ARNT (Arenaturist d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ARNT (Arenaturist d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Value samo Ti nastavi s analizom, pusti ih neka laju i pametuju, da nema Tebe i Dalibora forum bi vridija upola

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table

Ima jedna odlična opcija na ovom forumu, a zove se “Ignoriraj”.

Sad sam ju kliknuo na VauVau-a i odmah sve izgleda bolje 🙂

@Value – svaka čast!

Value, samo piši dalje, tvoji postovi vrijede, imaju neku logiku, glavu i rep, za razliku od većine postova na ovom i sličnim forumima. 👍

Svi branite Valuewalk-a a jedini koji govori istinu je Vauvau EV/Ebtida=18,4. Preskupo u odnosu na ostale turiste, a sta ce biti u buducnosti tek treba vidjeti

@Vauvau

Kako sam i pretpostavio, samo novo generaliziranje. Drago mi je ako niste sudjelovali na dokapu, barem sada mirnije spavate. Da ne spamamo previše i ne gnjavimo ljude predlažem novi sastanak krajem listopada kada izađu brojke za Q3.


@Igor9

Ne brinite za pohvale, neću se umisliti. Ovo pišem baš zato jer sam izgradio jako veliku poziciju pa mi ne smeta da me netko demantira prije tržišta i otvori mi oči, dapače.

Ako je već tako popularan EV/EBITDA jedini doprinos da li može malo bolje od prepisivanja podatka sa mojedionice? Znate da su to čisti generički pokazatelji bez da se i površinski sloj zagrebe ili ste slučajno dobili baš u decimalu istu brojku nakon što ste očistili sve stavke?
Ali ajde, recimo da su ti podaci jako relevantni, što nam točno govori EV/EBITDA i zašto ga se spominje samo na turistima a ne recimo kod prehrambene industrije, građevinara ili brodara? Da li je jednako dobar pokazatelj bez obzira na to u kojoj je fazi investicijskog ciklusa kompanija?

Kažete da je skupo u odnosu na ostale i da se slažete s @VauVau, a on je rekao da je glupost uspoređivati tvrtke unutar sektora… Ako brinete za budućnost razmislite da li je, nakon što su svim kompanijama investicije donijele povećanje vrijednosti, realno očekivati da kod ARNT to ne bude slučaj i da kompanija na kraju investicijskog ciklusa vrijedi manje.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Ja ću ti odgovoriti. Nije realno očekivati. Al to nakon sto je netko ubacio sto milijuna eura po cijeni koja je možda viša od vrijednosti, je u kratkom roku ipak bolji posao za jednu stranu. Ja mislim da je pametnije ulagati u sektor nego se isključivo kladiti na jednu dionicu i time umanjiti rizik, pogotovo u situaciji gdje sva ulaganja nisu vrijednosno usklađena. Relativno usklađena.

Možemo mi spominjati EV/Ebitda i po drugim sektorima, al je ocito da je metrika zbog amortizacije ulaganja različita, ali i rasta odnosno financiranja rasta same kompanije. Nije slučajno sva metrika na strani turista jer tamo postoji rast. Mnogo je važnije procijeniti do koje mjere je taj rast sektorski odrađen, u kratkom i u dugom roku, nego tražiti “bolju” kompaniju unutar skupine. Vjerujem da kombinacija ulaganja u Maistru, Arenaturist, Valamar, Plavu lagunu, LRH i HUP po recimo ključu freefloata tržišne kapitalizacije neće u konačnici biti povratom lošije ulaganje u odnosu na ulaganje u bilo koju od tih dionica pojedinačno. Al mislim da će ipak biti manje rizično.

Buducnost treba ispravno procijeniti i ima ovdje onih koji se očito time mnogo bave i sve analiziraju do u detalje. Ono sto je moje mišljenje da dionica na IPO-u nije bila na razini cijene koja bi afirmirala i veći broj ulagača. Ja se eto pitam, zašto netko tko je navodno toliko iskusan i uspješan dodje raditi IPO ovdje, a ne vani gdje ima obilje kapitala. Valjda je ovdje lakše provesti IPO i ostati većinski vlasnik. Mislim da to vani ne bi bas prošlo tako dobro.

Dakle, imaš mogućnost napraviti IPO kojim će kompanija biti public, al biti public znaci još veću razinu transparentnosti i vjerojatno nizu upisnu cijenu. I uvijek me zacudi spremnost domaćih investitora da podrže sve sto im se ponudi po maltene bilo kojoj cijeni. Ne znam, možda će ovo biti najbolja, najtransparentnija i najprofitabilnija investicija, al mislim da postoji dosta interesnih aktivnosti koje i dalje potiču sumnju u isključivu orijentiranost većinskog vlasnika i uprave za stvaranje jednake vrijednosti svim dioničarima. Vidjet ćemo kako će se stvar dalje razvijati, no i dalje mislim da su skupo prodali dionice, pogotovo imajući u vidu da su u neku ruku ovisili o tom kapitalu. A situacija u kojoj spašavaš i skupo prodaješ vlastitu kožu daje mi za pravo da budem oprezan jer ne mislim da je to bila zero-sum game kao sto možda nekima izgleda na prvi pogled. Imam dojam, da unatoč tu nekim strancima koji se formalno pojavljuju kao vlasnici, zapravo cijelu igru vodi netko iz sjene tko je samo formalno “stranac”. Al to je bas moj osobni dojam.

Evo, ja se nadam da će me tržište demantirati i uprava budućim rezultatima. Da se ne stvara stalan dojam da imam bilo sto protiv drugačijeg mišljenja i vidjenja budućnosti poslovanja i rezultata kompanije.
Al imam svoje mišljenje o vrijednosti, IPO vrijednosti i aktivnostima vezanim uz sam IPO.

Da završimo, samo ću dodati da nisam nikada rekao niti savjetovao da se ulaže sve u jednu dionicu, niti unutar sektora turizma niti u bilo kojem drugom sektoru. Pa tako niti za ARNT koliko god da sam osobno uvjeren u tu priču.

Puno veći problem je kombinacija ega i neznanja pa većina rasprava završi na prepucavanju bez ikakvih argumenata i brojki (kao i ovdje često) i većina ljudi koja se i trudi nešto objasniti odustane, prvo od određne teme a onda i od foruma općenito. Ima 5-6 ljudi koji su mi se javili na private i znaju puno više od mene a jedva da su tu i tamo nešto napisali na forumu. Zato rađe probajte biti jedan od onih koji će i nešto pozitivno i konstruktivno tu i tamo napisati.

Isto tako, što se tiče turizma pisao sam i na RIVP, LRHC, LRH, ATLN, ACI, SUNH i sl. Osim ACI-a koji je bio još prije nego sam počeo pisati na forumu sve ostale su napravile barem 50%. Tu su još od neturista i DLKV, GAMA, MDKA, SLPF, VERN, PCTS… sa sličnim rezultatima. Objašnjavao sve oko SNHO-a i kasnijih alfabeta, a upozoravao i na raznim drugim dionicama oko nekih očito krivih uvjerenja… Sve je i dalje na forumu… Ima naravno i stvari koje sam propustio iako sam ih proučavao (HIMR, PVCM, OPTE…) ali ne možeš niti sve prepoznati.

Ono što je glavno u investiranju sam uspio a to je da sam izbjegao zantnije promašaje i gubitke, baš zato jer idem u detalje i zato što neću uložiti niti svoje niti novce drugih ljudi dok ne prođem svako slovo izvještaja od posljednjih pet godina i još hrpe popratnih materijala. To kako neki ulažu u BLJE jer su sirevi fini ili u THNK jer vide na putu do posla puno dizalica ili u HPB jer misle da ima superiornu upravu u odnosu na ostatak sektora nikada nije i nikada neće biti moj način investiranja. I zato stalno inzistiram na brojkama a ne na pričama i esejima, pri čemu pod brojke ne mislim na nabacivanje s dva tri pokazatelja s mojedionice (koliko god je ta stranica odličan alat).

Poz

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Krenuo sam srediti prijavu za skupštinu prije GO i naletio na još jednu sitnicu koja govori o transparentnosti i pristupu novih vlasnika prema dioničarima.

Vaš link …

V. Pravo sudjelovanja na Glavnoj skupštini i korištenje pravom glasa može ostvariti onaj
dioničar koji je kao imatelj dionica upisan u registru dionica kod Središnjega klirinškog
depozitarnog društva d.d. na početak 21. dana prije održavanja Glavne skupštine, ne računajući dan njezinog održavanja.

VI. Dioničar može pravo glasa na Glavnoj skupštini ostvariti i preko opunomoćenika na temelju pisane punomoći, koju je dioničar dužan dostaviti Društvu najkasnije na Glavnoj skupštini, ako punomoć već nije položena u Društvu.

U prijevodu, ne treba se niti prijaviti za GS, dovoljno je pojaviti se na licu mjesta a oni će sami po stanju u knjizi dioničara na zadani datum vidjeti da li imate pravo sudjelovati i s koliko glasova. Ako se ne varam, to do sada nismo još vidjeli na ZSE

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


Svi branite Valuewalk-a a jedini koji govori istinu je Vauvau EV/Ebtida=18,4. Preskupo u odnosu na ostale turiste, a sta ce biti u buducnosti tek treba vidjeti

Igore9,
firma je napravila niz znacajnih akvizicija i spajanja, stekla licencu – sve u 2016 – sto je odmah povecalo dug, a trebalo bi povecati znacajno EBITDU u 2017 (bez organskog rasta koji se takodjer desava i to u znacajnom obimu).
Triste pokrecu ocekivanja o buducnosti, ne sto je bilo jucer. Ako se uzmu efekti tih akvizicija (sto je pokazano u pro forma normaliziranom P&L-u u Prospektu) i doda rast od 10% na EBITDU (efket hotela u Nurnmbergu koji je radio samo pola godine u 2016 + minimalni rast ostaloga na razini inflacije) – valuacija je oko 11,3x na bazi ocekivane EBITDE u 2017 i duga s kraja 1. kvartala 2017. Ako se uzme u obzir da bi rast EBITDE mogao biti i veci – npr. 20% – a kompanija s 1H izvjestajem daje dovoljno argumenata da bi se upravo to moglo desiti – onda bi valuacija na kraju godine, posije sezone mogla biti oko 10,3x. Bez efekta novih investicija od IPO-a rezultati kojih ce se vidjeti tek u narednim godinama.
Multiple su porasle u zadnjih par godina u svim sektorima jer u uvjetima niskih kamata apreciraju inflation protected asseti – tako da te multiple (11, 10 …) nisu nista strasno u Europi vec neko vrijeme. Morat cemo se svi naviknuti da vrijede neke nove multiple, pogotovo ako se popravi kreditni rejting zemlje i kamate kod kuce jos vise zarone 🙂

Kazete da ce na kraju godine Ev/Ebitda biti oko 10,3? Sa sadasnjih 18,4 na 10,3 nekako sumnjam, al vrijeme ce pokazati. Nadam se da grijesim, jer to bi znacilo da je turizam raketa nad raketama

Pro forma EBITDA (kad se uzme cjelogodišnji rezultati Sugarhilla i stečenih hotela) Arenaturista za prošlu godinu bio je 185 mil. kn. Usporedivi rezultati za prvo polugodište pokazuju da je EBITDA porasla u odnosu na isto razdoblje prošle godine za 23,4 mil. kn. Tako se dobije tekuća EBITDA od 208,4 mil. kn. Trenutni EV je 2.801 mil. kn, što onda daje EV/EBITDA od 13,44.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

@Igor9

Ne razumijete da tih 18,4 koje prema zadnjem izvještaju mojedionice izbacuju nije realan i točan pokazatelj, tako da ništa ne ide sa 18,4 na 10,3. Zar mislite da bi skupili 100 milijuna eura po takvim multiplama i još pri tome ne prihvatili sav interes.

Novce od dokapa su dobili sredinom lipnja, ne očekuje valjda netko da su u dva tjedna sagrade novi hoteli i kampovi i već donose prihode. Ili da se već nakon 4 mjeseca vide efekti zamjene rente za kamatu i priče oko upravljačkih naknada (a oboje direktno utječe na podizanje EBITDA jer se oboje odvija u RDGu iznad te razine). Investicijski ciklus od 100-150 milijuna eur se ne završava niti u par godina a pogotovo ne u par mjeseci.

Ne želim biti bahat niti beozbrazan ali ovo je toliko elementarna logika koja čak i nema veze sa investiranjem, ako to ne razumijete dobro razmislite o ulaganju vlastitih novaca prije nego se dodatno educirate. Nebitno o kojoj je dionici riječ.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

New Report

Close