Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Iz rjesenja trgovackog suda o utvrdivanju trazbina ,citiram:
“Sud smatra da je izvanredni povjerenik pravilno naveo jamce i sudužnike usporedno uz glavnog dužnika.
Smatra, naime, da se tražbine s osnova jamstava i sudužništva, kada je utvrđena tražbina prema glavnom dužniku, također smatraju utvrđenim (ali bez prava glasa i bez prava namirenja preko iznosa tražbine prema glavnom dužniku), a u situaciji kada je tražbina prema glavnom dužniku osporena, smatra se da je osporena i s osnova jamstava i sudužništava. ”
Dakle,kada se utvrdi trazbina,automatski se prihvacaju i jamstva i suduznistva vezana za tu trazbinu,sto je i bilo jedino logicno.
Smatra, naime, da se tražbine s osnova jamstava i sudužništva, kada je utvrđena tražbina prema glavnom dužniku, također smatraju utvrđenim (ali bez prava glasa i bez prava namirenja preko iznosa tražbine prema glavnom dužniku), a u situaciji kada je tražbina prema glavnom dužniku osporena, smatra se da je osporena i s osnova jamstava i sudužništava.
DAKLE TRAZBINA JE BITNA,a jamstva samo slijede “pravnu sudbinu trazbine”!

OBJAVLJENO: 15.01.2018. u 21:07
Hina

https://www.jutarnji.hr/globus/Globus-biznis/ramljak-trazi-posao-izvan-hrvatske-ne-namjerava-se-vratiti-u-texo-management-to-bi-opet-pokrenulo-val-prica-a-to-mu-kaze-vise-ne-treba/7254798/

Prije bi rekao da je stvorio kriticnu kolicinu neprijatelja u onom trenutku kada je otvoreno stao na stranu Knightheada… mislim da on vise nece nikada raditi u HR, uostalom, neka mu Knihthead nade posao… ili Alix partners…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

A sto ste se sada uskomesali ? Niti jedni, a niti drugi vam ne daju ono sto su vam uzeli. Da su uzeli vitezovi vase dionice vrijede 0 kuna. Kada vam uzmu Rusi opet vam vrijede 0 kuna. Razlika ne u tome sto je Todoric Rusima za kredit prodao i vase. Novac uzeo sebi. Dao je drugima tj sakrio po bliskim.zemljama :). Opljacka vas je. Svjesno. sa vitezovima nesto i dobili. Ovako nista 🙂

Status Quo: Roll Over Lay Down




mulja se mulja. nego, ako sam dobro shvatio, oni ocekuju da ce sud potpisati tj odobriti nagodbu kakvu oni predlazu, unatoc cinjenici da nisu utvrdene trazbine (s obzirom na medusobna osporavanja) i ne zna se koliki je dug Agrokora?? Ali ce napraviti kao neku rezervaciju po tom pitanju. Jesam li dobro shvatio. Ucinilo mi se da je rekao da sud nece stic rijesiti sve predmete ali da ce im unatoc tome potpisati nagodbu????WTF

Tražbine su utvrđene i prema Trgovačkom sudu su oko 26.382.468.847,00 kuna!

[/quote]
Osporena jamstva i sudužništva od strane drugih vjerovnika iznose više od 101 milijarde kuna. Trenutno, prije okončanja parničnih postupaka, ukupan zbroj utvrđenih glavnih tražbina iznosi 31,04 milijarde kuna. Trgovački sud u Zagrebu također je 26. siječnja donio rješenje o razvrstavanju vjerovnika u pet skupina. Broj članova vjerovničkog vijeća i razvrstavanja vjerovnika u skupine utvrđuje sud, na prijedlog izvanrednog povjerenika, pri čemu same članove vjerovničkog vijeća određuju, tj. biraju, vjerovnici.

Objavljeno 13. veljače, 2018.
Nakon toga su izmedu ostalog priznate trazbine SBER-a krajem ozujka oko 4.5 Mlrd kuna.Manje trazbine nisam pratio.Dakle ,puno vise od 26 Mlrd.
Dakle,puno vise nego se ovdje navodi.

[/quote]

Dug je oko 25 – 26 milijardi kuna.
12 milijardi je međukompanijski.
Jasno da ne može biti osporenih janstava 100 milijardi ako je dug 26 milijardi.

Mirovinski fondovi jos uvijek imaju 15-16% Leda. CERP ima dionice Zvijezde, istovremeno dijeli dionice Belja obiteljima smrtno stradalih branitelja, drzava je do grla na ovaj ili onaj nacin direktno ili indirektno u vlasnistvu kompanija iz sastava Agrokora.

A vrhunac je da ce samo u Hrvatskoj dionicari izgubiti, a u svim drugim drzavama ostati netaknuti.

Ja ne prihvaćam prvi prijedlog Ramljakove nagodbe!


Mirovinski fondovi jos uvijek imaju 15-16% Leda. CERP ima dionice Zvijezde, istovremeno dijeli dionice Belja obiteljima smrtno stradalih branitelja, drzava je do grla na ovaj ili onaj nacin direktno ili indirektno u vlasnistvu kompanija iz sastava Agrokora.

A vrhunac je da ce samo u Hrvatskoj dionicari izgubiti, a u svim drugim drzavama ostati netaknuti.

Neće nitko ništa izguniti.
Agrokor i operativne kompanije će preuzeti oko 11 milijardi duga tako da u konverziju ide oko 15 milijardi što je pokriveno imovinom Agrokora čak i po likvidacijakoj vrijednosti.
Ostati će i za Ivicu.

Cerp je na zadnjoj sjednici od 13.04. stavio van snage odluku o podjeli dionica Belja..kao i obustavio prodaju dionica Agrolagune

http://www.cerp.hr/sjednice-upravnog-vijeca/uv-cerp-izvan-sjednice-odrzane-13-travnja-2018-godine/1500

Ocito je pritisak izvrsen i na Marica..ili pak oni nisu imali blage veze sta prodaju ili poklanjaju.

Dans Perusko izjavljuje da dionice zrcalnih firmi nece bit izlistane na burzi ( bit ce d.o.o.)…Kao i to da jos nije objavljen spisak koje su tvrtke solventne koje ne.
Ako sve sastavnice Agrokora koje su za sad na burzi budu proglasene insolventnima..nikad se vise njima nece trgovat..ZSE moze lagano krenut u postupak gasenja ..svidjalo se tome kome ili ne. Ako vecina njih ( na neku foru..prolaskom kroz usici igle)..ostane solventna…mozda za ZSE ima jos nade

Pozdrav

svi smo mi Crobex

Lucijane

Sve dvojbe oko Nagodbe mogu se riješiti za 5 minuta ako osporavateljima tražbina i jamstava se dostave traženi podatci. Ali nitko ne dostavlha.
Nitko se ne javlja Francku, Adrisu, Agramu…..
Da se radi o mojoj lovi ja bih to dostavio iste sekunde!

Neće biti nagodbe jer ove kompanije komtroliraju pola potraživanja.


Osporena jamstva i sudužništva od strane drugih vjerovnika iznose više od 101 milijarde kuna. Trenutno, prije okončanja parničnih postupaka, ukupan zbroj utvrđenih glavnih tražbina iznosi 31,04 milijarde kuna. Trgovački sud u Zagrebu također je 26. siječnja donio rješenje o razvrstavanju vjerovnika u pet skupina. Broj članova vjerovničkog vijeća i razvrstavanja vjerovnika u skupine utvrđuje sud, na prijedlog izvanrednog povjerenika, pri čemu same članove vjerovničkog vijeća određuju, tj. biraju, vjerovnici.
Objavljeno 13. veljače, 2018.
Nakon toga su izmedu ostalog priznate trazbine SBER-a krajem ozujka oko 4.5 Mlrd kuna.Manje trazbine nisam pratio.Dakle ,puno vise od 26 Mlrd.
Dakle,puno vise nego se ovdje navodi.

Da, ali ono što je bitno jest kako su te tražbine raspoređene po poduzećima. Kumulativno one ne znače ništa jer se većina priznatih odnose na propala društva Agrokor d.d. i KOnzum d.d. Ono što je danas konačno postalo jasno, neovisno o totalnoj nepripremljenosti saborske ekipe koja ja postavljala pitanja arhitektima ove apsurdne situacije, je sljedeće :
1. O eventualnoj solventnosti/nesolventnosti pojedinih poduzeća će odlučivati sud,
2. Ukoliko sud jamstva prizna u punom iznosu, poduzeća će se proglasiti nesolventnima i osnovati će se zrcalna društva. Imovina dioničara nestaje,
3. Ukoliko sud jamstva prizna uzimajući u obzir zakonska ograničenja, poduzeća ostaju solventna uz umanjenu imovinu, a vlasnička struktura očuvana,
4. Ukoliko se povjerenik/vlada/država odluče na proglašenje poduzeća nesolventnima bez sudske odluke odnosno prije sudske odluke i osnuju se nova zrcalna društva u koja se prenosi imovina, ne i obveze, u ta zrcalna društva ili krovno društvo se unose rezervacije što znači da se u slučaju naknadnih sudskih odluka po pitanja jamstava to isto društvo tereti za povrat po rezervacijama.
Pokušao sam biti objektivan i neovisno o vlastitoj izloženosti koncernu Agrokor, napisati ono što mi se čini neizbježno. Vrlo vjerojatno bi se mogla dogoditi i nekakva kombinacija navedenih mogućnosti ali što rješenje bude kompliciranije to će posljedice biti veće. Pretpostavljam da još nije kasno da se dioničare dobrostojećih poduzeća uključi u nagodbu jer imam osjećaj da u ovom trenutku dioničari ne očekuju nemoguće odnosno previše. Ovo se naravno ne može odnositi na, primjerice, Žitnjak koji je jamčio za tvrtku u stečaju (roll up) što je evidentno u suprotnosti zakonskim propisima te njegova solventnost ne bi nikako trebala biti upitna. Smatram da je preveliki rizik svima osloniti se samo na sudsku odluku jer šteta koja se počini sada godinama se neće moći ispraviti, a kao što sam ranije već napisao eventualne rezervacije u novim poduzećima će znatno oslabiti iste i onemogućiti im financiranje i tržišnu utakmicu što znači da će stagnirati i polako gubiti tržišni udio, a onda su izgubili svi.


Cerp je na zadnjoj sjednici od 13.04. stavio van snage odluku o podjeli dionica Belja..kao i obustavio prodaju dionica Agrolagune

http://www.cerp.hr/sjednice-upravnog-vijeca/uv-cerp-izvan-sjednice-odrzane-13-travnja-2018-godine/1500

Ocito je pritisak izvrsen i na Marica..ili pak oni nisu imali blage veze sta prodaju ili poklanjaju.

Dans Perusko izjavljuje da dionice zrcalnih firmi nece bit izlistane na burzi ( bit ce d.o.o.)…Kao i to da jos nije objavljen spisak koje su tvrtke solventne koje ne.
Ako sve sastavnice Agrokora koje su za sad na burzi budu proglasene insolventnima..nikad se vise njima nece trgovat..ZSE moze lagano krenut u postupak gasenja ..svidjalo se tome kome ili ne. Ako vecina njih ( na neku foru..prolaskom kroz usici igle)..ostane solventna…mozda za ZSE ima jos nade

Pozdrav

Dragi kolega,
Buduce trgovanje na ZSE ni na koji nacin ne ovisi o pozitivnom rjesenju todexa za dionicare.
Naime, te dionice vise nisu u trgovanju i osim vas koji ih imate na gledalici vise se malo tko sjeca koji su to uopce tickeri. Vrijednost je nestala odavno i ako se nesti vrati dobro, a ako ne nikome nista, svidjalo se to vama ili ne.
Jednu stvar sam naucio u zivotu, a to je da zivot ide dalje, da gazi sve, koga nema bez njega se moze i mora, lanjski snijeg je bas to sto jest itd.
Kuzite me?
Nestankom todexa nestaje naizvjesnost, odnosno ono neizvjesno, ishod sudova, se seli na sporedni kolosijek.
Sretno vama s tim, zaista, povratite koliko god mozete, oderite ih, ali ne zagadjujte nepotrebno javni prostor na ZSE.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Dans Perusko izjavljuje da dionice zrcalnih firmi nece bit izlistane na burzi ( bit ce d.o.o.)…Kao i to da jos nije objavljen spisak koje su tvrtke solventne koje ne.

peruško je to izjavio za INSOLVENTNE firme!
No NITKO to još ne zna koje su te firme , niti nakon godinu dana NEMA NITI JEDNE INSOLVENTNE KOMPANIJE U SUSTAVU Agrokora!

Malo čudno zar ne – no kada se radi o Agrokoru ništa nije čudno!
jer ako nema insolventnih kompanija, nema zrcalnih kompanija,……………..ne znam ZAŠTO se uvodio ovakav sustav po Lex Agrokor?
Koje je opravdanje 600m kuna troškov postupka?

Insolventni su Agrokor d.d. i Konzum. Ostali nisu.

Nije valjda mirovinac ulupao desetine milijuna kuna u Ledo koji je sve godine nakon dokapa poslovao pozitivno, potezom pera Peruska ili Dalicke postao insolventan.

Ja ne prihvaćam prvi prijedlog Ramljakove nagodbe!

New Report

Close