ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nakon što se vrati povjerenje u bankarski sustav, izgledan je opravak cijelog gospodarstva a samim time bit će praćene i cijene vozarina.Samo šepkulacija je govoriti o vremenskom periodu.On može biti jak i brz i iznenaditi sve ali isto tako oni konzervativniji reći će da će trebati i nekoliko godina.Ono što ja smatram da kako nitko nije mogao predvidjeti ovakav nagativan tsunami i predviđati njegov budući utjecaj na cijelo gospodarstvo te da isto tako nitko ne može predvidjeti silovitu brzinu oporavka koja bi mogla iznenaditi i najoptimističnije.Slažem se s vama kolega kako nikome nije u interesu recesija o to su pokazale i svjetske vođe svojim naporima da se ista prevlada.
Svašta su ljudi preživjeli i puno teži stvari pa će valjda i ovo.A ukoliko stanje eskalira i kako baba Vanga kaže bude rata(ima i onih konceptualaca koji govore da je rat najbolje resetiranje gospodarstva-ne slažem se)ostavit će mo dionice nekom od svojih potomaka.
A do tada ipak u nadi za silovitim oporavkom,

lijep pozdrav!

LEAVE THE WORLD BEHINED

iskreno, ja se zaista pitam kako bi recesija uopće bila moguća kada kreditiranje jače krene, a vidimo da je to pitanje tjedana. usporavanje je tu, da, već se dogodilo, zbog problema s potrošačima u usa, ali to samo znači da trenutno imamo jako nisku letvicu pa će i odbijanac biti izraženiji.



Ja mislim da je kupnja na 3700 bila bolja. Kupovala se dionica koja je imala uporište na izvrsnom svjetskom marketu i nadprosjecnim prihodima brodova.

kupuje se kad je tržište još u banani, najbolje kad je oporavak blizu (to insideri prvi znaju), a prodaje na vrhu kad sve izgleda bajno. raja, naravno radi obrnuto. i ti to dobro znaš.
[/quote]
Dragi Tuna ali recesija u pomorstvu je tek pocela i uobicajeno traje 3-5 godina. Za tjesiti se je da je mozda uzrokovana "samo" Americkim problemom sa financijama pa ce trajati krace. Nadam se da se slazemo da nada umire zadnja.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"



Vidim hoćete me i dalje uvjeravati da je kupnja na 3700 bila bolja (istina tada su forcasti za brodare bili puno svijetliji nego danas) nego danas na 1200 kn.Ok ne kazem može Atpl pasti i na 900kn ,ako bude opća svjetska frka i zeru niže ali matematički kupnja na 1200 je ipak bolja od kupnje na 3700 bez obzira na forecate ili vi znate neku drugu matematiku koju ja još nisam naučio.

A što se tiče čika Kriste puno je manje ubacio u JDPL nego što je nama tada prodao na 3700kn ili je možda kako je ono bilo prodao svoje dionice svom fondu,nemogu se baš prisjetiti……

Vidim ista ekipa koja je tada vikala kupi,kupi sada viče prodaj, samo još fali Stravinski da mi i on dođe na ovoj temi govoriti da prodamo pa da sve zaokružimo.


Ja mislim da je kupnja na 3700 bila bolja. Kupovala se dionica koja je imala uporište na izvrsnom svjetskom marketu i nadprosjecnim prihodima brodova. Nakon toga je došla ko zna koja pljacka u Hrvata pa je Samodol kojeg bih ja odavno nogom u rit zbog cinjenja a i radi spurijusa jer njegovo prezime ne obecava (Samo doli) srušio market dozvolivši mirovincima da povuku gomilu novaca iz fondova u dan. Znaci dionicari su nasamareni politicki.

Sada je svjetski market u komi i moguci oporavak moze trajati godinama. Na marketu je puno dionica koje se mogu oporaviti puno prije jer su pale samo zbog opce klime. I kako onda brodari mogu biti dobar pick u ovom trenutku?

Zaboravio sam dodati da imam dionicu ATPL.

[/quote]

Tech,

jasno je da si čovjek iz struke, i nisi jedini na forumu što si profesionalno vezan za brodare, no ponekad mi se zaista čini da si sa tržištem kapitala na Vi. Držati da je bila bolja kupnja na 3700, nego danas na 1200 je za provjeru poslovnih sposobnosti (nemoj shvatiti osobno). FK je svojedobno izašao na 900 jer je jedna londonska brokerska kuća tad toliko procjenjivala ATPL i njemu je taj podatak očito bio poznat, a ista brokerska kuća je 2008 procjenjila ATPL na over 4000, pa mi smeta što kap. Jerković i taj podatak nije rekao kad ga je već "pitalo" za stanje na marketu, a ono trenutačno jest zabrinjavajuće.
Siguran sam da će se TK prije oporaviti nego realna ekonomija, i oni investitori što ulažu na rok od npr. 5 godina dočekati će ATPL na 5000-6000. Jedino je pravo pitanje logično postavi Smootko u najboljem postu na ovu temu u zadnje vrijeme, a to je, da li je uputno prekrcati se u drugu dionicu što će brže rasti narednih mjeseci, pa se ponovo ukrcati u "brzi vlak" kad se osjeti promjena u ponudi i potražnji za brodskim prostorom?
ATPL će sasvim sigurno pregrmiti ovi krizu bez zagrizanja u temeljnu supstancu (brodove), ako ona potraje duže logično je da će se rješavati non core businessa (zato je kao osigurač i kupovan), a kad jednom krene oporavak marketa dočekati će to spremna sa obnovljenom i pojačanom flotom, vjerujem u taj scenarij. Sve ovo ne znači da već sutra ne možemo down, na zse jedino je sigurno da ništa nije sigurno.
Inače, ovo što se događa sa našim brodogradilištima i JDPL je prestrašno. Lani kad je država mogla dobro napuniti proračun privatizacijom nisu to napravili i sad će moliti Boga da se nađe kupac po sistemu "daj što daš". Užas. A Papić bi definitivno mogao i morao odustati od brodova naručenih u Brodosplitu, jer novac što JDPL ima na računu sad ima drugu specifičnu težinu i JDPL ga može sto puta pametnije upotrebiti, želim vjerovati da će to i napraviti.

“One common misconception that I would like to bust at this stage is the slowing down/lack of Chinese iron ore imports. As per preliminary trade data available, China’s iron ore imports totalled 39.2m tonnes in September, a year-on-year rise of 6m tonnes. This

a sad me zanima kako su to importirali, jer brodovima valjda nisu kad je bdi u to doba tresnuo. željeznicom, avionima, slonovima? [undecid]


@Tech….svrstaj me gdje zelis….moj je prosjek od zadnji put kad sam pisao da sam kupio znatno smanjen i sad je negdje oko 1500…..
i ja sam misljenja da je moj prosjek , uzevsi u obzir da su neki ulazili i na znatno pa i duplo vise i jos su u ATPL, sasvim solidan..gledajuci vremena u kojima se nalazimo..
Kao sto sam i Alien u rekao….ne govori on lazi , ali nezna ni onu istinu, koja je sada bolna, upakirat tak da ne uspanicari ljude…
reci….si vidio u posljednje vrjeme Juru Radica da trkelja po novinama ili TV kak su gradjevinci u krizi….kak ima pun k….. neprodanih stanova….kak nevjeruje da ce Peljeski most ici u realizaciju zbog stanja u svjetu i globalne krize…..kak nije samo u hrvatskoj kriza nego i na drugim trzistima di je prisutan????
Naravno da nije.
Pa to bi bilo samoubojstvo… jure je prejak da bi tak nekaj rekao….on se fokusira da svi znaju koliko je IGH kvalitetna firma…a ne da je gradjevinski sektor u krizi..
TO SAM MISLIO
On moze biti kao menadjer najbolji na svjetu …..no kao PR je za ku..c


Ma pusti Juru. On je prvenstveno politicar pa tek onda privrednik. Koliko je Jurica dobio poslova van Hrvatske (ne racunajmo Bosnu, Srbiju, Makedoniju)?

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"


Ja mislim da je kupnja na 3700 bila bolja. Kupovala se dionica koja je imala uporište na izvrsnom svjetskom marketu i nadprosjecnim prihodima brodova.

kakvo je to bilo uporište koje je po 3700 imala jedna dionica koja po tebi godinu dana kasnije nema uporište ni na 1200? [huh]

Ovdje upišite svoj komentar…

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

@ Gardist
@ Georgija

Dva pitanje vezana za nasu debatu.

1. Da nije političkom odlukom prekinut rast na 3700 i da je mirovincima dan recimo izlaz u roku od godine dana sa po 8-9% mjesecno kolika bi bila cijena ATPL u 7-8 mjesecu ove godine?

2. Kiliko mislite da ce biti cijena dionice 1.01.2009?

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"



@Tech….svrstaj me gdje zelis….moj je prosjek od zadnji put kad sam pisao da sam kupio znatno smanjen i sad je negdje oko 1500…..
i ja sam misljenja da je moj prosjek , uzevsi u obzir da su neki ulazili i na znatno pa i duplo vise i jos su u ATPL, sasvim solidan..gledajuci vremena u kojima se nalazimo..
Kao sto sam i Alien u rekao….ne govori on lazi , ali nezna ni onu istinu, koja je sada bolna, upakirat tak da ne uspanicari ljude…
reci….si vidio u posljednje vrjeme Juru Radica da trkelja po novinama ili TV kak su gradjevinci u krizi….kak ima pun k….. neprodanih stanova….kak nevjeruje da ce Peljeski most ici u realizaciju zbog stanja u svjetu i globalne krize…..kak nije samo u hrvatskoj kriza nego i na drugim trzistima di je prisutan????
Naravno da nije.
Pa to bi bilo samoubojstvo… jure je prejak da bi tak nekaj rekao….on se fokusira da svi znaju koliko je IGH kvalitetna firma…a ne da je gradjevinski sektor u krizi..
TO SAM MISLIO
On moze biti kao menadjer najbolji na svjetu …..no kao PR je za ku..c


Ma pusti Juru. On je prvenstveno politicar pa tek onda privrednik. Koliko je Jurica dobio poslova van Hrvatske (ne racunajmo Bosnu, Srbiju, Makedoniju)?
[/quote]
stari…pa valjda i to treba biti….
no …Jure ce IGH predstaviti svima kao firmu koja je No.1 u hrvata….
dok bi po mome nas vrsni manager trebao koji put izac u javnost sa podatkom…recimo godisnje zarade…pa to recimo usporediti sa IGH….ili bilo kojom drugom dionicom na trzistu…pa i JDPL …
znas…sam da pokaze snagu ATPL…kvalitetu i zaradu….

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.


@ Gardist
@ Georgija

Dva pitanje vezana za nasu debatu.

1. Da nije političkom odlukom prekinut rast na 3700 i da je mirovincima dan recimo izlaz u roku od godine dana sa po 8-9% mjesecno kolika bi bila cijena ATPL u 7-8 mjesecu ove godine?

2. Kiliko mislite da ce biti cijena dionice 1.01.2009?

Sorry , odgovorit ću i ja iako nije upućeno meni.

1. Nebitno. Što je bilo, bilo je…
2. Nebitno, tko ulaže na rok od 2,5 mjeseci?

I još nešto Techman, govoriti da je ATPL bila bolja kupnja na 3700 nego sad na 1200 je protiv bilo kakve investicijske logike. Bez obzira na moguću recesiju i bez obzira na današnje sranje na dry marketu. Zašto? Zato jer s vremenom je sve veća vjerojatnost da će se vozarine okrenuti na up, dok je na BDI od 11K bilo samo pitanje vremena kad će vozarine krenuti down. Burza anticipira budućnost, a ne prošlost te u kombinaciji s trenutnom bilancom poduzeća definira cijenu. Kod nekih sektora, anticipira dalju budućnost (što veću budućnost anticipira, veće su i skuplje multiple, primjer:retail) kod nekih bližu, jer dalju nije u mogućnosti i zato su multiple niske:brodarstvo. Kupovati ATPL na 3700 je bilo jako opasno na dugi rok, a špekulativno manje riskantno s mogućim dobitkom na kratki rok. Kupovati ATPL sada na 1200 je poprilično manje rizično na dugi rok, a riskantno špekulativno na kratak rok. Kako tko sebe definira kao ulagača, postupit će sukladno.

I'LL BE BACK


@ Gardist
@ Georgija

Dva pitanje vezana za nasu debatu.

1. Da nije političkom odlukom prekinut rast na 3700 i da je mirovincima dan recimo izlaz u roku od godine dana sa po 8-9% mjesecno kolika bi bila cijena ATPL u 7-8 mjesecu ove godine?

2. Kiliko mislite da ce biti cijena dionice 1.01.2009?

1. pa budući da je prosjek pada od ATH do 7.-8. mjeseca kod svjetskih brodara bio oko 40%, i budući da je prosjek pada indeksa od ATH do ljeta na usporedivim tržištima (od poljske i češke do rumunjske i bugarske) bio također oko 40% , možemo s priličnom sigurnošću zaključiti da bi u tom paralelnom svijetu cijena ATPL bila oko 40% ispod ATH.

i baš je tako i bilo u ovom realnom svijetu, s oko 3700 na oko 2400.

2. previđanja se radije ne bih igrao, ali iznenadilo bi me da vozarine do ng još ne počnu rasti i da bude manje od 1500.

New Report

Close