ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 30.09.2024. u 18:28
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
48,20
6.844
142
48,00
49,40
-3,03%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

ATPL je došla na razine kada je svakako treba uzeti u razmatranje. Definitivno je na dnu ili pri samom dnu..A znamo svi da dublje od dna ne ide. Mislim da nas na ovom polju očekuje skori zaokret, i da će jako profitirati oni koji kupuju kada to nitko neće, kada se svi boje..

@ invest

Dajte to potkrijepite činjenicama. Samo što je nešto na dnu ne znači da ne može biti na još većem dnu. Prošle godine je na bloomberg TV-u bilo koje su dionice najviše pale u 2014 god. Da su u povijesti takve dionice sljedeće godine najviše porasle. I bile su dionice iz sektora materijala (pogledati glencore šta mu se događa danas). Prošle su popadale skoro 50%, a ove godine su samljevene totalno. Evo kako ja vidim tržište.
1. cijene materijala su ful nisko jer najveći njihov uvoznik Kina, ali i ostale zemlje, usporavaju i taj trend će se nastaviti. Šta bi moglo povećati trgovinu? Ja ne znam. Ali cijeli svijet postaje sve tromiji i sporiji rast se može očekivati u budućnosti. Do kad nemam pojma. Uskoro ne.
2. rast flote sljedeće godine je jedan od većih u prošlom razdoblju i niti jedan scrap ga neće moći smanjiti (mislim sa 760 na 780 mil DWT-a). razlog je i u mladoj floti, ali i u maloj cijeni scrapa što ne tjera brodare na scrapanje. Flota panamax brodova sljedeće godine mislim da raste za skoro 7% što je ogromno. Tko će taj dodatni prostor iznajmiti dok gospodarstva usporavaju ja nemam pojma. 2016. godina će biti mislim najgora za brodare ikada. Tko preživi pričati će.

Mogao bi još pisati, ali to su ionako samo moja razmišljanja. Ući u ovaj sektor sada ravno je samoubojstvu.

@alias

Vaše mišljenje zaista uvažavam. No, moja predviđanja su ipak drugačija. Usporavanje globalnog rasta je trenutno na sbazi, no to je sve posljedica Kine i Brazila, kao ponajvećih svjetskih gospodarstava, No pritom treba napomenuti da Kina i dalje raste po prosječnim stopama koje Zapad može samo sanjati.
No, činjenica je i da se Zapad (SAD) budi, da obara rekorde pune zaposlenosti iz mjeseca u mjesec, a i pitanje je trenutka kada će se masovnije početi ulagati u zemlje tzv. “trećeg svijeta” i Afriku, koje bi trebale postati glavni generator gospodarskog rasta. Osobno smatram da će to biti vrlo skoro, odnosno čim SAD postigne točku pune zaposlenosti iznad koje više ne ide, okrenut će kapital u Afriku, a očemu već postoje studije (neda mi se tražit ali bio je jedan veliki članak nedavno u WALL Street Yournalu). Gledajući povijesne čin jenice, svjetsko gospodarstvo kontantno raste, eksponencijalna krivulja je sve okomitija a povremeni potresi na tržištima su sastavni dio igre razvoja civilizacija.
Da se vratim na priču o ATPL, smatram da su u ovoj trenutnoj cijeni akumulirane sve negativnostibrodarstva, lokalnog i globalnog gospodarstva koja su kratkoročna. No dugoročna perspektiva je ipak pozitivna,a pogotovo uzimajući u obzir zdravlje same firme. Potrebna je samo jedna do dvije pozitivne vijesti da trend doživi nagli zaokret.

Ali gledajte. Popravi li se stanje još malo u SAD-u FED će krenuti s podizanjem kamatnih stopa što će dodatno pogoditi tržišta u nastajanju jer će se i njihov dug u dolarima povećati. Pa vidite koliko su im valute potonule zadnjih godinu dana (što opet povećava cijenu dolara tj. povećava dug). Sa svakom sjednicom FED-a nastaje panika na tim tržištima. Odljev kapitala s tih tržišta je prošli tjedan bio prvi, mislim, nakon 1984 godine. Svi su zaduženi u dolarima i FED je zahebo totalno svijet. Sebe ne. Kineski dug je sada oko 210% BDP-a. Rast duga u Kini od 2008.g je nezabilježen u povijesti. Koliko je rast na dugu održiv? Povijest je pokazala da nije. Rast Kine od 7% je fantazija. Siguran sam da je ispod 5 ili čak 4. Brojke tamo su vrlo nepouzdane. Pa nije normalno da toliko gospodarstvo raste tolikom brzinom. Recimo imate kompaniju koja ima prihod od milijun $. Njoj je vrlo lako porasti za 100% na 2 mil $. Ali šta je kad imaš prodaju milijardu $. Onda više nije tako lako rasti. Kina sama po sebi stari, a radnici više ne žele raditi za kikiriki. Brazil je u problemima. Rusija isto. Kao i sve izvoznice nafte. Puno je nepoznanica i meni bi bilo vrlo teško ući u ovaj sektor. Gotovo siguran sam da se ništa na bolje neće promjeniti do 3Q sljedeće godine, a to je godina dana. Ja bi na vašem mjestu još pričekao. Može ovo ići još dolje. Vani su brodari potonuli puno više nego ATPL. Pa pogledajte samo dry-s.

Hoćete reći da ATPL nije puno potonula? Ne bih se složio, potonula je drastično!
A što se tiče tog ogromnog svjetskog duga, to je sve tako poluimaginarno da je suvišno trošit riječi. Još od famoznog sastanka u Bretton Woodsu je FED i dolarskog zlatnog pravila FED je uzeo za pravo sebe držati kao svjetskog kreditora i upravitelja svjestkim financijama. To da se kamate povise, a hoće, je kratkoročno loš ali dugoročno puno bolji potez za svjetska tržišta. Svjetski je dug stvoren tako kako je stvoren, i više je rezultat rata svjestkih valuta i centralnih banaka koje provode svoje inflatorne politike upumpavajući svježi kapital i time rušeći svoju valuti i stvarajući bolju poziciju konkurentnosti svojih gospodarstava.
Što se Kine tiče, vjeroajtno nema ništa od 7% rasta, složio bih se da je to prije riječ o 5% rasta, no morali bi se složitit da je i to ekstremno visoka stopa. No, što sa zemljama trećeg svijeta koje nemaju gospodarski rast, koje bi sa vrlo malo investicija (a znamo da kapitala ima u izobilju bas iz razloga što sam ranije anveo) mogle ostvarivati vrlo respektabilne stope rasta jer im je bazna točka vrlo niska, isto kao što je bila i Kineska nazad par godina.
I sada dolazimo do ove vaše teze kako je teže uduplavati prihode većim firmama, sa čim bih se mogao a i ne složiti, ovisno kako se gleda. No činjenica je da je apsolutna razlika vrijednosti BDP-a KIne puno veća sada nakon 5% rasta nego prošle godine kada su imali 7 % rasta, čisto iz azloga različite bazne stope, opet znači da je svjetski BDP sve veći. Kineski dug je otišao iznad zbog njihovog veliokog zaokreta u javnim financijama od nazad par godina kada su počeli sa velikim infrastrukturnim projektima (tipa OI Peking 2008) koje su naglo buknule i to javne financije naravno nisu mogle pratiti, no toga se nebih bojao. Kako i većina drugih javnik investicija isplata istih dolazi u dužem periodu.
Kod svojeg mišljenja z ATPL ostajem i dalje, turbulentno je razdoblje, no generalno se nebojim za preživljavanje ove komapnije. Svakako cijenim ovu našu komunikaciju koja nije eskalirala u verbalni rat kao što to čine neki drugi kolege. Ipak je pravo na slobodno mišljenje temlej našeg društva i civilizacije.

Vidjet ćemo. Trenutno sam toliko van ovog sektora i u nekim drugim da nisam uspoređivao cijene brodara. Ali ako se usporedi da je DRY-a pao sa 130$ na sadašnjih 0,20$ s ATPL-ovih 3500 na 200kn vidi se da je razlika ogromna. To da je rast Kine velik, je, ali tu su dosta važna očekivanja rasta. Kao i kod dionica u makroekonomiji su važnija očekivanja od trenutnog stanja. Kako sam rekao. Mislim da ovdje nema žurbe jer se jednostavno sve ne razvija u pravcu koji je potreban da povuće ovaj sektor gore. Vi pričate o rastu ekonomija za čije je formiranje portebno duže vremena. Takvi rastovi sigurno ne idu preko noći. Ako bi već radio analizu prošao bi brodare vani s našima. Malo usporedio dug i cash tj. ono što je najbitinije brodarima danas na ovakvom tržištu. Možda ima i neki bolji brodar. Za komunikaciju se slažem. Već sam rekao nekoliko puta da mi je puno važnije čuti nešto negativno o dionici koju imam (naravno što je potkrijepljeno činjenicama, a ne “filingom”) nego da svi pišu o dionici u superlativima. Uvijek možeš nešto preskočiti ili ne otkriti pa ti ta informacija kasnije može pomoći. Forumašima je ovdje to vrlo teško objasniti

alias, slažem se s puno toga, samo moram ispraviti to s DRYS-om. kod dionica koje su imale tako masivno razvdnjacanje nema smisla uspoređivati cijenu dionice nego eventualno kapitalizaciju. DRYS trenutno ima mcap 143m. s time da se pad s 50 centi na 20 dogodio zbog čerupanja kad je nedavno polovicu flote CEO-u kupio za bagatelu za svoju privatnu kompaniju a ostatak je stavljen na prodaju. inače je mcap bio oko 350m. kad je dionica koštala 120 i više bilo je mnogo manje dionica i mcap je bio koliko se sjećam negdje blizu 4,5 milijarde. dakle pad je bio sa 4500 mil na 350. to je manje nego kod ATPL koja je na vrhu imala mcap preko mcap 5000 milijuna (kuna) a sada je na oko 250. a što se tiče inače uspoređivanja sa stanjem brodara na NYSE ne znam koji od njih ima revaloriziranu flotu nego je s knjigoodstvenom vrijednošću stanje uglavnom slično vkao kod JDPL ili ULPL tako da treba kod svakoga izračunati stvarnu vrijednost.

Ne, sve 5. Kažem da vjerovatno znate bolje jer i više pratite. Ja sam iz ATPL-a izašao prije nekih 5 godina. Mislim da je taman tu negdje. Prodao sam auto i stavio u ATPL na nekih 600 ili 700kn (pola od prodaje). Dionica nakon toga do 450kn. Poludio sam. Na kraju je BDI, kako je bio padao kao lud, naglo krenuo gore krajem 5mj. S njim i dionica. Prodao sam prosječno na negdje oko 1000kn i kad sam malo bolje sagledao situaciju vidio sam da sam imao više sreće nego pameti. Tad sam shvatio da će flota koja dolazi i sve ostalo prilično zaustaviti sektor. Nisam ni sanjao da bi moglo biti ovako grozno. Sagledavajući cijelu sliku sada iskreno mislim da nema žurbe za prenaglim uskakanjem. Ne postoji niti jedan faktor koji bi takvu situaciju mogao naglo promjeniti. Bar po meni. Možda ona tužba u Londonu šta se ovdje spominje? Samo ni o njoj ne znam previše jer sam više orijentiran na vani nego ovdje kod nas.

Točno @gorgija. Situacija je otišla puno dalje i dublje nego što sam i ja očekivao. Moguće da ovo nije dno, moguće da još to ode dolje, no činjenica da je ATPL revolizirao knjigovodstvenu vrijednost što je jako bitno. I to je sad u cijeni zajedno s lošim predviđanjima. Ja samo imam osjećaj da se trend okeće ili da će se uskoro okrenuti. Nešto je i u osjećaju, da je sve u fundamentima, svi bi bili milijunaši, zar ne? Medisjki val negativnosti nas drži možda ipak predaleko od globalne stvarnosti. Situacija možda i nije tako loša kako se prikazuje.
Kolikog utjecaja ima eventualan rast dolara na svjetskom tržištu? Evo pitanja za kolege..
BTW, @alias i ja sam uglavnom okrenut stranim tržištima kao i ti pa i sam onda znaš da situacija vani uopće nije loša gledavši unatrag par godina, izuzev ovih turbulencija zadnjih par mjeseci koje bih više pripisao globalnoj tržišnoj korekciji, ali ipak ispod oka pratim situaciju u Hrvatskoj.

Ja sam više za kupnju dionica koje mi imaju čvrste temelje i sigurno poslovanje. Za kocku koristim certifikate. Za vani se ne bi složio da je sve tako ružičasto. Amerika nekako još gura svijet, ali ostatak je u velikim problemima. Neki većim, neki manjim. Evo i norveška grabi u fond za budućnost. Stanje svjetske ekonomije se dosta može ogledati u cijeni materijala i inflacije. Kod materijala pogotovo bakra. I on je na najnižim razinama u ne znam koliko godina. Inflacija, uz takvo pumpanje novaca centralnih banaka, uopće ne pokazuje tendenciju rasta. Znači potražnje nema. I to već traje dosta vremena. Europa je u nekom limbu, ni vamo ni tamo. Kina, kada sam pročitao da je 85% njih na burzi zapravo malih dioničara, odmah sam išao shortati s&p. Mislim da pad u Kini još nije gotov. Samo se primirio. Tako da ponovo lagano ulazim u short s&p. Meni više miriše na recesiju, vama na rast. Tko je u pravu vrijeme će pokazati. Danas vani počinje sezona izvještaja. Analitičari procjenjuju pad prihoda i dobiti od oko 5% što će dodatno povisiti valuacije dionica. Uz to jak dolar radi gubitke američkim kompanijama. Ako ne bude recesije (koja je bila u 10 od 13 puta do sad u prošlosti kad je bilo ovakvo stanje na burzama), onda bi trebala biti barem korekcije tržišta. Koliki utjecaj ima dolar se već može vidjeti u padu valuta većine zemalja u razvoju, kao i u povlaćenju kapitala iz njih. Te zemlje povisuju vlastite kamatne stope kako bi zaustavile odljev kapitala, ali čini se da ni to ne pomaže. Očito su očekivanja da će biti još gore. Ovo su samo moja razmišljanja i nikoga ne pokušavam uvjeriti ili razuvjeriti. Analizirat, pročitat, iskalkulirat, kupit ili ne kupit, na kraju ostaje na vama.

A dobro, oko nečega se slažemo oko nečega nismo, i to je normalno. Rekavši da je situacija bolje nego je javnost percipira mislio sam na situaciju u SAD gdje je ostvarena puna zaposlenost, stabilizirali su fiskalnu politiku i tu neko vrijeme ne bi trebalo biti problema, a riječ je ipak o još uvijek prvom svjetskom gospodarstvu.
Drugo svjetsko gospodarstvo, Kina, je odradila svoju korekciju, njihova centralna banka se napokon uključila u stabilizaciju sustava. Mišljenja sam da je to tržište baš na temelju podatka o 85 % malih dioničara upitne financijske educiranosti koji su gurali svoje tržište a djelomično i ostala tržišta u neizbježnu veliku korekciju, koja se dogodila i koja je po meni završena. Kini i dalje ostaje njen gospodarski rast, a rast kakav god bio je rast, i pritom sa sve većom referentnom stopom što apsolutnu vrijednost GDP-a čini većom.
Treće svjetsko gospodarstvo, Njemačka, je prema njihovom glavnom indeksu DAX-u u zadnjih 5 godina naraslo 150 %, s tim da se prethodnih mjeseci nešto korigiralo, ali to je ipak izuzetno respektabilan, nevjerojatan rast.
Četvrto, Indija pokazuje znakove naglog rasta, tzadnja procjena Standard˛Poorsa je bila, ako se ne varam, o 6 % rastu, 1.5 % većem od očekivanog.
Naravno da ima gosšpodartava koja su se našla u velikim problemima, no generalno je da je rast konstantan i naprosto neprekidan.
Naravno da svatko odlučuje o svojoj sudbini kao ulagača, i da će sam odlučiti kada što kupiti a kada prodati.
Da se vratimo na temu ATPL, da li netko zna da li su prodani svi stanovi u ATlant centru, i kako na njih utječe porast vrijednosti dolara u odnosu na druge valute?

Zašto rastu brodari vani zadnjih dana?zato što propast japanskog diva koji ima 173 broda znači konačno i prekid pada bdi indexa,..mislim da je mukama izgledacdošao kraj…2puta promet na niskim razinama na dsx označava također dno…

New Report

Close