ATLN (Excelsa nekretnine d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATLN (Excelsa nekretnine d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



ako smijemo malo sanjati zna tko – sto kazu druga zakonodagstva – je li mali dionicar po boljom zastitom npr u dabnskoj ili taliji

inacde, pravilčna nsaknsada je tak iritantan pojam

uz duzno postovanje, dugo se poznajemo preko foruma, poceli ste gluposti piskarati…
[/quote]

zasto – zato sto pitam poznaje li tko praksu u drugim zemljama. ne vidim problem

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

,,,ekipa tko zna kada će biti zadnji dan trgovanja na burzi dionicom atln ?

Sun Tzu – [b]Umijeće Ratovanja[/b] & George S. Clason - [b]Najbogatiji čovjek u Babilonu[/b] vrijedi pročitati

nakon upisa u sudski registar. zatim slijedi objava na burzi.

Poštovane kolege
obratio sam se upravi društva na mail naveden u pozivu na GS, pa sam dobio više nego detaljan i korektan odgovor od predsjednika uprave g. Ruskovića. Obzirom da sam siguran da na forumu ima više zainteresiranih za isti problem, odgovor prenosim u cijelosti kako sam ga i dobio:
<<... nije moguće udovoljiti Vašem prijedlogu pod točkom 1. Naime, kod prijedloga odluke o povlačenju dionica s Burze Društvo nije nastupilo diskriminatorno spram onih dioničara koji iz različitih razloga ne mogu prisustvovati Glavnoj skupštini. Otkup dionica po pravičnoj naknadi ponuđen je samo onim dioničarima koji ođu na Glavnu skupštinu i glasuju protiv jer upravo tako propisuje odredba članka 341. Zakona o tržištu kapitala. Kada bi se dionice otkupljivale od drugih dioničara, tj. onih koji neće doći na sjednicu, tada bi se radilo o otkupu dionica koje se ne provodi po pravilima propisanim za povlačenje dionica s Burze. To bi onda valjalo činiti sukladno odredbama Zakona o trgovačkim društvima. Zakonom o trgovačkim društvima propisane su okolnosti kada društvo može kupovati vlastite dionice, ako ne postoji odluka Glavne skupštine da se to radi u određenom razdoblju po određenoj cjeni tada je to moguće u svega nekoliko Zakonom navedenih okolnosti. Međutim, ne postoji odluka Glavne skupštine o kupnji vlastitih dionica niti postoji bilo koja od Zakonom o trgovačkim društvima propisanih situacija u kojima bi to bilo zakonito te zato Društvo, osim sukladno odredbi članka 341 Zakona o tržištu kapitala, ne smije kupovati vlastite dionice. Što se tiče vašeg pitanja pod brojem 2. obavještavam vas da niti nama nije poznato da bi postojala udruga malih dioničara Excelsa nekretnina. Predlažem da, ukoliko želite ostvariti pravo da po vašem zahtjevu Društvo od vas otkupi predmetne dionice, svakako budete zastupljeni na Glavnoj skupštini, bilo osobno bilo putem pinomoćnika, i glasujuete protiv predložene odluke. Ukoliko ne poznajete nikog u Dubrovniku i okolici te nikog od dioničara koji namjeravaju doći vjerujem da je moguće dogovoriti s nekim javnim bilježnikom uslugu prisustvovanja i glasovanja na Glavnoj skupštini za neku razumnu naknadu. >>
Moje pitanje broj 1. je bilo da se prijedlog odluke izmijeni na način da se otkup dionica ponudi i onim dioničarima koji iz inog razloga nisu u mogućnosti prisustvovati skupštini. Pitanje broj 2. je bilo da li su oni upoznati sa eventualnim postojanjem neke udruge malih dioničara Društva.
Dakle, iz ovoga proizlazi da ukoliko itko od nas želi ući u postupak otkupa dionica od strane Društva po pravičnoj naknadi, obavezno mora biti na skupštini osobno ili putem opunomoćenika, te glasati protiv.
Osobno, sam sumnjam da ću otići na skupštinu, jer iz Pule je malo predaleko za potegnut, ali ako se više nas organizira ili ako je netko voljan ići i skupiti punomoći, otvoren sa za svakakve varijante suradnje …

Ni meni se baš ne ide iz Poreča do dole. Ostaju mi (nam) tri opcije : opunomoćiti nekoga da me zastupa i glasa protiv, prodati na vrijeme ili zadržati ih. Izaberi jednu – sigurno ćeš pogriješiti (Hugo)…

ovaj naziv pravična nadoknada je dosta rastezljiva stvar. tko to određuje i po kakvim kriterijima? trenutna cijena i ponderirani burzovni prosjek ne moraju biti u koleraciji sa stvarnom vrijednošću firme. ako ne skupe više od 95% mogu dionicu delistirati ali ne mogu vršiti istiskivanje. kako se delistira isto tako ju netko treći može vratiti na burzu mimo volje većinskog. sve u svemu ovo vrijedi više i za očekivati je da bi ta “pravična” trebala biti veća od 200kn. fond kad je već umlatio tolike tuđe novce trebao bi tu poduzeti još neke aktivnosti u svezi skupljanja dionica od malih i eventalno nastaviti pravnu bitku pošto ima i novaca i kapaciteta za takvo nešto. cerp valjda ne trebam ni pominjati.

who dares, wins

Od cerpa nemojte ništa očekivati, kako oni funkcioniraju, to smo se mogli više puta uvjeriti, ja osobno na primjeru SUNH, gdje su imali neuporedivo više nego ovdje. Poanta mog posta je da ukoliko ne glasate na skupštini protiv, bilo osobno, bilo putem opunomoćenika, uopće ne možete ući u priliku za otkup od strane društva. Onda preostaju dvije opcije koje je naveo kolega istriano: prodati na burzi ili čekati zarobljenog kapitala u dionicama koje nisu izlistane (što dugoročno ne mora biti loša opcija, ali meni osobno je to kao sazidati kuću koja ti ne treba, pa kad ti zatreba love oda grozničavo pokušaš prodati jednu sobu ili sve daleko ispod cijene). Što se tiče pravične naknade, pretpostavljam da ne može biti ispod onih 191,8 kn iz izračuna tromjesečnog prosjeka…


Onda preostaju dvije opcije koje je naveo kolega istriano: prodati na burzi ili čekati zarobljenog kapitala u dionicama koje nisu izlistane (što dugoročno ne mora biti loša opcija, ali meni osobno je to kao sazidati kuću koja ti ne treba, pa kad ti zatreba love oda grozničavo pokušaš prodati jednu sobu ili sve daleko ispod cijene).

Da, ovo nije dionica za nekoga tko će možda za koju godinu morati izlaziti navrat-nanos, jer bi mogao proći gore nego da izađe sad.

Ali dugoročno, kroz nekih desetak godina, uz lagani rast žičare kroz produljenje sezone, možda i povećanje kapaciteta i nekakav rast cijene, te uz razvoj centra iza grada, ovdje bi dividenda trebala biti 20-ak kuna.
Sve to uz vrlo siguran biznis (monopol + pogledajte kakav je utjecaj velika recesija imala na dolaske u Dubrovnik) bez duga.
Ako shvatite ovo kao ulaganje u posao, firmu, nekretninu, što ljudi rade svaki dan bez očekivanja da mogu sve istovariti jednim klikom miša u bilo kojem trenutku, ima puno smisla ostati unutra.

Naravno, ako ne bude istiskivanja. Ali ako bude, to će sigurno ići po znatno višim cijenama nego danas.

Inače, ako tu ikad bude konverzije iz d.d. u d.o.o., tada ćete imati još jednu priliku da glasate protiv i da onda društvo otkupi vaš udio.



Onda preostaju dvije opcije koje je naveo kolega istriano: prodati na burzi ili čekati zarobljenog kapitala u dionicama koje nisu izlistane (što dugoročno ne mora biti loša opcija, ali meni osobno je to kao sazidati kuću koja ti ne treba, pa kad ti zatreba love oda grozničavo pokušaš prodati jednu sobu ili sve daleko ispod cijene).

Da, ovo nije dionica za nekoga tko će možda za koju godinu morati izlaziti navrat-nanos, jer bi mogao proći gore nego da izađe sad.

Ali dugoročno, kroz nekih desetak godina, uz lagani rast žičare kroz produljenje sezone, možda i povećanje kapaciteta i nekakav rast cijene, te uz razvoj centra iza grada, ovdje bi dividenda trebala biti 20-ak kuna.
Sve to uz vrlo siguran biznis (monopol + pogledajte kakav je utjecaj velika recesija imala na dolaske u Dubrovnik) bez duga.
Ako shvatite ovo kao ulaganje u posao, firmu, nekretninu, što ljudi rade svaki dan bez očekivanja da mogu sve istovariti jednim klikom miša u bilo kojem trenutku, ima puno smisla ostati unutra.

Naravno, ako ne bude istiskivanja. Ali ako bude, to će sigurno ići po znatno višim cijenama nego danas.

Inače, ako tu ikad bude konverzije iz d.d. u d.o.o., tada ćete imati još jednu priliku da glasate protiv i da onda društvo otkupi vaš udio.
[/quote]

imam hdup, primam lijeope divke i nikako ne opreporučujem delkistane dionice

to nije za nas buregdžije

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

deset godina u ovakvom svijetu je otprilike kao jedno stoljeće. do tad ko živ ko mrtav.

who dares, wins



@Jubito

U potpunosti se slažem s vama i prilažem svoje razmišljanje.

Moje mišljenje je da je ovo stabilna i dobra firma i bila mi je fascinantna strpljivost malih
dioničara na ovoj dionici dok je trajao spor oko koncesije i dok firma nije imala prihoda,
već samo troškove za zaposlene i ostalo, što nije baš slučaj sa ostalim firmama na burzi
(već na sam nagovještaj problema obično mali dioničari bježe kao zečevi i ruše cijenu
ostalima na burzi). Mali dioničari su i u takvoj situaciji ostali pribrani jer su bili svjesni
kakvu vrijednost posjeduju, te nisu rušili cijenu dionice i izlazili pošto poto. Sada kada
se razriješila situacija sa koncesijom mali dioničari, umjesto da budu nagrađeni za svoju
strpljivost, trud i branjenje firme u nezavidnoj situaciji većinski dioničar, tj. Lukšići ih
nagrađuju delistiranjem dionice sa burze i isplatom pravične naknade samo ako dođeš u
Dubrovnik i glasaš protiv!? Pa zar to nije maltretiranje malih dioničara koji su ionako već
napaćeni na ovoj močvari od burze. Ovo me podsjeća na Pevec i konačnu dobru priču sa
dividendom i ostalim, ali nikoga ne nagovaram na ništa, te neka svatko odluči za sebe, ali
da je sve skupa fer, pa i nije baš. Većinski vlasnik u ovom slučaju misli samo na sebe, te želi onemogućiti male dioničare, da možda na povećanoj vrijednosti dionice sa sadašnjih
189 kn na možda budućih 300 ili više kuna dodatno zarade, već ih se na ovakav
nonšalantan način želi riješiti.

Ako nas se na taj način žele riješiti, zar ne bi bilo najbolje da svi ostanemo u dionici. Nema je na burzi, ali neka i nema, i tako će s nama morati dijeliti dobit. Dividenda će kapati svake godine ako žele izvlačiti dobit, a žele. Imam još jednu delistiranu dionicu i ne vidim u tom neki problem jer u pravilu dionice kupujem da ih držim barem 10-20 godina, dugoročno. Kao i Warren Buffett, kako bi rekao, kupi dionicu i zaboravi na nju. Prema tome, ostanemo unutra i ubiremo plodove rada i upravljanja Lukšićevih.

Erste expert je povećao udio za preko 700 dionica vidljivo je na promjenama u skdd. Delistiranje je objavljeno u srijedu znači oni su kupovali i poslije toga?

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table

New Report

Close