ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 07.10.2024. u 18:25
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
48,20
530
11
48,20
49,20
-2,03%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


Da ali HAAB je u procjenu stavio dugorocni odrzivi ROE od preko 18%.
Da li je to odrzivo?

Toplo se nadam da si mislio na ROA, jer ROE jako dugo nismo vidjeli ispod 20%…
[/quote]
Znam.
Ne govorim o zadnjih 3 godine ec o min narednih 5 godina.
Sa nekakvim stabiliziranjem prodaje/kupnje brodova.
Dugoricno tog gaina nebi smjelo previse biti.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

jel se negdje mogu vidjeti futuresi za brodare, konkretno drys

&

Analyst sees shipping rebound this year, as temporary factors lift, credit crisis spreads
Tuesday, 30 September 2008
One analyst suggests that the spreading credit crisis and the lifting of some temporary factors will allow drybulk shipping demand to rebound by the end of this year. Shipping activity slowed significantly, as anticipated, around the Olympics in Beijing. But demand did not rebound this month as was widely expected,
Jefferies analyst Douglas Mavrinac said, because of a Chinese boycott of Brazilian iron ore.
Last week, an association representing the largest Chinese iron ore suppliers formalized a boycott against a major Brazilian supplier, as that company announced plans to hike prices to Asian customers by about 11 percent.
Mavrinac said he expects iron ore deliveries from Brazil to China will remain "limited" in the near future, but will need to increase as China runs of its own supplies of the commodity, used to make steel.
Until then, drybulk stocks and the heavily watched Baltic Dry Index will likely fall further, he said.
But possibly by as early as November, Mavrinac said the boycott should be lifted and drybulk trade — which also includes shipments of grain, coal and cement — should pick up.
The analyst even predicts that the Baltic Dry Index, which measures drybulk shipping rates on 40 routes across the world, might return to record levels it set in May.
The index, managed by the Baltic Exchange in London, closed down 242 points Monday at 3,504. It has declined since hitting an all-time high on May 20 of 11,793.
And Mavrinac said that shipping demand and the potential jump in drybulk stocks will likely grow even stronger as the credit crisis spreads. The analyst notes that shaky financial markets are making it difficult for shipowners to finance the building of new ships, so the 2010-influx that was expected will likely be limited, keeping demand high.
Most drybulk stocks sank by double-digit percentages and set fresh year-lows Monday, as the U.S. House of Representatives failed to pass the $700 emergency bailout package designed to ease quickly spreading financial woes.
Diana Shipping Inc. lost $1.96, or 9.3 percent, to close at $19.21. Earlier, it hit a new year-low of $17.73.
DryShips Inc. fell $6.44, or 16.3 percent, to finish at $33.15 — rebounding slightly from a fresh year-low of $32.52 set earlier in the session. Eagle Bulk Shipping Inc. sank $2.77, or 17.3 percent, to end at $13.22. The stock hit a new 12-month low of $12.88 earlier.

Prije svega ove dionice imam preko 60% portfelja. Ovo pišem zato da me opet neki padavičari ne bi proglasili navlakačem….
No, kao što vidim mnogi na ovom topicu se pri spominju BV-a sablažnjavaju i ističu njegovu nerealnu vrijednost jer firma nije provela revalorizaciju. OK.
Ali ako tako gledate nemojte onda pričati o ROE-u i ROA-i jer su i njihove vrijednosti tada totalno nerealne.

jel to britney na avataru 🙂

Good artists copy. Great artists steal.

Ovo mi se posebno sviđa:

But possibly by as early as November, Mavrinac said the boycott should be lifted and drybulk trade — which also includes shipments of grain, coal and cement — should pick up.
The analyst even predicts that the Baltic Dry Index, which measures drybulk shipping rates on 40 routes across the world, might return to record levels it set in May.

Hogar vozi Volvo



Da ali HAAB je u procjenu stavio dugorocni odrzivi ROE od preko 18%.
Da li je to odrzivo?

Toplo se nadam da si mislio na ROA, jer ROE jako dugo nismo vidjeli ispod 20%…
[/quote]
Znam.
Ne govorim o zadnjih 3 godine ec o min narednih 5 godina.
Sa nekakvim stabiliziranjem prodaje/kupnje brodova.
Dugoricno tog gaina nebi smjelo previse biti.
[/quote]

Nezahvalno je sada govoriti o daljnjem razvoju situacije iz prvog razloga radi neizvjesnosti na tržištu kredita, a potom vjerojatnosti daljnjeg procesa obnove flote (koja je trenutno stala s godinom 2012.g.).

Aly flyer ima pravo, vrlo je diskutabilno govoriti o ROE i ROA jer su podložne brojnim faktorima i paradoksalnim promjenama vrijednosti. Neki brodovi dolaze u flotu, neki odlaze i ostavljaju veliku zaradu, konstantno se mijenja cijena čelika pa i vrijednosti brodova…treba to sve valorizirati.

Po sadašnjoj procjeni tako bi ROA morao debelo rasti ovaj kvartal u odnosu na prethodni, jer su dva broda izašla iz flote (pad vrijednosti materijalne imovine), cijena čelika je istodobno pala (pad vrijednosti materijalne imovine), a neto zarada za ovaj kvartal je nenormalno velika u odnosu na prethodni kvartal. Ispada brdo novaca zgrnuto s puno manje sredstava…


Ovo mi se posebno sviđa:

But possibly by as early as November, Mavrinac said the boycott should be lifted and drybulk trade — which also includes shipments of grain, coal and cement — should pick up.
The analyst even predicts that the Baltic Dry Index, which measures drybulk shipping rates on 40 routes across the world, might return to record levels it set in May.

Ma , znamo da je Mavrinac naš čovjek.
A ako se ostvari njegova prognoza iz druge rečenice , odmah palim svijeću na Kamenitim vratima i šaljem mu sanduk šampanjca.


Sad bi bilo vrijeme da brodari kažu da moraju usporiti vožnju zbog troškova.

Kolega za vasu informaciju nasi brodari ne placaju gorivo pa nema razloga za smanjenje brzine. To je bilo popularno kod naftnog soka u 80-tima kad se prvi put pocelo voditi racuna o potrosnji. Strojevi su bili rastrosni i smanjenjem brzine postizale su se znacajne ustede. Nakon toga Makeri su se okrenuli ulaganju u stedne strojeve. Smanjivanjem brzine vise se ne kompenzira izgubljeno vrijeme.

A sad BDI. Sinoc sam sa Vipyem izmjenio par PM na ovu temu. Zadnje dvije godine svjedocimo konverzijama single hull tankera u bulkere. Rezališta su gotovo besposlena jer su vlasnici starih bulkera spremnih za rezaliste imali racunice promjeniti par stotina tona celika, potrositi 3-4 miliona dolara i produziti im radni vjek. Vozarine su bile visoke, posla je bilo dovoljno i to je imalo logiku. Ukoliko BDI nastavi padati i brodovi pocnu gubiti ti su brodovi prvi kandidati za rezalište. Nakon toga dolaze brodovi kojima je i inace dob za rezalište jer Owneri vise nemaju racunice u njih ulagati. Jednom rjecju padom BDI ispod granice profitabilnosti koja usput nije ista za sve Ownere i brodove desit ce se prirodni odliv brodskog prostora. S druge strane svjedoci smo problema sa novogradnjama. Nakon ove katastrofe u Americi skloniji sam cifri od 40% narucenih novogradnji koje se nece realizirati. S jedne strane imamo odliv starih brodova i slab priliv novih brodova sta ce u relativno kratkom roku (1 godina) izazvati smanjenje raspolozivog brodskog prostora. Rezultat smanjenja je definitivno rast vozarina. I sta onda? Opet imamo visoke vozarine ali nemamo dovoljno kapaciteta sta pogadja rudare, Kineze, Indijce jer se trgovina odvija usporeno.

Moje misljenje je da je ovaj pad BDI uzrokovan taktiziranjem Kineza, nezasitniscu rudara i stanjem u Americi. Kinezi su prije igara imali zalihu za dva mjeseca a sa smanjenjemm proizvodnje tjekom olimpijada mozda su dosli i do 3. Rudari iskacu iz ugovora i traze vise novca za rudu jer je pojeftinio prevoz. Ameri iako sudjeluju u transportu bulka sa samo 3 % bitan su faktor za gotove proizvode. Stoga ja vidim taljiganje BDI-ja na ovim nivoima do kraja godine. Vrijeme ce pokazati da li sam bio u pravu.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

18.09.08
CITY OF DUBROVNIK
Ship Name CITY OF DUBROVNIK
DWT 75,460
Built 1995
Flag CRT
Draft 14,3120
70,000 COAL 18.09.08 USEC USEC VIZAG
USD 59000

I noga u guzicu je korak naprijed

@ Techman – dio flote ATPL je na spotu čini mi se.

Ma ne bi se čak toliko opterećivao izračunom ROE jer firma je pokazala da je spremna za ulaganja, za idućih nekoliko godina i to će se osjetiti. Dalje ćemo vidjeti, jer po svemu planiranom golden age za brodarstvo traje još sigurno 6-8 godina, nitko se ne usudi prognozirati što će se poslije zbivati, vjerojatno će biti u pitanju dugoročnija stabilizacija ovog tržišta na određenim razinama…

Pokušaj izračuna budućeg ROA je vrlo zahtijevan, jer dolazi iz bezbroj premisa. Moguće je kvalitetnijom analizom dobiti točnije vrijednosti iz prethodnih kvartala pa na temelju toga eventualno donositi nekakve zaključke.

Kome se ne da računati, mislim da se zapravo sve u svemu svodi na praćenje daljnjih aktivnosti uprave i uspješnosti preprodaje brodove staro za novo, znači indirektno dobro pogađanje ovisno o promjenama vrijednosti brodova (gdje zasad stvaraju višak milijuna), te detaljnije analize operativne zarade čitave flote iz godine u godinu (što im također za sad ide u prilog).

New Report

Close