Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


a sto ako su firme profitabilnije nego je prikazivano kroz izvjestaje? sto ako se novac izvlacio iz njih? svi znamo da je tu bilo kombinacija i kombinacija. ovo nemora nuzno zavrsiti lose. mislim na dionicare i gospodarstvo.

Za dionicare ce vjerovatmo zavrsit lose,osim za one koji ce kupiti a dnu a da prije toga nisu imali dionice a takvih ce biti vrlo,vrlo malo…..isto tako i za gospodarstvo ali u puno manjoj mjeri nego za dionicare…..moje misljenje….

Najveći generator problema im je neefikasna maloprodaja s niskim koeficijentom obrtaja. Nažalost ne vidimo da se vuku potezi za racionalizaciju poslovanja. Čak i u ovih nekoliko dana se dalo napraviti puno. Radi se upravo suprotno krcaju se robom koja se ne miče s polica, a koju plaćaju skupim kreditima. To je doista ludo.

Ideje naše benzin Vaš!

Priča oko regresnog factoringa mi je skroz čudna, gledao sam otvoreno a tamo sve puno stručnjaka koji do kraja ovu priču nisu dobro objasnili ili ju ne kuže.

Regresna mjenica zapravo nastaje u trenutku kad ju dobavljač proda factoringu, te u tom trenutku je to novi financijski proizvod, iako ga se zove mjenica on je zapravo postao neki novi oblik dugovanja. Više se ne zove mjenica nego regresna mjenica na koju dobavljač pristaje da joj se izmjeni oblik i posljedice koje nose. U ovom slučaju ako se ne naplati od kupca, on kao dobavljač je opet dužan po tom istom instrumentu.

Pazite sada, iako je dobavljač maknuo tu mjenicu iz knjiga i dobio cca 90% njezine vrijednosti, trebao bi u istom trenutku knjižiti vrijednosna usklađenja -10% + -100% za rezervacije po tom istom instrumentu, jer je potpisao ugovor za nju o mogućem dugovanju za nju.

Jer ta mjenica postaje i račun i moguća rezervacija. Jel može netko to malo objasniti?

Ovo je ozbiljan prekršaj za sve koji su knjižili te račune i ugovore.

[i]volim dividendu više nego hladnu pivu[/i]

@ivan.zorić
mjenica je mjenica, regresno pravo po mjenici je regresno pravo… bez obzira što s mjenicom činili
no, tvrtke su da bi došle do likvidnosti PRIJE nego što je stvarno mjenica naplativa, ajmo reći ‘preprodali’ tu mjenicu faktoring društvu uz diskont od recimo 5% ili 10%; novi vjerovnik po toj mjenici je sada faktoring društvo, a prvotni dobavljač-imatelj mjenice je sebi naplatio diskontirani iznos i tako došao do novca
(Pierre je rekao samo da HANFA vodi brigu odn. ima podatke o iznosu mjenica koje su pod faktoring društvima, koje su društva kupila, a nemaju evidenciju o svim izdanim mjenicama koje kolaju u optjecaju)
no problem nastaje kod aktiviranja regresnog prava kada, zbog nesolvenstnosti ili nelikvidnosti u ovom slučaju Agrokora, mjenica postaje nenaplativa pa se potraživanje s Agrokora vraća na onog koji je tu mjenicu prodao uz diskont faktoring društvu, recimo Franck i sl.)

evo objašnjenja, kako i om sam kaže, zdravoseljački: Cvetojevic o mjenicama

Nazovite to kako hoćete, ali mjenica je dužnički papir. Osiguranje plaćanja do dospijeća istog. Uopće mi je bez veze što takvi idiotski načini podmirivanja i osiguranja obveza uopće postoje. Ili bankarska garancija ili keš. I zdravo đaci. Ako nema toga ne radiš posao. Jer love nema.
Nadalje, ako je to prenosivi i prodavljivi dužnički papir, a izgleda da jest, uopće mi nije jasan princip po kojem pristaješ na regresiranje ako ne plati onaj tko je izvorni dužnik po tom papiru. Znači Pero je posudio novce, izdao papir, ja papir prodao uz diskont, a sad ako Pero ne plati neka platim ja? Kaj got.
Ista stvar je i s obveznicama. RH izda obveznice, netko ih kupi, ubire kupon, prodaje po svijetu, ali dužnik, platitelj kupona te iskupitelj istih je izdavatelj, RH. Ovdje ništa, ali ama baš ništa nije niti suštinski niti tehnički različito. Ostaje pitanje, koji mamlaz može pristati na regresiranje?

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Upravo zato što je pristao na regresiranje trebao je knjižiti u RDiG rezervacije za taj iznos, prema tome ovo nikad ne bi moglo toliko nabujati.

[i]volim dividendu više nego hladnu pivu[/i]

Vaš link …[/url]

halfte trinken, halfte Šarcu geben

otima vam se jeftina roba isped nosa

"Nikad čovjek ne može da kaže onoliko mudrosti koliko može da prešuti gluposti" top spameri 1 serislav 2 zorangutan 3 trial

E sad je počeo kontranapad.
Kakva je ovo igra zadnjih dana, puca se iz svih oružja !
Ali jedno sam siguran, ovo zadnjih dana je bila igra malo žešćih igrača.

halfte trinken, halfte Šarcu geben

Dobavljači su si ovdje sami krivi, 100%. Znaju oni svi jako dobro što je mjenica i što je regresno pravo. Zar nije dovoljno onih koji preuzimaju rizik i dok je dobro jako su pametni, a kada dođe do sr… onda su krivi svi drugi i Država treba spašavati stvar. Švicarci, legalizacije, mjenice… Imamo u zemlji 10-15% ljudi koji se drže pravila i odgovorni su, a na kraju redovito ispadaju id.. jer plaćaju sve ostale.

Pa Bulj proziva HNB i HANFU, Živi zid ukida faktoring i sl. gluposti. Nije se praksa prilagodila faktoringu nego je faktoring nastao iz prakse. Zdravstveni sustav bi se odavno raspao da nema faktoringa samo što se o tome ne piše po portalima pa nije problem, nitko se ne pita koliko tu novaca ispari i koliko to poskupljuje cijelo zdravstvo. Ali puknuti će i to jednom.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

kupci postali nestrpljivi. krece ludilo

kako stoje stvari,oporavak antex-a je krenuo.
jučer su obveznice bile dobar indikator.

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !

New Report

Close