ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Eh tu ste potpuno u pravu. Nije bio druk vec gl*pi previd. No nastavno na moju misao, sad kad smo pokrili produktivnu/operativnu imovinu, kako valoriziramo silnu gotovinu – govorimo o preko 3 milijarde kuna?

Valoriziramo ju kao cca 200,00 kn čistog keša po dionici koji čeka dobru priliku….
[/quote]

Burza ce honorirati tu cinjenicu kada taj cash bude napustao kasicu prasicu u vidu neke daljnje akvizicije. Sto je dakako, i potpuno logicno.
[/quote]

Nije uopće logično, firma sutra bez problema može isplatiti 100,00 kn dividende i cijena dionice bi otišla itekako gore…dok danas dok je keš na računu dionica stoji na mjestu…
[/quote]

Ma kolega naravno, bio sam “suptilno” sarkastican. Kako drugacije da objasnim trgovanje ovom dionicom?

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

Ocito se cash ne racuna kao imovina u nas. Samo poslovanje se gleda, zato nam gradjevinari i brodari tako lijepo rastu u zadnje vrijeme 😛

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.




Eh tu ste potpuno u pravu. Nije bio druk vec gl*pi previd. No nastavno na moju misao, sad kad smo pokrili produktivnu/operativnu imovinu, kako valoriziramo silnu gotovinu – govorimo o preko 3 milijarde kuna?

Valoriziramo ju kao cca 200,00 kn čistog keša po dionici koji čeka dobru priliku….

A kojom to logikom cijena dionice treba rasti nakon isplate dividende??
[/quote]

Burza ce honorirati tu cinjenicu kada taj cash bude napustao kasicu prasicu u vidu neke daljnje akvizicije. Sto je dakako, i potpuno logicno.
[/quote]

Nije uopće logično, firma sutra bez problema može isplatiti 100,00 kn dividende i cijena dionice bi otišla itekako gore…dok danas dok je keš na računu dionica stoji na mjestu…
[/quote]

[color=black]Kad bi sve pameti svijeta na pijacu iznijeli svatko bi kupio opet svoju.[/color]




Eh tu ste potpuno u pravu. Nije bio druk vec gl*pi previd. No nastavno na moju misao, sad kad smo pokrili produktivnu/operativnu imovinu, kako valoriziramo silnu gotovinu – govorimo o preko 3 milijarde kuna?

Valoriziramo ju kao cca 200,00 kn čistog keša po dionici koji čeka dobru priliku….

[/quote]

Burza ce honorirati tu cinjenicu kada taj cash bude napustao kasicu prasicu u vidu neke daljnje akvizicije. Sto je dakako, i potpuno logicno.
[/quote]

Nije uopće logično, firma sutra bez problema može isplatiti 100,00 kn dividende i cijena dionice bi otišla itekako gore…dok danas dok je keš na računu dionica stoji na mjestu…
[/quote]
Kojom to logikom cijena dionice treba rasti nakon isplate dividende??

[color=black]Kad bi sve pameti svijeta na pijacu iznijeli svatko bi kupio opet svoju.[/color]




Eh tu ste potpuno u pravu. Nije bio druk vec gl*pi previd. No nastavno na moju misao, sad kad smo pokrili produktivnu/operativnu imovinu, kako valoriziramo silnu gotovinu – govorimo o preko 3 milijarde kuna?

Valoriziramo ju kao cca 200,00 kn čistog keša po dionici koji čeka dobru priliku….
[/quote]

Burza ce honorirati tu cinjenicu kada taj cash bude napustao kasicu prasicu u vidu neke daljnje akvizicije. Sto je dakako, i potpuno logicno.
[/quote]

Nije uopće logično, firma sutra bez problema može isplatiti 100,00 kn dividende i cijena dionice bi otišla itekako gore…dok danas dok je keš na računu dionica stoji na mjestu…
[/quote]

ako mi dozvole cijenjene kolege da se uključim:
iz IC Daily Market Espressa (28/9/2016): …With news on future dividends marking the last few days on the broader regional markets, we were motivated to take another look at CROBEX components’ balance sheets to see how much cash (net of debt) our companies have and could use either for dividends or for future investments and growth. To make the numbers easier to compare, we’ve shown the values as percentage of the companies’ share price (market cap). Not surprisingly, at the top of the list we find Adris whose cash equals 88% of its current market cap. Although Adris did say they would use part of the cash to boost dividends, most of it will be used for investments. The following company is Luka Ploce whose cash amounts to 42% of share price… Koncar Group is at the third place with cash equal to 31% of share price…

ne zaboravimo da je zadnja akcija isplate Adrisove dividende provedena 21.7.2016. u iznosu od 15 kn/dionici a cijena joj se kretala tu negdje oko 400 kn polovicom o.g., uz div. prinos (s portala MD) od 3,18%

u zadnjih 5 godina, koliko vidim na ZSE, cijena je P seriji narasla preko 100% ili ,uz pomoć excela, nekih 17,5% godišnjeg rasta BEZ reinvestirane dividende

jako se teško obogatiti na ovoj dionici…zbilja moraš imati odličan tajming za ulazak i za izlazak…to znaju oni koji su na burzi kao ja već više od 20 godina..na papiru sve 5, u realnom vremenu ocjena 2-3…dosta sporo cikličko kretanje cijene…a oduvijek ovdje slušamo bajke, no nikako da cijena to poprati…čudna dionica zapravo. dosadna.

...povijest se ponavlja...

Kolega @accountant, ne kazem da nije rasla. Ali ne vidim zasto bi joj trebalo 3, 5 ili 10 godina da dodje na neku vrijednost koju ima vec sada. Dakle ne govorim o vrijednosti temeljenoj na nekim divljim projekcijama par godina unaprijed vec o sadasnjoj vrijednosti. Projekcijom dobiti za Q4 smo “definirali” da bi proslogodisnji EPS trebao biti oko 25-26 kuna sto daje trailing P/E 18,3. Naglasavam trailing P/E, dakle racunat na temelju proslogodisnje dobiti a vec smo zakoracili u 2017-tu. Znate one price kako sa dionicama “kupujemo buducnost”? 🙂 Dakle moja pitanja su:

1) jeli realno ocekivati obzirom na makroekonomsku situaciju u zemlji i svijetu rast dobiti od 20% u ovoj 2017 godini? To bi dalo forward P/E cca 15 sto je skroz korektna multipla obzirom da je firma u fazi sirenja, nije dosegla neki svoj limit.
2) gotovina na racunu nema vrijednost?

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.


jako se teško obogatiti na ovoj dionici…zbilja moraš imati odličan tajming za ulazak i za izlazak…to znaju oni koji su na burzi kao ja već više od 20 godina..na papiru sve 5, u realnom vremenu ocjena 2-3…dosta sporo cikličko kretanje cijene…a oduvijek ovdje slušamo bajke, no nikako da cijena to poprati…čudna dionica zapravo. dosadna.

pa mislim da ovu dionicu nitko ne kupuje da bi se obogatio. ja sam osobno prezadovoljan svojim ulaganjem.cijena raste, a i kapa dividendica svake godine….

@alfa, vi tvrdite da kad bi ADRS isplatio sav novac kojeg ima na raspolaganju (dani krediti, gotovina, obveznice), da bi cijena dionice trebala pasti? Evo neka im je 3 milijarde financijske imovine u kasici, to je 180 kn/dionci. Vi smatrate da je fer cijena dionice prema cistom Adrisovom poslovanju 290 kn? (trenutna 470 kn – dividenda 180 kn)

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.


Kojom to logikom cijena dionice treba rasti nakon isplate dividende??

Ne “treba”, ali bi vjerojatno narasla. Jer bi tržište to shvatilo kao signal da je Adris voljan isplaćivati znatnije količine kroz dividendu i više ne bi toliko jako diskontiralo cash koji Adris ima.

Pa nije to buduci cashflow da treba biti diskontiran, zasto bi diskontirali novac koji je vec u blagajni? U praksi se diskontira iz jednog razloga – rizika. Gdje je rizik od drzanja gotovine u metaforickoj carapi? Valjda cete prije diskontirati akviziciju jer ne znate kakve ce rezultate ostvariti preuzeta firma. Sto je i razlog zasto cijena preuzimatelja obicno padne a preuzimanog poraste.

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.



jako se teško obogatiti na ovoj dionici…zbilja moraš imati odličan tajming za ulazak i za izlazak…to znaju oni koji su na burzi kao ja već više od 20 godina..na papiru sve 5, u realnom vremenu ocjena 2-3…dosta sporo cikličko kretanje cijene…a oduvijek ovdje slušamo bajke, no nikako da cijena to poprati…čudna dionica zapravo. dosadna.

pa mislim da ovu dionicu nitko ne kupuje da bi se obogatio. ja sam osobno prezadovoljan svojim ulaganjem.cijena raste, a i kapa dividendica svake godine….
[/quote] cini mi se da je ovo vise dionica za ulagace,dugorocne,a ne za spekulante i sitne trejdere..godisnji rast firme i same dionice za mene je i vise nego zadovoljavajuci,tu je i dividenda..a sto je posebno dobro,da Adris ima siroki spektar..turizam,osiguranje,marikultura..

New Report

Close