ATGR (Atlantic Grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATGR (Atlantic Grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 05.10.2024. u 15:22
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATGR
50,87
17.957
353
50,50
51,00
-0,98%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Raiffeisen OMF u dionice plasirao najmanje 10,35 milijuna kuna

Raiffeisen OMF kupovao je dionice Atlantic grupe, HT-a, Istraturista i Zagrebačke pivovare.

http://www.seebiz.eu/hr/analize/raiffeisen-omf-u-dionice-plasirao-najmanje-10%2c35-milijuna-kuna,58179.html

75% cijene IPO-a mi se i dalje čini daleko previsoko za tvrtku čiji se proizvodi ne traže previše u vrijeme recesije, a i lako ih je supstituirati. Od RTL isto nema casha. Mislim da je uprava bolja od većine HR tvrtki ali svejedno očekujem ATGR ispod 700.

Niti ja ne razumijem zašto bi u ovo vrijeme bila navala na kremice i umjetne vitamine…dionica je zaista visoko u odnosu na veliku većinu CROBEXa. Iz nekog razloga, kako vidimo, mirovinci kupuju po ovim cijenama od 720+, a mogli su se na lopate nakupovati po 350-500. Ali tko bi znao njihove razloge, pa oni su i INGRU razgrabili po 50-55 000.

Cijena je dobrim djelom rasla zbog toga jer jedan fond intenzivno kupuje dionicu u zadnje vrijeme. Nešto slično se i događa sa Zabom koju intenzivno kupuje PBZ fond.
Taj bi intenzivan rast mogao prestati kad ostvare plan kupovine.


75% cijene IPO-a mi se i dalje čini daleko previsoko za tvrtku čiji se proizvodi ne traže previše u vrijeme recesije, a i lako ih je supstituirati. Od RTL isto nema casha. Mislim da je uprava bolja od većine HR tvrtki ali svejedno očekujem ATGR ispod 700.

Kolega, prema kojem izračunu ili projekciji zaključujete da je ova cijena previsoka? Ako mislite na TA i FA onda je gotovo cijelo tržište precijenjeno. što se naravno kosi s zakonima zdrave logike.
Kako znate/zaključujete da se njihovi proizvodi ne traže PREVIŠE u vrijeme recesija kada izvješća govore upravo suprotno od onoga što ste vi kazali u svome postu? Organski rast, disperzija?

Udio u RTL nije niti toliko atraktivan barem ne u ovo vrijeme,a niti u vrijeme drugačijih raspleta.
Na temelju čega srednjoročno očekujete raspleta na ATGR ispod 700kn?

Ovaj post je napisan s intencijom daljnje komunikacije s ostalim članovima foruma, a ne kao sredstvo provokacije na post kolege.


Niti ja ne razumijem zašto bi u ovo vrijeme bila navala na kremice i umjetne vitamine…dionica je zaista visoko u odnosu na veliku većinu CROBEXa. Iz nekog razloga, kako vidimo, mirovinci kupuju po ovim cijenama od 720+, a mogli su se na lopate nakupovati po 350-500. Ali tko bi znao njihove razloge, pa oni su i INGRU razgrabili po 50-55 000.

Siguran sam da biznis kojim se bave nije toliko podlaožan trišnim anomalijama u vrijeme slabljenja kupovne moći. Fondovi nisu niti teoretski mogli kupovati više od 0.7% dionica da su htjeli (a neki jesu baš kupovali po tim cijenama od 350-550kn) jer je prodaja bila razvodnjeno postavljena od prodavača tih dionica. U suštini fondovi i da su htjeli mogli su ju dignuti na 1000, a nisu a za to bi im trebalo manje od 1.5 mil kn ili ako bi se dogovorili s nekim preko blok transakcije.

Da rezimiramo – mnogi Fondovi su ju kupovali od siječnja ove godine od 350 -xxx jer su mislili da ju neće tržište uzdignuti do praktički 100€.
No nisu računali na brzi oporavak dionice, jer su bili sigurni da je IPO stvorio negativnu percepciju o ovoj dionici usprkos kvalitetnom kvadru i izvrsnom poslovanju.
Što to znači, to znači da je praktički koliko vidim 2000 kom postavljeno do 1000 kn, a to je recimo 2mil kn – ili jednodnevni ulet nekog mirovinskog fonda u ATGR-R-A, ali to se naravno neće dogoditi… [cool]



Niti ja ne razumijem zašto bi u ovo vrijeme bila navala na kremice i umjetne vitamine…dionica je zaista visoko u odnosu na veliku većinu CROBEXa. Iz nekog razloga, kako vidimo, mirovinci kupuju po ovim cijenama od 720+, a mogli su se na lopate nakupovati po 350-500. Ali tko bi znao njihove razloge, pa oni su i INGRU razgrabili po 50-55 000.

Siguran sam da biznis kojim se bave nije toliko podlaožan trišnim anomalijama u vrijeme slabljenja kupovne moći. Fondovi nisu niti teoretski mogli kupovati više od 0.7% dionica da su htjeli (a neki jesu baš kupovali po tim cijenama od 350-550kn) jer je prodaja bila razvodnjeno postavljena od prodavača tih dionica. U suštini fondovi i da su htjeli mogli su ju dignuti na 1000, a nisu a za to bi im trebalo manje od 1.5 mil kn ili ako bi se dogovorili s nekim preko blok transakcije.

Da rezimiramo – mnogi Fondovi su ju kupovali od siječnja ove godine od 350 -xxx jer su mislili da ju neće tržište uzdignuti do praktički 100€.
No nisu računali na brzi oporavak dionice, jer su bili sigurni da je IPO stvorio negativnu percepciju o ovoj dionici usprkos kvalitetnom kvadru i izvrsnom poslovanju.
Što to znači, to znači da je praktički koliko vidim 2000 kom postavljeno do 1000 kn, a to je recimo 2mil kn – ili jednodnevni ulet nekog mirovinskog fonda u ATGR-R-A, ali to se naravno neće dogoditi… [cool]
[/quote]

Jeste li vi atlanticov glasnogovornik ovdje? [lol]

Radije ne bi o tome tko je kupovao i tko prodavao, ali nažalost se vidi da je većina fondova kupovala dionice po najvećim cijenama, a ako imate neki link o tome da se mirovinac nakrcavao atlanticom po 350, slobodno ga ovdje objavite..

Razmislite malo o tome kako bi izgledali fundamenti atlantica na 1000 kn, a koliki bi bio dividendni prinos na toj cijeni. Ako se ne varam zadnja je dividenda bila oko 4 kn, pa to nije niti 1%! (sumnjam da će to “dugoročno” biti znatno drugačije)

Firma zaista ima odličan management i perspektivu rasta, ali je po mojoj (subjektivnoj) ocjeni jako precijenjena na ovoj razini. Ako netko misli da nije, neka je kupi, ali po likvidnosti se vidi da ulagači baš i nisu zainteresirani..fondovi i analitičari je vole, pa neka igraju svoje igre i neka je dižu u visine, a ja ću se radije držati dalje od toga dok se ne spusti niže i ako se spusti.




Niti ja ne razumijem zašto bi u ovo vrijeme bila navala na kremice i umjetne vitamine…dionica je zaista visoko u odnosu na veliku većinu CROBEXa. Iz nekog razloga, kako vidimo, mirovinci kupuju po ovim cijenama od 720+, a mogli su se na lopate nakupovati po 350-500. Ali tko bi znao njihove razloge, pa oni su i INGRU razgrabili po 50-55 000.

Siguran sam da biznis kojim se bave nije toliko podlaožan trišnim anomalijama u vrijeme slabljenja kupovne moći. Fondovi nisu niti teoretski mogli kupovati više od 0.7% dionica da su htjeli (a neki jesu baš kupovali po tim cijenama od 350-550kn) jer je prodaja bila razvodnjeno postavljena od prodavača tih dionica. U suštini fondovi i da su htjeli mogli su ju dignuti na 1000, a nisu a za to bi im trebalo manje od 1.5 mil kn ili ako bi se dogovorili s nekim preko blok transakcije.

Da rezimiramo – mnogi Fondovi su ju kupovali od siječnja ove godine od 350 -xxx jer su mislili da ju neće tržište uzdignuti do praktički 100€.
No nisu računali na brzi oporavak dionice, jer su bili sigurni da je IPO stvorio negativnu percepciju o ovoj dionici usprkos kvalitetnom kvadru i izvrsnom poslovanju.
Što to znači, to znači da je praktički koliko vidim 2000 kom postavljeno do 1000 kn, a to je recimo 2mil kn – ili jednodnevni ulet nekog mirovinskog fonda u ATGR-R-A, ali to se naravno neće dogoditi… [cool]
[/quote]

Jeste li vi atlanticov glasnogovornik ovdje? [lol]

Radije ne bi o tome tko je kupovao i tko prodavao, ali nažalost se vidi da je većina fondova kupovala dionice po najvećim cijenama, a ako imate neki link o tome da se mirovinac nakrcavao atlanticom po 350, slobodno ga ovdje objavite..

Razmislite malo o tome kako bi izgledali fundamenti atlantica na 1000 kn, a koliki bi bio dividendni prinos na toj cijeni. Ako se ne varam zadnja je dividenda bila oko 4 kn, pa to nije niti 1%! (sumnjam da će to "dugoročno" biti znatno drugačije)

Firma zaista ima odličan management i perspektivu rasta, ali je po mojoj (subjektivnoj) ocjeni jako precijenjena na ovoj razini. Ako netko misli da nije, neka je kupi, ali po likvidnosti se vidi da ulagači baš i nisu zainteresirani..fondovi i analitičari je vole, pa neka igraju svoje igre i neka je dižu u visine, a ja ću se radije držati dalje od toga dok se ne spusti niže i ako se spusti.
[/quote]

Kolega, nisam glasnogovornik grupe. [proud]
Fondovi se jesu ukrcavali na svim razinama ponajviše na onim oko 500-600 kn.
Trenutno nemam inf o točnom broju dionica koji su kupili fondovi na razinama od 350-500 kn,ali mogu provjeriti kod SDA uspoređujući stanje na određeni dan, što i vi možete učiniti ukoliko vas isitnski zanima tko je i kada kupovao ovu dionicu.Uostalom sjećam se da je SEEbiz svakie Ned. objavljivao stanje udjela u fondovima ( oif-ovima), pa biste mogli na random skupiti gro korisnih podataka pretražujući povijest na Seebiz-u.

Zadnja dividenda za 2008.g bila je 7 kn, koja je isplaćena u potpunosti( niste u toku kolega).

Fondovi je kupuju, jer da je ne kupuju, ne bi je na umjetan/prirodan način održali na ovoj razini.
Veliki ulog je u pitanju, a vrijeme će pokazati isplativost ovog projekta.

Primjerice ako uzememo u obzir da 10 najvećih ima 85 i sitno % dolazimo do zaključka kako je ova dionica sigurna luka u vremenima gospodarske krize i početka njenog oporavka.

http://seebiz.eu/hr/burze/raiffeisen-omf-u-dionice-plasirao-najmanje-10%2c35-milijuna-kuna,58179.html

Osvježi

Vlasnik računa Račun Udio Stanje Udio Stanje Trend
TEDESCHI EMIL 52,72% 1.302.304,00 52,57% 1.298.390,00
HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./RAIFFEISEN MIROVINSKO DRUŠTVO ZA UPRAVLJANJE OBVEZNIM MIROVINSKIM FONDOM D.D. ZA RAIFFEISEN OBVEZNI MIROVINSKI FOND 7,94% 196.118,00 – –
TEDESCHI LADA 7,76% 191.589,00 – –
DEG-DEUTSCHE INVESTITIONIS-UND ENTWICKLUNGSGESELLS 6,96% 171.971,00 7,14% 176.461,00
SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 3,21% 79.331,00 – –
HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./PBZ CROATIA OSIGURANJE D.D. OBVEZNI MIROVINSKI FOND 1,36% 33.658,00 – –
HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./RAIFFEISEN MIROVINSKO DRUŠTVO ZA UPRAVLJANJE DOBROVOLJNIM MIROVINSKIM FONDOVIMA D.O.O. ZA RAIFFEISEN DOBROVOLJNI MIROVINSKI FOND 1,22% 30.092,00 – –
SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ERSTE PLAVI OBVEZNI MIROVINSKI FOND 1,07% 26.375,00 1,07% 26.375,00
RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. 0,87% 21.452,00 – –
ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 0,62% 15.364,00 – –
HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./RAIFFEISEN OBVEZNI MIROVINSKI FOND – – 8,65% 213.694,00
TEDESCHI FIORIO LADA – – 7,73% 191.013,00
SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND – – 3,21% 79.325,00
HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./RAIFFEISEN DOBROVOLJNI MIROVINSKI FOND – – 1,88% 46.512,00
SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D. – – 1,57% 38.860,00
HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./PBZ CROATIA OSIGURANJE – OBVEZNI MIROVINSKI FOND – – 1,36% 33.658,00
ZAGREBAČKA BANKA D.D. – – 0,73% 17.924,00
83,73% 85,91%
Evo svih promjena u Top-u 10 od 01.01.09. do danas.

who dares, wins


Visoke cijene vriejdnosnice nisu razlog visokog rizika kod određene dionice.

Malo elaboriraj ovo.

Evo npr. jedan teoretski slučaj:

1. Ja kupio početkom 2009. po 320 kn, ti kupio krajem 2007. po 960 kn.

2. Početkom 2014. složimo se da je tadašnja realna vrijednost poduzeća po dionici u tadašnjim kunama cca. 1.600 kn; a tržišna vrijednost recimo da bude tada slučajno slična tom iznosu.

Reci ti meni tko će se tada u toj dionici po toj tržišnoj cijeni obzirom na vrijeme i cijenu svog ulaska i jednaku spoznaju o tadašnjoj vrijednosti "osjećati unutra sigurnije"?

Ja koji smatram da je dionica tada "fer vrednovana" a uz to sam kroz prethodno petogodišnje razdoblje ostvario anualizirani nominalni prinos od cca. 38 % ili ti koji si u prethodnom 6,5 godišnjem razdoblju ostvario anualizirani nominalni prinos od cca. 8 % i također smatraš da je sada dionica fer vrednovana?

Cijena ulaska je uvijek bitna, kako god mi to možda nekad drugačije izrekli da možda ne zvuči tako očito – zato mi nije jasno ovo sa "visokom cijenom".

Ako je neka frima super – tada ju želim imati, ali po što nižoj cijeni, što niža cijena ulaska to manji rizik (jer je veća "marža sigurnosti").



Visoke cijene vriejdnosnice nisu razlog visokog rizika kod određene dionice.

Malo elaboriraj ovo.

Evo npr. jedan teoretski slučaj:

1. Ja kupio početkom 2009. po 320 kn, ti kupio krajem 2007. po 960 kn.

2. Početkom 2014. složimo se da je tadašnja realna vrijednost poduzeća po dionici u tadašnjim kunama cca. 1.600 kn; a tržišna vrijednost recimo da bude tada slučajno slična tom iznosu.

Reci ti meni tko će se tada u toj dionici po toj tržišnoj cijeni obzirom na vrijeme i cijenu svog ulaska i jednaku spoznaju o tadašnjoj vrijednosti "osjećati unutra sigurnije"?

Ja koji smatram da je dionica tada "fer vrednovana" a uz to sam kroz prethodno petogodišnje razdoblje ostvario anualizirani nominalni prinos od cca. 38 % ili ti koji si u prethodnom 6,5 godišnjem razdoblju ostvario anualizirani nominalni prinos od cca. 8 % i također smatraš da je sada dionica fer vrednovana?

Cijena ulaska je uvijek bitna, kako god mi to možda nekad drugačije izrekli da možda ne zvuči tako očito – zato mi nije jasno ovo sa "visokom cijenom".

Ako je neka frima super – tada ju želim imati, ali po što nižoj cijeni, što niža cijena ulaska to manji rizik (jer je veća "marža sigurnosti").
[/quote]

Cijena ulaska, odnosno kupnje nije kupnja na IPO-u,nego znatno niža 520 kn.
Što se tiče količinski, smatram da je to dobar iznos od 3 znamenke, koji je za mene prihvatljiv.

Što se tiče tvog ulaganja. Pitanje je s koliko si kom ušao, te jesi li kapitalizirao do sada dobit.
Drugo je pitanje to da li raspolažeš inf koje su javne ili poznaješ nekoga unutar komapnije, koji je vjerodostojnici od PR novinara.

Treća stvar je ta da ti možeš pretpostaviti kao bilo tko cijenu, ali kažem razina (cijena po kojoj kupiš ) kod mnogih će stvoriti pohlepu, a kod mngih sentiment. To znači da ti ako si zadovoljan s rastom od 720-350 prodaješ ili ako si spreman riskirati s postojećim očeluješ da će cijena biti veća, kako bi što bolje kapitalizirao prinos.
Problem je što na tržištu ima malo srednjoročnih i dugoročnih ulagača, pa ih rast od 100-injak kn digne u nebo. Još je važnije da mnogi pri tome trguju sa 10-50 kom max što je za moj pojam neisplativo. U svakom slučaju kolega može na P.M.

New Report

Close