ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Besparica je, al mislim da je situacija ovakva jer od lipnja i onog rasta crobexa(višednevnih pozitivnih blokada brodara) mnogi su kupovali, ponajviše brodarske dionice.
Tada je došlo naglo do pada. Pričalo se o crobexu na 2700. Rasli su i svijetski indexi ali na žalost kod nas se nastavio negativni trend
i mogu reći da što se brodara tiće on još uvijek traje.
Kupivši na višim razinama jednostavno je malo onih koji su se usudili prodati atpl sa 100-200kn gubitka po dionici a mnogo čemu taj strah uvečao je porast bdi-a i ostalih brodarskih indexa što je upučivalo na to da bi do katapultacije brodarskih dionica moglo doći svakog trena.i takvo mišljenje je već prisutno mjesecima. I eto tako tu leže ti milioni prometa koji nedostaju atpl,zarobljeni u isčekivajnju. Uprava je pogriješila sa prodajom na ovim razinama,jer je time onemogučila rast koji bi se svakako dogodio da njihove prodaje nije bilo. A dolaskom crobexa natrag na 2400-2500bodova mnogi bi postali hrabriji.
Ovako atpl kao glavna brodarska dionica u nas,poznato je da neće niti jedan brodar gore,ili dole ako atpl to prva ne učini, koči i sve ostale brodarske dionice.
Treba nam netko tko je spreman ući sa više love i dok se netko na to ne odlući neizbježna nam je šetnja u kanalu između 1000 – 1100kn
To je samo moje mišljenje.

Zaboravio sam citirati kolegu optimista

Kada oni napumpaju Crobex preko 3500 bodova više niko neće spominjati besparicu i crne prognoze Hrvaskog gospodarstva, već će svi trubiti kako je to još uvijek sve jeftino i neumorno će kupovati od stranaca kao da je na rasprodaji, predvođeni našim poznatim investicijskim stručnjacima iz OMF i vrlim analitičarima na čelu sa Hrvojem. Povijest se ponavlja i ponovo ćemo ispasti magarci, a Bildt i ekipa će opet otići punih džepova.

Ovdje su ključne riječi kada i oni. Osobno bi bio jako sretan da Crobi krajem 2010 dosegne 3000, jer u 1H ne očekujem ništa dobro u gospodarstvu RH, a ne bi imao ništa protiv razine od 3500 do kraja 2011. Kamo sreće da to bude prije, međutim male su šanse. Međutim, tko su to oni? Možda oni što ulažu na NYSE ili rusi što investiraju u naftu i plin, ili ekipa što ovih dana ulaže u joint venture Rio Tinto i BHP, pa ajde kolega budite dobri i recite samo jedan suvisao razlog (osim INA) zašto bi ONI došli ulagati na zse. Sad se velike polemike vode oko toga je li pametno ulagati u sirovine, zlato ili dolar, osobno bi birao ovo treće, no to su dileme za one što imamu desetke miljuna eura, a nama raji je bitno što će biti u narednih 6-18 mjeseci, pustimo filozofiju.
Nego da se mi vratimo na topic, čujem da konačno ide zgrada od ATPL u poslovnom centru Dbk ex. autobusni kolodvor, navodno su platili 8 miljuna kuna avansno (ima se) Gradu za komunalnu naknadu, ako tko zna točne gabarite neka napiše jer se spominju razne kvadrature od 15000-22000m2, što nije baš mala razlika, kontam da će dobit biti makar 1200 eura po kvadratu. Vjerujem da će ATPL na kraju 2010 imati P/E 9 pod uvjetom da prosjek BDi u narednoj godini bude 3500, a uvijek sam cijenio dionice sa P/E ispod 10 i nastojao biti dioničar u tim kompanijama. I jedno pitanje za one kolege sa foruma što su bliski računovodstvu, kako će oni u FI na kraju godine prikazati ovaj trošak? [tongue] [tongue] [tongue]



Nelikvidnost, crne misli, negativne prognoze, velika nezaposlenost itd. sve to neće imati nikakve veze kada se ponovo pojavi East capital i ostali strani kapital koji će nanjušiti perspektivu ulaganja u zemlju koja 2012 g. ulazi u EU i ostvariti super dobru zaradu kupujući sada smješno jeftine Hrvatske dionice koje mi sami ne cijenimo i ne znamo sami vrijednovati svoju imovinu.
Kada oni napumpaju Crobex preko 3500 bodova više niko neće spominjati besparicu i crne prognoze Hrvaskog gospodarstva, već će svi trubiti kako je to još uvijek sve jeftino i neumorno će kupovati od stranaca kao da je na rasprodaji, predvođeni našim poznatim investicijskim stručnjacima iz OMF i vrlim analitičarima na čelu sa Hrvojem. Povijest se ponavlja i ponovo ćemo ispasti magarci, a Bildt i ekipa će opet otići punih džepova.

Kolega sve 5 osim…. Nije mi jasno kakve veze post ima sa ovim topicom. ATPL je kompanija koja operira na stranom trzistu i na nju minimalno (avioni i Hotel) utice da li je u Europi.
[/quote]
ma ništa sve 5..ne dam.
ovih priča da će biti i da će i opet biti 2012 pa 2050-te!
pričajmo malo za danas i eventualno za sutra, ovo prekjučer je bilo odvratno ružno i ne treba biti Rohatinski pa da bi se skužilo da ne treba u ništa ulagati i ništa kupovati do 2011-12 god.
pa tako i ATPL, zašto uopće kupovati tu dionicu ili bilo koju drugu, kad se ide gore tek 2012.
kome i zašto uopće praviti promet?! jel brokerskim kućama!?
Rohatinski je jednostavno rečeno, pogodio u sridu, jer sve što je uradio je bila štednja kešovine!
preporuka; ne kupovati ništa, štedjeti i držati novac u čarapi, ne dati svoj novac u nikakvu banku jer će u protivnom te naše banke sebi pribaviti korist s našim novcima a nas će kad dođe 2012 opet varati i varati i varati…. i varati, jer će imati taj naš novac s kojim će nas opet i opet uništavati.
Ako bismo, svi mi dioničari iz hr. (što je recimo obična utopija), uložili svoj novac u čisto opipljivo zlato, cijena zlatu u hr. bi se enormno podigla, a to bi ujedno bila i naša vlastita dionica gdje ne bismo ovisili o nikakvoj ATPL-RA i o ostalim izdajničkim dionicama, i gdje bismo bar na kratko, a možda i duže mi diktirali tempo, hm.. nisam baš nekakav stručnjak, koliko sam u pravu?
ajde tko će prvi?

zašto banke sada smanjuju minuse na računima?zaštopali kredite građanima i poduzećima,pa kupuju jeftino dionice,samo će to potrajati još neko vrijeme..a kad ponovo budu odštopali kredite,i pustili lovu bez pokrića u opticaj,opet će nam hanfa govoriti-što su to dionice,fondovi će se natjecati po zemljicama balkana u napucavanju dionica,a banke će tada prodavati ove dionice po x5..hebi ga,tko ne kuži,ne kuži…narod je ovca,i uvijek će biti ovca,ali te ovce treba i šišati-zar ne?sad je prerizično davati za atpl 1000,a na 4000 će atpl biti sigurno dugoročno ulaganje,ah ta ljudska glupost,začinjena sa pohlepom…



dobre vijesti iz amerike svi terminski indeksi u plusu biće smo zato i mi malo preokrenuli

Očekujem još jedan žestok pad u USA, pa od početka krize bez posla je tamo ostalo 7,2 miljuna amera, tko će to potaknuti osobnu potrošnju bez koje nema rasta? Zato sam juče izašao sve što sam tamo imao. Najavljen je i kraj TARP programa, nema više printanja dolara, a i kamete će up, tek će vrijeme pred nama pokazati može li (još uvijek) najjače svijetsko gospodarsvo uopće funkcionirati bez "stimulacijskih mjera". A.Artuković bi rekao "dopuštam mogućnost", no ja u to ne vjerujem.

Što se tiče naše miljenice ona vrijedi više to nije dvojbeno, posebno na ovoj razini vozarina, no glavni problem ATPL jest da trenutačno nije intresantna mirovincima a drugih ozbiljnih kupaca na zse nema. Masa malih dioničara, hrpa sitnih trejdera, a sve pod zajednički nazivnik "puno zuje malo meda daju". Ipak, sugeriram da pogledate post Megdana na mojnovac pod usporedba brodara, taj ili sličan graf volio bi vidjeti i na ATPL jednog dana u 1H 2010 i ne prodavam ispod cijene pa makar morao čekati i 2015.
[/quote]
…večer,da se i ja malo pridodam
Inače mogao bih se složiti s tobom,i sam polako kratim pozicije na U.S. Marketu,te ovaj mjesec kompletno izlazim,jer i po meni isto postoji prilična mogučnost u prvom tromjesečju jednog žešćeg pada,jer kad se ukinu stimulacijske mjere moglo bi biti svašta.A trenutni plus je jednostavno prevelik da bih to riskirao zbog ljudske pohlepe kojoj nikad nije dosta.
Što se tiče stranih brodara u srijedu sam kompletno izašao van-zarada jedna od najboljih ove godine.
S njima trejdam isključivo na week,month bazi,a predviđanja za vozarine za sljedećih tjedan,dva su prilično down-tak da tu nema zezancije.
A što se tiče ATPL i ostalih naših brodara tu stvarno čovjek nezna šta bi više rekao-što južnije to tužnije-jednostavno likvidnost je preslaba da bi se to moglo jače pokrenuti,tak da mnogi ovdje mjesecima samo gube vrijeme i živce,a zaradit mogu jako malo ili ništa, jer gornji i donji otpori su premalo udaljeni da bi se moglo nešto više zaraditi,a zbog slabe likvidnosti i iskrcavanja ovih iz uprave,dionica se gotovo uopće ne može ravnati prema vozarinama,te shodno tome teško da može puno više gore.
Uglavno prilično teško za trejdanje,a za srednjeročno ulaganje prilično neizvjesno zbog još uvijek teškog stanja u sektoru i ne baš sjajnih projekcija za budućnost.
Uglavnom za one koji su u dionicama, bez obzira što će vozarine drugi tjedan ići vjerojatno down,a svjetske burze očito ne mogu još puno gore,mislim da je rizično prodavat drugi tjedan,jer ipak se približava kraj godine,pa bi se onaj sljedeći tjedan mogli jače uključit i veći ulagači i malo to dići bez obzira na sve.
A za one koji su u cashu,ako se drugi tjedan poklopi jači pad BDI-a i malo jače crvenilo vani mislim da bi se ova dionica mogla opet spustiti blizu 1000 kn i pružiti priliku za povoljan ulazak,a ako ne,onda bolje ne uopće jače ulazit,pogotovo ne iznad 1080-1090 kn-tu su otpori za ovu likvidnost jednostavno prejaki-ima puno boljih prilika u dionicama drugih sektora.
PS.Inače ni ja nisam odolio pa sam uzeo prošli tjedan par stotina kom. na oko 1007 kn,al čim se ovaj tjedan pokazao onaj jaki otpor na 1090 kn,odmah izletio van i na žalost kod ove slabe likvidnosti dodatno pripomogao rušenju dionice-al šta ćeš, ovdje trenutno ima previše ovih koji se zadovoljavaju sa par posto zarade.
PS.
Pozdrav ekipi iz Zg-a sa Kronplatza – crne staze apsolvirane već u subotu(naravno bez žena). [thumbsup] [thumbsup]


zašto banke sada smanjuju minuse na računima?zaštopali kredite građanima i poduzećima,pa kupuju jeftino dionice,samo će to potrajati još neko vrijeme..a kad ponovo budu odštopali kredite,i pustili lovu bez pokrića u opticaj,opet će nam hanfa govoriti-što su to dionice,fondovi će se natjecati po zemljicama balkana u napucavanju dionica,a banke će tada prodavati ove dionice po x5..hebi ga,tko ne kuži,ne kuži…narod je ovca,i uvijek će biti ovca,ali te ovce treba i šišati-zar ne?sad je prerizično davati za atpl 1000,a na 4000 će atpl biti sigurno dugoročno ulaganje,ah ta ljudska glupost,začinjena sa pohlepom…

potpisujem

Pet transakcija u više od sat vremena sa 24 komada.

Transakcije
Vrijednosnica Cijena Količina Vrijeme

ATPL-R-A 1.035,00 4 12:12:53
ATPL-R-A 1.030,01 4 12:08:01
ATPL-R-A 1.030,00 1 11:50:05
ATPL-R-A 1.030,00 3 11:50:05
ATPL-R-A 1.030,00 12 11:45:02
ATPL-R-A 1.028,00 5 11:31:15

Bez straha, pohlepe i sentimenta.

ja sam očekivao veću rokavelu s obzirom na globalnu situaciju i da BDI okreće u minus.
izgleda da ask drži poziciju, mada se do 14 i 30 sve da promjenit.
uglavnom sranje 😀

Nevjerovatno je da skoro nitko na forumu nikad nije zadovoljan. Kad dionica raste, komentari se uglavnom odnose na još veća očekivanja, kad stagnira, uglavnom su prognoze crne, a kad pada, onda su na tapetu hanfa, država, vlada, uprava, kap. Jerković itd.
Sve to treba uvijek pokušati sagledti sa vedrije strane, i u svemu treba tražiti mogućnosti da se koja kuna zaradi, bilo kupovinom ili prodajom, bez emotivnih osjećaja prema dionici, bilo kojoj pa i ATPL.

sutra je novi dan.

BDI = 4036 DOWN 71

BDI
Ned 23%

I very much love INGRA !!

Baltic Exchange Dry Index 4036 DOWN 71
BCI Baltic Exchange Capesize Index 6370 DOWN 285
BPI Baltic Exchange Panamax Index 3981 UP 53
BSI Baltic Exchange Supramax Index 2395 UP 13
BHSI Baltic Exchange Handysize Index 1197 UP 15

New Report

Close