ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


10.7.2008
Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa

9. PBZ D.D. 49.070 3,52 Skrb. račun -2009
10. HPB D.D. 38.399 2,75 Skrb. račun +15

Ukupno: 50,56

[huh]

mogu se kladiti da je kupac pbz mirovinski.



10.7.2008
Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa

9. PBZ D.D. 49.070 3,52 Skrb. račun -2009
10. HPB D.D. 38.399 2,75 Skrb. račun +15

Ukupno: 50,56

[huh]

mogu se kladiti da je kupac pbz mirovinski.
[/quote]

moguće, btw danas na top 10 promjenama PBZ skrb smanjio na:
THNK, ATPL, INA, INGR (prošlih dana je podebljavao), ZABA, ERNT, KOEI
za divno čudo samo je na ISTT podebljao

Heaven or Las Vegas




10.7.2008
Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa

9. PBZ D.D. 49.070 3,52 Skrb. račun -2009
10. HPB D.D. 38.399 2,75 Skrb. račun +15

Ukupno: 50,56

[huh]

mogu se kladiti da je kupac pbz mirovinski.
[/quote]

moguće, btw danas na top 10 promjenama PBZ skrb smanjio na:
THNK, ATPL, INA, INGR (prošlih dana je podebljavao), ZABA, ERNT, KOEI
za divno čudo samo je na ISTT podebljao
[/quote]

PBZ već duže vrijeme reagira na način da prodaje ove navedene, većinom popularne dionice, koje su ujedno i najlikvidnije. U zadnja 4 mjeseca je PBZ prodao gotovo 9000 dionica ATPL da bi si osigurali 20-30 milijuna kuna casha. Ali problem je što jako malo ili gotovo ništa tim novcem ne kupuju. Nekako sumnjam da se dionice prebacuju u mirovinski fond, bar ne u pbz-ov. Prometi su izuzmemo li današnji dan ionako mizerni već duže vrijeme, tako da mi još ovakve vijesti o intenzivnoj prodaji uz one koje se događaju ovih dana s pojedinim američkim investicijskim bankama ne djeluju nimalo ohrabrujuće gledajući cijeli market u kompletu.

Tim više se nadam i vjerujem da će se Atlantska izdvojiti od ostatka društva u crobexu (uključujući i INU) i sama si krojiti put, a ne da ´vrisne´ kad svi ostali vrisnu. Neka se svatko oslanja na svoje kljuse, jer ako INA krene dolje zašto bi i Atlantska? Mislim da je dionica ATPL dovoljno kvalitetna da ostvari želje svojih investitora i bez pomoći INA-e ili nekog trećeg.

Dakle PBZ s još hrpom dionica uvijek ostaje potencijalni medvjed odnosno prodavač i tako će biti dok se ne razjasni posve globalna financijska situacija koju očito budno prate. Međutim dobra je strana što (barem za sada) još uvijek postoji dovoljan broj moćnih kupaca koji može kupovati te dionice. Vjerojatno je i ta potencijalna prodaja jedan od razloga zbog čega ovih dana ne gledamo ATPL na nešto većoj cjenovnoj letvici.

…… večer H

– Svaki dan kada je zanimljivo , mene nema …..

-Mislim da je INA balon , tu je lova još daleko , ako je ikada i bude …. , ali sada je dobro

vrijeme za trgovinu …..

….. , a sada ATPL …

– Možda je to račun upravo od MF-a…. prodaje ATPL da bi kupio …. [smiley]

Dr M Wagner

faxevi, gospodo, stižu im faxevi za isplatu…………..a dio investiraju i van Hrvatske ( a inače oni su propali slučaj što se tiče investiranja i tajminga……………jer kako drugačije nazvati rasprodaju odličnih dionica na ovim cijenama i to uoči burzovnog booma nakon što se privatizira INA )

katastrofa od fond-managera [bye]

novac na burzi nikad nije izgubljen, promijenio je vlasnika!




Moja procjena sutra Atlantska plovidba u pozitivnoj blokadi. A kako će to meni pomoći, bojim se nikako [cool]

Dobro koliko to vas trosi kristalne kugle i grah tresnjevac? Mislim, kamo srece da si u pravu no zivo me zanima na temelju cega ovakva prognoza za dionicu koja ne ide sam tak u blokade.
[/quote]

Kakav grah trešnjevac? šta ti pričaš?
[/quote]

Nesto nije bilo blokade. Moze strucno objasnjenje kak to? [wink]


Vrlo glupa situacija se danas dogodila da je crobex porastao za priličnih 3,7% dok praktički sve europske burze (i dobar dio svjetskih) plivaju u crvenom. INA je samo izgovor za ovakav posve neprikladan rast ostalih dionica. Još mi je i shvatljiva reakcija ulagača u INU, ali povezivanje tog rasta s rastom ostalih i stvaranje umjetnog pozitivnog sentimenta koje se prenosi na ostale dionice je u najmanju ruku pokazatelj nezrelosti ulagača odnosno samog tržišta. I zbog toga, ne znam da li namjerno ili slučajno, ali za svaku je pohvalu reakcija koja se odrazila na ATPL. Da, 1,5% rasta je sasvim dovoljno i na kraju krajeva jedna priča za sebe koja će se pokazati vrijednom kad se zaista sva nezrelost koja se događa oko crobexa raspline i sve spadne na niske grane. A tada će se po muci poznati junaci.

Komentirao bih samo ovaj detalj. Da, Ina je htjela-nehtjela postala izgovor za rast tržišta. Uglavnom zbog sentimenta koji je zavladao i velike želje da se nešto konačno trgne, svi su s prstom na okidaču samo čekali neku pozitivnu vijest koja bi im dala izgovor da se vrate natrag u ulaganje. Što govori da novca ima.

Jer ono s čime se plašimo iz dana u dan je da nema novaca za ulaganje, likvidnost je nikakva i da zbog toga sve dionice moraju padati. Svaki dan razmišljamo o tome, a eto, dosta je jedan dan da potvrdi tezu da novca ima i da je problem što je zavladao strah. Evo, pratio sam danas (jučer) dosta dionica i čak optimist kakav jesam ostao iznenađen. Nastranu to što su dionice rasle, ono što je trebalo pratiti je kakvi debeli nalozi su izronili po bidovima svih likvidnih dionica, to je teško riječima opisati.

Mada bi logika trebala biti jednostavna, očekivanja su da će se Ina dobro utopiti i da će velike količine casha nakon toga jako brzo dignuti sve ostale podcijenjene dionice. Pa tako i ATPL. Pa je upravo sad vrijeme za ući, jer poslije će biti kasno. Ja osobno potpisujem ovu logiku i pazim na te detalje. Za primjer, dividendu od HT-a sam potrošio mjesec dana prije nego sam je dobio. Jer poslije je kasno…

Da se vratim na temu. ATPL. I ona je krenula hrabro kao i sve druge. I onda se dogodilo prosipanje. Netko na ovim razinama, iako bi volio i više, ima veliku želju izaći i koristi svaku priliku. To je fantomski medvjed kojega pofuk spominje i kupio sam to pojašnjenje. Moram priznati da sam neovisno o ovom razmatranju došao do istog zaključka na drugoj dionici, ADRS-P-A. Da postoje moćne sile koje izlaze na toj dionici i izlaziće čim cijena postigne njima iole prihvatljivu razinu. Na ADRS sam istina i utrekirao iste medvjede kroz Top10, na ATPL ću to tek pokušati učiniti, ako netko to već je uradio, neka nas sve prosvijetli.

(Moj osobni) zaključak bi bio da su ove dvije dionice privremeno hendikepirane. Ili dok se sentiment ne promijeni, ili dok ovaj što je naumio van ne odradi to u količini u kojoj je naumio, ili napravi pauzu. Možda je naprosto prisiljen to činiti, sjetimo se OIF-a i naloga za isplatu udjela.

U najboljoj namjeri…

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

Svaka čast na racionalnom razmišljanju kolega rooster, nemamo što nego složiti se sa napisanim!

Pogotovo se slažem s time da je sad prilika za uzeti dionice dobrih firmi koje su na udaru prodaje iz nama nepoznatih razloga.
No vlak već lagano odlazi, mogli bi dežurni pesimisti koji čekaju crobex na <3200 lako ostati kratkih rukava ako ostanu u cashu.

Osobno se ne bih bunio da još jednom natjeraju rasprodajom ATPL oko 2300 ili niže jer bih tad kupio još malo. A ako ga nekim čudom (u što sumnjam da će se ponoviti) gurnu do 2000 onda bome uzimam mali gotovinski kredit za 10-15 komada.

Rocky i ostali,

INA ce donijeti svjezi kapital, samo pitanje je da li ce nasi vrli fondovi taj novac ulagati kod nas ili ce kako kazu diversificirati ulaganje i ulagat u Europi, koliko se sjecam nedavno su pokupovali taman prije pada. Nije mi jasno kako ne shvacaju da su na nasem i trzistima u regiji ipak nekakav faktor dok su u Europi samo kap u moru i ovce za sisanje.
Sto se tice nase ATPL, siguran sam da ce dobar dio zarade zavrsiti kod nas. Medjutim, nakon toga ce cijena opet pratiti kretanja vani i sluziti za pokrivanje gubitaka na drugim dionicama ili za izvlacenje kesa na brzinu. To je nasa sudbina. Treba samo osjetiti promjene na vrijeme i reagirati.

VIVA LA REVOLUCION !!!

Mislim da će naši fondovi uvijek ulagati dobre iznose novaca u naše tržište jer je dovoljno malo da mogu manipulirati cijenama određenih dionica a to im vani ne može proći bez daleko većih iznosa novaca.

Ja se ne brinem da će ova dionica odraditi vrhunski do kraja godine.
U zadnjih godinu dana je pobijedila crobex, JDPL i TNPL kao što se vidi na priloženom grafu.

11.07
PRUVA
Ship Name PRUVA
DWT 73,000
Built 1995
Flag TRK
Draft 13,87
TCT 73,000 95 26-28/7 USD 112,000 DAILY VIA BLSEA CNR


Rocky i ostali,

INA ce donijeti svjezi kapital, samo pitanje je da li ce nasi vrli fondovi taj novac ulagati kod nas ili ce kako kazu diversificirati ulaganje i ulagat u Europi, koliko se sjecam nedavno su pokupovali taman prije pada. Nije mi jasno kako ne shvacaju da su na nasem i trzistima u regiji ipak nekakav faktor dok su u Europi samo kap u moru i ovce za sisanje.

Fondovi će uvijek ulagati tamo gdje očekuju već prinos. I diverzificirati najbolje što znaju. Ipak, imaju oni i drugi problem koji pokušavaju riješiti, a to je likvidnost. To im je bilo manje bitno dok su bili manji, ali već fondovi od više stotina milijuna kuna imaju potrebu za sigurnošću u okrilju visokolikvidnih dionica. I to je po meni primarni razlog zašto su se mnogi od njih djelomično okrenuli prema vanjskim tržištima.

Evo, dobar primjer je ovaj naš međed, on je očigledno odlučio sredstva iz ATPL prebaciti nekamo drugamo gdje ga srce vuče. I najradije bi to odradio u jednoj jačoj transakciji, ali ne ide. Čim se on počeo iskrcavati kupnja je počela popuštati. Jednostavno, niti ATPL, iako među nekoliko najlikvidnijih naših dionica, ne može izdržati veliki ulaz/izlaz bez da se rapidno promijeni cijena na tržištu.

Ja bi našem fantomu, ako slučajno čita ove retke, poručio da ne radi grešku koju je zadnjih mjeseci radio ZABA skrbnički iz INA Top10, nesretnik je cijelo to vrijeme izlazio iz dionice po daleko nižim cijenama nego što su danas. Ne bi me začudilo kada pogledam promjene danas navečer, da je isti ponovno počeo kupovati, ali prošla baka s kolačima…


Sto se tice nase ATPL, siguran sam da ce dobar dio zarade zavrsiti kod nas. Medjutim, nakon toga ce cijena opet pratiti kretanja vani i sluziti za pokrivanje gubitaka na drugim dionicama ili za izvlacenje kesa na brzinu. To je nasa sudbina. Treba samo osjetiti promjene na vrijeme i reagirati.

Sudbina je možda teška riječ. Iako se slažem s tvojom procjenom.

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

New Report

Close