ARNT (Arenaturist d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ARNT (Arenaturist d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Da li je dokap bio na 425 ili 435 ?

Našao sam ;
svibnju 2017., kojom je izdano 1.854.971 novih dionica po cijeni od 425 HRK po dionici.
Broj izdanih dionica porastao je na 5.128.721


GLAVNA SKUPŠTINA

Puno ljudi je pisalo u sumnjivim namjerama PPHE, zavjerama i sl. a u biti su izlazak Goldman Sachsa i ulazak PPHE korak naprijed od tisuću milja. Sve što su do sada napravili je kako su izrekli, sve je maksimalno transparentno i daleko iznad razine na koju smo na ZSE navikli.

U tom svijetlu, nekoliko ključnih članaka iz novog Statuta predloženog u pozivu na skupštinu.

Čl.11 – ukida se upravni odbor dok su nova tijela kao i inače kod nas Uprava i glavna skupština. Za pretpostaviti je da je to bilo dogovoreno sa mirovincima još prije samog dokapa, a važno je iz razloga što se ovako stavlja puno veća kontrola nad samo Društvo i apsolutno nema nikakvog straha za muljaže o kojima su tu neki pričali, neprovođenje najavljenog plana i sl. To je uostalom regulirano i raznim covenantima prilikom financiranja a što imamo detaljno u godišnjim bilješkama.

Čl.16 – NO ima 7 članova, jedno mjesto je za predstavnika radnika. Po predloženom sastavu nema nikoga od mirovinaca, da li je takav dogovor ili će se tek predlagati na skupštini vidjeti ćemo,malo mi je čudno da ih ne zanima participirati dikrektno. Naknada od 1.200 eur mjesečno je svakako iznad prosjeka.

Čl.25-27 – odluke se na GS donose običnom većinom dok se važne odluke donose kvalificiranom veličinom od 75% što znači da se ne mogu od strane PPHE donositi nikakve štetne odluke na račun malih dioničara jer ih mirovinci sa svojim udjelom od 25% mogu odbiti. To su prije svega daljnja povećanja/smanjenja kapitala, razvodnjavanja, statusne promjene i sl.

Naravno, ništa od navedenog ne sprječava većinskog da svašta izvodi ako želi ali mislim da su im za to već vezane ruke sa spomenutim covenantima dosadašnjih financiranja, mogu ubuduće zaboraviti financiranje domaćih banaka (i matica počevši od Unicredita), tu su i njemački kreditori za dva kupljena hotela, a imaju i sami previše vlastitog kapitala uloženog da bi riskirali s takvim stvarima. Tako da očekujem upravo suprotno, pokazivanje investitorima u što boljem svijetlu.

Siguran sam da će nakon realizacije plana i uz zadržavanje razine poluge ovo biti kompanija sa 900 milijuna do milijardu kuna milijuna prihoda i 300-320 milijuna EBITDA, samo je pitanje da li ćemo čekati 2019. ili vjerojatnije 2020. za to. Ali ne zaboravimo da nije ni RIVP iz ružnog pačeta u labuda izrastao u godinu dana, tko je bio strpljiv jako je lijepo zaradio.

Znači ti misliš da će u dvije, maksimalno tri godine zduplati prihode i skoro pa utrostručiti EBITDA-u? Temeljem čega? Koja je to turistička kompanija u nas dosad napravila? I zašto misliš da ARNT ima bolji menadžment od tih nekih usporedivih kompanija?

Čak je i Valamaru trebalo 4 ili čak više od četiri godine za to. Ja ti inače mislim da će se teško tako brzo ponoviti sve okolnosti kao što je to ove godine za turizam i da su cijene smještaja dosta narasle i da prostora za ovako skokovit rast cijena ima sve manje. Tako da bih ipak bio oprezniji u procjenama. Da uspiju udvostručiti EBITDA-u to bi bio uspjeh, a za prihode ne vjerujem da će doseći te iznose koje ti spominješ do 2020. godine.

Svaka čast, ValueWalk! Kako je lipo kad se trud isplati i kad se nagradi! Milina je pročitati ovo tvoje i vidit ovako dobre rezultate! Čestitke dioničarima! Je gušt bit suvlasnik ovakvog biznisa!

P.S. Nemam dionice ARNT i nije nagovor na ništa!

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

@VauVau

Prvo, nisam nigdje rekao da duplaju prihode, krivi zaključak odnosno matematika. Ako se 2017 zaključi sa 691 mil koliko sam napisao a što je kako stvari stoje sasvim realno, do 900 milijuna u 2020. potrebno je narasti kumulativno 30,25% a do 1 milijardu kumulativno 44,72%. Znači jako jako jako velika razlika u na ovo što ste mi predbacili, pogotovo do ovih 900 mil jer to znači niti 10% godišnje, za milijardu je ispod 15% godišnje.

A onda kada je ta matematika jasna, jasno je i da je već njih dosta to uspjelo, ne samo Valamar. Koji je menadžment bolji vrijeme će pokazati ali složio bi se da ARNT treba malo pojačanja po tom pitanju, barem brojčano ako ne kvalitativno.

Što se EBITDA tiče, imamo nekoliko game changera koje sam naveo a koje do sada nismo imali tako da te EBITDA do ove godine i od ove godine nisu usporedive same po sebi. Slijedeće je ulaganje u kampove, pogledajte iz prospekta i godišnjeg izvještaja kako su do sada radili i koliki su udio imali u prihodima a koliki u profitabilnosti. Dakle, ne moje projekcije i neka nerealna sanjarenja nego ono što je već iza nas. Na kraju, na to sve još ide i interna efikasnost koja kroz upravljanje troškovima, marketingom, prodajnim kanalima itd također značajno doprinosi povećanju profitabilnosti (pogledajte malo što sve sa sobom donosi Carlsson). To jasno vidimo kod kompanija koje su duže na tržištu s čistom vlasničkom strukturom i jasnim razvojnim i investicijskim ciklusima.

Nije neka znanost to sve izračunati, samo treba uložiti vremena malo. Pogledajte kakvi su planovi i onda na temelju tih novih kapaciteta što su donosili do sada i što će donositi ubuduće. Podataka ima više nego dovoljno, prospekt sadrži analitiku ne samo na temelju pojedinih segmenata već i na razini svakog objekta zasebno.

A EBITDA 300 na 900 milijuna prihoda nije nikakav spektakl, to je 33,5% EBITDA marže tj. samo konvergencija prema konkurenciji. I ponavljam još jednom, to očekujem uz uvjete koje sam naveo, iskorištavanje kampova i zadržavanje poluge iznad 40%.

Sto posto se slažem da prostora za kontinuirane dvoznamenkaste skokove cijena više nema, inače ćemo izgubiti komparativnu prednost koju po tom pitanju imamo nad zapadnim zemljama mediterana. I na to se ne oslanjam previše (ali pogledajte recimo što sad prihoduje hotel koji ide s 2 na 5 zvjezdica uz 50% povećanje kapaciteta), dovoljno je da ARNT dovede postojeće interne kapacitete na potrebnu razinu.

RIVP sam kupovao još daleko prije spajanja i pratio razvoj tako da mi je jako dobro poznata tema, na niti jednoj dionici nisam zaradio ni blizu kao na RIVPu, RIVP je daleko najbolja domaća turistička kompanija, akvizirali su na vrijeme i i narasli zbog svojih financijaša kakve drugi turisti nemaju… Ali svejedno, nisam se slijepo zaljubio. S ove točke gdje smo danas, ARNT ima veći potencijal. Pogledajte koje su mogućnosti razvoja kod jedne i druge – preostali interni kapaciteti za podizanje kvalitete, financiranje potencijalnih akvizicija, vlasnička struktura.

Ukoliko se i dalje ne slažete i to je u redu, ima još dionica i svatko nađe što mu odgovara. Ali mislim da nisu prevelika odstupanja između onoga što se do sada odigralo i onog što sam najavljivao. A najbolje od svega je da su stvari što se dalje razvijaju sve očitije jer otpada sve više alternativnih scenarija (teorija igara).

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Općenito, te usporedbe hoće li više rasti “Zlajo ili Pajo” unutar istog sektora su deplasirane. Ako će rast sektor, treba kupovati sektor po nekom ključu, a ne pametovati što je bolje od onog drugog dobrog.

Otprilike kao kad raste nafta, pa hoćemo li kupovati Chevron ili Exxon. I ne slažem se s tobom.

Ponajprije jer su dioničari ARNT u startu valuacijski gledano preplatili svoju invesitciju i sad moraju čekati da se “vrijednosno usklade” s ostatkom sektora. A o rezultatima ćemo na koncu trećeg kvartala, na ovoj točki je zbog brojnih statusnih promjena to uglavnom filozofiranje.

Vauvau,

trebaš biti konkretniji s ovim uduplati prihode, utrostručiti EBITDU. Valuwalk i nije pretjerano bullish ovdje – on vidi EBITDU na 300-320 mil.kn. za 2-3 godine. Prosle godine proforma EBITDA , tj. nomralizirana za sve promjene/akvizicije koje su se dešavale tijekom godine je iznosila 185 mil.kn i to je polazna veličina.

Firma je raportirala da je na like-for-like osnovi napravila 23,4 mil.kn EBITDE više u H1 2017 nego u 2016 (na izvještajnoj osnovi čak je rast EBITDE bio nešto i viši). Recimo da se to povećanje/trend ponovi i u H2 – to znači oko 230 mil.kn EBITDE u cijeloj 2017. godini. To je naredna osnovica.

Odatle treba rasti cca. 10% godišnje da bi se došlo do ValueWalkove projekcije. To ne izgleda nemoguće s obzirom na namjeravane investicije i činjenicu da su do sada s cca. 400 mil kn. investicija digli EBITDU za 55 mil.kn. (str. 72 prospekta – sukus cijele ARNT priče).

Sve u svemu, nije Valuewalk toliko bulish, koliko si ti bearish

Usput, a propos managemnta – Arena ima nešto što nitko drugi nema u HR – a to je globalni brand s kojim ima pravo upravljati. Npr. Kada se checkiraš u Park Plaza Westiminster Bridge u Londonu (najveći hotel tamo) – dobiješ malu knjižicu u onoj košuljici s karticom – posjetite naš novi Park Plaza hotel u Puli – dobit ćete welcome popust. To drugi nemaju. Pitaj Valamar što ne otvore hotel u Austriji odakle su im vlasnici. Nije da ne bi htjeli, ali ne ide to baš lako. Daleko je lakše kada imaš globalni brend I distribucijsku platformu od globalnih top 10 igrača.

Valuewalk – hvala na odličnim analizama – užitak te je pratiti, samo nastavi tako!

Vi ste stavili na stol i RIVP i management ostalih kompanija, ne ja. Odabir sektora je jasna stvar, iako ću unutar toga uvijek još raditi stock picking, pogotovo na neefikasnom tržištu poput ZSE. Ako ćemo baš radikalno, onda nemate u što niti investirati kod nas s obzirom da pojedinačno dionice ne želite birati a nemamo sektorske ETF-ove u koje bi ulagali, nemamo čak niti fond koji uspijeva replicirati indeks s obzirom na likvidnost i sve ostale anomalije.

Ja se ne osjećam zakinuto, jedino s čim nisam zadovoljan je što nije bio prvo povlašteni krug za postojeće. Ali treba biti realan, očito je investicijska priča dovoljno kvalitetna pa nije bilo potrebe za ustupcima. Ako već naši mirovinci nisu neki relevantni indikator, onda vjerujem da strani jesu.

U nedostatku argumenata malo ste skrenuli s prvog maila u širinu pa prvo pogledajte i proučite što sam napisao i vidjeti ćete da tu nema nikakvog filozofiranja, stvari se razvijaju prilično predvidljivo i očekivano. Brojevi nikad ne lažu.

Zato nema problema da se čujemo ponovno kada dođu rezultati Q3, sa svakim novim izvještajem će stvari biti sve jasnije. A do tada, demagogija ne prolazi kada su s druge strane brojke i argumenti.

Pozdrav

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Je, trebalo je i nagradnu igru organizirat za povlaštene… svašta. Oni nisu mogli riskirati da ne prikupe kapital jer bi im plan propao.

Gledaj, mene to pumpanje price oko Intercapitala ili tko je već bio aranzer izdanja uistinu ne zanima. Dionica ko dionica. Skupa je i nije atraktivna, a koliko će je inžinjeru napeti, to je drugi par opanaka. Nema ništa tu toliko vrijedno sto ne možemo ubrati na sličnoj robi u drugom pakovanju.

Jedino ti vidiš tu neke nevidljive stvari i stavljaš se iznad planova uprave. Ok, nisi očito jedini ovdje al nemoj me molim te vuci stalno za rukav. Raspravljaj s kim hoćeš i vjeruj kolko ti drago, al mene nisi uvjerio u priču.. Mene to ni takvo investiranje ne zanima, a za ostale ne znam.

Koji plan bi im propao?
Da li su sa dokapitalizacijom povećali ili smanjili udio?
U korporativnom svijetu, koji se to podmukli plan provodi tako da na svoju inijativu smanjuješ vlastiti udjel i donosiš statut takav da drugima omogučavaš kontrolu glavnih odluka?
Da li mislite da su prodali neku priču na koju smo ja, još puno malih i 50ak instuticionalnih nasjeli?
Ako da, da li da izlazim ili je već prekasno?
Da li su oni koji su ušli na dokapu po 425 isto zreli za izlazak ili su relativno i oni na gubitku?
Da li sam ja počeo pisati još prije nego su IK i Zaba upali u priči kao aranžeri?
Da li postoji neki transparentniji prospekt ili dokap od ovoga do sada na ZSE?
Da li sam ikada rekao da je dionica jeftina ili podcijenjena?
Da li ćete nam reći koja je to druga roba, ja ću sigurno razmisliti o preslagivanju dijela portfelja?
Da li ste uopće pročitali planove i razvukli brojke?
Da li sam se ikada obratio vama ili ikome drugom osobno i rekao “ej, kupuj ovo, dobro je”?
DA LI ĆETE IKADA IJEDNU BROJKU NAPISATI?

Prilično sam siguran da nećete odgovoriti konkrento nego ćete opet okolišati i generalizirati o nečem sasvim petom.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

@greengo

Drago mi je ako ste našli nešto korisno u mom pisanju. Čini se da također pratite priču, koliko je po vama realno konvergiranje prema EBITDA marži od 35% pod utjecajem značajnog investiranja u segment kampova i mobilnih kućica. Osobno mislim da je taj dio zahtjevniji od podizanja prihoda i da tu najviše do izražaja dolazi kvaliteta managementa.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


Koji plan bi im propao?
Da li su sa dokapitalizacijom povećali ili smanjili udio?
U korporativnom svijetu, koji se to podmukli plan provodi tako da na svoju inijativu smanjuješ vlastiti udjel i donosiš statut takav da drugima omogučavaš kontrolu glavnih odluka?
Da li mislite da su prodali neku priču na koju smo ja, još puno malih i 50ak instuticionalnih nasjeli?
Ako da, da li da izlazim ili je već prekasno?
Da li su oni koji su ušli na dokapu po 425 isto zreli za izlazak ili su relativno i oni na gubitku?
Da li sam ja počeo pisati još prije nego su IK i Zaba upali u priči kao aranžeri?
Da li postoji neki transparentniji prospekt ili dokap od ovoga do sada na ZSE?
Da li sam ikada rekao da je dionica jeftina ili podcijenjena?
Da li ćete nam reći koja je to druga roba, ja ću sigurno razmisliti o preslagivanju dijela portfelja?
Da li ste uopće pročitali planove i razvukli brojke?
Da li sam se ikada obratio vama ili ikome drugom osobno i rekao "ej, kupuj ovo, dobro je"?
DA LI ĆETE IKADA IJEDNU BROJKU NAPISATI?

Prilično sam siguran da nećete odgovoriti konkrento nego ćete opet okolišati i generalizirati o nečem sasvim petom.

Pa sto imam odgovarati kad ti se trenutno firma trguje na 20 EV/ Ebitda i koje vrednovanje može past na 15! Ak je to tebi jeftino, ti samo dalje lupaj po istoj tarabi! Znam ja da će fondasi to lupati jer se moraju namiriti nakon Agrokora, al to ne znaci da će njihovi udjelnicari biti zadovoljni strategijom u kojoj oni dolaze s našim novcima na kraju balade… ili pred sam kraj. Nije kvaka naći skupu dionicu koja može postati još skuplja, nego jeftinu koja će postat skupa. Treba se još malo educirati i učiti, a ne prodavati lažni marketing! 😉 Da ne napišem neku tezu objedu.

Meni je cijela ta priča oko Arenaturista od starta bila promašena i to je moje osobno mišljenje. Al trebaju aranžeri i fondasi na nečemu zaradjivati novce. I tobje legitimno, samo ne tudjim parama.

I molim te da ideš nekom drugom sad prodavati priču. Lijepo sam te zamolio.

New Report

Close