Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Dobavljači su si ovdje sami krivi, 100%. Znaju oni svi jako dobro što je mjenica i što je regresno pravo. Zar nije dovoljno onih koji preuzimaju rizik i dok je dobro jako su pametni, a kada dođe do sr… onda su krivi svi drugi i Država treba spašavati stvar. Švicarci, legalizacije, mjenice… Imamo u zemlji 10-15% ljudi koji se drže pravila i odgovorni su, a na kraju redovito ispadaju id.. jer plaćaju sve ostale.

Pa Bulj proziva HNB i HANFU, Živi zid ukida faktoring i sl. gluposti. Nije se praksa prilagodila faktoringu nego je faktoring nastao iz prakse. Zdravstveni sustav bi se odavno raspao da nema faktoringa samo što se o tome ne piše po portalima pa nije problem, nitko se ne pita koliko tu novaca ispari i koliko to poskupljuje cijelo zdravstvo. Ali puknuti će i to jednom.

Dajem plus za jasnoću i konzistentnost, ali i dalje smatram da derivatima nije mjesto na tržištu.
Postoji novac, krediti, obveznice, bankovne garancije, odnosno ima sasvim dovoljno jasnih i jednostavnih dužničkih oblika da je potpuno nepotrebno uvoditi poluproizvode koji maskiraju sliku stanja.
Zdravstveni sustav bi se raspao da nema faktoringa? Da, bi. Ali to je samo zato jer su zakonom zajamčena neograničena prava na usluge, a pokrivena su limitiranim budžetom. To ne može ići. Ili neograničen budžet ili rezanje prava. Standardna košarica svima, a ako hoćeš još plati. Nema druge.
Poanta je: ne trebaju se proizvoditi i isporučivati robe i usluge za koje ne postoji osiguran novac. Odmah. I kraj. Potražnja nije dovoljna. Treba novac. Ako nemaš novac nisi kupac. Ako to nakon svih ovih tisuća godina nije jasno ne znam o čemu više pričamo.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


E sad je počeo kontranapad.
Kakva je ovo igra zadnjih dana, puca se iz svih oružja !
Ali jedno sam siguran, ovo zadnjih dana je bila igra malo žešćih igrača.

Ma stvarno?

Onda smo u sljedećem krugu na 2.000 i nešto sitno.

Sva sreća da Anti treba samo 6. mjeseci da vidi stvarno stanje.

Koji hurac. ne pita Todoriće i zbog čega Hrvatska država nije postala vlasnik Agrokora?

Pa ako je Todorić zatražio da ga država spašava, pa valjda onda ima i neke obaveze?

Nisu to Serislav nikakvi derivati, mjenice i zadužnice su toliko jednostavne da ne mogu biti jednostavnije. Ne branim Agrokor i neplaćanje da se razumijemo ali zašto su svi dobavljači to prihvaćali? Svjesno su išli u rizik da povećavaju prihode i plasman, može se tu sad pričati kako je to racionalno ako se uključe proizvodni troškovi, rabati, volumeni i sl. ali očito je da su znali kakav rizik preuzimaju. Ne treba zaboraviti da su rukovodeći kadrovi po svim tim firmama imali fine plaće, bonuse i sve ostale benificije koje to idu (vozni park Kraša nije ništa slabiji od Agrokora). A sada se opravdavaju da nisu ništa znali. Oprostite, ali to je smiješno i naivno.

Ustupanje potraživanja postojalo je i prije nego se faktoring pojavio, postojati će i dalje. Samo je pitanje u kojem pojavnom obliku i kako će se zvati, ali poanta je ista. Niti ga ne treba ukidati niti ne znam kako posebno regulirati (osim ako naraste u ovakvo mega čudovište za naše prilike pa je HNB reagirao), to je odnos dva poslovna subjekta u kojem svatko treba procijeniti rizike u koje ulazi.

Dobavljači su očito ulazili u klasičan moralni hazard i neka sada to sami plaćaju. Dokaz koliko su neracionalni je i da imate tisuću njih koji rade isključivo za Konzum ili Agrokor, kako to objasniti, po meni je to za proučavanje? Ili pogledajte Ricarda koji se javio u medijima, ako on staje staje cijeli Agrokor? I još nađe druge koji ga podrže? Voziš kamione, ima ih još milijun. Nije tu samo Toda kriv, cijeli taj eko sustav oko Agrokora nema veze sa zdravom pameti.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Samo nemojte zaboravit g. Slovenci da je agrokor platio 550 mil eura i taj novac je otisao i dionicarima i mercatoru…
Vratite na račun Agrokora tih 550 mil eura pa onda mozda da nekome kazete sta vi zelite a sta ne ! ( naravno ovo je samo komentar)

http://www.index.hr/vijesti/clanak/zakon-protiv-todorica-slovenci-ne-zele-da-agrokor-uzima-novac-mercatora/963347.aspx

Pozdrav

svi smo mi Crobex

@ValueWalk
samo kratki osvrt ” Ili pogledajte Ricarda koji se javio u medijima, ako on staje staje cijeli Agrokor?”

svi Pevecovi kamioni su rasprodani i danas rade, a baš ih je imao i bio važan, tako da nema brige, leasing se vrati, ostali se prodaju ako nemaju posla, zamijeni se reklama na ceradama ili tisak na hladnjačama, registrira, natoči gorivo i tjeraj, to što su se oni malo zaletjeli za Agrokorom i kupili od Belja njihov cijeli vozni park, preuzeli poslove, samo je njihova poslovna odluka i dok su rasli nisu se ovako oglašavali s pretjeranom važnošću njihovih vozila, logistike………sve se rješi, a shodno tome oni se možda neće zvati Ricardo, nego skraćeno Ric, pa nije ni to tako loše ime


Samo nemojte zaboravit g. Slovenci da je agrokor platio 550 mil eura i taj novac je otisao i dionicarima i mercatoru…
Vratite na račun Agrokora tih 550 mil eura pa onda mozda da nekome kazete sta vi zelite a sta ne ! ( naravno ovo je samo komentar)

http://www.index.hr/vijesti/clanak/zakon-protiv-todorica-slovenci-ne-zele-da-agrokor-uzima-novac-mercatora/963347.aspx

Pozdrav

i tamo je socijalizam i samoupravljanje još na djelu, bez obzira na privatno vlasništvo

Merkator bi mogli prodati neki strani firmi ili Slovencima natrag za dobrih 500 mil eur i tako skratiti neke obaveze, pa bi bili Slovenci ili neki drugi opet sretni i naravno sa naše strane mi – banke, dobavljači , ,……..lp

Dajem plus za jasnoću i konzistentnost, ali i dalje smatram da derivatima nije mjesto na tržištu.
Postoji novac, krediti, obveznice, bankovne garancije, odnosno ima sasvim dovoljno jasnih i jednostavnih dužničkih oblika da je potpuno nepotrebno uvoditi poluproizvode koji maskiraju sliku stanja.

A otkad je to mjenica/zadužnica derivat?

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

Krecu rtl vijesti…ni rijeci o Agrokoru :))

Dobro..Ugodni blagdani svima..odmorite do utorka

Pozdrav

svi smo mi Crobex


Dajem plus za jasnoću i konzistentnost, ali i dalje smatram da derivatima nije mjesto na tržištu.
Postoji novac, krediti, obveznice, bankovne garancije, odnosno ima sasvim dovoljno jasnih i jednostavnih dužničkih oblika da je potpuno nepotrebno uvoditi poluproizvode koji maskiraju sliku stanja.

A otkad je to mjenica/zadužnica derivat?
[/quote]

Mislim da je ovdje nastalo prikrivanje obaveza jer nijedan dobavljač taj regresni ugovor-mjenicu nije knjižio kao moguće rezervacije(tj buduće obaveze). Da su godinama rasle te rezervacije prvo bi porezni nadzor odmah uočio prikrivanje dobiti ili ozbiljan problem koji vidi u patologiju stanja. Ili još bolje svi revizori/računividstva uključeni u gledanje tih regresnih ugovora bi trebali biti sukrivci za lažno prikazivanje.

[i]volim dividendu više nego hladnu pivu[/i]

Value + Twin

Sve jasno, mjenica izdana kao osiguranje plaćanja je prosta ko pasulj. Riječ derivat sam upotrijebio zato jer jednom kad promijeni ruke ona zapravo prestaje biti osiguranje plaćanje dobavljaču (originalna funkcija) jer on to potraživanje prodao (ili bar mislio da je prodao) i papir kola dalje, nevezan za svoju primarnu funkciju. Ispalo je s regresiranjem da je zapravo i dobavljač svoj novac samo posudio od banke i da ga mora vratiti ako se ona ne naplati od izdavatelja. Ali gle, to sve skupa je nula. Bez novca ne smije biti posla. I kvit. I jesu, sami su si krivi. Hranili su beštiju i red je da najviše izduvaju.

A mjenice bez pokrića? Pa to je de facto novoizdani novac!!! Oni su sami sebi uzeli prerogative poslovnih banaka. I to bez frakcionalne rezerve. Ludilo.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Elementarna matematika pokazuje da niti fer valuacijama nema dovoljno vrijednosti u agrokoru da prodajom vrati sva dugovanja. Neko ce ostati zakinut i to najvjerojatnije onaj koji se najslabije zastitio. Hipoteke i jamstva su vjerojatno dobra zastita. Ali mjenice i dionice holdinga i obveznice su vec slabija zastita..sto ce ostati onima kada dodje PIK na naplatu ? Tko ce ostati kratkih rukava ? Kako ce mali dionicari proci ?

Status Quo: Roll Over Lay Down

New Report

Close