ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

opet će nam brodari u blokadu






koja sam ja budala …..ja kupovao danas na 1315kn….a dvije minute kasnije 1250kn…..auuuuu….

Kolega ovo nije prvi put da pisete o svojim promasajima. To je za svaku pohvalu jer ste okruzeni samim Buffetima pa nije lako iskren opstati u njihovu društvu.
[/quote]

ma nije kolega …jednostavno sam bio zavidan brodarima koji su zadnjih dana najviše rasli kao i BDI …pa sam si mislio neće valjda danas potop…….i kao i neznam po koji put pojeo sam go..o ….!
[/quote]
Ma to ti dodje kao i ono da brze rastu druge dionice nego one u tvom portfelju. Na duzu stazu svi ce mo profitirati. Pitanje je vremena kad ce Crobi natrag na 5000. Kad se to dogodi ja rasprodajem i pravac mirovina sta se tice dionica. Mozda ostavim nesto onih sa dobrom dividendom [smiley]
[/quote]
Nećeš valjda napustiti i forum? [cry]
[/quote]
Bez panike molim. Do 5000 ima jos jahanja. [undecid]

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"


koja sam ja budala …..ja kupovao danas na 1315kn….a dvije minute kasnije 1250kn…..auuuuu….

kolega evo vas na 0,5%u plusu [thumbsup] 1320

eto, skoro 15 miliona kuna prometa, 11247 komada dionica protrženo, a cijena tamo gdje smo jučer stali…idemo dalje…

imamo masovno prebacivanje u brodare..netko iz drugih dionica netko iz casha..kako god,izgleda da je temelj dobro postavljen,rast izgleda odrzivo,o brodarima pricam.

KADA NARASTEM BIT ČU BROKER

ovo je stvarno prokleto dobra dionica. promet je bolesan. ali ljudi morate paziti da ne stvarate osjecaje prema takvim stvarim. sada je sezona brodara, a prije par mj. je bila sezona gradevinara. bitno je ostat hladnokrvan i vozit se s onima koji jure napred.

Clanak koji sam jucer citirao nasao sam na mjestu gdje nije autoriziran. Kako je po mom misljenju aktualan i zanimljiv stavljam ga u cjelosti.

Idle bulk carriers increase

The number of bulk carriers idle at ports around the world has risen over the last month, at a time when surging iron ore and coal shipments have seen rates more than double for larger vessels.

A total of 382 bulk carriers above 10,000 dwt are classified as inactive, with no movement for 35 days, according to data from Lloyd’s Marine Intelligence Unit.

That compares with 314 idle bulk carriers at the end of April, according to Lloyd’s MIU’s Inactive Vessels Report.

The number of handysize vessels currently in lay-up or idle has jumped by 36 over the last month to hit 182, or 4.3m dwt. Idle panamax vessels are also on the rise, from 44 to 61, even though average time charter rates doubled during the month of May.

There are also 30 inactive capesize vessels, up from 23 a month earlier, and 109 handymax and supramax bulk carriers, based on movements recorded from AIS tracking data on board vessels.

The rise in idle bulk carrier tonnage has surprised many industry observers, as it comes at a time when China’s insatiable demand for iron ore and coal has tied up most vessels trading on the spot market, sending bulk carrier rates soaring again to eight-month highs.

During the freight market collapse, the numbers of bulk carriers idle or laid up around the world sharply peaked as owners refused to trade at such low rates, and charterers refused to take ships with complicated hire chains.

But China has imported record amounts of iron ore from Australia and Brazil for four consecutive months, resulting in serious shortfalls for capesizes, trickling down to panamax and smaller vessel sizes.

Port congestion at China’s main six ports is now at the highest levels ever recorded, according to London shipbrokers Simpson Spence & Young.

There were more than 78 capesize vessels waiting at the ports of Ningbo/Beilun, Shanghai, Rizhao, Qingdao, Tianjin and Caofeidian, said SSY director Peter Norfolk.

That represents 9.1% of the existing fleet of 855 capesize bulk carriers and an average waiting time to unload of 10.5 days, Mr Norfolk said.

SSY has been tracking congestion at Chinese ports for the last two and a half years, he said.

The Baltic Dry Index yesterday surged to 3,681 points, up from 1,806 points on May 1, and nearly six times higher than the low of 663 points recorded on December 5.

As few as 10 capesize vessels were immediately available in the Atlantic trading basin to load iron ore in Brazil, pushing fronthaul rates to exceed $97,000 daily.

Mr Norfolk said the spike in rates had not fully trickled down to smaller bulk carriers, which could reflect the higher number of inactive vessels.

Handysize average time charter rates yesterday averaged $12,517 per day, according to the Baltic Exchange, up from a low of around $3,950 in early January.

Many smaller bulk carriers have also been sold for demolition and may be awaiting scrapping at ports in India, Bangladesh and Pakistan.

Published : June 2, 2009

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

I danas BDI najmanje 150 UP

SVE ŠTO JE DANAS SKUPO SUTRA ĆE BITI JOŠ SKUPLJE A BITI ĆE VAM JEFTINO?????????


I danas BDI najmanje 150 UP

To je dobra vijest, moglo bi povuči i druge. Kako je u njemačkoj?

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!



I danas BDI najmanje 150 UP

To je dobra vijest, moglo bi povuči i druge. Kako je u njemačkoj?
[/quote]
E kolega pa ja sam se davno vratio, malo smo švrljali po Haburgu gledali njihov kontenjerski terminal.

SVE ŠTO JE DANAS SKUPO SUTRA ĆE BITI JOŠ SKUPLJE A BITI ĆE VAM JEFTINO?????????

Ne znaci li inace ovoliki promet dan obrata trenda?

Ma kak ste smješni svi, pa kaj ne vidite koliko ATPL zaostaje za drugim brodarima, ima tu prostora koliko očeš to se i vidi kad malo izvisi kako navale na nju. Ja se baš nebi usudil ići na ‘dnevno trgovanje’.

[u]If you need a friend, get a dog. [/u]

New Report

Close