Alstomu Hrvatska nedostaju kadrovi (objavljeno 16.02.2006.)

Naslovnica Forum Komentari članaka Alstomu Hrvatska nedostaju kadrovi (objavljeno 16.02.2006.)

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Ovo je zaista dobra prilika da se pokrene pitanje mobilnosti ljudi. Imamo firmu koja traži kadrove i to visokokvalificirane to treba pohvaliti i podpomoći. Tehnološki sektor i visoka i viša kvalifikacija u dobrom dijelu svijeta pokreće razvoj. Super![smiley11]

nešto mi tu nikako, nikako ne štima. puno strojarskih kadrova odlazi u bijeli svijet u potrazi za poslom, a alstom ih ne može naći. a karlovac je pak u dvorištu zagreba, udaljenost ne bi trebala biti problem. mislim da je problem u niskim plaćama. sjećam se da su za abb karlovac govorili da je posao inženjera isti kao u švicarskoj, a plaća mala i za hrvatske prilike. bilo bi jako zanimljivo da novinari to istraže! utjecalo bi na položaj strojara u nas…

Po mojim saznanjima Alstom u Karlovcu je za inzenjera strojarstva vrlo dobra firma za radit. Ali kvaka je u placama koje su poprilicno male i nikako motivirajuce da bi se netko preselio u Karlovac ili putovao samo zbog zanimljivog posla u struci. U zadnje vrijeme svi trube da na tržištu nema inženjera, a nitko ne govori da strojarske inženjere poslodavci još uvjek nisu spremni platiti barem jednako kao inzenjere elektrotehnike ili građevine a da ne govorim o plaćama ekonomista, pravnika i ostalih koje su znatno veće a ovog kadra svakako ne manjka. Zato poruka Alstomu ali i svim poslodavcima: ako želite kvalitetne inženjere strojarstva budi te ih onda i spremni platiti, a tržište radne snage će isti čas reagirati.

da, tko ne zna naše uvjete smatrao bi to istinskim misterijem: ekonomista i pravnika ima viška na tržištu rada, a i kad se zaposle obično raspolažu s vrlo malo znanja, a često su im i radna mjesta koncipirana da ne zahtijevaju nikakva posebna znanja. i još su tužno inferiorni stranoj konkurenciji. a opet dobiju uglavnom sasvim solidne plaće.

s druge strane strojari se mogu uglavnom odmah zaposliti vani i početi raditi, samo ih birokratske/granične/političke barijere sprječavaju, a opet kod nas muku muče sa svojim statusom.

to je jedan od pokazatelja naše anakrone ekonomije, maksimalno izolirane od evropskog okruženja i s prisilno spriječenim razvojem tržišnih odnosa…

New Report

Close