ARNT (Arenaturist d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ARNT (Arenaturist d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

znade li netko kakva je situacija sa sudom i presudom na vrhovnom sudu??

Evo presude:

Vaš link

Dakle ovo je jako dobra vijest za sve nove dioničare arnt-a

ne razumijem daj malo pojasni
ja mislim da nije

Pa ni ja ju ne čitam bas kao dobru.. No tesko je ovako zakljucivati, pitanje zbog čega je žalba na prvostupanjsku presudu prihvaćena.
Najveće je pitanje ovdje tko će imati pravo na isplatu 280 kuna po dionici. Budući se radi o obvezi koja je "samo" odgođena i prema odluci skupštine na nju imaju pravo dioničari koji su dionicu imali na određeni dan ovo poništenje po meni ne odgovara sadašnjim dionicarima nego ondašnjim. Ne znam koliko se može ovo držati u rezervama..

Gdje je sad onaj kolega koji je objašnjavao da i jedna i druga opcija odgovaraju dioničarima, te da je dosadašnji status quo najgori. Po meni je ovo dobra odluka za dioničare koji nemaju pravo na isplatu 280kn (no to je dosta dvojbeno i nije definirano) jer će taj novac ostati u firmi. Svakako mislim da je bolje da se što prije sva ta trakavica riješi.


Gdje je sad onaj kolega koji je objašnjavao da i jedna i druga opcija odgovaraju dioničarima, te da je dosadašnji status quo najgori. Po meni je ovo dobra odluka za dioničare koji nemaju pravo na isplatu 280kn (no to je dosta dvojbeno i nije definirano) jer će taj novac ostati u firmi. Svakako mislim da je bolje da se što prije sva ta trakavica riješi.

Iskreno ovo je posao za neke institucije. Bio sam dioničar arnt kad je izglasano smanjenje kapitala. No tu zakon bas nije dorecen. Dakle nakon 6 mjeseci sto je zakonski rok da se isto provede većinski vlasnik je odlucio da se ne ide u isplatu, pa se onda obveza (za koju nisu ni postojali novci nego bi se ista financirala kreditom) prebaci u rezerve društva??
Od tada je prošlo eto valjda vec 3 godine neda mi se sad provjeravat. Zamislite da netko svoju obvezu prema nekome odluci ne platiti i onda to prebaci u kapital, a vama smanji vrijednost dionice sa 300 na 20 kn?? To nikako nije uredu. Nije ni u redu da se to sad ponisti jer se to ni ne može. Ovo bi se moralo tretirati kao jedan oblik dokapitalizacija i za to bi se morale izdati nove dionice (po 20kn) a oni koji su ovo smuljali trebali bi malo na razgovor u DORH

Nema nikakvog objašnjenja zašto se presuda ukida i daje drugom sudu na rješavanje?

Da, zato sam i rekao da je teško sada nešto zaključiti..
No sad sam ponovo pročitao priopćenje. Malo sam se zbunio jer sam i mislio da je Maras išao rušiti ovo prebacivanje dugovanja u rezerve, ali sam danas na brzinu porčitao pa sam krivo shvatio da se to odnosi na prvu skupštinu i smanjenje kapitala. Maras je dobio prvostupanjski gdje je proglašeno ništavnim ovo prebacivanje u rezerve.
No ne znamo zašto je zapravo VTS to sad poništio i vratio na prvostupanjski..Može biti i inešto proceduralno. Trakavica se nastavlja

Ovdje se radi o 600 miliona kuna, koji su sada rezervirani kao dug. Ukoliko na bilo koji način ovo bude riješeno, ta lova će se prebaciti u kapital i book value ide na preko 300kn. Nadam se da će se ovdje već jednom riješiti repovi, da možemo ići dalje. Da je visoki trgovački sud je presudio u korist starih dioničara oni bi morali biti isplaćeni od Arenaturista. No ovako će se o tome još odlučivati. Što je odlična vijest za sve nove dioničare.
Svi spominju rezervacije od 280kn po dionici. No u dokumentima jasno stoji da se taj iznos može biti i manji, ako dođe do isplate dioničara.

Kolega Dražene koliki su zastarni rokovi za tužbu starih dioničara?

Rekao bi da je to 5 godina i to od datuma kad je obveza nastala (1 skupština+6 mj) Radi se o 611 mil ali večinski tu drži 75% dakle njegovih je 460 mil a ostalo je od manjinskih.. Bez obzira na interpretacije odluka skupštine je jasna.

Članak 2.
Temeljni kapital se smanjuje da bi se dio kapitala Društva vratio dioničarima. Isplate dioničarima bit će izvršene u zakonom propisanom roku, a kada Društvo bude raspolagalo sredstvima dostatnim za isplatu. Sukladno tome će se iznos od 611.100.000,00 kn isplatiti dioničarima Društva koji sedam dana prije skupštine, na kojoj se donosi ova odluka, imaju upisane dionice Društva na računu vrijednosnih papira kod Središnje depozitarne agencije.
Isplata dioničarima će se izvršiti nakon isteka roka određenog člankom 345. stavkom 2. Zakona o trgovačkim društvima (u daljnjem tekstu: „ZTD“).

Onog trenutka kada je to postala obaveza prema dioničarima to više nisu novci Arenaturista nego obveza. Kada je rok od 6 mjeseci prošao, kapital je smanjen i donosi se nova odluka da se praktično nešto što je postalo obveza društva prema točno određenim osobama to poništava i prebacuje u rezerve društva. To bi onda svakako odgovaralo "novim" dioničarima ali nisam baš siguran koliko je zakonito.
Pravo je pitanje na temelju čega je sad VTS poništio presudu

Evo i mog skromnog mišljenja:

@drazenni
, u ovom članku koji boldaš govori se o tome tko ima pravo, ali se ne govori kad će se transakcija obaviti. Budući da obveza nije dospjela (nije protekao rok iz 345.ZTD-a), donesena je nova odluka kojom se ne odgađa isplata (kako ti tvrdiš par postova iznad) nego se obveze za isplatu vraćaju u rezerve. Tu odluku dioničarima nije donio nitko drugi, nego mi sami na skupštini, pravovaljanom večinom sukladno svim propisima.

Da li će jednom biti donesena nova odluka o isplati iz tih rezervi i tko će imati pravo na tu isplatu – to ne znamo. U svakom slučaju, mislim da ne stoji tvrdnja (bila bi krajnje nelogična) da bi na tu isplatu imao pravo netko tko nije dioničar u tom trenutku donošenja nove odluke (tko su "stari" dioničari, zaboravite na njih). Zamislite da Goldamn Sachs proda svoj paket i da novi dioničar treba izglasati isplatu iz rezervi i da nekom "starom" dioničaru isplati 500+ milijnuna kuna, a ne sebi!
____________
Napomena: Ovo nije nagovor ni preporuka ni na kakvu akciju na burzi

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

New Report

Close