Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zasto budući umirovljenici moraju u punu mirovinu sa 67 godina starosti i muskarci i zene.
Pa zato sto su mirovinski fondovi ulagali nase novce u Todorić carstvo, ruske banke i americke fondove.
Budući umirovljenici nece niti otic u mirovinu nego sa posla u grob.
Netko mora vratit promasaj ulaganja, a za to se pobrinuo zna se od 90-te rade da bi nekima bilo bolje.
Ako itko uspijw otic u mirovinu imat ce manje od sadasnjih umirovljenika.
Hrvatski radnik sad radi za amere i ruse i svi se pitamo zasto mladi odlaze, ja se ne pitam.
Hrvatski covjek zeli zivjet u uređenim drustvima, a ti koji ga vec godinama potkradaju jos ih nazivaju da su izdajice domovine.



Zvrc, nije jos gotovo. Sljedeći korak su tuzbe protiv RH. Nemojte se predavati olako, preveliki su ovdje novci u igri.

Naravno da nije gotovo. Borba tek pocinje. Uclanite se u udrugu i idemo jako!
[/quote]

Kod nas samo fiskalska industrija cvjeta.
I jos ce dugo, bar se moze iz najava reci.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Ljudi smirite se , nitko neće dozvoliti da se učini nešto protuzakonito . Bisakovi i ostali imaju pravo na svoje mišljenje , mada ne znam zašto toliko piše ako nema nikakve udjele ,osim ako nije po zadatku . Ali ponavljam svatko ima pravo na svoje mišljenje , a krene li protuzakonito opet ćemo biti biti solidarni i svi zajedno plaćati odštete . Lp 😉

Nama su uvijek svi drugi krivi sto je u ovoj lijepoj nasoj lose, a to je maska za potkradanje vlastitog naroda.
Nema veze uvest ce se radnik iz istocnih zemalja koji u svojoj zemlji zivi losije pa ce mu ovdje biti sasvim dobro, a Vi lijepi moji idite gdje Vam je bolje i Todorić je otisao jer vise nije mogao gledat kako ga vlastiti potkradaju tako besramno.
Pocinjem vjerovat da ima i tu puno istine jer ga njegovi nisu mogli gledat da ima takvo carstvo pa su ga krivo sa namjerom da mu sve uzmu krivo savjetovali.


Ljudi smirite se , nitko neće dozvoliti da se učini nešto protuzakonito . Bisakovi i ostali imaju pravo na svoje mišljenje , mada ne znam zašto toliko piše ako nema nikakve udjele ,osim ako nije po zadatku . Ali ponavljam svatko ima pravo na svoje mišljenje , a krene li protuzakonito opet ćemo biti biti solidarni i svi zajedno plaćati odštete . Lp 😉

Nezakonito i nemoralno u Hrvatskoj nisu sinonimi, dapace, obicno ne idu skupa… i zbog toga ljudi nemaju povjerenja…

Kako Martina Dalic moze napisati takav Lex Agrokor, koji je toliko nepravedan, nemoralan, da ne nabrajam dalje… a opet je zakon…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.


No Agrokor je samo najveći primjer gdje nam se otima imovina, a da je običan građanin nemoćan.

Osobno, ne pada mi napamet više nikada kupiti niti jednu dionicu u Hrvatskoj. Kad se sjetim na koji način je Artuković povećao svoj udjel u Francku, kako su hoteli Solaris podigli kredit pa ga po nižoj kamatnoj stopi od one koju plaćaju banci posudili većinskom vlasniku Ugo grupi. Ili kako je Bogdan Tihava dao dionice za zgradu u kojoj je Allianz osiguranje ….

Kad ovakve stvari budu prošlost, tada će Hrvatska imati budućnost

A gledaj, činjenica jest da je Agrokor bio nelikvidan, a na kraju i insolventan. Da li se koncern mogao spašavati i na neki drugi, pravedniji način, vjerojatno da. Al čak da su jamstva ništetna, gubici za dioničare bi bili veliki. Činjenica jest da se godinama tolerirala losa financijska pozicija koncerna i da dioničari nisu uvažavali rizike koji su se na koncu i materijalizirali. Dio tih rizika bilo je gotovo nemoguce anticipirati jer nisu ni bili poznati, al znacajan njihov dio jest.

Dakle, politika i ključne instance vlasti su podržavale Agrokor kakav je bio, dok ga na koncu isti ti akteri nisu i dotukli.

Kriv je Ivica Todorić, krivi su politika i različite interesne skupine, ali i manjinski dioničari koji su zanemarivali rizike i trgovali po visokim valuacijama nešto sto objektivno nije imalo ni približno tako visoku vrijednost. Nažalost, manjinski dioničari su zanemarivali činjenicu da su njihove kompanije dio jednog većeg, prezadueznog i prenapregnutog sustava koji je dugo signalizirao raspad. A tak sustav je rastao kad u državi i regiji u kojoj je funkcionirao, nije bilo rasta. Niti je Ivica Todorić bio natprosječno sposoban, niti su njegovi menadžeri bili genijalni… naprosto su dobro hendlali vjerovnike i dobavljače od kojih su uz visoke kamate uspjevali izvuci “kunu vise”. Svi su im vjerovali jer bio je to kvazi-državni projekt. Bilo bi prilično nelogično da je projekt uspio, dok država niže neuspjehe. Kad se EBRD bio povukao iz vlasništva, to je bilo već zvono na uzbunu. S onako visokih razina cijena ovisnih društava, pad koji je uslijedio, nije bilo moguće preživjeti. Dioničari opcenito moraju biti svjesni rizika jer i vani propadaju firme. Neki dan je propao i Toys’r us. Ali na dinamičnom i velikom trzistu poput američkog, to nije toliko značajno.

Ako dijelovi Agrokora opstanu, koristi od toga će imati mnogi stakeholderi. Postojeći dioničari, nažalost nisu medju njima. Agrokor je cijelo desetljeće bio defacto u vlasništvu kreditora i vjerovnika, a dioničarski kapital i cijene dionica bile su potemkinova sela, lijepa slika za javnost, o uspjehu koji se pokazao kao najveći gospodarski regionalni debakl svih vremena.


Nama su uvijek svi drugi krivi sto je u ovoj lijepoj nasoj lose, a to je maska za potkradanje vlastitog naroda.
Nema veze uvest ce se radnik iz istocnih zemalja koji u svojoj zemlji zivi losije pa ce mu ovdje biti sasvim dobro, a Vi lijepi moji idite gdje Vam je bolje i Todorić je otisao jer vise nije mogao gledat kako ga vlastiti potkradaju tako besramno.
Pocinjem vjerovat da ima i tu puno istine jer ga njegovi nisu mogli gledat da ima takvo carstvo pa su ga krivo sa namjerom da mu sve uzmu krivo savjetovali.

koga cemo to uvesti..zar mislite da ce netko iz srbije, bosne ili makedonije doci raditi u belje vupik ili pik vinkovce za 3000 kuna..na vaucer..negdje prije sam pricao sa jednim direktorom firme iz vinkovaca..kaze covjek, mi ne mozemo otvoriti pogon od 300-400 radnih mjesta..jednostavno problem je radna snaga..odlaze ljudi masovno…


Pametni Slovenci ne dopuštaju da im Hrvatska, slovom zakona, solventne tvrtke pretvara u nesolventne!

To samo Hrvat Hrvatu smije raditi.

I naravno, uz puni blagoslov i amenovanje Bisakovija i ostale forumske kamarile jer je "sve po zakonu".


Nemojte tako povrsno komentirati vodeni iskljucivo emocijama.
Nikada nisam pisao da “je sve po zakonu” ili da smatram da je dobro to sto se dogodilo i dogada vezano za Agrokor i tvrtke-kceri,no uzroke i probleme treba identificirati tamo gdje su i kada nastali,a nisu nastali “jucer”,vec se koncern zaduzivao godinama sa previsokim kamatama,a tvrtke-kceri se pretjerano opterecivale jamstvima ,kojima se,vrlo vjerovatno,financirao znatnim dijelom Konzum i Agrokor kao krovni koncern.
Takoder,treba vidjeti kako ce zavrsiti postupak protiv “gazde” i osumnjicenih direktora za izvlacenje novca i eventualno poduzimanje odredenih stetnih radnji u koncernu i tvrtkama-kcerima.Dakle,treba znati sto se dogadalo ranije i sto je i kako uzrokovalo ono sto se sada dogada,a to je urusavanje cijelog tog modela(mislim da je akvizicija Mercatora “kap koja je prelila casu”).Pogresna poslovna politika i prezaduzivanje su ,po meni,doveli do ovoga.
Ono sto se Vi i ja ocito ne slazemo je uloga Drzave ,nakon donosenja “Lex.Agrokor-a” i cinjenica da Drzava nije uzrok problema Agrokora,po meni,vec pokusaj da se problem sanira u sto kracem periodu bez velikih lomova za gospodarstvo i da se zadrza radna mjesta i zastite domaci dobavljaci.Na zalost,zbog loseg vodenja poslovne politike u koncernu,kolateralne zrtve su svi dionicari.Nije mi drago zbog toga,posebno zbog onih investitora koji su kupovali dionice davno ranije po visokim cijenama u vjeri da ce vrijednost dionica rasti,da se firme nece prezaduzivati i da ce manageri raditi iskljucivo u interesu firmi i na dobrobit svih dionicara.
No,takoder valja napomenuti da je bilo puno “znakova i naznaka” da poslovanje nije dobro u nekim tvrtkama kcerima i da su jamstva po kreditnim opterecenjima tvrki -kceri enormna(objavljena na ZSE).Mnogi su mislili i vjerovali da su jamstva nebitna i da se nece aktivirati,sto je,ocito bilo pogresno.
Optuzivati Drzavu sada za ovo sto se dogodilo,mislim da nije korektno.Traziti naknadu stete od te iste drzave za gubitke na dionicama,smatram da nije pravno osnovano,ali to je moj stav i misljenje,a svatko tko smatra drugacije,neka pokusa.
Takoder,misliti da se sada jamstva mogu samo tako ponistiti,nije,po meni uopce realna opcija.
Dakako,treba vidjeti da li postoji odgovornost onih koji su pretjerano zaduzivali tvrtke-kceri,da li je bilo nezakonitog izvlacenja novca ili nekih drugih nezakonitih aktivnosti unutar koncerna i ovisnih drustava i na temelju rezultata tih aktivnosti,eventualno poduzimati odgovarajuce mjere.Treba se fokusirati na moguce,a tu Vam udruga moze pomoci,ali ocekivati previse i oslanjati se na neke nerealne opcije,nije dobro.

Agrokor je samo mali dio slike o neuspjehu Hrvatske koja se pretvorila u neprijatelja svojih gradjana koji je napustaju.
Nedostatak posla, nedostatak kvalitetnog posla ( Hrvatska prva u Europi sa poslovima na određeno, niske plaće, ” strucno usavrsavanje” koje mladi inzenjeri smatraju sramotnim i masovno odlaze ), porezno opterecenje bilo kakvog poduzetnistva a poticanje rentijerstva, primitivizam i nemoral pocevsi od vrha države pa naniže, nedostatk domoljublja u licemjernih poliitickih elita, kriminal kao krađa i ubojstva koji prolaze nekaznjeno te posljedicni gubitak povjerenja u drzavu, urusavanje mirovinskog sustava koje je posljedica pokradanja mirovinskog sustava velikih razmjera ( ljudi odlaze da zarade.mirovinu u Njemackoj i ostalim zemljama ), nastavak istog ponasanja personifikacijom dosdadnjih politika kroz politicare poput Todoricevog Marića itd…ova zemlja je propala

Status Quo: Roll Over Lay Down

https://www.jutarnji.hr/globus/Globus-zivot/zasto-ucimo-hrvatski-zato-sto-je-ovdje-sad-nas-dom-sirijci-i-iracani-u-rh-glagole-u-prezentu-prepoznajemo-kod-jinxa-a-vokativ-kod-tereze/7147503/

Status Quo: Roll Over Lay Down

Kutle, Linić, Todorić, mirovinski fondovi, Marić, Horvatinčić…nastavite niz…urusavanje sustava od vrha do dna :

Nevjerojatno što „Oni“ rade građanima! Ovaj užasan scenarij može se dogoditi i vama…

Status Quo: Roll Over Lay Down


Ljudi smirite se , nitko neće dozvoliti da se učini nešto protuzakonito . Bisakovi i ostali imaju pravo na svoje mišljenje , mada ne znam zašto toliko piše ako nema nikakve udjele ,osim ako nije po zadatku . Ali ponavljam svatko ima pravo na svoje mišljenje , a krene li protuzakonito opet ćemo biti biti solidarni i svi zajedno plaćati odštete . Lp 😉

Nije naodmet uvažiti činjenicu da je Lex Agrokor ODBAČEN u Srbiji, bosni i HercgovinI, Crnoj Gori i sada u Sloveniji.
Dakle – iz raznih razloga ne vrijedi NIGDJE gdje Agrokor i tvrttk – kćeri imaju neku znatniju imovinu osim u hrvatskoj, a tu se nij još razmatrala zakonitos i ustavnost Lex Agrokor.
U svom pravorijeku Slovence se pozivaju i na prsude u ostalim državama – tako npr se pozivaju na prsudu u Srbijiu kojoj se tvrdi da je s lex Agrokorom došlo do protupravanog proboaj pravne osobnosti vladajućeg, ovisnih i povezanih društava.!
To je onda u suprotnosti s reformiranom Uredbom (EU) 2015/848 Europskog Parlamenta i Vijeća od 20. svibnja 2015. o insolvencijskim postupcima koja se primjenjuje od 26. lipnja 2017. Ta Uredba u svojim člancima 56.-77. regulira insolvencijske postupke nad povezanim društvima.
Uredba ne predviđa jedinstveni insolvencijski postupak nad imovinom povezanih trgovačkih društava i proboj pravne osobnosti, već predviđa pravila o suradnji i komunikaciji između tijela insolvencijskih postupaka koji su otvoreni nad imovinom svakog pojedinog člana grupe povezanih društava.

Dakle Lex Agrokor je vrlo loš Zakon i štetan je za HR, ali i to se da izbjeći ako se proces usmjeri na način da se zaobiđu dokazane nezakonitosti.

New Report

Close