Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Sudovi za sada dobro rade svoj posao. Nema nikakve pravne logike da se dokazivanje zakonitosti jamstava dokazuje nakon što su jamstva već konzumirana i šteta potencijalno počinjena. Jedino je logično da se imatelji jamstava obrate sudu i dokažu da su jamstva pravno ispravna te da se imaju naplatiti. Pa nije jamstvo bankarska garancija s upisanim iznosom pa se ušetaš u banku i tražiš novac.
Eventualni dogovori ispod s stola s Agramom otvaraju novu Pandorinu kutiji i čisto sumnjam da će se ići u tom smjeru. Na koncu, jedino što preostaje jest nagodba na nivou Agrokora bez zrcaljenja društava i sudski postupci s dokazivanjem osnovanosti jamstava. U međuvremenu bi tvrtke trebale raditi uz postojeću vlasničku strukturu.

Vrlo interesantno:Citiram iz clanka:
“To nadalje znači da, ako ne dođe do dogovora između tih stranaka, imatelji obveznica neće moći sudjelovati u glasanju za nagodbu vjerovnika, ako se do tada ne riješi pravnim putem taj spor. No, mnogo je važnije da bez dogovora izvanredne uprave Agrokora i Agram Investa ne bi bilo moguće realizirati provedbu nagodbe vjerovnika temeljem Entity priority modela naplate i otpisa potraživanja, pa bi onda i cijela nagodba pala u vodu, odnosno ne bi mogla biti donijeta do 10. srpnja. Zbog toga je, prema neslužbenim informacijama, vrlo izgledan dogovor između izvanredne uprave Agrokora i Agram Investa prema kojem bi se pronašao dovoljno prihvatljiv i zakonit model na osnovu kojeg bi Agram Invest prodao svoje dionice Agrolagune do kojih je došao aktivacijom takozvanih Repo ugovora. Ti su repo ugovori bili vrijedni 290 milijuna kuna i Agram Invest je zahvaljujući njima došao u ožujku prošle godine do 51 posto vrijednosti Agrolagune, s tim da je Agrolaguna dugovala Agrokoru d.d. 212 milijuna kuna, a ostalim članicama Agrokor Grupe još 32 milijuna kuna.
Moguće je da će te dionice otkupiti izravno Agrokor, a moguće je da će najprije otkupiti neka od banaka, poput Sberbank, a da će naknadno od Sberbank otkupiti Agrokor. No, o tome se još pregovora, a navodno bi se dogovor trebao postići najkasnije do kraja ovog tjedna. Inače, izvanredna uprava Agrokora pokrenula je sudski spor zbog tih repo ugovora tvrdeći da su u stvari “simulirani krediti” kako bi se došlo do vlasništva nad Agrolagunom, a iz Agram Invsta je na tu tužbu došao odgovor da ako su “simulirani” da onda Agrokor otkupi tih 51 posto simuliranih dionica natrag. Čini se da će se to sada i dogoditi. U tijeku su pregovori i s Adrisom da povuče osporavanja, a za uzvrat bi Adris ušao u roll-up kredit i možda bi došao do visine naplate od oko 40 posto svog kredita koji iznosi milijardu kuna. O svemu tome ovih dana se intenzivno pregovara, a doznajemo i da Franck pregovara s bankama s kojim je u regresnom odnosu kada su mjenice Agrokora u pitanju, a pregovori se vode u Agrokoru. Inače kada su Franckove žalbe na osporavanja tražbina u pitanju, VTS je većinom odbio njegove žalbe, ali je preinačio odluku VTS-a u dijelu da je “osporena uvjetna tražbina vjerovniku Franck d.d. u iznosu od 337.048.693,19 kuna” utvrdio kao neosporenu “uvjetnu tražbina vjerovniku Franck d.d. prema dužniku Konzum d.d. u iznosu od 337.048.693,19 kuna. ”

21.5.2018. u 15:32

Novac.hr.
Izgleda da je AGRAM “uspio”,a po ovome i dogovor sa ADRS-om je blizu.Moram priznati da je AGRAM “odigrao lukavo” i izgleda jako dobro.Jedino sto se ne spominju vise “mali dionicari”.


Naspram ovoga, ja bih volio znati koje je točno sveučilište ovom čovjeku dalo pravničku diplomu.

Pravni fakultet u Zagrebu.

A sada bi bilo pristojno i da vi napisete koje ste struke?

Ja sam doktor društvenih znanosti Sveučilišta u Zagrebu te izvanredni profesor u Zagrebu i Mariboru. Kao takav, a u sklopu svog doktorskog studija, imam položena 4 ispita upravo na Pravnom fakultetu.

Uz to i MBA-ovac.

Želiš još?

A sada da se vratimo na meritum rasprave.

Naspram tvoga uvjerenja da si vro objektivan, istina je upravo suprotna.
Svakodnevno nam pokazuješ i dokazuješ da si vrlo pristran u svome pisanju jer tko čita tvoje postove ne mora tražiti dodatne informacije o IU. Ti si njihov glasnogovornik.

Naspram tvoga uvjerenja da si “sve pogodio”, istina je upravo suprotna.
Pogodio nisi ništa, nego si zajašio val vjerojatno najveće ekonomske prevare od kada je Republike Hrvatske. I što je za jednog pravnika nevjerovatno samo po sebi, daješ tome podršku uvjeravavši nas da je to u skladu sa pravnim normama ovoga društva. Meni je to neshvatljivo, pa sam zato pitao koje te to sveučilište propustilo do diplome.

Naspram tvoga uvjerenja da se razumiješ u svijet investicija, istina je upravo suprotna.
Od svih mjesta, baš si našao investicijski forum kao mjesto gdje ćeš pokazivati našu odgovornost za rezultate kriminalnih radnji iz najviših razina državnih i pravosudnih tijela koje su očite svima osim onih koji ih ne žele vidjeti.

Naspram tvoga uvjerenja da nam ovdje otvaraš oći, istina je upravo suprotna.
Podržavaš projekt nanošenja socijalne i pekunijarne štete ogromnom broju ljudi u čemu nema niti malo dostojanstva, već zaslužuje temeljni prijezir.

I na posljetku, već sada je vidljivo da je ova cijela priča s Agrokorom, čak i uz postojanje Lexa, mogla ići sasvim drugim, pravednim, poštenim i u pravu utemeljenim putem.
Za to je trebalo samo malo dobre volje, i iskazanog bazičnog poštovanja prema drugoj osobi.
Ali toga kod nas nema. Postoji samo silom nametana politička odluka koja ima (ili će imati) nesagledive štetne posljedice. Zato kao društvo jesmo tu gdje jesmo. Na stalnom začelju.
E tom stanju dao si i svoj obol.

Čestitam!

La vita e bella!

Jeličić Purko: Fabris Peruško brani interese jedne strane – Sberbanka

Autor: M.M./HRT
21. 05. 2018. prije 8 sati
Koliko ima istine da država odnosno porezni obveznici neće platiti ni kune sve ovo što se događa s posrnulim koncernom? Nakon što je izvanredni povjerenik za Agrokor Fabris Peruško najavio da će privremeno vjerovničko vijeće zaključiti vjerovničku nagodbu, nezadovoljni veliki dobavljači najavili su tužbe i miniranje dogovora. U Studiju 4 razgovarali smo s Manuelom Tašler, zamjenicom glavnog urednika Lidera, Hrvojem Japunčićem, financijskim analitičarom, i Miroslavom Jeličićem Purkom iz Udruge manjinskih dioničara Agrokora.

Komentirajući jučerašnji istup Fabrisa Peruška, Jeličić Purko je rekao da je to bio još jedan dokaz da Fabris Peruško brani interese jedne strane, Sberbanka.
Ruski Sberbank sudjeluje u novom roll-upu, u kojem će steći dodatnu prednost. To govori da je jedan vjerovnik o kojem ovisi nagodba sada u prednosti, a sve na poziv naših političara da nagodba mora biti postignuta. I sad su došli u situaciju da nagodba koja će biti sklopljena, mora ovisiti o Sberbanku, kaže Jeličić Purko te dodaje da ćemo kao posljedicu imati situaciju u kojoj će Amerikancima pripasti novac koji su zaradili u roll-upu, Rusima će pripasti prekovećinsko vlasništvo, konzultanti će dobiti nagrade i naknade oko 500 milijuna do milijardu kuna, a hrvatskim tvrtkama mrvice, kao u ovom slučaju Franku 2-3 posto od 100 milijuna eura, a malim dioničarima nula, kaže. Sa sigurnošću se može tvrditi da oni koji podržavaju takvu nagodbu, rade protiv hrvatskih interesa, a jedan od najrječitijih koji radi protiv hrvatskih interesa je Ivan Vrdoljak, koji se zdušno brani njegovom istinom da treba sačuvati radna mjesta, rekao je Jeličić Purko



Naspram ovoga, ja bih volio znati koje je točno sveučilište ovom čovjeku dalo pravničku diplomu.

Pravni fakultet u Zagrebu.

A sada bi bilo pristojno i da vi napisete koje ste struke?

Ja sam doktor društvenih znanosti Sveučilišta u Zagrebu te izvanredni profesor u Zagrebu i Mariboru. Kao takav, a u sklopu svog doktorskog studija, imam položena 4 ispita upravo na Pravnom fakultetu.

Uz to i MBA-ovac.

Želiš još?

A sada da se vratimo na meritum rasprave.

Naspram tvoga uvjerenja da si vro objektivan, istina je upravo suprotna.
Svakodnevno nam pokazuješ i dokazuješ da si vrlo pristran u svome pisanju jer tko čita tvoje postove ne mora tražiti dodatne informacije o IU. Ti si njihov glasnogovornik.

Naspram tvoga uvjerenja da si "sve pogodio", istina je upravo suprotna.
Pogodio nisi ništa, nego si zajašio val vjerojatno najveće ekonomske prevare od kada je Republike Hrvatske. I što je za jednog pravnika nevjerovatno samo po sebi, daješ tome podršku uvjeravavši nas da je to u skladu sa pravnim normama ovoga društva. Meni je to neshvatljivo, pa sam zato pitao koje te to sveučilište propustilo do diplome.

Naspram tvoga uvjerenja da se razumiješ u svijet investicija, istina je upravo suprotna.
Od svih mjesta, baš si našao investicijski forum kao mjesto gdje ćeš pokazivati našu odgovornost za rezultate kriminalnih radnji iz najviših razina državnih i pravosudnih tijela koje su očite svima osim onih koji ih ne žele vidjeti.

Naspram tvoga uvjerenja da nam ovdje otvaraš oći, istina je upravo suprotna.
Podržavaš projekt nanošenja socijalne i pekunijarne štete ogromnom broju ljudi u čemu nema niti malo dostojanstva, već zaslužuje temeljni prijezir.

I na posljetku, već sada je vidljivo da je ova cijela priča s Agrokorom, čak i uz postojanje Lexa, mogla ići sasvim drugim, pravednim, poštenim i u pravu utemeljenim putem.
Za to je trebalo samo malo dobre volje, i iskazanog bazičnog poštovanja prema drugoj osobi.
Ali toga kod nas nema. Postoji samo silom nametana politička odluka koja ima (ili će imati) nesagledive štetne posljedice. Zato kao društvo jesmo tu gdje jesmo. Na stalnom začelju.
E tom stanju dao si i svoj obol.

Čestitam!
[/quote]
Ako ste akademski gradanin,zasto “rabite jezik kocijasa i uvreda”? Kao “doktor drustvenih znanosti” sto “vuce na politologa “,zasto se mjesate u podrucje prava koje vam je strano? Ne zelim se upustati u vasu struku,jer bi to bilo neprilicno i nekulturno,ali je cinjenica da u investiranju, niste bas uspjesni!
Mogu razumjeti da ste ljuti i mozda ponekad rastrojeni zbog vrlo nezavidne situacije sa ulaganjem u BELJE ,ali ne morate zato vredati i koristiti jezik ulice.
Nitko od ljudi na ovom forumu nema nikakvog ucesca ili veze sa ovim sto se desava sa Agrokorom.
Nitko od nas,na bilo kakav nacin,nije odlucivao o vasim ulaganjima i prije ili kasnije,svatko od nas mora prihvatiti “cijenu” loseg ulaganja i investicijskih odluka.
Vidjet cete,vjerovatno,da ce se AGRAM,ADRIS i FRANCK dogovoriti sa IU i velikim bankama i vrlo lako mozete “ostati sami” u “pravnoj bitci ” koja ce biti iscrpljujuca i duga uz,po meni,sa vrlo malim izgledima za uspjeh.
Ja Vam nisam neprijatelj i moramo se pokusati uvazavati ovdje bez obzira na okolnosti.Uvjeren sam da vam ni drugi kolege ovdje ne zele lose,vec samo razmisljaju otvoreno i iznose argumente za svoje teze i stavove.



Bisakovi, nisi komentirao video: https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=0he9ilH4Hpg

Pogledaj cijeli video i daj nam svoj komentar!


Vec sam dao komentar.Samo jedno od pravnih misljenja koje ce biti jako tesko dokazati u praksi.Protiv Drzave,mislim da su sanse ishoditi neke odstete od strane dionicara , gotovo nikakve.
[/quote]

Zahvaljujem na komentaru.

Ujedno pozivam sve da se ukljuce u sirenje videa. Cilj je doci barem do 2000 pregleda. Svi se ukljucite!

Ja ne prihvaćam prvi prijedlog Ramljakove nagodbe!

Zasto ne izbace izvjesca kad je vec sve zako cisto kako tvrde?
Tvrtke insolventne i teraj dalje.

Sumnjam da ce ici dogovor sa Adrisom i agramom a bez malih dioničara jer koliko znamo i Agram i udruga malih dioničara ponavljaju da nagodba temeljena na nezakonitim jamstvima i zrcalnim tvrtkams nece proci.

Frenki Lausic muti vodu.

Ja Vam nisam neprijatelj i moramo se pokusati uvazavati ovdje bez obzira na okolnosti.Uvjeren sam da vam ni drugi kolege ovdje ne zele lose,vec samo razmisljaju otvoreno i iznose argumente za svoje teze i stavove.

Vrijeme razmišljanja je davno iza nas – s pravne točke gledišta sve je na papiru htio ti to uvažiti ili ne.
Postavljam pitanje – tko si ti ili Peruško ili netko treći pa na koncu i Posjedon, ja i ini da OPONIRAMO, ako oponiramo, činjenicama sadržanim u Rješenjima i Zaključcima TS-a i VTS-a?

Kritika koju upućuješ Posejdonu je zakašnjela bar godinu dana od kada i on kao jedan od rijetkih upozorava da je nešto trulo u državi tj Nagodbi. Ali zašto sada kada je sve bistro – možda zato što nisi očekivao takav ishod?

Da bi se slika KOMPLETIRALA treba nam EKONOMIKA sustava. Imamo je za npr Mercator, za kompanije VAN Hrvatske, ali ne i za Hrvatske kompanije. bez toga nema smisla PROCJENJIVATI što je to raspoloživo za NAMIRU vjerovnika i dali i koliki otpisi. Treba vidjeti koliki je FCF ili EBITDA pa procjeniti na razini Adria Grupe, Agrokora i OPERATIVNIH KOMPANIJA KOJA JE PRIHVATLJIVA RAZINA zaduženja koja se neće dirati.
Vidis da je tema ISCRPLJENA – može se AKTIVIRATI s financijskim izvješćima, a tu nije do nas nego do IU koja ignorira i Ustavni sud, Trgovački i Visoki trgovački sud.

Ak se Agram i dogovori s Iu to ne znači da su jamstva zakonita, ma to ne znači ništa.
Simpa mi je komentar da će IU otkupiti dionice Agrolagune, al zar dionice ne vrijede 0kn?

Ipovjerenik je taj koji je trebao osporavat jamstva i pokusat obranit glavnog dužnika i ostalih suvlasnika, al on to nije ni pokušao. Uprave kompanija su rekle da ne osporavaju jamstva i tražbine zbog izvanredne uprave, zato mislim da su šanse manjinskih dioničara jako velike da se naplate od države ako bude trebalo, u biti čisti zicer..

Al mislim da ipak ništ od nagodbe na žalost naših PR.
Dečki i cure ne obazirite se previse na njih..jer nisu oni ovdje svaki dan slučajno. Nitko pametan kojeg ovo ne pogađa direktno ne bi bio ovdje stalno svaki dan. To vam govori da imaju svoje motive..a obzirom da se prave pametni i veliki pravnici i experti, očito njihov motiv nije ùčenje nego nešto drugo. A svi znamo što. PR IU.

Kad dolaze Pik u igru?


Vrlo interesantno:Citiram iz clanka:
"To nadalje znači da, ako ne dođe do dogovora između tih stranaka, imatelji obveznica neće moći sudjelovati u glasanju za nagodbu vjerovnika, ako se do tada ne riješi pravnim putem taj spor. No, mnogo je važnije da bez dogovora izvanredne uprave Agrokora i Agram Investa ne bi bilo moguće realizirati provedbu nagodbe vjerovnika temeljem Entity priority modela naplate i otpisa potraživanja, pa bi onda i cijela nagodba pala u vodu, odnosno ne bi mogla biti donijeta do 10. srpnja. Zbog toga je, prema neslužbenim informacijama, vrlo izgledan dogovor između izvanredne uprave Agrokora i Agram Investa prema kojem bi se pronašao dovoljno prihvatljiv i zakonit model na osnovu kojeg bi Agram Invest prodao svoje dionice Agrolagune do kojih je došao aktivacijom takozvanih Repo ugovora. Ti su repo ugovori bili vrijedni 290 milijuna kuna i Agram Invest je zahvaljujući njima došao u ožujku prošle godine do 51 posto vrijednosti Agrolagune, s tim da je Agrolaguna dugovala Agrokoru d.d. 212 milijuna kuna, a ostalim članicama Agrokor Grupe još 32 milijuna kuna.
Moguće je da će te dionice otkupiti izravno Agrokor, a moguće je da će najprije otkupiti neka od banaka, poput Sberbank, a da će naknadno od Sberbank otkupiti Agrokor. No, o tome se još pregovora, a navodno bi se dogovor trebao postići najkasnije do kraja ovog tjedna. Inače, izvanredna uprava Agrokora pokrenula je sudski spor zbog tih repo ugovora tvrdeći da su u stvari "simulirani krediti" kako bi se došlo do vlasništva nad Agrolagunom, a iz Agram Invsta je na tu tužbu došao odgovor da ako su "simulirani" da onda Agrokor otkupi tih 51 posto simuliranih dionica natrag. Čini se da će se to sada i dogoditi. U tijeku su pregovori i s Adrisom da povuče osporavanja, a za uzvrat bi Adris ušao u roll-up kredit i možda bi došao do visine naplate od oko 40 posto svog kredita koji iznosi milijardu kuna. O svemu tome ovih dana se intenzivno pregovara, a doznajemo i da Franck pregovara s bankama s kojim je u regresnom odnosu kada su mjenice Agrokora u pitanju, a pregovori se vode u Agrokoru. Inače kada su Franckove žalbe na osporavanja tražbina u pitanju, VTS je većinom odbio njegove žalbe, ali je preinačio odluku VTS-a u dijelu da je "osporena uvjetna tražbina vjerovniku Franck d.d. u iznosu od 337.048.693,19 kuna" utvrdio kao neosporenu "uvjetnu tražbina vjerovniku Franck d.d. prema dužniku Konzum d.d. u iznosu od 337.048.693,19 kuna. "

21.5.2018. u 15:32

Novac.hr.
Izgleda da je AGRAM "uspio",a po ovome i dogovor sa ADRS-om je blizu.Moram priznati da je AGRAM "odigrao lukavo" i izgleda jako dobro.Jedino sto se ne spominju vise "mali dionicari".

A po kojoj bi se osnovi dionice agrolugane kupile od Agrama kada one po misljenju IU vrijede 0 kuna. Znate li uopce sto se otvara takvim postupkom. Odluka suda je da su sva jamstva osporena te da ih je potrebno dokazati u sudskim sporovima. Ja bih tu sada stavio tocku. Nacin da se nekome isplate novci za dionice, a drugima ne je apsurdan. Ovaj novinarcic pise da bi dionice od Agrama mogla kupiti Sberbank a to kao nema nikakve veze s Agrokorom jer eto dva pravna entiteta sklapaju Ugovor. Neovisno o Agramu, cisto me interesira priznavanje jamstava od strane Uprava drustava sada kada imaju presudu Suda da se jamstva imaju dokazati u parnicama. Pa za to nema nikakve sanse, ni da nadu nekog na samrtnoj postelji.


Kao "doktor drustvenih znanosti" sto "vuce na politologa ",zasto se mjesate u podrucje prava koje vam je strano? Ne zelim se upustati u vasu struku,jer bi to bilo neprilicno i nekulturno,ali je cinjenica da u investiranju, niste bas uspjesni!

E vidiš, upravo je ovo stav zbog kojeg imam nisko poštovanje prema tebi.
I naročito prema diplomi koju imaš u rukama, a za koju smatram da nemaš pokriće u znanju.

Prosuđivati nečije investicijske odluke, a zapravo bez imao stvarnog uvida u njih (!) je nepristojno. I nužno dovodi do krivih zaključaka!
Potpuno promašeno za jednog pravnika koji bi morao biti familijaran sa temeljima logičkog zaključivanja!

Pazi, ti “znaš” da su investitori u tvrtke kćeri Agrokora loši investitori (a to su mirovinski fondovi, TDR, mali dioničari, država i td.), ali ti nije sporan čitav niz prevara, korumpiranosti, laži, obmana i nasilnog ponašanja politike koja pod svaku cijenu želi provesti pravno nakaradnu nagodbu sa umjetno kreiranim predstavnicima vjerovnika, a što je i potvrdio sud! Da je ovo sve jedna velika prevara nije moj subjektivni dojam, već sada svima dostupan stav mnogih stvarnih pravnih znalaca.

Bez uvrede, ali puno, puno meritornijih od tebe!

Za razliku od tebe koji, valjda iz čistog altruizma, procjenjuješ i vodiš brigu o mojim investicijama, ja sam potpuno miran sa njima i sada ti potpisujem (a zapamti današnji datum, a o tome govorim od donošenja Lexa!), da ću s njima jako dobro proći!

A kakva ti to kao pravnik stručna znanja o investicijama imaš?
Ajde se ne pačaj u područje koje ti je strano!

P.S.
Magistar sam politologije, ali to je samo manji dio izvora moga kruha svagdašnjeg.
Zapravo dosta dobro živim od financijskih tržišta u širem smislu tog pojma.

I kao zadovolja osoba, oslobađam te brige za mene.
Brini ti svoju brigu.

La vita e bella!

New Report

Close