ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


@Reisman

Kolega, ako ste zaista novi, trebate znati da je u svijetu dioničkih društava posve uobičajena praksa da kompanija otkupljuje vlastite dionice.

Dakle, ako to neka kompanija radi, nije ništa neobično i ne treba ih prozivati špekulantima. Štoviše, ako kompanija ima višak sredstava, kupnja vlastitih dionica može biti jedna od sigurnijih investicija. Ako bi se odlučili ta sredstva uložiti u preuzimanje druge manje kompanije, trebali bi raditi due dilligence i slične procjene vrijednosti, ali u određenoj mjeri to je uvijek mačak u vreći, dok kupnjom vlastitih dionica znaju točno što kupuju, ili bi bar trebali znati.

Ovim ne želim reći da bi ATPL trebala kupovati svoje dionice, ni da ne bi, samo želim reći da to nije ni neuobičajeno i može biti savim dobra poslovna praksa, ako se primjeni u pravom trenutku, odnosno cijeni.

Više:
http://www.investopedia.com/terms/s/sharerepurchase.asp
https://www.google.com/search?q=stock+repurchase


Ako sam"zaista novi" onda bih trebao naučiti a ne znati, al dobro.
Ako tvrtka ima "višak novca", onda neka zatvori neke kredite koje ima, jer na njih plača kamatu. Druga stvar, tvrtke koje kupuju vlastite dionice na burzi, to najčešće rade da bi njome nagrađivale upravu( kraš, atgr, samo su jedan od primjera na zse).
Osobno mislim da tvrtka koja ima višak slobodnih sredstava, treba reinvestirati novac u daljnje poslovanje, a ako su prilike u primarnom poslu nepovoljne, onda neka zatvara kredite ili neka jednostavno novac polože kao depozit u banku i ubiru kamatu.

p.s kad već lagano provociramo onda mogu i ja 🙂 možda baš zato što znaju što bi kupili NE kupuju 🙂

Discleimer ne posjedujem ATPL i ovo nije savjet na kupnju ili prodaju atpl niti bilo koje druge tvrtke

Reisman,
Ako tvrtka ima novaca, nikako nebi trebala sa istim zatvarati kredite prijevremeno. Tvrtka posluje stabilno, likvidna je i ne vidim nikakvu opasnost u kreditu. Znaš kako kažu, krediti se dižu kad imaš novaca, a ne kad nemaš. Znači da je bolje novac držati kao garanciju, a kredit u tom slučaju možeš uvijek otplatiti. Bolje je keš koristiti u neke nove i profitabilne projekte, ali ne mislim pri tom na kupnju vlastitih dionica, bar ne sada u ovom trenutku!

Puno lakše je pričati o novcu nego ga stvarati - Voltaire

Kolega Reisman, ‘trebate znati’ je bilo u edukativnoj funkciji.. tipa ‘ako se mislite ovim baviti onda trebate znati…’

A to što pišem ‘ako ste stvarno novi’ je moja ograda, pa šta sad?! Vidjeti ćemo Vas za koju godinu.

O vašim ostalim promišljanjima nešto je Smart poviše napisao, al svakako bih Vam savjetovao da ulažete u znanje, to bih savjetovao i sebi.


Reisman,
Ako tvrtka ima novaca, nikako nebi trebala sa istim zatvarati kredite prijevremeno. Tvrtka posluje stabilno, likvidna je i ne vidim nikakvu opasnost u kreditu. Znaš kako kažu, krediti se dižu kad imaš novaca, a ne kad nemaš. Znači da je bolje novac držati kao garanciju, a kredit u tom slučaju možeš uvijek otplatiti. Bolje je keš koristiti u neke nove i profitabilne projekte, ali ne mislim pri tom na kupnju vlastitih dionica, bar ne sada u ovom trenutku!

Ok, ali zašto koristiti tuđa sredstva na koja plačaš kamatu ako imaš vlastita? I još nešto, što se tiće kredita, smatram da kredite nikada ne treba dizati ( pišem iz vlastite perspektive) jer treba se pokriti koliko ti je velika deka. Zato mi se i sviđa uprava atpl ,jer nije zadnje dvije godine isplačivala dividendu, već procijenila da je bitnija stabilna bilanca u ova krizna vremena . To je potez odgovorne uprave.

Smootko
Slažem se da svi trebamo ulagati u znanje, te biti tolerantni u raspravama na forumu. A vi ste primjer pristojnog i tolernatnog forumaša. [thumbsup]

Eh, sad mi dođe da vam prodam malo ADPL po 100 kn. [thumbsup]


…što se tiće kredita, smatram da kredite nikada ne treba dizati ( pišem iz vlastite perspektive) jer treba se pokriti koliko ti je velika deka…

To se može primjeniti kod kupnje stana ili automobila u privatne svrhe, kad je posao u pitanju, sasvim je drugačija situacija. Problem naših mnogih malih ili velikih poduzetnika nije bio u prevelikom zaduživanju, već u potrošnji tih sredstava u pogrešne svrhe i promašene projekte!

Kod ATPL vidimo upravo suprotno, izvrsno upravljanje tim sredstvima i odlična odmjerena kontrola rizika. Nema neke velike zamjerke. Projekti u koje su ušli nepromišljeno ili možda nepotrebno, nisu bili bitni za poslovanje, a bili su minimalni rizik po bilancu tvrtke.

Puno lakše je pričati o novcu nego ga stvarati - Voltaire

Ok, ali zašto koristiti tuđa sredstva na koja plačaš kamatu ako imaš vlastita?

ako sa vlastitim sredstvima možeš zaraditi više od te kamate na kredit, zašto vraćati prijevrememo kredit?

kredit uzimati za potrošnju tipa šta ljudi uzimaju za auto i druge stvari šta gube s vremenom na vrijednosti je glupost,,,
al kredit za kupovanje opreme i stvaranje aktive u poslovanju je OK, sama ta aktiva treba vraćati kredit, naravno ako je sve na nekim realnim osnovama ne ala PEVEC i co. pa da se prezadužuš da svisneš i na najmanji kiks,,, i u čemu je problem sa kreditom?

Neka me netko ispravi ali čini mi se da se ovdje razvila diskusija o tome da se po danu vidi a po noći ne. Predlažem da se otvori paralelan topic npr. ATPL-kako biti 110% siguran da ću imati dobit 100% u roku mjesec dana. Eto malo prije sretnem lika u dućanu i tura mi pod nos ponudu za kupnju računala sinu od 12-ak godina i pita me jel konfiguracija, cijena i veličina ekrana dobra. Sve bi bilo u redu da me isti lik nije isto pitao prije dvije godine kada se interesirao za kupnju računala djetetu?! Jednostavno čovjek je od škrtosti slijep i ne vidi eventualnu prednost koju će njegovo dijete dobiti ispravnim korištenjem računala. Što se tiče burze kanite se iste ako primjetite bilo kakve zdravstvene probleme nakon 10%-totnog pada i ako totalni gubitak niste sposobni nadoknaditi u roku dvije godine poslom kojim se bavite. Što se tiče cijene dionice trenutna bilanca, stanje na tržištu i predviđanja mogu vas gadno zavarati i odvesti u krivom smjeru. Ovdje je osjećaj žaljenja jedna od češćih emocija.

TKO IMA MALO DUKATA GOVORI: ŠTO DA RADIM S NJIMA, A ONAJ ŠTO IH IMA MNOGO GRMI: GOSPODARU, DAJ JOŠ!!! NA ZSE I U EU TREBA KO ZMIJA SPAVAT NA JEDNO OKO!!!


Reisman,
Bolje je keš koristiti u neke nove i profitabilne projekte, ali ne mislim pri tom na kupnju vlastitih dionica, bar ne sada u ovom trenutku!

Pazi, osobno podržavam npr. ulaganja u marine Slano i Gruž, dakle investicije od cca. 25 miljuna eura, međutim držim da je bolje kupovati vlastite dionice na ovim razinama iz više razloga. Na period od 3-5 godina na dionicama bi zaradili puno više nego ulaganjem u luke posebne namjene. Ne podržavam poslovnu filozofiju nekih grčkih brodara koji su u peaku prodali flotu, dio novaca uložili u druge sektore i čekaju sa kešom najavu nove konjukture da se vrate na shipping market, no financijski besprijekoran potez. [thumbsup]

Ne mogu dijeliti razmišljanja drugih oko toga da je sve drugo pametnije nego podići cijenu
dionice kupnjom….
Spopala me gorčina i bijes zbog stalnog pritiska dionice na dno- na takve jadne razine, gdje je
van pameti bilo što reći Upravi nego…… im isprostačiti sve po spisku….
Promet 32 hiljada kuna….za takvu firmu???.Cijena – van pameti.
Katastrofa.
Vrijeme je da prestanemo opravdavati Upravu i da ih bojkotiramo i na ovom Forumu.
Nesposobni su za držati sve pod kontrolom. Baš ih briga za cijenu !!!

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!



Reisman,
Bolje je keš koristiti u neke nove i profitabilne projekte, ali ne mislim pri tom na kupnju vlastitih dionica, bar ne sada u ovom trenutku!

Pazi, osobno podržavam npr. ulaganja u marine Slano i Gruž, dakle investicije od cca. 25 miljuna eura, međutim držim da je bolje kupovati vlastite dionice na ovim razinama iz više razloga. Na period od 3-5 godina na dionicama bi zaradili puno više nego ulaganjem u luke posebne namjene. Ne podržavam poslovnu filozofiju nekih grčkih brodara koji su u peaku prodali flotu, dio novaca uložili u druge sektore i čekaju sa kešom najavu nove konjukture da se vrate na shipping market, no financijski besprijekoran potez. [thumbsup]
[/quote]

ja sam oštro protiv kupnje dionica jer ih onda podijele upravi koja prodaje! bolje onda da ATPL rasproda sve dionice jer su mrtvi kapital i s tim novcem financira druge projekte! kupnja dionica je nagluplja stvar na koju mogu potrošiti novac i to odgovara samo špekulantima!

Uz ovakav dnevni promet mora propasti još jedan dio brokeraja. Pa ovo brokerajima nije dovoljno ni za platiti grijanje. Nekada je u prvom satu nakon otvaranja bilo i po dva današnja cjelokupna dnevna prometa. Više se može zaraditi dnevno skupljajući pvc boce nego što se skupi na provizijama po glavi zaposlenog brokera!
Slažem se sa kolegicom Miami, 32 tisuće prometa na ATPL ne sjećam se kada je bilo zadnji puta tako mizerno.

New Report

Close