ARNT (Arenaturist d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ARNT (Arenaturist d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Još jedan blok od 3.000 komada po 480 kn…
Kakvi su samo prometi realizirani na 460_470_480….

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

Besplatni “handy” za goste hotela Park Plaza

Kada sam pročitao ‘uz isključenje prava prvenstva postojećih dioničara’ mislio sam da se sprema nova dokapitalizacija, ali se radi o odluci o stjecanju vlastitih dionica društva. Čudna mi je formulacija, od koga bi društvo steklo dionice ako ne od postojećih dioničara?

http://www.zse.hr/default.aspx?id=78279

Mislim da bi bilo produktivnije za dioničare da ulažu u infrastrukturu svojih turističkih kapaciteta nego se bave demagogijom otkupa vlastitih dionica.
Po meni ovo ukazuje na skoru, samo još jednu, preprodaju društva.


Kada sam pročitao 'uz isključenje prava prvenstva postojećih dioničara' mislio sam da se sprema nova dokapitalizacija, ali se radi o odluci o stjecanju vlastitih dionica društva. Čudna mi je formulacija, od koga bi društvo steklo dionice ako ne od postojećih dioničara?

http://www.zse.hr/default.aspx?id=78279

Što ke čudno? Naravno da se planira stjecati/otkupljivati od postojećih dioničara, od koga bi inače? Taj koji prodaje ne sudjeluje u akciji kupovanja. Što je tu čudno?

Nagradno pitanje je samo što će se napraviti s tim kupljenim dionicama. Hoće li se one poništiti ili podijeliti nekome? To je pitanje svih pitanja.

Raditi dokap pa za dva mjeseca otkupljivati vlastite dionice da ih poništavaš je totalno suludo i o tome sigurno nije riječ. I zašto bi to radili i što s time dobivaju s obzirom da trenutno nemaju ni 200 dionica vlastitih i jedva su preko 50%?
Vjerojatno se radi o skupljanju vlastitih u svrhu nagrađivanja zaposlenih, a taj (opcijski) program ako je kvalitetno napravljen je u interesu svih jer je onda i Uprava motivirana za ostvarivanje što boljih rezultata. Ali vidjeti ćemo u pozivu na GS o čemu je riječ.

Jedino što ne želim je da se petlja s nekim materijalnim dividendama kao kod RIVP-a gdje je onda kratkoročno cijena (sasvim slučajno naravno, ne kažem da netko manipulira) takva da fizičkim osobama nije u interesu takva dividenda dok najveći dioničar razrjeđuje male s njihovim novcima.


@Grga
– po tko zna koji put ste fulali ceo fudbal, pišete samo da pišete…

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Izašao je FI prije više od 3h i nema ni jednog komentara?! Čudno!

Osobno sam prilično zadovoljan!

Prilično je dojmljiv podatak da smo nakon dokapa po veličini aktive samo malo iza Maistre i Plave lagune, a na računu stoji 100 milja eura i to prije Q3!!! Razvoj porfelja, posebno kampova kao najprofitabilnijeg segmeta tek slijedi! Imamo i rast duga međutim po puno boljim uvjetima nego kod prethodnog vecinskog! Za mene prilicno obecavajuce!

Imam dionice i nije nagovor na ništa!

I ja sam zadovoljan. Izvjesce iznadprosjecno transparentno s obzirom da smo na ZSE. Uzbudljiva vremena su pred nama i ako uprava nastavi putem kojim su do sada isli bit ce ovo jedna jako profitabilna prica. Zao mi je sto mi je samo 1.7% portfelja u ARNT ali mozda i to promijenim u srednjem roku, mislim da jos nije prekasno.

https://lider.media/aktualno/tvrtke-i-trzista/poslovna-scena/prihodi-arena-hospitality-groupa-skocili-128-posto-gubitak-ostro-smanjen/
Prihodi Arena Hospitality Groupa (tag), uključujući prihode hotela u Njemačkoj i Mađarskoj, porasli su u prvom polugodištu za 128 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, na 239,4 milijuna kuna, dok je gubitak te turističke tvrtke smanjen za više od 60 posto.

Na brzinu H1 (05.05. sam pisao nakon Q1)… Iako na prvu treba razlikovati izvješteno (sve skupa) i usporedivo (odvojeno) ono što je sigurno, ovo je PRVI PUT da ARNT ima pozitivni EBITDA na pola godine (utjecaj praktički zanemarive sezonalnosti kod ino operacija te kupnje dva hotela u njemačkoj umjesto plaćanja najma), ali prvi put imamo i ino operacije pa da pogledamo malo bolje što se događalo.

NJEMAČKA I MAĐARSKA + utjecaj kupnje hotela

Prihodi narasli 9,7% bez novog hotela Nurnberg i 37,8% s njim, govorio sam kako će i veličinom i cijenama imati jako velik utjecaj. I još par hotela se renoviralo zadnje dvije godine tako da će i tu biti doprinosa. Ukupni prihodi za H1 su 109,4 dok sam najavljivao nakon Q1 da bi mogli biti 103. Gledajući zadnje tri godine drugi dio godine je nešto jači:

Godina /prihodi 1Y / prihodi 1H / udio % 1H
2014 / 28.500.000 / 13.000.000 / 45,61%
2015 / 30.200.000 / 14.300.000 / 47,35%
2016 / 30.500.000 / 13.600.000 / 44,59%

Ako stavimo da će biti 45% i za ovu godinu onda se za cijelu 2017. može očekivati 243,11 milijuna (ako je konzervativnih 47% onda 232,77 mil).

Puno važnije je ovdje vezano za profitabilnost te EBITDAR i EBITDA što sam navodio kao jedan od velikih game changera. Prošle godine je EBITDAR bio 2,9 a EBITDA -0,4 dok je ove godine riječ o 4,5 i 2,4. Umjesto 3 mil kuna negativno imamo 17-18 milijuna pozitivno, a bilo bi i 20 da su hoteli kupljeni od samog početka godine jer bi se participiranje u ovoj stavci još povećalo. (sve na stranici 7)

HRVATSKA

Prihodi su narasli sa 105,5 na 125,2 odnosno visokih 18,6% što je u rangu s glavnim konkurentima. A sudeći po komentaru za lipanj očito možemo i za treći kvartal očekivati jako dobre rezultate.

Razlog porasta prihoda je izuzetno uspješan početak sezone u lipnju. Ukupan prihod u lipnju 2017. godine porastao je za 34,5% u usporedbi sa lipnjem 2016. godine zbog veće popunjenosti i boljeg ADR-a.

Rezultat je da je i ARNT samostalno praktički na nuli sa EBITDA za H1. Osim prihoda, iduće godine nas baš po pitanju profitabilnosti sigurno čeka novi veliki iskorak s obzirom da slijedi ulaganje u kampove koji su najprofitabilniji segment turizma a ovdje su bili zapostavljani 10 godina od strane Goldman Sachsa. I podsjetnik da su površinom kampovi Pomer i Kažela veći od TUHO-a, a znamo koliko i kako TUHO već godinama radi.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

UPRAVLJAČKE NAKNADE

Još jedan game changer, mala tablica je na stranici 8, ovdje im moram dati minus što nemamo više analitike. Prvenstveno odvojeno domaće i ino operacije da vidimo full jasno sve efekte, a bio bi puno bolje vidljivo koliki je pozitivan utjecaj za ARNT samo domaće operacije kako smo prije imali. Ali i ovako je očito ono što sam najavljivao, ARNT po pitanju upravljačkih naknada više nije mjesto troška već profitni centar. Iznos će biti naravno puno veći kada ćemo imati 100% na godišnjoj razini u ARNT (88% je kupljeno u 02/2017 a preostalih 12% u 06/2017).

UKUPNO POSLOVANJE

Kalkulirao sam početkom godine sa 91,25 mil eur prihoda, nakon Q1 sa 93,40 i prilično sam siguran da je nakon ovakve izvedbe pogotovo ino operacija to sasvim realno očekivanje. Bez nekog pretjeranog optimizma jer vidimo da je pred vratima još jedna rekordna domaća sezona.

93,4 mil eur uz tečaj 7,4 daje 691,16 mil kuna.

Njemačka H1 109,4, konzervativnih 47,5% za udio u godišnjim prihodima daje 232,76

Naknade su za H1 4,8 milijuna, za cijelu godinu uzimam 10 (a rekao bi da će biti bliže 15 nego 10 s obzirom da slijedi puno jači dio godine i uzima se cijeli u obzir za razliku od H1 kada nije sve bilo cijelo vrijeme pod ARNT).

Hrvatska, ovaj dio bi trebao napraviti još 448 milijuna prihoda. Prva polovica 125,2, Q3 uzimam da će biti samo 5% bolji od 2016 i imamo 296, te Q4 10 milijuna ispod čega nije nikad išao. To je sve zajedno 431,2.

Dakle, uz sve ove konzervativne pretpostavke nedostaje još 17 milijuna prihoda na razini cijele ARNT odnosno 4% više. Smatram da će tako i biti, iako mi se većina ljudi smijala kada sam pisao te brojke. Kada gledam što sam najavljivao i objašnjavao, i što smo s druge strane dobili čini se da je ipak dosta toga bilo predvidljivo.

Dalje očekujem da se nakon kompleksnih i zahtjevnih korporativnih aktivnosti posljednjih godinu i pol Uprava koncentrira na podizanje interne efikasnosti (profitabilnosti), razvoj, realizaciju planova i operativno provođenje istih. Prije svega se to odnosi na kampove kao nositelje profitabilnosti. Također, mislim da postoji i dosta prostora za napredak po pitanju refinanciranja financijskog duga kako bi se smanjili troškovi servisiranja obveza. Vjerujem da ćemo već na GS za mjesec dana saznati nešto više o razvoju događaja.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

GLAVNA SKUPŠTINA

Puno ljudi je pisalo u sumnjivim namjerama PPHE, zavjerama i sl. a u biti su izlazak Goldman Sachsa i ulazak PPHE korak naprijed od tisuću milja. Sve što su do sada napravili je kako su izrekli, sve je maksimalno transparentno i daleko iznad razine na koju smo na ZSE navikli.

U tom svijetlu, nekoliko ključnih članaka iz novog Statuta predloženog u pozivu na skupštinu.

Čl.11 – ukida se upravni odbor dok su nova tijela kao i inače kod nas Uprava i glavna skupština. Za pretpostaviti je da je to bilo dogovoreno sa mirovincima još prije samog dokapa, a važno je iz razloga što se ovako stavlja puno veća kontrola nad samo Društvo i apsolutno nema nikakvog straha za muljaže o kojima su tu neki pričali, neprovođenje najavljenog plana i sl. To je uostalom regulirano i raznim covenantima prilikom financiranja a što imamo detaljno u godišnjim bilješkama.

Čl.16 – NO ima 7 članova, jedno mjesto je za predstavnika radnika. Po predloženom sastavu nema nikoga od mirovinaca, da li je takav dogovor ili će se tek predlagati na skupštini vidjeti ćemo,malo mi je čudno da ih ne zanima participirati dikrektno. Naknada od 1.200 eur mjesečno je svakako iznad prosjeka.

Čl.25-27 – odluke se na GS donose običnom većinom dok se važne odluke donose kvalificiranom veličinom od 75% što znači da se ne mogu od strane PPHE donositi nikakve štetne odluke na račun malih dioničara jer ih mirovinci sa svojim udjelom od 25% mogu odbiti. To su prije svega daljnja povećanja/smanjenja kapitala, razvodnjavanja, statusne promjene i sl.

Naravno, ništa od navedenog ne sprječava većinskog da svašta izvodi ako želi ali mislim da su im za to već vezane ruke sa spomenutim covenantima dosadašnjih financiranja, mogu ubuduće zaboraviti financiranje domaćih banaka (i matica počevši od Unicredita), tu su i njemački kreditori za dva kupljena hotela, a imaju i sami previše vlastitog kapitala uloženog da bi riskirali s takvim stvarima. Tako da očekujem upravo suprotno, pokazivanje investitorima u što boljem svijetlu.

Siguran sam da će nakon realizacije plana i uz zadržavanje razine poluge ovo biti kompanija sa 900 milijuna do milijardu kuna milijuna prihoda i 300-320 milijuna EBITDA, samo je pitanje da li ćemo čekati 2019. ili vjerojatnije 2020. za to. Ali ne zaboravimo da nije ni RIVP iz ružnog pačeta u labuda izrastao u godinu dana, tko je bio strpljiv jako je lijepo zaradio.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

New Report

Close