ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Gleda sam kada su g.Ramljaka pitali kolika je kamata bila Adrisu posto nije bio siguran pitao je kolegu do sebe i cuo sam kako spominje 10% .To mi se cini puno

Sto Vi mislite da je ta kamata isla direktno dionicarima Adrisa?, ljudi, pa jel itko ikada bio u poduzetnistvu od Vas?

to je igra Ave Cezara i Tode…dva velika vladara, jedan pao, a cini mi se da ce i drugi, jer za ovo svaki CEO u svijetu slijedeci dan ili daje ostavku ili dobiva otkaz….a ovoga ce zub vremena morat potjerat, kad vec dionicari ne mogu

e tek onda o Adrisu mozemo pisati kao mozda i najboljoj komapniji u RH

@vauvau
Oni neznaju ni citat…ne trudi se…

@Vauvau
da se ne zamarate, šaljem revizorske bilješke iz navedenog konsoliriranog i revidiranog 1Y2016.

Stvarno bi bilo lijepo pročitati tu na forumu nešto suvislo s vremena na vrijeme ali izgleda da smo spali na niske grane a i moderator tu ima krivnje sa svojim čudnim kriterijima gdje je mnoge interesantne forumaše otjerao.

Sto šalješ i gdje šalješ?

Ne trebaš ti ništa slati. Imam ja izvjesce. Samo reci odnosno napisi broj stranice.

Predlazem Juri Stublicu obradu starog hita..dao bih miljardu dolara…u spalioooo bih milijardu kuuuuuuuuna..

No pain no Game

Koliko vidim pise u biljesci 24 i u kljucnim revizorskim pitanjima na pocetku samo treba se malo skoncentrirat za to svatit i povezat jer nije napisano na nacin da se to svati na jednostavni nacin

Ignore : renči


Predlazem Juri Stublicu obradu starog hita..dao bih miljardu dolara…u spalioooo bih milijardu kuuuuuuuuna..

Jel i tebi treba par milijuna?, ima Ante Adrisovih milijuna koliko god hoces:):):):)….da je normalno dionicarstvo, dan poslije te informacije cezara Ante vise nema, papapa

Al najsmješnije je to sto on to ne zna pojasnit, iako zaista stoji da su ispravili. Znalac…. ccc. Nisu 50% al su dosta toga navodno ispravili oko 23,7% potrazivanja. 355 milijuna kuna odnosno točnije 355.320 tisuća kuna. U bilješci 10 se navodi pod ostalim poslovnim rashodima koliki je iznos neto ispravljen. U bilješci 24 se navodi kumulativni iznos. Dakle tih 680 i kusur milijuna se već duže vrijeme ispravlja, al nije jasno odnosi li se taj iznos samo na Agrokor ili na sve ispravljene kredite, iako je lako pretpostaviti da svi ostali su vjerojatno zanemarivi.

Sto se tiče ovog cudjenja kako je Todorić vodio taj kredit kao Depozit mene to ne iznenađuje iako je to knjigovodstveno vodjeno pogrešno. Sad se opet vraćamo na prodaju TDR-a. Dakle, Vlahović nikad ne bi prodao TDR onoliko skupo koliko ga je prodao da s njime nije prodan i udjel u Tisku i polica u Konzumu, lokalno i u regiji. Kako se to nije moglo platiti direktno prema Agrokoru, Agrokoru je odobrena pozajmica i da se tim sredstvima koristi, a Adris uzima kamatu. Spominje se da je taj kredit od 2011. Možda samo njegov manji dio, al glavnina tih novaca je potekla nakon prodaje TDR kao “Todorićev višak” za učinjenu uslugu.

Obzirom da navodno postoje već neko vrijeme ozbiljni prijepori izmedju TDR-a i BAT-a oko kupoprodaje i Tiska ne bi me iznenadilo da tu netko nekome prepusti Tisak za jednu kunu ili neko nekoga financijski obešteti pa bi Adris mogao još “malo rezervirati” i s te osnove.

Zanimljivo je i da se na kioscima Tiska unazad par mjeseci mogu kupovati i ostale cigarete Phillip Morrisa (Marlboro se uvijek mogao kupovati) sto ukazuje na činjenicu da je pukla ljubav izmedju negdašnjih konkurenata i kasnije partnera. I da će se morati napraviti završni račun. Bit će zanimljivo vidjeti koliki će biti konačan ceh i tko će ga (sve) platiti.

Po kojoj racunici si dobio 23,7% ako je ukupni kredit bio 1 160 mlrd te je iz biljeske 24 na dio agrokora oznacem sa /i/ rezervirano u prosloj godini 370 mil (ne 355 kako navodis prema biljesci 10 jer je tijekom prosle godine doslo do naplate odredjenih potrazivanja na temelju cega su umanjena rezerviranja pa je zato knjizeno u u rdig 355), ako je kredit bio 1160 mlrd onda je to rezerviranje od cca 32%, s stim da ukupno rezerviranje od 687 mil tj ostalu razliku od 332 mil isto rezerviranje po kreditima prema trecim stranama samo ne mozemo sa sigurnoscu tvrdit da se radi o agrokoru jer nije nigdi nasluceno da se radi o njima jedino mozemo pretpostavit s obzirom da se radi o trecim stranama, a nemamo saznanja prema kome bi se to eventulano moglo vodit, a radi se o prilicnom iznosu da je cudno da se nekakvo drugi ime nije pojavilo do sada.Ako je ukupno rezerviranje prema agrokoru na kraju bilo stvarno 370 mil (bez ovih 332 mil) bitno je napomenit da je od 1160 mlrd dio otpada na cros kredit od 170 mil koji je osiguran hipotekom na nekretnini (to znamo iz revidiranog crosa) tako da taj dio ocito nije trebalo rezervirat jer je vjerovatnost naplate u punom iznosu puno veca tako da bez toga s tim rezerviranjem od 370 mil izuzmemo li cros dodjemo do rezerviranja od cca 37,5 %

Osiguranje kredita se spominje isto pod /i/ u biljesci 24. samo je tesko povezat na koji dio kredita se sta odnosi ?

/i/ Ostali krediti odobreni su u kunama uz valutnu klauzulu vezanu za EUR uz tržišnu kamatnu stopu.Krediti su osigurani zadužnicama dužnika, založnim pravom na dionice, hipotekama i fiducijom na imovinu te vinkuliranim policama životnih osiguranja

Ignore : renči

Pa naravno da je teško povezati kad skrivaju podatke. Umjesto da napišu rezervirano odnosno usklađeno je toliko i toliko oni su sve zakamuflirali “jednim sustavom” i unutar svih izloženosti nisu razgraničili na što se točno koja izloženost odnosno ispravak odnosi.

Ova razlika od 355 do 370 je onih 14.794 koje je grupa naknadno ispravila za kamate, što se i poimence navodi.
Bilješka 24.

Postoji jo 931 milijun kuna potraživanja dospjelosti do 5 godina i 242 milijuna kuna do godine dana, ali iz normalnog poslovanja koja nisu ispravljena, a za koja ne znamo točno što su i s koje osnove.

Oni navode da su ukupna potraživanja 1,16 mlrd. kuna i da su nešto ispravili, al ne navode točno koliko pa sve ostaje u zoni nagađanja. Ja pretpostavljam da se radi o tih 355,2 milijuna + ta kamata od 14,794. I to govorimo o ispravcima u 2016., za prethodne godine ne znam, pretpostavljam da je od tada Agrokor uredno plaćao. Problem je taj što oni tu konsolidiraju sve i CROS, a problem je i taj što je i prije bilo moguće da su ispravljali vrijednost pa je ipak dužnik sa zakašnjenjem platio, što nakon ove bilance više očito nije bilo moguće.

Osim toga Adris nije banka i on ima dosta liberalnije principe kako će nešto ispraviti i dulje vremenske rokove za vrijednosna usklađenja. U bilješci 40 – događaji nakon datuma bilance, oni kažu da su naplatili dio ispravljenih potraživanja, al opet ne navode koliko pa u tom smislu možemo spekulirati koliko je to bilo i na temelju čega. Pravo stanje stvari vidjet će se na kraju ove godine, po mogućoj nagodbi ili prije ako budu korektni i opišu cijelu tu transakciju i kako je ona točno izgledala. Što su već i do sada mogli učiniti ili barem pojasniti dioničarima na skupštini. Kako nisam bio na skupštini, ne znam jesu li to i učinili.

Evo, npr. Kraš je to danas javno objavio: http://zse.hr/userdocsimages/novosti/BV30NNS5hQtdeJCfLHhHTg==.pdf

U bilješci 24 na Agrokor se odnosi 371 mil. kn (350 mil. kn glavnice + 15 mil. kn kamata). Većina ostalog stanja pojavila se 2014. kad je Adris stekao većinski udio u Croatia osiguranju. To se vidi u revidiranom za 2015. u bilješci 23 kad je knjiženo 319 mil. kn ispravaka danih kredita temeljem stjecanja podružnice. Iz toga proizlazi da je Adris rezervirao oko 30% kredita prema Agrokoru.

Inače, mene više brine prihod koji su prikazali od ukidanja rezerviranja u bilješci 32 od 667 mil. kn. To su prikazali na temelju procjene uprave o vjerojatnosti realizacije jamstava koja su dali BAT-u. Ne spominju kakva su to jamstva i u kojem slučaju bi se mogla aktivirati. S obzirom na visinu potencijalne obveze bilo bi dobro da su tu pružili malo više informacija.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

… pogotovo zato što u posljednje vrijeme očito između njih i BAT-a više ne cvijeta ljubav u kontekstu Agrokora koji je vlasnik Tiska i Konzuma.

Ako tu dođe do značajne materijalizacije rizika onda bi Adris mogao imati problem na dvije fronte. Dioničari će pretpostavljam dobiti priliku raspitati se o detaljima na nekoj budućoj skupštini, ako ne prije.

New Report

Close