ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

I nikako mi nije jasna jedna stvar.. čudite se kako ATPL pada a istovremeno pratite kako se američki brodari još više strovaljuju??? Pa posluju na istom tržištu i naravno da će njihovo tumbanje povući i ATPL za sobom. Ako ništa drugo, onda radi arbitraže onih igrača koji trguju na našoj i na stranim burzama, kako fondova tako i stranih i naših investitora. Zašto ne prodati ATPL i kupiti nekog brodara preko bare? Veća likvidnost i veći rast ako do rasta uopće dođe. A prodajom ATPL ruši joj se cijena. Tim više šta su se i kupci povukli. Zatim, u razdoblju ovako naglog pada kad su ionako neki fondovi na rubu egzistencije, naravno da će platit najlikvidnije dionice u njihovom pokušaju dolaska do likvidnosti. Možda su se neki FM i preračunali pa išli u šoping prije nego dođe novac od INE da preduhitre konkurenciju, pa su sad u agoniji nadomak cilja? A BDI pada ko kamen.. pa ljudi moji a šta drugo očekivat nego ovo. Dno? Dno ne postoji.. uvijek treba računat da može još niže i imat pripremljene scenarije za svaki slučaj. Toliko od mene.

10.10.2008
Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 140.111 10,04 Osnovni račun
2. ATLANTSKA PLOVIDBA D.D. 132.070 9,46 Osnovni račun +4000
3. CROATIA OSIGURANJE D.D. 68.681 4,92 Osnovni račun
4. CROATIA OSIGURANJE D.D. – ŽIVOTNO OSIGURANJE 68.680 4,92 Osnovni račun
5. USKOKOVIĆ ŽELIMIR 58.701 4,21 Osnovni račun
6. JERKOVIĆ ANTE 54.868 3,93 Osnovni račun
7. VLADOVIĆ-RELJA DUŠKO 50.000 3,58 Osnovni račun
8. LONZA VLAHO 48.842 3,50 Osnovni račun
9. HPB D.D. 33.772 2,42 Skrb. račun +63
10. PBZ D.D. 31.794 2,28 Skrb. račun -4000

Ukupno: 49,27

Heaven or Las Vegas


Za one koj neznaju danas amerikanci razmatraju zatvaranje burze na neko vrijeme dokle se cijela sitacija ne smiri ….preko vikenda će se i ova mogućnost raspraviti…!

pogledaj Bloomberg …… nekak nema optimizma

Ali mislim da ključ procijene cijele krize (financijske, gospodarske, a posljedično tome i brodarske) leži u cijeni zlata.

Ovo sam primjetio neki dan, a čuo sam i jutros kako je voditelj na Bloombergu pitao jednog od ulagača u zlato, zbog čega cijena zlata ne dosiže vrhunce (od preko 1000$/unca, kao u 3.mj.2008.), uslijed ovakve krize i neizvijesnosti. Jer zlato je najveće osiguranje od neizvjesnosti. A sada je kriza na kvadrat. Frajer mu nije znao točno odgovoriti već se nešto izmotavao i pakirao u druge kontekste koje osobno zaista nisam razumio…

Pitanje još uvijek visi u zraku, jer zlato danas čak pada s 930 na čak 840$…(???)

Vaš link

-PROMJENE :

10.10.2008
Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 140.111 10,04 Osnovni račun
2. ATLANTSKA PLOVIDBA D.D. 132.070 9,46 Osnovni račun +4000
3. CROATIA OSIGURANJE D.D. 68.681 4,92 Osnovni račun
4. CROATIA OSIGURANJE D.D. – ŽIVOTNO OSIGURANJE 68.680 4,92 Osnovni račun
5. USKOKOVIĆ ŽELIMIR 58.701 4,21 Osnovni račun
6. JERKOVIĆ ANTE 54.868 3,93 Osnovni račun
7. VLADOVIĆ-RELJA DUŠKO 50.000 3,58 Osnovni račun
8. DR WAGNER 33.772 2,42 Skrb. račun +63
9.GOVERNOR 31.794 2,28 Skrb. račun +4000
10. LONZA VLAHO 18.842 – 1%
Ukupno: 49,27

-Promjene na pozicajama 8 , 9 i 10 ….. [smiley]


Ali mislim da ključ procijene cijele krize (financijske, gospodarske, a posljedično tome i brodarske) leži u cijeni zlata.

Što se tiče pada zlata:

1) ovo je dosad još neviđeno i ni zlatu se više ne vjeruje
2) zlato pada jer ga ljudi prodaju jer su im dionice ponovo primamljive, priviđa im se dno

..osobno sam skloniji drugoj opciji mada je istina vjerovatno negdje između


pitanje?
zašto DRYSHIPS INC ima tako nizak p/e –1,07, nevjerojatno!!

Površno i neistinito, kao i uvijek..

Goran8 i Cartmann.. molio bi vas da vasa međusobna prepucavanja koja traju vec jako dugo vratite na PETROKEMIJU.
Ukoliko mislite da to nije moguce .napravite rostilj u Splitu te nas pozovite da se najedemo na vas racun.
Dok se vi prepucavate mi cemo……… gledati ,piti i jesti.

Ako me nema ,znaci da nisam tu.


Jel moguće da se prodaje zlato tj. ima ga na tržištu da se izvuče cash za kupnju dionica po diskontnim cijenama?
Ujutro je zlato bilo prek 930, sad je oko 868, možda ponedjeljak nosi barem stabilizaciju (ipak prije bih rekao naglo gore ili dolje)

Mislim da su u pravu sa stanjem u ponedjeljak. Ovo nosi ili nagli oporavak ili nagli pad.

Među nekakvim teorijama se spominje i ona da se pojedine američke banke, fondovi i slični pokušavaju svim sredstvima domoći casha, pa su krenuli čak i u prodaju vlastitih rezervi zlata u ostvarenju tog cilja. Jer zlato je likvidno i da se prodati po lijepim cijenama…

Druga slična teorija je da kako padaju sve dionice, padaju i one koje su vezane za trgovinu zlatom.

Osobno bih više volio da je neka treća teorija u pitanju, npr. da si dobar broj ljudi osigurava cash za jeftin dokup (i da ih je više nego onih koji žele ulagati u zlato), jer im je tragikomično koliko su pojedine dionice podcijenjene, a i dalje im se ruši cijena…

mene je također zlato zaintrigiralo.
evo jedan dobar članak o zlatu općenito
http://www.poslovni.hr/84436.aspx

ovdej su predviđanja rasta zlata u 2008 – sponzorirana
http://www.blanchardonline.com/gold_as_investment/gold_rise.php

nikako naći zašt ne raste

što se tiće zatvaranja burze ,ja sam definitivno protiv.jer kako bismo drugačije zaradili.neko mora izgubiti da bi netko dobio.naša je greška što imamo prevelike ulaze.

Good artists copy. Great artists steal.

Evo amerika je prešla u solidan plus, zlato na 843, nafta na 78, možda ipak se oslobađa cash za dionice.
Samo da naši ne zaborave preko vikenda na to i sjete se odradit još jednom današnji dan [pray] [lol]

….večer

-I zlato je roba….
…Možda je to nekada zbilja predstavljalo neki univerzalni paritet , ali sada je logika
jednostavna ….. , cijena mu je visoka , iznad "normale" …..znači sa nekim oporavkom
bi trebala padati ….

-Sa druge strane , obećavaju se nekakva riješenja …… , ako se počnu stvari vraćati
u normalu , prilike je najbolje dočekati sa kešom (dok prodate zlato ……fiju)

…..to su bili zaključci na prvu loptu …..

-A sada ozbiljno….!!!

-Mislim kako je jasno da ovo nije problem obezvrijeđivanja novca , tako da bi
eventualna kupovina zlata sačuvala realnu vrijednost …. , čak suprotno ….
…Pravoga (šuškavog) novca ima manje nego "roba i usluga" , a dio papirne vrijednosti
su predstavljali i "derivati i opcije" …. [smiley] i sve ostale izvedenice koje su
u početku zaista i imale pokriće ……

-Nakon trgovanja sa fiktivnim vrijednostima očito je došlo je došlo do krivog
vrednovanja , odnosno razlike realnog i nominalnog .

-Zato je malo vjerojatno kako će će upumpavanje 700 mil $ prouzročiti inflaciju …
….jasno , isto stoji i za EU plasmane u bankarski sektor .

-Eto …..samo da murija ne klepi Governora za volanom …. [smiley]
….morati će prodati zlato ….dionice više nitko neće …

.Dr M Wagner

New Report

Close