u ovoj nasoj plitkoj bari gledamo uzimanje profita a mozda bude i malo izazivanja panike lupanjem po asku sa malom kolicinom dionica a onda uz nadam se skokovit nastavak rasta vozarina nastavljamo u zapocetom smjeru…..u svakom slucaju trend je trenutno moj najbolji frend i protiv njega ne idem ni u snu….ne planiram iskakati iz vlaka pa trcat za njim…..sve dok se vozarine dobrano ne oporave….bilo to za 3mjeseca ili za 3god…

Ovo je nevjerovatno sa brodarima GLBS i DCIX…. preko 300 %

New Report

Close