ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 20.09.2024. u 09:56
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
48,55
15.246
314
48,50
48,80
-0,21%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Mislim da je vecina usla u ovu dionicu nakon obrazlaganja fundamenata nekoliko velikodushin clanova. Sada dionica pada sto nema veze sa fundamentima i ljudi su zabrinuti i meni je jasno da ljudima nije drago sto pada dionica ali mislim da pravi odgovor zasto pada u biti kada ce rasti potraze u TA. Jer TA se bavi time pokusava naci neke zakonitosti na trzistu bez obzira na motiv.


Taj što se iskrvaca,nije bitno tko i zašto, čini to u odličnom trenutku za nas. Ako već sve pada pa mora i ATPL, onda nek padne kak spada, rješimo se drhtavaca, po mogućnosti dokupimo i strpljivo čekamo FI 2008. [smiley11]

Kratko ,pametno i jasno[smiley2] 5+ kolega,sjednite

Ako me nema ,znaci da nisam tu.

što se tiče iskrcavanja, a što je s onime da su fondovi ograničeni zakonom na max 10% u jednoj dionici? recimo aureusi su na kraju prvog polugodišta imali po oko 6% u ATPL. preko ljeta je cijela burza stagnirala ili čak padala, a ATPL rastao, i danas bi npr. balanced s onom istom količinom dionica ATPL koliko je imao onda i čak i po ovoj srušenoj cijeni od 3100 imao više od 10% imovine. e pa sad, dosta je fondova kojima je ATPL bio glavna pozicija, i svi oni ne smiju pustiti da im pređe preko 10%. znači svi su oni morali i prodavati, a istovremeno i rušiti cijenu jer bi inače morali prodati još više. pitanje je kada će biti gotovi. i je li možda ovaj prošli tjedan bio finiš? ako netko zna točnije kako to ide s fondovskim pravilima i može izvesti neku rekonstrukciju na osnovi transkacija, bilo bi zanimljivo pročitati.

uzmimo aur equity. ako recimo računaju s nekim targetom oko 5500, a imovina im je trenutno ispod 600 mil, onda oni i uz neki mali rast imovine u medjuvremenu za to smiju imati 11000 dionica. a imali su 17000. dakle da bi išli na 5500, prvo su se morali riješiti 6000 komada. pa aureus balanced, koji je vrlo mali fond s niti 130 mil, morao se u tom slučaju recimo riješiti bar 2000 komada.

ono sto je sigurno jest da je Aureus Balanced prodavao nesto. Ali nisam siguran da ova tvoja teorija drzi vodu. U tom slucaju iskrcavanje bi islo laganijim tempom, recimo po 1.000 kom u tjedan dana. To isto vrijedi i za tvoj drugi post… oni bi to ucinili to sto ti pretpostavljas samo u slucaju da ATPL raste (ili stagnira) a ostatak burze i/ili Crobex padaju. A to je malo vjerojatno.

Ubrzo ce se doznati koliko Aureus ima dionica u odnosu na 6. mjesec pa cemo vidjeti jel to to. No kad razmislim, uvazavajuci postove Miga i Geronima, izgleda da se tu iskrcava vise njih. I ne moraju to biti iskljucivo fondovi….

evo prilazem tablicu od rujna za podsjetnik pa se mozete malo igrati s time ako vam se da.

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

ide ko na tu skupštinu da nešto popijemo i pojedemo? [smiley11]


ide ko na tu skupštinu da nešto popijemo i pojedemo? [smiley11]

evo, ja ti dam punomoć ako hoćeš pa pij i glasaj i u moje ime…[smiley7]

hate red

@ sakai

Baš to mi je i bio point – da očito ima dosta fondova koji su zbog toga morali prodavati, Aureus mi je bio samo primjer jer samo za njega znamo točan broj dionica iz lipnja. Uzmi uz to i dosta manjih fondova čiju strukturu ne znamo. Recimo samo Capital two, koji je najjače od svih rastao u zadnjih pola godine. U tih pola godine NIJE imao ograničenja za ulaganje u jednu dionicu, dakle moguće je da je imao i 20% ATPL. 19.10. je navršio pola godine, dakle otada se mora prestrojiti i rješava se viška ATPL. A to je samo jedna od mogućnosti.

To što kažeš “oni bi to ucinili to sto ti pretpostavljas samo u slucaju da ATPL raste (ili stagnira) a ostatak burze i/ili Crobex padaju” baš je ono što se ovog ljeta i dogodilo.

Drugi primjer: u Prospectusu je ATPL na 1. mjestu. 31.10. Prospectus je imao imovinu 352 mil. Na 3. mjestu je bio HDEL, kojega je imao 10000 komada, što je bilo 20,6 mil ili 6%. Koliko je bilo u ATPL?

31.7. imali su 14,8 mil HDEL-a, ATPL je bio jedno mjesto iza. Recimo da je bio 14 mil. Ta ista količina je 31.10. vrijedila 21 mil ili 6%. Ako su dokupljivali, onda je svakih 1000 kupljenih komada 31.10. značilo oko 1% više.


kolega je odlučio da s obzirom na trend UBDI-ja do daljnjega neće iskrcavati ATPL osim u slučaju da padne na cca 1700 kada će imati margin call i vjerojatno pištolj u rukama! [smiley2]

Ajde super. Vec sam se bio zabrinuo nakon vecere…

Ba the way, svi brodari u americi + 15%, zanima me kako će se sutra to odraziti na naše brodare

Đuro me upropastio psihički i materijalno.

o čemu ti? [smiley8]

http://www.poslovni.hr/Forum/Thread.aspx?ThreadID=499&pg=457

Đuro me upropastio psihički i materijalno.

New Report

Close