Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Imam dva pitanja za pravnike ovdje, koja se iz rasprave nameću sama po sebi:
1. taj novi Agrokor, on očito nije sljednik starog društva jer se raspravlja ovdje da se neće moći tražiti naknada štete; ako je tome tako na koji način se radi prebacivanje imovine (i dugova) na to novo društvo?
2. kako onda tražiti naknadu štete AKO se Lex proglasi neustavan ili se u nekom procesu izborimo za istu? U smislu kad tvrde mnogi da će naša vrijednost kao dioničara ‘umrijeti’ sa starim društvom?

Vrijedi upozoriti na cinjenicu da su dionicari Parmalata dobili dio kolaca iako su bili dio krovne kompanije sto je jos gora situacija. Mi smo dionicari ovisnih kompanija koje ne bi imale problema da nije bilo kriminala i protuzakonitih radnji.

Ja ne prihvaćam prvi prijedlog Ramljakove nagodbe!

S obzirom na navedeno i s obzirom na

USTAV REPUBLIKE HRVATSKE

Članak 48.
Jamči se pravo vlasništva.

Članak 49.
Prava stečena ulaganjem kapitala ne mogu se umanjiti zakonom niti drugim pravnim aktom.

Članak 50.
Zakonom je moguće u interesu Republike Hrvatske ograničiti ili oduzeti vlasništvo, uz naknadu tržišne vrijednosti.
Poduzetnička se sloboda i vlasnička prava mogu iznimno ograničiti zakonom radi zaštite interesa i sigurnosti Republike Hrvatske, prirode, ljudskog okoliša i zdravlja ljudi

ja bih rekao da realno postoji mogucnost da se ukljuci i netko treci u cijelu pricu. Pokupuje dionice firmi za ove smijesne cijene i onda jednostavo priceka da se odrade sudski procesi, koliko god oni trajali, i zaradi na cijeloj toj prici. Kolika je bila izvjesna zarada Knightheadu tako i nekom tko bi se upustio u ovu pricu. Naravno, trebao bi biti jako jako jako siguran da ces ovakav postupak dobiti na sudu. Ja ne isljucujem niti varijantu da Knighthead ima i neki rezervni plan oko ove cijele situacije, ili ako ga do sad nemaju, mozda bi trebali pocet razmisljat o njemu s obzirom kako su se stvari pocele razvijati.

Nema veze sto nije pravni slijednik, taj sljednik je kupio robu (halu, stroj , zgradu tekucu vrpcu…..) na osnovu potraživanja ne novcem od stare jamnice ili Leda. Recimo da su osporena potrazivaja na sudu na osnovu čega su onda su kupili staru firmu ? Zraka? Da Ramljaka treba goniti sudski za milju eura kredita roll up kredita bez obziran na policu, svak polica ima maksimalni iznos do kojeg isplacuj a devet nula ne pokriva sigurno uostalom sta nas briga tko ce dati novce Ramljak ili Croatia Osiguranje

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !


Agrokor nema od kuda platiti, tako da ne mislim da je mudro to tražiti od njega.
Možda je to samo međukorak do tužbi prema državi.
Čisto da se poštuje procedura.

Ramljaka osobno nema smisla goniti jer čovjek ima potpisan ugovor od odricanja osobne odgovornosti.
Ima potpisano osiguranje.

Eventualno iz nekih "moralnih" razloga, ali to je besmisleno.

Nije lako ni Ramljaku sve ovo voditi i rješiti probleme Agrokora koje je iza sebe ostavila Uprava s Todorićem na čelu.
No mišljenja sam da je Ramljak potpuno krivo krenuo a bojim se da sada nema nekog izlaza za nejga i njegove forenzičke savjetnike i sve ostale koje je uključio u postupak izvanredne Uprave.

Bolje bi bilo da je sastavio revidirana izvješća na nači da PwC dade bzuvjetno a ne mišljenja sa rezervom!
Pa ako se nešto dodatno utvrdi da se onda uključi u Izvješća.
Ovako je SVE stavio na stol, urokao Agrokor i šta sada ima?
Ima grdnih problema. PwC je dao mišljenje s rezervom i obzirom na sve istrage i forenzička ispitivanja koje je Ramljak pokrenuo a rezultata niti nakon skoro TRI mjeseca nema.
Što ako se rezultati forenzičkih ispitivanja i istraga ne poklope s njegovim izvješćima?
Ne možeš jednim potezom pera prekrižiti imovinu tešku 15 milijardi kuna i na temelju toga onda voditi postupak, a niti nakon 3 mjeseca nemaš nešto opipljivo da si u pravu, da je gumica ispravno brisala imovinu.
Zašto nemaju svi isti tretman kod ramljaka kao Sberbank kojemu nije dopustio da se pokuša 2 puta naplatiti? Drugim riječima – Ako se naplatiš od Agrokora onda se ne možeš namiriti po jamstvima od povezanih poduzeća. Drugim riječima ne možeš rokati i Agrokor i povezane subjekte, a on to upravo radi te na taj način dodatno smanjuje vrijednost koncerna. U tom pravcu ide i izjava i brisanju malih dioničara iz vlasništva!!!! Za takvu izjavu se ide u ZATVOR.

Ja se nadam da će KBZ dobiti pristup poslovnim knjigama nakon skupština pa da vidimo drugu FORENZIKU.

Ovdje se DEFINITIVNO vodi prljava igra, a OGROMNO odgovornost je na dijelu izmanipuliranih dobavljača na čelu s Maricom Vidaković.
Zbog šnicle su ubili vola i dopustili su da se zbog siće od 100m eura koje su povukli poduzeće dodatno optereti s 10X više osiguranih potraživanja.

Treba vidjet kako ce se Adris ponasat on ima zalog dionica na jamnicu ledo i konzum pa je u istoj poziciji kao mi ako se njega uspije privolit na suradnju bit ce puno puno lakse on je najveci pojedinačni luzer u ovoj priči njegov potencinalni udio u tuzbi moze iznositi 4-5 milijardi kuna

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !

Ako ustavni sud amenuje Lex tuzba protiv drzave nema smisla to je izgubljena bitka

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !

Bilo bi dobro kada bi počeli shvaćati razmjere ovog plana pljačke.
Koliko je vrijedna dionica ili ne je irelevantno, ideja je maznuti Agrokor odnosno dobar dio domaće privrede

Pa ne razumijem kako vam nije čudno ;

1. Samo zbog insolventnosti Konzuma cijeli Agrokor je u blokadi i povezana društva
2. Cijeli Agrokor je mogao nastaviti poslovanje da se otvorio predstečajni postupak Konzuma
3. Donosi se, a uz prethodne konzultacije sa zapadnim interesima, Lex Agrokor koji je u totalnoj suprotnosti s Ustavom ove zemlje
4. Jamstva koja su trebala biti aktivirana poslije 2020, na poziv Ramljaka, su hitno aktivirana
5. Vrijednost dugova je max, a Agrokora minimalna, radi što veće razlike 
6. PWC revizija se ograđuje od vrijednosti Agrokora i njegovih dugova

Dajte ljudi otvorite oči, ovo će imati ogroman utjecaj na cijelu zemlju. Lako je pretpostaviti da će cijela prehrana pasti i strane ruke, silna polja i vode…..
Jedino dvojim, da li ili ne je sam Todorić u ovo umješan. Hoće li Todorić opet preko Kajmanski otočja kupiti za male novce sve očišćeno od dugova ?

Obveznica Agrokora i dalje raste

Ovo je jedna prljava igra. Plan da sve izgube dionicari ovisnih drustava, oko 15 tisuca njih i hrvatski mirovinski fondovi je sve samo ne cista igra. Za koga igra Ramljak i tko ce ugrabiti veliku vrijednost za malo novca pokazat ce vrijeme. Osim ako politika ne shvati kuda sve ide i konacno do kraja uzme sve u svoje ruke.

Ja ne prihvaćam prvi prijedlog Ramljakove nagodbe!

Neznam samo jesi li svjesni sta ce dobiti?
Ove kompanije bez kupaca ne vrijede bas puno…zar ne?


Bisakovi,

država se izravno uplela u situaciju oko Agrokora donošenjem "Lex Agrokora" te ima izravnu odgovornost!

Kada su investitori ulagali u dionice Agrokora na snazi je za ovakve situacije bio postojeći stečajni zakon. To su okolnosti u kojima su mnogi stjecali vlasničke udjele.

U međuvremenu država je intervenirala donošenjem novog zakona koji mijenja cijelu tektoniku postupka stečaja.

Dakle, nemam niti najmanje sumnje oko toga da država gubi postupak koji bi se eventualno pokrenuo. A ovakav državni intervencionizam će nažalost platiti porezni obveznici.

No, još nije kasno.
Ako bude pameti i ako ona bude pravovremena šteta za sve građane RH se još uvijek može spriječiti.

Na potezu je Ramljak.

Država je intervenirala prema Zakonu i njezini ciljevi nisu maksimalizacija profita vlasnika vec očuvanje zaposlenosti i normalnog funkcioniranja gospodarstva. Druga je stvar da li su jamstva valjana ili je pogodovano roll-up kreditorima. No, ne sjećam se da sam vidio da su kreditori stajali u redu da spase sustav ili da su dobavljaci i ostali neosigurani kreditori bili spremni odustati od jamstava jer je to jedina stvar koja ih je držala da nastave i dalje snabdijevati kompanije u vlasništvu Agrokora. Biznis je u ovom slučaju iznad vlasništva obzirom da je vlasnistvo potrošeno i de facto, pa sad i de iure, vise i ne postoji. Vrlo je izgledno da će vlasnici postati vjerovnici, a da će se postojeći kapital izbrisati.

Tržište jest neefikasno, ali nije toliko neefikasno da toliko pogrešno vrednuje te dionice. I prosječnom Dodi, sve je manje vise jasno. Ne znam onda čemu to sve pisanje nekakvih imaginarnih priča o odgovornosti?

New Report

Close