ARNT (Arenaturist d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ARNT (Arenaturist d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Samo sam preletio izvještaj, ali nek me netko ispravi ako griješim….prema ovome je EV/EBITDA (na razini Grupe) 7,92? Jel moguće?

Hoteli-na-jadranu-rasprodani-nikad-ranije
Vaš link …[/url]

Ovo nije nagovor ni na kupnju ni na prodaju dionica, već samo moj pogled na činjenično stanje.

Objavili su prezentaciju rezultata. Na str. 19 su navedene investicije i u 2018. ide 73 mil. kn investicija. Mislim da je to malo i svako nije zahtijevalo dokapitalizaciju. Trošak dokapitalizacije bio im je 46 mil. kn, a nakon gotovo godinu dana dobiveni novac još sjedi na računu. Investicije prošle i ove godine su mogli bez problema financirati iz tekućeg poslovanja. Najveća konkretna investicija im je Hotel Brioni za 270 mil. kn, ali tu neće početi s radovima prije kraja godine. S obzirom na investicijski potencijal, ovo što su prezentirali je mršavo.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Trebalo bi uzeti u obzir i kupovinu 12% sugarhilla za oko 60 mil. kn iz dokapa.

Zatim, ne razumijem zašto nisu naveli godinu kod Ai Pini resorta i Kažele, to su do sada komunicirali da će biti spremno za ovu godinu, čini mi se da to nisu toliko zahtjevna ulaganja, ali moguće je da postoje neke prepreke. U FI se spominju i Zlatne stijene kao spremna investicija.

Nadalje, u prospektu je navedena obveza proširenja portfelja jednim novim hotelim u prvih 18 mjeseci od dokapa, a to je do kraja 2018., kao što i sami navode u FI da razmatraju nekoliko opcija u Njemačkoj i Mađarskoj.

Valamar je za 2018. najavio investicije od 705 mil. kn. Ako se veličina investicija korigira s veličinom kapitala (Valamar ima kapital od 2,5 mlrd. nasuprot Areninog od 1,56), ispada da bi usporedna veličina investicija za Arenu bila 440 mil. kn. Oni su najavili 73 mil. kn. Da je i duplo opet je malo. Zato mi slobodno dijelite jedinice za komentar, ali činjenica ostaje da im je plan debelo ispod nekih realnih očekivanja. Investicije idu sporije i manje su nego što bi trebale biti s obzirom na veličinu kapitala i novca koji imaju na računu. Nadam se da će se neka akvizicija ubrzo realizirati, ali za to nisu dali konkretne naznake.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Mislim da si preskočio ovo što je već u tijeku, tj. Brioni od 270mkn u 3 godine.
Također mislim da će dio te investiciju i isfinancirati iz vlastitog cash flowa.
A novac iz dokapa možda čeka priliku za kupnju/preuzimanje (vidi str.19. pod Širenje – U tijeku – Grupa prati prilike na tržištu Hrvatske i Europe, vjerojatno Njemačka, Madžarska, što stalno najavljuju..).

Pored investicija, vesele me i ovakve rečenice:
Refinanciranje u Hrvatskoj krajem 2017. umanjiti će godišnji trošak kamata za HRK 13m…

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Kako se sad situacija razvija na kraju 2018. ARNT će na računu imati više od 740 mil. kn koje su prikupili dokapitalizacijom. Misli li netko drugačije?

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Old_Gunner, iznimno cijenim vaš doprinos na ovom forumu, tako da od mene ne dobivate jedinice, one su rezervirane za Migru haha. Dapače, što više utemeljenih razmišljanja to bolje!

Slažem se da kasne, to je činjenica, samo kad pogledamo da je Valamar napravio vlasničko restrukturiranje još 2014./15. I krenuo u snažan investicijski ciklus, napravio iznimno dobre akvizicije, izgradio vrhunske proizvode u vidu Isabelle, Girandelle i Belevuea…; uložio u premium camping, ali i u kvalitetne ljude!

Činjenica je da prethodni većinski vlasnici nisu previše ulagali, pogotovo ne u kampove!
Mogu samo nagađati da je mogući problem u građevinarcima, iako nisam dobar poznavatelj tog dijela, posebno ne u Istri, oni veliki koliko sam čuo imaju popunjenu knjigu narudžbi nekoliko godina unaprijed! Ako ima neki poznavatelj tog sektora, cijenio bih da objasni trenutnu situaciju.

Preporučio bih svima da posebno pogledaju 37. Str. FI, ako to još nisu učinili!

Ibro10, i ja cijenim vaše pisanje. Po prospektu su i Ai Pini Resort i kamp Kažela trebali biti gotovi u drugom kvartalu ove godine. Sad nema planiranog datuma završetka, ni bilo kakvog objašnjenja zašto se kasni i koji je novi predviđeni rok. Radilo se o investicijama od 170 mil. kn. I za Brione su u prospektu napisali da će započeti s projektom u 4Q 2017. ili početkom 2018. Sad je to pomaknuto na kraj godine. Izgleda da ne mogu u roku sprovesti obećano u prospektu. Ukupno su odgodili oko 400 mil. kn investicija bez riječi objašnjenja. To po meni dovodi u pitanje sposobnost/vjerodostojnost uprave.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Da kasne sa investicijama, to je svima jasno, te da dosadasnje investicije i najave novih – ne opravdavaju dokapitalizaciju. Ono sto se moze kao pozitivno izvuci iz toga je da je ocito da ne ulazu mahnito i samo iz razloga da novci ne stoje na racunu. Siguran sam da mozemo ocekivati neku vrstu akvizicije u inozemstvu (sto mi se vise svidja od preinvestiranja na Jadranu) u nekom od europskih gradova, kao sto je i najavljeno u izvjescu.

Daaaakeko smo od “preinvestiranja” na Jadranu.
Fali nam još bar toliko soba koliko ih ima sad. Ali 4* i 5*.
Osim toga kupnja postojećih kapaciteta ne bih nazvao “preinvestiranje”

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.


Da kasne sa investicijama, to je svima jasno, te da dosadasnje investicije i najave novih – ne opravdavaju dokapitalizaciju. Ono sto se moze kao pozitivno izvuci iz toga je da je ocito da ne ulazu mahnito i samo iz razloga da novci ne stoje na racunu. Siguran sam da mozemo ocekivati neku vrstu akvizicije u inozemstvu (sto mi se vise svidja od preinvestiranja na Jadranu) u nekom od europskih gradova, kao sto je i najavljeno u izvjescu.

Ne znam da li je jasno svima jer kad sam prije par mjeseci na ovoj temi linkao članak koji je govorio o investicijama Valamara, Maistre i Plave lagune s pitanjem što je s investicijama Arene, odgovor koji sam dobio je da sve piše u prospektu i da se u Areni ne bave s plaćenom reklamom. Sad ispada da ipak ima nešto iza toga te da su se investicije odgodile. Ne znam zašto ste sigurni da se može očekivati akvizicija u inozemstvu te da je Jadran preinvestiran. Bar se za Jadran sve češće govori da nedostaje hotelskih kapaciteta. Evo i prije par dana je objavljen članak koji kaže da:
hotela na Jadranu imamo premalo, te da Europljani sve ranije rezerviraju svoje mjesto kod nas, očigledno poučeni prošlogodišnjim iskustvom kada su odgađali taj trenutak i više nisu u hotelima mogli naći slobodnu sobu. Zato su ove godine požurili s odlučivanjem kamo će na odmor, što je hrvatskim hotelijerima stvorilo puno komforniju situaciju jer već sada većina njih ima prodano od 50 do 70 posto kapaciteta koje su dali turoperatorima na prodaju.
Volio bi kad bi Arena pozitivno iznenadila što se tiče investicija/akvizicije, ali ne vidim da nešto upućuje na to.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

New Report

Close