ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 29.09.2024. u 07:18
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
49,39
8.347
169
48,10
50,00
3,34%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


Ako se moglo zadnjih 40 godina manipulirati ljudima da vjeruju da su Ameri tada sletili na mjesec ( u natjecanju protiv Rusa), ako se moglo već mjesecima manipulirati javnim mjenjem da će svinjska gripa kao kuga poharati Zemlju ( u nastojanju farmaceutskih tvrtki da prodaju svoja cjepiva), ne vidim zašto se ne bi na nekoj višoj razini manipuliralo i BDI-em.

Inače je BDI lišen manipulativnih igrica kakve se drugdje viđaju zbog neposrednog učinka na realno tržište brodskog prijevoza, no na višoj razini se ipak da manipulirati ili možda bolje rečeno kontrolirati. Dovoljno je samo da Kinezi odluče recimo mjesec-dva dana ne uvoziti ništa ili gotovo ništa (recimo ekonomsko-političkom odlukom) pa da promet rasutim teretima drastično padne. A znamo da imaju tu snagu i znamo da imaju takav utjecaj na BDI.

Samo opet, daleko je manje špekulacija ovdje nego kada je u pitanju recimo nafta, gdje postoji utjecaj više moćnika proizvođača na različitim dijelovima svijeta (u smislu smanjenja/povećanja proizvodnje), utjecaj odnosa valuta (posebice u odnosu na dolar), utjecaj političkih odnosa među pojedinim zemljama za koje se smatraju naftnim gigantima, utjecaj očekivane globalne potrošnje, bla, bla, bla…

Kolega slažem se sa Vama da je sve moguće, ali ovo sa BDI ostavljam minimalne šanse.
Zašto:
kad utipkate BDI (inače jako popularan index među analitičarima) , na netu će te naći puno članaka koji povezuju spot stanje gospodarstva (odnosno pokazatelja trgovine) sa ovim indexom.
Prema javno dostupnim informacijama špekuliranje sa BDI indexom je skoro pa nemoguće .
Baš BDI index ima najveći kredibilitet – kod većine svjetskih analitičara i da je moguće podigli bi isti na više razine samo da bi dobili poticaj – potvrdu da je trgovina ponovno procvala i da je sve kao 2007, međutim to nije lako, jer ukoliko se želi, puno je lakše manipulirati sa nekim drugim izvještajima, indexima, cijenama, i sl.

Ukoliko imate malo vremena :
Na netu će te pronaći jako puno diskusija u svezi rast gospodarstva i BDI indexa.
Postavlja se pitanje:
1. Da li je oporavak svjetskog gospodarstva održiv ili je samo privremen uvjetovan državnom potrošnjom. Naime i Obama danas izjavljuje da knjiga o recesiji nije još zatovrena jer je prisutan rast nezaposlenosti.
2. Ako je sve više nazapolenosti tko će trošiti????

Analitičari ustvari govore da su snažni poticaji pogurali domaću potrošnju (najčešće unutar granica kupnjom npr francuskih automobila u francuskoj i sl) te da se sve pokrenulo na način da su potrošne već akumulirane zalihe.

Rezultat svega je:
1. ako je sve to istina uskoro će se razbuktati svjetsko gospodarstvo i procvasti trgovina (cca 3-6 mjeseci ) u tom slučaju BDI će rasti bez obzira na broj novogradnji

2. Ukoliko se ništa ne dogodi sa BDI indexom i on nastavi stagnirati (više od 3 naredna mjeseca) to je ipak znak da svjetsko gospodarstvo nije oporavljeno te da je oporavak privremen. uz tom slučaju doći će do korekcije burzovnih indexa.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

ljudi, dajte prestanite BDI gledati isključivo sa strane potražnje za robama. Mač ima i drugu oštricu, a to je ponuda brodskog prostora.

Nije točno da je pad ili stagnacija BDI index-a uzrokovana isključivo padom svjetske potražnje za robama. Svjetska potražnja za robama očituje se prema kretanju cijena tih roba na burzama roba,a ne kretanjem BDI index-a.

IMHO, BDI _nije_ indikator kretanja svjetske ekonomije. Oni samo u određenim fazama koreliraju.

I'LL BE BACK

Nije točno da je pad ili stagnacija BDI index-a uzrokovana isključivo padom svjetske potražnje za robama. Svjetska potražnja za robama očituje se prema kretanju cijena tih roba na burzama roba,a ne kretanjem BDI index-a.

Bez obzira na Vaše veliko burzovno znanje mislim da ste u krivu kolega,

Ako se sjećam dobro sa faksa cijena predstavlja novčani izraz za proizvod a formira se uzajamnim
djelovanjem čimbenika koji utječu na potražnju i ponudu na nekom tržištu.
Cijena jedino može biti cilj poslovnog subjekta ali nikako čimbenik definiranja ponude i potražnje.
Samo u iznimnim slučajevima iamamo paradoksalne situacije:
– Veblenov efekt
– Giffenov paradoks
– slučaj špekulacije – inače špekulanti su i napuhali barel nafte na onako nevjerojatne razine, međutim svako špekuliranje je kratkoročno

Evo za primjer naftno tržište
Cijena je predstavljena kao cilj ali ne kao sredstvo određivanja ponude i potražnje.
OPEC smanjuje proizvodnju nafte za 2,2 miliona barela dnevno– stari link
http://bs.wikinews.org/wiki/OPEC_smanjuje_proizvodnju_nafte_za_2,2_miliona_barela_dnevno

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


Nije točno da je pad ili stagnacija BDI index-a uzrokovana isključivo padom svjetske potražnje za robama. Svjetska potražnja za robama očituje se prema kretanju cijena tih roba na burzama roba,a ne kretanjem BDI index-a.

Bez obzira na Vaše veliko burzovno znanje mislim da ste u krivu kolega,

Ako se sjećam dobro sa faksa cijena predstavlja novčani izraz za proizvod a formira se uzajamnim
djelovanjem čimbenika koji utječu na potražnju i ponudu na nekom tržištu.
Cijena može jedino biti cilj, poslovnog subjekta ali nikako čimbenik definiranja ponude i potražnje.
Samo u iznimnim slučajevima iamamo paradoksalne situacije:
– Veblenov efekt
– Giffenov paradoks
– slučaj špekulacije – inače špekulanti su i napuhali barel nafte na onako nevjerojatne razine, međutim svako špekuliranje je kratkoročno

Evo za primjer naftno tržište
Cijena je predstavljena kao cilj ali ne kao sredstvo određivanja ponude i potražnje.
OPEC smanjuje proizvodnju nafte za 2,2 miliona barela dnevno
http://bs.wikinews.org/wiki/OPEC_smanjuje_proizvodnju_nafte_za_2,2_miliona_barela_dnevno
[/quote]

kolega ništa vas nisam shvatio

I'LL BE BACK

@ governor

Ovo su osnove ekonomije i uče se na prvoj godini faksa.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


@ governor

Ovo su osnove ekonomije i uče se na prvoj godini faksa.

ja nisam ekonomske struke i moram priznat da mi je drago zbog tog.

I'LL BE BACK



@ governor

Ovo su osnove ekonomije i uče se na prvoj godini faksa.

ja nisam ekonomske struke i moram priznat da mi je drago zbog tog.

[/quote]

Shodno Vašem pisanju na forumu zaključio sam da ste zaradili enormne novce na burzi i ja Vam iskreno čestitam.
Lijepo je imati visoko mišljenje o sebi i tu ste odlični, ali mala kritika često na vrlo ružan način komentirate mišljenje drugih i koristite "do sada nepoznate ekonomske izreke" a sve u cilju da budete dominantni i da Vam se dive.
Kolega ako je sve kako pišete, mnogi, a pogotovo ja se divimo Vašim zaradama (koje su sigurno enormne) i mislim da je to dovoljno.
Veliki pozdrav

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.




@ governor

Ovo su osnove ekonomije i uče se na prvoj godini faksa.

ja nisam ekonomske struke i moram priznat da mi je drago zbog tog.

[/quote]

Shodno Vašem pisanju na forumu zaključio sam da ste zaradili enormne novce na burzi i ja Vam iskreno čestitam.
Lijepo je imati visoko mišljenje o sebi i tu ste odlični, ali mala kritika često na vrlo ružan način komentirate mišljenje drugih i koristite "do sada nepoznate ekonomske izreke" a sve u cilju da budete dominantni i da Vam se dive.
Kolega ako je sve kako pišete, mnogi, a pogotovo ja se divimo Vašim zaradama (koje su sigurno enormne) i mislim da je to dovoljno.
Veliki pozdrav
[/quote]

nisam zaradio enormne novce odkud vam to? izgubio sam dosta novca (tj.na vrijednosti portfelja) u ovom bear marketu (jer nisam imao znanje niti ikoga da mi na bitno ukaže jer su i svi oko mene manje više bili u neznanju), i sad se čupam van, kao većina rekao bih. Usput sam dosta i naučio (barem mislim da jesam). Što je bilo ružno ako sam reko da vas ništa nisam razumio? Pa ja sam samo iskren i željan znanja. Ja se uopće ne koristim "do sada nepoznatim ekonomskim frazama" za razliku od vas koji se koristite sa mnogim "poznatim i školovanim" frazama.

I'LL BE BACK

ljudi, dajte prestanite BDI gledati isključivo sa strane potražnje za robama. Mač ima i drugu oštricu, a to je ponuda brodskog prostora.

Nije točno da je pad ili stagnacija BDI index-a uzrokovana isključivo padom svjetske potražnje za robama. Svjetska potražnja za robama očituje se prema kretanju cijena tih roba na burzama roba,a ne kretanjem BDI index-a.

IMHO, BDI _nije_ indikator kretanja svjetske ekonomije. Oni samo u određenim fazama koreliraju.

U potpunosti ste u pravu kada tvrdite da BDI ne pada samo poradi smanjenja potražnje već ako uz konstantnu potražnju, a povećani kapacitet (uzrokovan pogrešnom anticipacijom),
može doći do pada bdi indeksa.

Ali svejedno, generalno gledajući BDI praktično izravno korelira sa stanjem u gospodarstvu
radi jednostavne činjenice, a to je da anticipacija buduće potražnje ipak ne griješi često, te ne griješi mnogo.

Doduše ovo što sada imamo, da dolaze veliki kapaciteti, a potražnja je još uvijek slaba, to je rijetko slučaj, obično na kraju jedne euforične faze. (2007 bdi 11k). Stoga i bdi ne oporavlja iako potražnja nije u komi.

Nemojte reć da je dobro što niste ekonomske struke, nije lijepo tako prema kolegama.

Što se mene tiče, ATPL je tehnički gledano pred prijelomnom točkom, te je naredni tjedan izuzetno važan…

Obey Ferengi Rules of Acquisition

Trenutno Capeovi padaju jer Vale koristi svoje brodove za prijevoz,samo ove godine kupili su 11 Capesizea
WEEKLY MARKET REPORT
September 18th, 2009 / Week 38
A weak capesize market was further subdued this week losing exactly 15% and dragging down the BDI by 112points or 4.5%. News from Brazil did not help either. We note that Vale (the world’s biggest iron ore producer)has been practically absent from spot cape chartering market since July as they are using their own fleet to move their cargo needs from Brazil to Europe and China. We remind you that Vale purchased around 11 capers this year alone, a prudent move in that they now have greater control of its freight costs.
Whilst the BPI remained flat ending the week practically unchanged we note with interest the good gains made by the smaller sizes with the BSI and the BSHI gaining nearly 8% and 4.5% respectively. The Atlantic panamax market was lifted by record US crop lifts with charterers looking to fix an ever increasing number of vessels.

When wealth is lost, nothing is lost; when health is lost, something is lost; when character is lost, all is lost. ~Billy Graham

Ferengi nisam ja mislio ništa loše prema kolegama ekonomistima, ali meni je drago da sam recimo učio neke druge stvari za koje smatram da su mi bitnije i primjenjivije nego ekonomska teorija. Što se tiče ATPL, osobno ne vjerujem u neki (bitniji) rast u skorije vrijeme, doduše još manje vjerujem u pad. ATPL-u uopće nije strano stagniranje i duga ravna linija koja može trajati dulje vrijeme (više od godine dana), čak i u bull marketu. moguće da griješim. ako vidim da sam pogriješio i da postoje naznake ozbiljnijeg rasta vozarina, ući ću u natrag ATPL.

I'LL BE BACK



Kolega slažem se sa Vama da je sve moguće, ali ovo sa BDI ostavljam minimalne šanse.
Zašto:
kad utipkate BDI (inače jako popularan index među analitičarima) , na netu će te naći puno članaka koji povezuju spot stanje gospodarstva (odnosno pokazatelja trgovine) sa ovim indexom.
Prema javno dostupnim informacijama špekuliranje sa BDI indexom je skoro pa nemoguće .
Baš BDI index ima najveći kredibilitet – kod većine svjetskih analitičara i da je moguće podigli bi isti na više razine samo da bi dobili poticaj – potvrdu da je trgovina ponovno procvala i da je sve kao 2007, međutim to nije lako, jer ukoliko se želi, puno je lakše manipulirati sa nekim drugim izvještajima, indexima, cijenama, i sl.

Ukoliko imate malo vremena :
Na netu će te pronaći jako puno diskusija u svezi rast gospodarstva i BDI indexa.
Postavlja se pitanje:
1. Da li je oporavak svjetskog gospodarstva održiv ili je samo privremen uvjetovan državnom potrošnjom. Naime i Obama danas izjavljuje da knjiga o recesiji nije još zatovrena jer je prisutan rast nezaposlenosti.
2. Ako je sve više nazapolenosti tko će trošiti????

Analitičari ustvari govore da su snažni poticaji pogurali domaću potrošnju (najčešće unutar granica kupnjom npr francuskih automobila u francuskoj i sl) te da se sve pokrenulo na način da su potrošne već akumulirane zalihe.

Rezultat svega je:
1. ako je sve to istina uskoro će se razbuktati svjetsko gospodarstvo i procvasti trgovina (cca 3-6 mjeseci ) u tom slučaju BDI će rasti bez obzira na broj novogradnji

2. Ukoliko se ništa ne dogodi sa BDI indexom i on nastavi stagnirati (više od 3 naredna mjeseca) to je ipak znak da svjetsko gospodarstvo nije oporavljeno te da je oporavak privremen. uz tom slučaju doći će do korekcije burzovnih indexa.

Sve to stoji, ali stoji i ona da se ipak može i BDIem u određenoj mjeri manipulirati, točnije kontrolirati njegove velike pomake.

Znate li koliko otprilike Kina uvozi ugljena i željezne rudače u usporedbi sa ostatkom svijeta i koliki to utjecaj ima na formiranje BDIa?

Ili bolje rečeno, koliko je uopće ostatak svjetskog gospodarstva kadar podići BDI bez Kineza?

Onaj tko malo bolje poznaje ovu problematiku zna da Kina uvozi gotovo 50% željezne rudače koja je u opticaju za oceanski prijevoz. Dakle slovima: PEDESET POSTO! I ne samo to, dok ostatak svijeta laganini stagnira ili u najbolju ruku minimalno podiže uvozne kvote, Kinezi su u prvih 6 mjeseci nabili uvoz rudače (vjerojatno i njene zalihe) na ATH vrijednost! A onda su jednostavno povukli ručnu i drastično smanjili uvoz. Boli Kineze ona stvar i za BDI i svjetsko gospodarstvo, oni rade po svome. Naravno, njima je u interesu kupovati rudu što jeftinije tako da će se služiti kojekakvim trikovima. I dok tako rade kako ih je volja možemo reći da imaju itekakav utjecaj na BDI.

Zato kažem nije u pitanju špekulacija koliko prilična kontrola…

I dok gledamo stagnaciju BDIa, gore navedeni kineski razlog dolazi samo od strane potražnje, a sa strane ponude imamo konstantno rastući broj capeova na tržištu. Ako se ovako gleda, može se vrlo lako čovjek zabuniti dok procjenjuje koliko je jako svjetsko (ili kinesko) gospodarstvo, a pogotovo koliko je BDI uvijek precizan u definiranju oporavka svjetskog gospodarstva.

Ponekad se jednadžba sastoji od hrpe brojeva, ne možeš samo u formuli gledati zavrsni racun (BDI) i na temelju njega donositi zakljucke o jednom elementu (oporavak svjetskog gospodarstva). E sve to skupa ne možeš naći jednim klikom na internetu već moraš malo dublje ući u problematiku…

Evo što se prije o ovome pisalo…
Vaš link

New Report

Close