Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@Zvrc

Ukoliko sud po službenoj dužnosti pozorno prati rad povjerenika ne bi trebalo doći do tužbi.
Obzirom da sada imamo konačna potraživanja vjerovnika prema Agrokoru i operativnim kompanijama jedino ispravno rješenje je da povjerenik ISKLJUČI određene kompanije iz postupka izvanredne uprave.

Ja evo u slučaju LEDO dd ne vidim niti jedan razlog ZAŠTO se nad LEDO dd vodi kak ti neki insolvencijski postupak:
LEDO dd potražuje kao vjerovnik od Agrokora cca 55m kuna, konzuma 827m kuna i nešto sitno od svih ostalih, a priznata jamstva koje je LEDO dd dao su:
JAMNICA – 112.966.455,00
KONZUM – 15.107.585,63
PIK VRBOVEC – 150.514.204,94
ZVIJEZDA – 75.257.102,47

Nema tu nikakvog, osim možebitnog kriminalnog, razloga za izvanrednu upravu u LEDO dd.
Ako je i bilo više nema – slično je s većinom operativnih kompanija?

“Sigurno bismo imali trenutni pad BDP-a da nije donesen lex Agrokor. Ali, sada ga treba provesti, što prije završiti nagodbu.” (Predrag Štromar)

I onda kako očekivati značajne kvalitativne promjene u nagodbi vladinog povjerenika?

La vita e bella!

Pododjeljak 3.

Iskorištavanje utjecaja u društvu

Odgovornost za štetu

Članak 273.

(1) Tko s nakanom koristeći svoj utjecaj u društvu navede člana uprave ili nadzornog odbora, prokuristu ili punomoćnika da poduzmu nešto na štetu društva ili njegovih dioničara, odgovara društvu za štetu koja mu time bude pričinjena. Ta osoba odgovara za štetu i dioničarima, ako im je ona nastala, neovisno o šteti koja je pričinjena društvu.

(2) Pored osobe iz prethodnoga stavka ovoga članka, za štetu odgovaraju kao solidarni dužnici i članovi uprave i nadzornog odbora ako povrijede svoje dužnosti. U slučaju spora članovi uprave i nadzornog odbora moraju dokazati da su u obavljanju svojih dužnosti postupali uredno i savjesno. Nema obveze članova uprave i nadzornog odbora da nadoknade štetu, ako su djelovali u skladu sa zakonitom odlukom glavne skupštine. Odobrenje radnje od strane nadzornog odbora ne isključuje obvezu da se nadoknadi šteta.

(3) Pored osoba iz stavka 1. i 2. ovoga članka za štetu odgovara kao solidarni dužnik i onaj tko je imao koristi od štetne radnje ako je s nakanom utjecao na osobu koja je učinila tu radnju.

(4) Zahtjev za naknadu štete mogu postaviti i vjerovnici društva ako ne mogu svoja potraživanja podmiriti od društva. U odnosu na vjerovnike društva ne može se obveza da se nadoknadi šteta otkloniti time da se društvo odrekne zahtjeva ili da o zahtjevu sklopi nagodbu niti time da se radnja temeljila na odluci glavne skupštine.

(5) Zahtjevi iz prethodnih stavaka ovoga članka zastaruju u roku od pet godina.

(6) Odredbe ovoga članka ne primjenjuju se ako su članovi uprave ili nadzornog odbora, prokurist ili punomoćnik navedeni na štetnu radnju:

1. odlukom glavne skupštine društva,

2. korištenjem ovlasti za vođenje društva na temelju ugovora kojim se vođenje poslova povjerava vladajućem društvu ili

3. korištenjem ovlasti društva kojemu se dioničko društvo priključilo tako da ono vodi poslove dioničkoga društva.

Na temelju boldanog, može se i Ramljaka tužiti…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

Od dioničkog kapitala dioničarima ostaju u nasljedstvo samo tužbe, a to ti je isto kao da je 0.
Razlika je samo u tome što se sa tužbom može pasti u još veće dodatne gubitke od već postojećih.


"Sigurno bismo imali trenutni pad BDP-a da nije donesen lex Agrokor. Ali, sada ga treba provesti, što prije završiti nagodbu." (Predrag Štromar)

I onda kako očekivati značajne kvalitativne promjene u nagodbi vladinog povjerenika?

Ta izjava je u suprotnosti s interesima hrvatskog gospodarstva.
Optimalno rješenje za hrvatsko gospodarstvo je da se nagodba NE POSTIGNE budući da je to jedina opcija koja dobavljačima jamči 100% naplate potraživanja.



"Sigurno bismo imali trenutni pad BDP-a da nije donesen lex Agrokor. Ali, sada ga treba provesti, što prije završiti nagodbu." (Predrag Štromar)

I onda kako očekivati značajne kvalitativne promjene u nagodbi vladinog povjerenika?

Ta izjava je u suprotnosti s interesima hrvatskog gospodarstva.
Optimalno rješenje za hrvatsko gospodarstvo je da se nagodba NE POSTIGNE budući da je to jedina opcija koja dobavljačima jamči 100% naplate potraživanja.

[/quote]
Mislite ,ako se nagodba ne postigne da ce dobavljaci dobiti bilo sto?Sumnjam ili jako tesko nakon roll-upa.Sve je pod hipotekom ili zalozima,a i radnici imaju pravo prvenstva i Drzava,zar ne?Upravo stoga ,jer to znaju,dobavljaci ce ,po meni, gotovo sigurno glasati za nagodbu.Ako dode do stecaja gube sve,a stecaj je izvjestan ako nagodba ne uspije.




"Sigurno bismo imali trenutni pad BDP-a da nije donesen lex Agrokor. Ali, sada ga treba provesti, što prije završiti nagodbu." (Predrag Štromar)

I onda kako očekivati značajne kvalitativne promjene u nagodbi vladinog povjerenika?

Ta izjava je u suprotnosti s interesima hrvatskog gospodarstva.
Optimalno rješenje za hrvatsko gospodarstvo je da se nagodba NE POSTIGNE budući da je to jedina opcija koja dobavljačima jamči 100% naplate potraživanja.

[/quote]
Mislite ,ako se nagodba ne postigne da ce dobavljaci dobiti bilo sto?Sumnjam ili jako tesko nakon roll-upa.Sve je pod hipotekom ili zalozima,a i radnici imaju pravo prvenstva i Drzava,zar ne?Upravo stoga ,jer to znaju,dobavljaci ce ,po meni, gotovo sigurno glasati za nagodbu.Ako dode do stecaja gube sve,a stecaj je izvjestan ako nagodba ne uspije.
[/quote]

Najprije sam sebi razjasni jednu stvar – rollup je uzeo Agrokor, jamci su operativne kompanije, i to nema nikakve veze s dobavljačima, iako su i operativne kompanije veliki dobavljači i vjerovnici.

Dobavljači najbolje znaju, a sada s prezentiranim podatcima o dugovanju i mjenicama jasno je čitavoj Hrvatskoj, kako im je bilo s Todorićem. Pa samo u 2016. godini Todorić je platio 300m eura kamata, pa nije ih Agrokor zaradio nekom proizvodnjom nego stvaranjem duga prema dobavljačima, nametima i tko zna čime sve ne, pa je po meni interes dobavljača suprotan interesu spašavanja Agrokora.
Ustvari pad Agrokora i njegov stečaj je događaj ravan ukidanju kmetstva u Hrvatskoj.

ovo izgleda sve gore i gore

Agrokor gubi tržište, evo ko mu zadaje najjače udarce

who dares, wins

Ha-ha.

Neselektivni stečaj za svih 150 kompanija u sastavu Agrokora koji se promovira “Lex Agrokorom” mogu zagovati samo potpuni pravni analfabeti.

U stečaj bi po logici stvari mogli jedino i isključivo Agrokor d. d. (Ima li ovdje koji njegov dioničar? Naravno, nema! i Konzum d. d.).
Za sve ostale NE POSTOJI stečajni razlozi propisani zakonom.

Osim, naravno kroz novele koje uvodi “Lex Agrokor”.

Zbog toga će sve ovo i pasti na sudu.

Koliko god neki to ne žele prihvatiti kao jedini mogući ishod.

La vita e bella!


Ha-ha.

Neselektivni stečaj za svih 150 kompanija u sastavu Agrokora koji se promovira "Lex Agrokorom" mogu zagovati samo potpuni pravni analfabeti.

U stečaj bi po logici stvari mogli jedino i isključivo Agrokor d. d. (Ima li ovdje koji njegov dioničar? Naravno, nema! i Konzum d. d.).
Za sve ostale NE POSTOJI stečajni razlozi propisani zakonom.

Osim, naravno kroz novele koje uvodi "Lex Agrokor".

Zbog toga će sve ovo i pasti na sudu.

Koliko god neki to ne žele prihvatiti kao jedini mogući ishod.


Do sada ste u svemu bili u krivu pa cete i ovdje.
Koliko je meni poznato,sve se radi sukladno “Lex Agrokor”,a njega je priznao cak i sud u Londonu,tako da sam potpuno siguran da ce i Ustavni sud potvrditi zakon.
Mislim da nista nece “pasti na sudu”,posebice ako neki dionicari tuze.Cak je i oporba na Odboru gotovo unisono potvrdila da uprava radi po zakonu.Govorilo se nesto o pravicnosti i moralu,ali nije se dovodio u pitanje zakon niti ono sto je dosad ucinjeno sukladno zakonu.
Dionicari,po meni u slucaju tuzbi preuzimaju prevelike rizike da izgube znatno vise ako izgube sporove ili cak i da dobiju(sto je vrlo tesko),preuzimaju rizike prisilne ovrhe.
Mozda neke tvrtke u sastavu koncerna i nece u stecaj,ali tvrtke-jamci sigurno hoce ako ne dode do nagodbe.

@Posejedon

Silom Zakona privremena uprava prestaje protekom 15 mjeseci.

Ako dobavljači prihvate otpise onda je to direktna pomoć Agrokoru koji ih je do sada fakat držao u kmetskom položaju – ne znam zašto bi takav odnos i dalje podnosili’
Jedino ako su stvarno kmetovi!
A siguran sam da nisu – svima njima i nama će biti bolje bez Agrokora.
Past će vanjski dug, smanjiti će se kamate kada se taj isti dug pretvori u vlasništvo Agrokora, automatski će porasti zapošljavanje ( ako imajoš netko tko hoće raditi u RH ), porasti će BDP, prihodi proračuna će rasti a rashodi padati…….

Naravno da bi trebalo biti bolje.
Pogotovo ako zajasemo na svjetskoj konjunkturi barem u 10 do 12.
Ako se nagodbarenje ne razvuce dobrano u 2019 sto apsolutno nije nemoguce.
Kad Plenki vidi da to ne ide pa racanovskim odlucno mozda posalje sve u jednu debelu odgodu.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close