ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Techman, itko.
da li netko zna otprilike kako je islo Airline-u ove sezone i koliko su nosili hoteli dobiti (znam za sales).
jer nisu dovoljni da pokriju kamate a to bi bilo nesto sto bi unijelo dodatnu sigurnost za ovu firmu.

Iako su vrsni brodari mislim da bi trebali jos uloziti u neki stabilni business koji bi im vracao kamate za kredit i vise od toga…
Turizam se cini kao logican izbor, neznam, comments…
Jer ovo bi mogla biti kao ADRIS firma samo puno puno uspjesnija.

Nebih, nažalost, puno očekivala niti od jednog niti od drugog ove godine. Koliko ja znam profitne margine u oba slučaja neće biti spektakularne. 🙁

@Tech
evo ja nisam izasao…
zasto?
uskoro treba doci lova od INE….
ja racunam ovak.(a mozda i drugim pomogne )
ako se samo 20% od te love ulozi natrag…i ako predpostavimo da je ovaj dvodnevni rast napravljen od strane fondova ( a ja sam cuo da je od strane malih dionicara ) koji su potrosili u ova dva dana cca 320 mil kuna ( institucionalan i redovni ), ostaje jos vrlo visoka svota za potrositi.
e sad…moguce je da i sutra padne crobex i da se napravi manja korekcija ( 2 dana ) prije jos jednog vala gore a koji bi trebao doci u petak ( INA )!
Dali je isplativo u tom scenariju, vjerojatno je, ali iskreno…….
pun k…mi je sjediti ispred kompa i zuriti u svaku lipu na svim frontovima…
Respect!!! [thumbsup]

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.

…..večer

-Grabite lovu ….. , a ja cijeli dan u bolnici …. [smiley]

-Vidim da je Govrnor tu negdje …… , jesi li nakon pretakanja u top 10 .?????

.Dr M Wagner

Hanger, nije baš sve tako sjajno.

Zalihe ugljena u kineskim lukama blizu rekordnih razina, tako da sa te strane ne treba očekivati brzi uzlet vozarina, a kinezi izgled ne blefiraju, već im čeličane smanjuju output za 10 do 20 %, zbog smanjenje potražnje.

Kinezi su špekulanti kakve svijet nije vidio.

Uzrok padu vozarina u 8. mjesecu je bilo smanjenje potražnje za željeznom rudom uslijed najavljenog smanjenja produkcije čelika za vrijeme OI, a navodno radi očuvanja čistog zraka.
OSNOVNI RAZLOG JE BILA ŽELJA KINEZA DA SPUSTE CIJENU VRIJEDNOSTI ŽELJEZNE RUDE (preskupo im je).

Uzrok padu vozarina u 9. mjesecu je bilo smanjenje potražnje za željeznom rudom uslijed gomilanja zaliha iste u kineskim lukama tijekom proteklih mjeseci, a navodno zbog dovoljne količine vlastite produkcije i smanjene potrebe za uvozom.
OSNOVNI RAZLOG JE BILA ŽELJA KINEZA DA DODATNO SPUSTE CIJENU VRIJEDNOSTI ŽELJEZNE RUDE, jer im je i dalje bila preskupa.
(Ovo im je djelomično uspjelo, međutim počela je padati i cijena čelika te su se čeličane našle u sendviču, jer daljnjim pritiskom na cijenu željezne rudače rade daljni pritisak i na cijenu čelika, te time pritisak na vlastiti profit)

Uzrok padu vozarina u 10. mjesecu je trenutno smanjenje potražnje za željeznom rudom uslijed dodatnog smanjenja produkcije čelika.
OSNOVNI RAZLOG JE TRENUTNO ŽELJA KINEZA DA POVEĆAJU CIJENE ČELIKA NA PROFITABILNE RAZINE KAKO ČELIČANE NE BI RADILE S MINUSOM.

Naravno, kroz sva tri mjeseca, u izjavama starih komunjara je lajt-motiv bilo smanjenje potražnje za željeznom rudom…
Ako se zapravo pogledaju uvozi željezne rudače u 7., 8. i 9. mjesecu, a koji su iznosili oko 39, 37 i 39 MT mjesečno i usporedi ih se s ovogodišnjim mjesečnim prosjekom (38,5 MT), ja ovdje ne vidim ama baš nikakav pad niti smanjenu potražnju za željeznom rudom. Dapače, u odnosu na prethodnu godinu i dalje je povećan uvoz čak 22% yoy! Ovi podaci su najsvježiji. I ove će podatke vjerojatno teško moći Kinezi osporiti u ovoj rundi pregovora s rudarima iz Brazila i Australije…

Poanta je da Kinezi u rukama posjeduju nešto kao ´oružje za masovno uništenje´. Pa pobogu, s produkcijom čelika od 500 MT godišnje drže gotovo 40% svjetske produkcije. Je*ote, to je 40%! A projekcije za budućnost su još bolesnije. Na drugom mjestu su Japanci s ´bijednih´ 8-9% svjetske proizvodnje! Pa Kinezi ovime mogu vozati dry bulk svijet i BDI od same nule do plafona na 20.000 ako to baš zažele!

A čitav svijet u ovoj priči se ponaša kao usplahirena osnovnoškolka. Šta god Kinezi provale o tobože svojim daljnjim kratkoročnim prcakanjima s čelikom, BDI rokne još 15% i svi vide propast brodara. Čast izuzecima koji jedini očito imaju realan uvid u kineske mućke, a to su Vale i australske rudarske firme, koji im i isporučuju svu ovu rudu. Dobro pazite što će dogovoriti s cijenom rudače za nagodinu…

Sada se naravno nitko ne pita zbog čega su Kinezi zadnja 3 mjeseca uvjeravali sve da imaju do daljnjeg smanjenu potrebu za uvozom željezne rude (što naravno nije točno jer uvozi i dalje rastu), jer šteta na BDI-u je već napravljena. Svako opravdanje koje su izmišljali je do sada bila čista laž da bi se opravdalo spuštanje cijene željezne rudače i već me zapravo (kao i mnoge vjerujem)
čudi da su uspjeli u ovome dogurati do ovdje.

Međutim, sada kada su i cijene čelika i cijene željezne rudače nisko, i kada je realna prozvodnja čelika očekivano pred padom, pa baš nije više ni čudo što se BDI nalazi tu gdje se i nalazi. Pa da se sada uveze rudače i +30% u odnosu na 9. mjesec, to nam neće trenutno mnogo značiti za BDI jer se konačni lanac POTRAŽNJE ne može povezati dok god se ne PROIZVEDE ČELIK i ne ISPORUČI KUPCU.

Ove sve nepravilnosti koje su neočekivano nastale i dodatno se razbuktale uslijed krize kreditiranja je zapravo sve što utječe na stanje indeksa danas. Ali kao što ni BDI na 11000 nije bio pravo mjerilo, to definitivno nije ni sada ispod 2000.

U trenutku kada se postigne povećanje cijene čelika na prihvatljive razine, već će se razbistriti pregovori čeličana i rudarskih firmi (o cijeni prijevoza željezne rudače nagodinu), i obzirom na jasan podatak da ne pada razina uvoza u Kinu, za definitivnu normalizaciju i optimizam u sektoru će se pobrinuti rebound u proizvodnji čelika (koja je u popriličnom nedostatku u odnosu na zacrtane planove).

Rast cijene čelika, rast uvoza željezne rudače, potencijalan rast cijene prijevoza željezne rudače i nastavak planirane proizvodnje čelika može značiti samo jedno…

Zato,
da, BDI je sad totalna pušiona,
da, neki brodovi na spotu sada rade za eksere,
da, neki će možda brodari biti i u minusu ako su većinu izložili spotu i prethodno naručili 10 novogradnji koje nemaju čim platiti,
da, i cijena brodarskih dionica zbog ovoga ispašta…

..ali doći će i uskoro taj trenutak kada će se prethodno navedene stvari poklopiti, i ako radi ničeg drugog, isplati se barem kupiti dionicu radi očekivanja tog neminovnog događaja.

@ hanger
Ako se zapravo pogledaju uvozi željezne rudače u 7., 8. i 9. mjesecu, a koji su iznosili oko 39, 37 i 39 MT mjesečno i usporedi ih se s ovogodišnjim mjesečnim prosjekom (38,5 MT), ja ovdje ne vidim ama baš nikakav pad niti smanjenu potražnju za željeznom rudom. Dapače, u odnosu na prethodnu godinu i dalje je povećan uvoz čak 22% yoy! Ovi podaci su najsvježiji. I ove će podatke vjerojatno teško moći Kinezi osporiti u ovoj rundi pregovora s rudarima iz Brazila i Australije…

jozo 20, 14.10.2008. u 20:44

ako su kinezi uvozili ove kolicine u 7,8 i 9 mjesecu,a BDI je stalno padao,znaci li to da oni mogu i nadalje imati konstantan uvoz željezne rudače bez povecanja BDI?ako je tako znači da su u posljednih godinu dana brodovi ugovoreni na tc od 3 godine i više dovoljni da zadovolje potrebe kine i da nece skoro doci do povecanja vozarina.ima li ovo smisla ili sam nesto previdio?

Hanger, na brzinu sam preletio preko tvojih postova i zaključio bih vidi ovih ludih kineza odlučili 6 mjeseci ništa ne proizvoditi, radi špekulacije oko cijene rudače i pripreme terena za godišnje pregovore.

I tako ljudi zakočili namjerno najveću svjetsku proizvodnju, a vidi čuda cijena čelika i dalje pada.

E sada mi ipak nešto smrdi.

Pa još tamo neki ArcelorMittal upozorava na drastičan pad potražnje za proizvodima pa imama još jedno čudo. Jer ovo nisu Kinezi, pa jedino mogu zaključiti da je na djelu velika indijsko-kineska urota.

Aj da ne ispadne da drukam, podatka ne izmišljam ja nego BRS newsletter.

"Dry bulk rates crumbled this week, as the financial crisis gripped all areas of
industry. The BCI is now in the midst of its longest, steepest slide since the
index was launched in 1999. In terms of percentages, the BCI has lost 84% since
its peak in June, equivalent to a drop of 130 points every day for four months.
Regardless of long-term fundamentals, consumers are now taking a ‘wait and
see’ approach. ArcelorMittal chief Lakshmi Mittal, recently appointed
chairman of the World Steel Association, said the industry was facing an
‘unprecedented” situation and warned steel consumers had stopped ordering
as they awaited more ‘visibility’.
With themajor western economies either in or
close to recession, all eyes are now on the so-called ‘emerging’ markets. Four
big Chinese steel makers this week agreed to cut production until steel
prices stabilized. Shougang, Hebei, Anyang and Shandong will reduce
output by between 10% and 20%, which will in turn cut remove demand for an
estimated 34m tonnes of iron ore a year. Meanwhile coal stocks in China are also
now close to record highs.
The four major coal shipping ports in the north
hold about 14m tonnes of coal, almost double that of normal conditions. This
could have the knock-on effect of releasing Chinese domestic bulk tonnage
into an already weakened international market."


Hanger, na brzinu sam preletio preko tvojih postova i zaključio bih vidi ovih ludih kineza odlučili 6 mjeseci ništa ne proizvoditi, radi špekulacije oko cijene rudače i pripreme terena za godišnje pregovore.

I tako ljudi zakočili namjerno najveću svjetsku proizvodnju, a vidi čuda cijena čelika i dalje pada.

E sada mi ipak nešto smrdi.

Pa još tamo neki ArcelorMittal upozorava na drastičan pad potražnje za proizvodima pa imama još jedno čudo. Jer ovo nisu Kinezi, pa jedino mogu zaključiti da je na djelu velika indijsko-kineska urota.

Aj da ne ispadne da drukam, podatka ne izmišljam ja nego BRS newsletter.

"Dry bulk rates crumbled this week, as the financial crisis gripped all areas of
industry. The BCI is now in the midst of its longest, steepest slide since the
index was launched in 1999. In terms of percentages, the BCI has lost 84% since
its peak in June, equivalent to a drop of 130 points every day for four months.
Regardless of long-term fundamentals, consumers are now taking a ‘wait and
see’ approach. ArcelorMittal chief Lakshmi Mittal, recently appointed
chairman of the World Steel Association, said the industry was facing an
‘unprecedented” situation and warned steel consumers had stopped ordering
as they awaited more ‘visibility’.
With themajor western economies either in or
close to recession, all eyes are now on the so-called ‘emerging’ markets. Four
big Chinese steel makers this week agreed to cut production until steel
prices stabilized. Shougang, Hebei, Anyang and Shandong will reduce
output by between 10% and 20%, which will in turn cut remove demand for an
estimated 34m tonnes of iron ore a year. Meanwhile coal stocks in China are also
now close to record highs.
The four major coal shipping ports in the north
hold about 14m tonnes of coal, almost double that of normal conditions. This
could have the knock-on effect of releasing Chinese domestic bulk tonnage
into an already weakened international market."

Zašto rastu brodari na USA?

I'LL BE BACK



Hanger, na brzinu sam preletio preko tvojih postova i zaključio bih vidi ovih ludih kineza odlučili 6 mjeseci ništa ne proizvoditi, radi špekulacije oko cijene rudače i pripreme terena za godišnje pregovore.

I tako ljudi zakočili namjerno najveću svjetsku proizvodnju, a vidi čuda cijena čelika i dalje pada.

E sada mi ipak nešto smrdi.

Pa još tamo neki ArcelorMittal upozorava na drastičan pad potražnje za proizvodima pa imama još jedno čudo. Jer ovo nisu Kinezi, pa jedino mogu zaključiti da je na djelu velika indijsko-kineska urota.

Aj da ne ispadne da drukam, podatka ne izmišljam ja nego BRS newsletter.

"Dry bulk rates crumbled this week, as the financial crisis gripped all areas of
industry. The BCI is now in the midst of its longest, steepest slide since the
index was launched in 1999. In terms of percentages, the BCI has lost 84% since
its peak in June, equivalent to a drop of 130 points every day for four months.
Regardless of long-term fundamentals, consumers are now taking a ‘wait and
see’ approach. ArcelorMittal chief Lakshmi Mittal, recently appointed
chairman of the World Steel Association, said the industry was facing an
‘unprecedented” situation and warned steel consumers had stopped ordering
as they awaited more ‘visibility’.
With themajor western economies either in or
close to recession, all eyes are now on the so-called ‘emerging’ markets. Four
big Chinese steel makers this week agreed to cut production until steel
prices stabilized. Shougang, Hebei, Anyang and Shandong will reduce
output by between 10% and 20%, which will in turn cut remove demand for an
estimated 34m tonnes of iron ore a year. Meanwhile coal stocks in China are also
now close to record highs.
The four major coal shipping ports in the north
hold about 14m tonnes of coal, almost double that of normal conditions. This
could have the knock-on effect of releasing Chinese domestic bulk tonnage
into an already weakened international market."

Zašto rastu brodari na USA?
[/quote]

Možda misle da je ovo dno BDI. Moguća opcija, jer ovo su razine blizu breakevena, a opet možda su u krivu.

Ono što sam ih pratio prošlih mjeseci, znali su rast dosta ozbiljno bez nekog fundamentalnog razloga i to dok bi im tržište bilo u banani a BDI u slobodnom padu, pa njihovo trgovanje uzimam sa zadrškom.

LIVE

DRYS 3:39PM ET 23.85 1.37 6.09%
DSX 3:39PM ET 16.66 1.29 8.39%
EGLE 3:38PM ET 10.13 1.19 13.31%

molim nekog kompetentnog da mi ovo obrazloži

hvala


@Tech
evo ja nisam izasao…
zasto?
uskoro treba doci lova od INE….
ja racunam ovak.(a mozda i drugim pomogne )
ako se samo 20% od te love ulozi natrag…i ako predpostavimo da je ovaj dvodnevni rast napravljen od strane fondova ( a ja sam cuo da je od strane malih dionicara ) koji su potrosili u ova dva dana cca 320 mil kuna ( institucionalan i redovni ), ostaje jos vrlo visoka svota za potrositi.
e sad…moguce je da i sutra padne crobex i da se napravi manja korekcija ( 2 dana ) prije jos jednog vala gore a koji bi trebao doci u petak ( INA )!
Dali je isplativo u tom scenariju, vjerojatno je, ali iskreno…….
pun k…mi je sjediti ispred kompa i zuriti u svaku lipu na svim frontovima…
Respect!!! [thumbsup]

Kolega dobio si tri puta po keca a od mene stotku.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"


LIVE

DRYS 3:39PM ET 23.85 1.37 6.09%
DSX 3:39PM ET 16.66 1.29 8.39%
EGLE 3:38PM ET 10.13 1.19 13.31%

molim nekog kompetentnog da mi ovo obrazloži

hvala


Prijo kasnis. Isto pitanje sam ja postavio dvije stranice ranije. [rolleyes] I sta ce rec da ne dzonjas u ovo doba. Danas je radni dan.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

New Report

Close