ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Evo kerefek je odmah najavio potencijalnu kupnju na 250kn. Solidno čovjek razmišlja da ovim ulogom od 250kn kupuje dionicu koja bi tada davala dividendni prinos od 75%. Čovjek je vrlo praktičan, hoće pokupiti dobit od 75% samo na temelju jedne dividende…


Evo kerefek je odmah najavio potencijalnu kupnju na 250kn. Solidno čovjek razmišlja da ovim ulogom od 250kn kupuje dionicu koja bi tada davala dividendni prinos od 75%. Čovjek je vrlo praktičan, hoće pokupiti dobit od 75% samo na temelju jedne dividende…

A ti meni reci da si 100% siguran u visinu dividende za ovu godinu. Budi sretan ako dobiješ konzervu ribica za dividendu sljedeće godine.




Ah ali zaboravio sam napomenuti da je većina ulagača na forumu preuvjerena u svoja investicijska umijeća prilikom predviđanja kratkoročnih zbivanja. A sada neka ti isti shortaju do mile volje. Pa neka gađaju i traže dno. Ja sam već unazad nekoliko mjeseci htio reći da sam uvjeren da ću dugoročnim ulaganjem zaraditi više nego oni, ali evo do sada to nisam rekao. Pitajte i one koji su do sada trgovali isključivo kratkoročno dok je tržište raslo, dok su to radili praktički bez bojazni od aktiviranja margina ili kakve recesije, da li su bolje prolazili od onih što su ulagali na duži period? Bili su rijetki koji su bili bolji, a gdje će tek biti sada kada je svima kriza u gaćama…

možeš li nam reći ako si dugoročni ulagač ( u što baš ne vjerujem, ako ništa veći dio si već prodao, a držiš samo manji ,a ko i to) koliki ti je prosječni ulaz

kolko se sjećam još iznad 2400kn ioko 2300 kn si spominjao da ne izlaziš na tim razinama , bez obzira na lonzu itd i da se nebaviš daytradeom

pa da vidimo kolko ima logike da budemo dugoročni, ako cijena još dobrano padne, tj. dokojeg minimuma ćeš je ti držati ??

[/quote]

Od tada kada sam ti to rekao nisam prodao niti jednu jedinu dionicu, niti planiram. Da sam znao da će se sve ovo dogoditi naravno da bih prodao, nisam ni ja mazohist. Ali ni ja, kao ni najcrnji prognozeri koji nisu tada vidjeli ATPL niže od 1500kn, na ovakvo što nisu ni izdaleka računali, tako da si ne uzimam ovo za investicijsku grešku. Ja sam za eventualno dno uzimao 2300kn (a ti to hrki znaš jer si me to tražio, a ja sam ti tako ´on private´ napisao, pa pogledaj malo kako se kretala cijena dionice), i ispalo je da je dugo nakon pada od 3000kn grebala po 2300-2400 kn prije ove krize. Uprava je dno vidjela na 2000kn (u svom poznatom izviješću sa prošle sjednice).

Ne kažem da nije moglo sve biti brže i jednostavnije po pitanju zarade i dostizanja osobnog targeta, ali sada mi ne preostaje ništa drugo nego kupovati još, pa ćemo vidjeti za par godina…

A nema teorije da ću cviliti oko procjene minimuma, ma neka pada koliko hoće ja ne prodajem. Ovaj pad (i idući ako ih bude) ću smatrati samo dobrom prilikom za podebljati portfelj i ništa više. A ako svoj target (ili vrijednosti blizu njega) ne ostvarim tamo negdje do 2013.g. tek onda sve prodajem. Dakle, mene ne interesira minimum dokle će pasti, već kada ja mogu očekivati svoju zacrtanu dobit!

Da se kratkoročni ulagači ne osjećaju previše ugroženo neka se sjete da je nedavno (prije godinu i pol dana) bilo potrebno točno 10 i pol mjeseci da cijena dionice naraste od 900kn do 3800kn. Možda se dogodi isto nagodinu, a možda i ne, tko to zna…

I zbog čega bi netko sada prodavao po ovoj cijeni ako ne misli više ovdje ulagati? Mislim da su apsolutno svi koji pišu na forumu najavljivali ogromne kupnje novcem iz čarapa, od margina, od prodaje auta i bubrega ako padne ATPL do 1500kn. Ajmo sada šta se čeka? 1000kn? Ili 500kn? Hoćete li i onda uložiti? Šta se dalje stavlja na kocku, rožnice, štitnjača, plućno krilo? Koja vam je fer vrijednost ulaza? Koja je fer vrijednost dionice? Ajmo DCF analiza, ima li tko uopće nekakvu DCF analizu?

Za kratkoročno davajte prognoze kakve god želite i zaista svima želim sreću u trgovanju, možda se nakom stvarno posreći. Ali radi toga mene ne morate ni najmanje slušati jel vam neću biti od velike pomoći ni uz najbolju volju…dok kod recimo procijene dugoročnog ulaganja možda možemo svi biti dosta pametniji…
[/quote]

Mislim da su sada već svi shvatili da smo i mi u epicentru recesije . Zadnjih 100 stranica ovog foruma nisam naišao da je netko tako nešto prognozirao pa niti Nostradamus nije toliko daleko vidio.
O cijeni se više ne može govoriti jer je sada nastupila ona stara a to je daj što daš .
Onaj koji danas kupuje dionice pitanje da li će ih moći na kraju mjeseca prodati tako da mene uopće ne čudi ova beskonačna r

na 4300 sve prodajem...

nemesis, 09.10.2008. u 17:53

Mislim da su sada već svi shvatili da smo i mi u epicentru recesije . Zadnjih 100 stranica ovog foruma nisam naišao da je netko tako nešto prognozirao pa niti Nostradamus nije toliko daleko vidio.
O cijeni se više ne može govoriti jer je sada nastupila ona stara a to je daj što daš .
Onaj koji danas kupuje dionice pitanje da li će ih moći na kraju mjeseca prodati tako da mene uopće

tebe opro grdi pesimizam . ajde malo pogledaj promet danas pa ga usporedi sa prijašnjim danima.
itekako ima kupaca a bit ce ih i na većim razinama. moja i tvoja greska sto nismo prepoznali trend.
kako pjesma kaze . ovo mi je škola i drugi puta ću drugačije.

Good artists copy. Great artists steal.



Evo kerefek je odmah najavio potencijalnu kupnju na 250kn. Solidno čovjek razmišlja da ovim ulogom od 250kn kupuje dionicu koja bi tada davala dividendni prinos od 75%. Čovjek je vrlo praktičan, hoće pokupiti dobit od 75% samo na temelju jedne dividende…

A ti meni reci da si 100% siguran u visinu dividende za ovu godinu. Budi sretan ako dobiješ konzervu ribica za dividendu sljedeće godine.
[/quote]

Dividenda zapravo ni ne mora nužno biti isplaćena ove godine. Ako kriza na tržištu potraje dublje u 2009.g. možda odluče ovim novcem isplatiti dio svojih investicije, pa čekati vrijedniji povrat sredstava. Ipak su dioničari pokazali ovih dana i još pokazuju koliko im je stalo do dugoročnog ulaganja u firmu. Bili su svi ´lijepa podrška´ na kupnji ovih dana. Čemu ih nagrađivati ako ne vjeruju u nju? Razmislite što bi vi radili da posjedujete takvu firmu, razdijelili pola operativne dobiti (više nego 10%-tni dividendni prinos) onome tko misli da dionica ne vrijedi ni ovih 1500kn?

Neka oni samo taj podatak o dividendi drže za sebe do trenutka kada se treba odlučiti o eventualnoj isplati, pa tko vjeruje neka i drži dionicu…




Evo kerefek je odmah najavio potencijalnu kupnju na 250kn. Solidno čovjek razmišlja da ovim ulogom od 250kn kupuje dionicu koja bi tada davala dividendni prinos od 75%. Čovjek je vrlo praktičan, hoće pokupiti dobit od 75% samo na temelju jedne dividende…

A ti meni reci da si 100% siguran u visinu dividende za ovu godinu. Budi sretan ako dobiješ konzervu ribica za dividendu sljedeće godine.
[/quote]

Dividenda zapravo ni ne mora nužno biti isplaćena ove godine. Ako kriza na tržištu potraje dublje u 2009.g. možda odluče ovim novcem isplatiti dio svojih investicije, pa čekati vrijedniji povrat sredstava. Ipak su dioničari pokazali ovih dana i još pokazuju koliko im je stalo do dugoročnog ulaganja u firmu. Bili su svi ´lijepa podrška´ na kupnji ovih dana. Čemu ih nagrađivati ako ne vjeruju u nju? Razmislite što bi vi radili da posjedujete takvu firmu, razdijelili pola operativne dobiti (više nego 10%-tni dividendni prinos) onome tko misli da dionica ne vrijedi ni ovih 1500kn?

Neka oni samo taj podatak o dividendi drže za sebe do trenutka kada se treba odlučiti o eventualnoj isplati, pa tko vjeruje neka i drži dionicu…
[/quote]

Pardon 1390kn!

oni najglasniji su utihnuli, drukanje više ne pali, isto kao i oni koji čim ih se prozove burno reagiraju, brane svoje teze itd… Mnogih od onih UP, UP teoretičara više nema. Obzirom da me ATPL spasila i izvukla iz gubitka početkom godine, polako ali sigurno postao sam vjerojatno i njen istinski i pravi dioničar, kakvih je ovdje vrlo malo, čast izuzecima, ali čitajući ovaj forum 90% istih šara i druka , trejda i na kraju krajeva pišu i iznose jedno te isto. No nema veze, svaka budala ima svoje zadoljstvo. Htio sam reći da sam trenutno samo u ATPL i da sam i danas pridodao 20 kom mojoj stojedinici, smanjih tako prosjek na ispod 2000. Još je ostalo cca 100K, za eventualno najcrniji rasplet. Naravno novac koji sam uložio u dionice je krajem 2007 izvađen iz dva investicijska fonda dobro oplođen kroz tri godine, tako da sam u dionice ušao neopterećenim novcem. Kroz ovu godinu samostalnog školovanja na burzi naučio sam više nego iz bilo koje knjige. Bilo je crnih dana, pa euforija, pa opet minus, pa rasprodaja cijelog PORTFELJA sa minusom i onda ulaz u samo jedno ATPL. S njom vraćam sve izgubljeno na dionicama, i od tada sam samo i istinski u njoj. Prije par dana sam napisao da ili 3500 out ili djeca neka prodaju pa odu na ljetovanje u Dubrovnik. Adio

Vidim da me se spominje. Bio sam van ureda i imam šta vidjet sad. Krah samo takav. Nema šta.

Wagneru, ne boj se. Neboder je bio samo prijedlog, za sebe čuvam nešto suptilnije i elegantnije, a ako za time ikad posegnem, ova prčija od burze sigurno neće biti razlog.[cool][smiley]

Kerefek, za razliku od tvojih, moja su koljena zdrava i ne škripe, i ostat će zdrava što god bilo na burzi. I da, da imam novaca nadokupio bih. I to dosta.

Ljudi nemojte se živcirati, ovo je ionako samo novac, pa ako ste bankrotirali na burzi, nemate frke, budete opet. Kostolany je bankrotiro 3 puta.

Hrki. Kratkoročno (pa možda čak i do srednjeročno) Ti si pogodio, ja sam pogriješio. Pitao si me također na private, ali eto. Dogodilo se suprotno mojim očekivanjima, ali mogućnost za to je uvijek postojala i u mojim kalkulacijama. Dosta sam novaca izgubio, tj. na vrijednosti portfelja (kratkoročno, pa možda i do srednjeročno), ali sad mi je stisnut zube i istrpit, ili kako bi rekao kolega Mig… preostaje još jedino histerično smijanje. [lol]

I'LL BE BACK

Cijena dionice ide u tri smjera: gore, dolje, ili ni gore ni dolje. Sada je išla dolje, moguće je kad stane rasprodaja da neće ni gore ni dolje, ali u jednom trenutku će morati ići ponovo gore. Nakon svog novog dna će jednako morati u jednom trenutku doseći neki svoj novi vrh.

Još je jednostavniji prikaz ako se kaže da se zapravo mora dogoditi jedna od slijedećih stvari:
1) Ili će se Kina i Indija gospodarski početi razvijati u nekom razumnom periodu,
2) ili će se Kina i Indija jedva jedvice razvijati, tek toliko da se nešto događa
3) ili se Kina i Indija neće uopće razvijati.

Pri opciji 1) brodarski sektor živi i firme lijepo zarađuju i dalje,
pri opciji 2) se brodarski sektor drži na životu i donosi kakve takve prihode (ali donosi!)
pri opciji 3) Kina i Indija gospodarski stagniraju (i narod im se smrzava preko zime), Amerika i Europa su u debeloj recesiji, a brodarski sektor umire, i žali Bože onda svih bačenih para i od strane Atlantske, i od strane DRYS-a i ostalih brodarskih kompanija, i para od investicija u američke, kineske i ostale čeličane i investicija svih najvećih svjetskih rudarskih kompanija…sve će propast i živjet ćemo u 19. stoljeću.

Sada se svi ponašaju kao da slijedi opcija 3).

Inače, sve su banke vodećih svjetskih ekonomija rezale svoje kamatne stope uglavnom za 50 postotnih bodova, znači s recimo 3.5 na 3%, s 2.5 na 2% i slično. Japan to nije mogao napraviti jer već ima prenisku kamatnu stopu. A Kinezi su je srezali sa visokih 7.47 na i dalje visokih 7.2%, i to za samo 27 postotnih bodova. Lijepo, zar ne? Ima se, šta drugo za reći. I još kažu da je to tako usput, radi dobre volje i dobre klime u svijetu. I inače, ovo im je prva redukcija kamatne stope unazad 6 godina. Zadnju su rezali 2002.g s 5.8 na 5.3%. A CPI (mjera inflacije) je pao s 8.7 ovog ljeta, na trenutnih 4.9% (najniže razine u zadnjih 14 mjeseci).

Prema tome opcija 1) je još uvijek daleko najizglednija.

ako ništa drugo, i sve ode u 3pm, ipak naša Atlantska može osvojiti zlatnu medalju za najpotentniji bid u ovom grobexu. pa barem kao neka utjeha da se nađe dok budem letio s guvernerovog nebodera [undecid]

[i] Moji postovi nisu investicijski savjeti, niti nagovor na kupnju ili prodaju dionica, već osobno mišljenje.[/i]

slažem se uglavnom s svime napisanim na predhodne dvije stranice.
želim samo konstatirati jednu činjenicu pad ne može trajati vječno mora jednom početi rasti, ali ja trenutačno ne vidim zašto bi trebala rasti, 700 milijardi nije pomoglo da se spriječi ova katastrofa
a i činjenica kada počne rasti uz ovako veliki svakodnevni promet imati ćemo puno igrača koji su ušli na ovim razinama pa će im cijena od cca 2000 i više biti fer
Ne drukam na dole (jer nemam više keša) niti na gore (jer ne znam kako se to radi)
Tek toliko da se zna moja prosječna cijena ulaska je negdje oko 2800 i dosada sam izgubio oko 50% vrijednosti portfelja, strah me izračunati točnu cifru
[cry]

semper fidelis


Cijena dionice ide u tri smjera: gore, dolje, ili ni gore ni dolje. Sada je išla dolje, moguće je kad stane rasprodaja da neće ni gore ni dolje, ali u jednom trenutku će morati ići ponovo gore. Nakon svog novog dna će jednako morati u jednom trenutku doseći neki svoj novi vrh.

Još je jednostavniji prikaz ako se kaže da se zapravo mora dogoditi jedna od slijedećih stvari:
1) Ili će se Kina i Indija gospodarski početi razvijati u nekom razumnom periodu,
2) ili će se Kina i Indija jedva jedvice razvijati, tek toliko da se nešto događa
3) ili se Kina i Indija neće uopće razvijati.

Pri opciji 1) brodarski sektor živi i firme lijepo zarađuju i dalje,
pri opciji 2) se brodarski sektor drži na životu i donosi kakve takve prihode (ali donosi!)
pri opciji 3) Kina i Indija gospodarski stagniraju (i narod im se smrzava preko zime), Amerika i Europa su u debeloj recesiji, a brodarski sektor umire, i žali Bože onda svih bačenih para i od strane Atlantske, i od strane DRYS-a i ostalih brodarskih kompanija, i para od investicija u američke, kineske i ostale čeličane i investicija svih najvećih svjetskih rudarskih kompanija…sve će propast i živjet ćemo u 19. stoljeću.

Sada se svi ponašaju kao da slijedi opcija 3).

Inače, sve su banke vodećih svjetskih ekonomija rezale svoje kamatne stope uglavnom za 50 postotnih bodova, znači s recimo 3.5 na 3%, s 2.5 na 2% i slično. Japan to nije mogao napraviti jer već ima prenisku kamatnu stopu. A Kinezi su je srezali sa visokih 7.47 na i dalje visokih 7.2%, i to za samo 27 postotnih bodova. Lijepo, zar ne? Ima se, šta drugo za reći. I još kažu da je to tako usput, radi dobre volje i dobre klime u svijetu. I inače, ovo im je prva redukcija kamatne stope unazad 6 godina. Zadnju su rezali 2002.g s 5.8 na 5.3%. A CPI (mjera inflacije) je pao s 8.7 ovog ljeta, na trenutnih 4.9% (najniže razine u zadnjih 14 mjeseci).

Prema tome opcija 1) je još uvijek daleko najizglednija.

Idući tjedan osobno se idem uvijeriti da li ta Kina ide u recesiju ili nastavlja sa lijepim rastom.
Kad se vratim imati ćete informaciju iz prve ruke …. [smiley]

na 4300 sve prodajem...

New Report

Close