ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

mene bi zanimalo zasto su oni odlucili prodati brod? imaju sve skupa 5 takvih brodova starijih od 20 godina.
ne zelim lupetati ali, da li ATPL moze dionice koje ima u trezoru prodati? taj iznos + ovogodisnja dobit + prodaja broda za oko 20m$ bi moglo biti dovoljno za paket JDPL koji ima drzava po ovim cijenama.
koliko je to realan scenarij?


mene bi zanimalo zasto su oni odlucili prodati brod? imaju sve skupa 5 takvih brodova starijih od 20 godina. ne zelim lupetati ali, da li ATPL moze dionice koje ima u trezoru prodati? taj iznos + ovogodisnja dobit + prodaja broda za oko 20m$ bi moglo biti dovoljno za paket JDPL koji ima drzava po ovim cijenama. koliko je to realan scenarij?

Zanimljivo razmišljanje, zanimljiv post. Iako ne vjerujem da je Atlantska više zainteresirana za Jadroplov. Iako su bili. Puno prije Tankerske. Inače, u kalkukaciji NAV-a koju sam radio nedavno uzeo sam vrijednost Sv. Vlahe 20 mil. usd. Ukoliko nije opterećen dužim T/C može dobiti koji milion više. A ne bi me čudilo ni kad bi kupac bio iz Hrvatske.


BigBoss: ” Derbyshire: ” ” Kako sam ranije napisao dakle dobit bi mogla biti između za cijelu godinu 250-400 milijuna Kn, ali sa ovom prodajom broda stavlja se vrijednost od minimalno 40 milijuna dolara do maksimalno 70 milijuna za ovaj brod. Dakle mogli bi očekivati sve ukupno 400 milijuna Kn dobiti u cijeloj godini ili sveukupno 286 Kn po dionici, osim ako tom prodajom ne smanje još obveze i kupe još povoljniji brod. Ima dosta prostora za špekulacije.Pozdrav[smiley2] ” Mislim da malo pretjeruješ s iznosom od prodaje. Stavljam 2 linka čisto radi usporedbe našeg broda i prodaje drugog takvog broda, iako je razlika prodavati sad i prije 6 mjeseci kao u vijesti s drugog linka, ali opet je previše tvoj iznos od čak 40-70 milijuna. Ispravite me ako griješim… Živjeli! http://www.atlant.hr/flota/MB_Sveti_Vlaho.html http://www.shippingtimes.co.uk/item584_excel.htm

40-70 mil. usd je apsolutno nerealno. Najsličniji S and P transakciju koju sam uspio pronaći u zadnje vrijeme (prije mjesec i po dana) je prodaja broda MST Callao nosivosti 38810 mt. Brod je japanska gradnja (IHI) sagrađen 1985, Sulzer makina, 4 25-tonske dizalice itd. Dakle sličan po svemu Sv. Vlahi. Brod je ‘opterećen’ 6-mjesečnim T/C od $24750 dnevno, a prodan je za 24.8 mil. usd.

Mislim stvarno, kolega Derbyshire, kaže se vrijednost Svetog Vlaha a ne Svetog Vlahe, pričajmo u duhu grada kad smo na ovoj temi! NHF, naravno da se šalim! Čestitke na izračunu NAV-a, mnogima ste pomogli!
Živjeli!

UPGRADING TO MARKET OUTPERFORM ON STRONG RAKIJA DEMAND!

E sad ću morati postati i ispravak netočnog navoda. Upravo mi je kolega javio da je ovaj tjedan prodan brod Effy N, nosivosti 41824 mt, 1983 godište, Mitsubishi MAN ‘V’ C, 4 25-tonske dizalice, isporuka broda će biti veljača 2008. Brod je prodan za 31 mil. usd. Koliko će dobiti za Sv. Vlahu puno ovisi o eventualnoj opterećenosti time charter-om. Još jednom naglašavam – u mojoj nedavnoj kalkulaciji NAV-a uzeo sam vrijednost broda 20 mil usd, za svaku prodaju broda iznad te vrijednosti kapa dolje managementu za tajming prodaje. Mislim da upravo ovako kod kupnje ili prodaje broda još više svi uviđamo da je market adjusted NAV zapravo jedina prava analiza brodara.

quote=ricardo]
mene bi zanimalo zasto su oni odlucili prodati brod? imaju sve skupa 5 takvih brodova starijih od 20 godina. ne zelim lupetati ali, da li ATPL moze dionice koje ima u trezoru prodati? taj iznos + ovogodisnja dobit + prodaja broda za oko 20m$ bi moglo biti dovoljno za paket JDPL koji ima drzava po ovim cijenama. koliko je to realan scenarij?
[/quote]

Mislim da zele financirati novogradnje sa sto manje novih kredita (“Vijetnamci”? ili mozda neka nova narudzba?) – ionako su zaduzeni do boli. Da me se krivo ne shvati, ta zaduzenost, s obzirom na trenutacne vozarine uopce nije neki problem…Kada odvrtimo malo film u proslost moramo ustanoviti da je modernizacija izvedena na najbolji moguci nacin i sumnjam da bi se mogla naci firma u svijetu koja je izvela tako nesto u tako kratkom roku (uzmimo u obzir da Atlantska je investirala i u turizam te avio prijevoz)….

Eh sad, dosta hvalospjeva. Nisam siguran da je ova prodaja najbolji moguci potez uprave – trebali su jos malo izraubati brod, barem nekoliko mjeseci, IMHO. Jedino cu im “oprostiti” ako planiraju nesto veliko, kako se cini, dosta forumasa prizeljkuje… no nekako ne mogu pronaci signale da se uistinu sprema nesto veliko…

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje


Mislim stvarno, kolega Derbyshire, kaže se vrijednost Svetog Vlaha a ne Svetog Vlahe, pričajmo u duhu grada kad smo na ovoj temi! NHF, naravno da se šalim! Čestitke na izračunu NAV-a, mnogima ste pomogli! Živjeli!

Gospar, nadam se da si svjestan da si ti “nase oci i usi” na izvanrednoj sjednici Atlantske[smiley2]…

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje


Mislim stvarno, kolega Derbyshire, kaže se vrijednost Svetog Vlaha a ne Svetog Vlahe, pričajmo u duhu grada kad smo na ovoj temi! NHF, naravno da se šalim! Čestitke na izračunu NAV-a, mnogima ste pomogli! Živjeli!

Nećeš možda vjerovati, bio sam napisao Svetog Vlaha, pa onda ispravio. Nisam htio forumaše navesti na razmišljanje da sam iz Dubrovnika…Pozdrav.

p.s. Taman ručao, malo ribe i patata, sad odoh obuti crevje, pa đir do našeg Vlaha [smiley2]


Taman ručao, malo ribe i patata, sad odoh obuti crevje, pa đir do našeg Vlaha [smiley2]

Ajde dobro, barem nije krtola nego su patate…

UPGRADING TO MARKET OUTPERFORM ON STRONG RAKIJA DEMAND!

Derbyshire:

Taman ručao, malo ribe i patata, sad odoh obuti crevje, pa đir do našeg Vlaha [smiley2]”

Ajde dobro, barem nije krtola nego su patate…


Pozdrav mom sugrađaninu[smiley2] p.s.Sutra po PRVI put namjeravam ući u ovu dionicu. Sramota za jednog gospara da je nema u svom portfelju, ali popravit ćemo mi to…

Dao si malo truda i stavio dobit/gubitak na jedno mijesto. Evo vam, ko voli nek izvoli.

&


(…)
Inače, u kalkukaciji NAV-a koju sam radio nedavno uzeo sam
vrijednost Sv. Vlahe 20 mil. usd. Ukoliko nije opterećen dužim T/C može
dobiti koji milion više. A ne bi me čudilo ni kad bi kupac bio iz
Hrvatske.
(…)

Pazi ovu prodaju prije cca10 dana (znam da nije isti brod kao naš Vlaho već i po godini izgradnje i po nosivosti inferioran):
37,227 DWT BLT 82 KRS 5 HO HA CR 4 x 25 T B&W 10,900 BHP
SOLD FOR ABT US $24,5 MIL TO UNDISCLOSED BYRS

Naravno, ovisno o stanju broda, no po meni 26mio$ je neka fer (minimalna) cijena.

K tome, nije zgorega ponoviti da je Sveti nam Vlaho bio na dokovanju u proljeće ove godine što znači bolju poziciju pregovaratelja pri prodaji.

All shipping lanes lead to China.

New Report

Close