ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

I dalje su argumenti jako slabi. “Rast će PA jer raste RA, pa ne može razlika između njih biti više od 50 posto.”
Nemojmo se šaliti. Može biti i veća razlika. Ključni uzrok rasta RA je vjerojatnost preuzimanja, s ciljem stjecanja upravljačkih prava u čemu je bitna jedino RA. Tom ljudima koji žele preuzimanje nije toliko bitna dividenda, jer iomako keša imaju ko dreka, bitno im je upravljanje. Kome to nije jasno, u krivom je biznisu.
Ja bih bio presretan da PA raste, jer je imam solidnu količinu u portfelju, ali ne vidim razlog da i PA raste s ovom pričom o preuzimanju.




Znači, ako bude preuzimanja ili borbe, ne mora nužno ići i preuzimanje povlaštene. Tako da se svi nadamo da će i ona magično otići gore, jer će eto, odjednom netko prepoznati njenu vrijednost, iako je ona nevažna za stjecanje upravljačkih prava? Hm…

Ako potencijalni novi vlasnik ikada poželi isplatiti dividendu jako bi mi pametno bilo imati povlaštenu,inače isplata i nema baš smisla.
A da li će biti isplate promislite i sami,s obzirom na stanje casha kod Adrisa. 🙂
Ja sam uvjeren da ako bude ponude da će ići i za povlaštenu.
[/quote]

ne zaboravimo da je njima u preuzimanju važno preuzeti upravljačka prava, tu će se brojiti svaka dionica i dizati ljestvcie.
u tom slučaju povlaštene su nevažne. time ne umanjujem njihovu važnost pri isplati dividende.
[/quote]

Ne bih se složio da su povlaštene nevažne.
1. Slučaj – ako preuzimanje većinskog djela uspije mislite li da će većinski vlasnik ostaviti povlaštene dionice i nastaviti isplačivati dividendu uz takvu razliku u dividendnom prinosu?
Nisu toliko g_upi zar ne?
Ne bi li im razlika koju trebaju za stjecanje još većeg udjela mogla poslužiti P-A spajanjem sa R-A? U tom slučaju opet je pozitivno za dioničare P-A dionice ( ista nominala ).
2. Slučaj ako preuzimanje većinskog udjela ne uspije, za očekivati je da R-A padne ( ovisno do koje će cijene tada doći, ovu cijenu sada ne smatram nekakvim rastom koji pruža opasnost jačeg pada cijene u slučaju da ništa ne bude od preuzimanja ) više od P-A ( jer je više i rasla )

Imam i R-A i P-A dionice Adrisa.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Ja ne sporim nijedan od tih argumenata, ali oni u procesu preuzimanja upravljačkih prava jednostavno ne igraju ulogu. Ne kažem da većinski neće kasnije preuzimati PA, ili da PA možda neće rasti zato jer svi očekuju da će rasti, pa onda fakat i poraste, jer znamo kako djeluje psihologija. Sve to stoji.
Ali PA nije važna za upravljačka prava oko kojih se ova bitka vodi. Dečki, shvatite da sjedimo na tribinama i gledamo okršaj, ne sudjelujemo u njemu.

Pa neće valjda ADRS PA opet dolje? Zar je moguće da ne prati RA? Kako je to moguće? Zar nije to zapisano u zvijezdama???????? Čudno mi sve to…

..stoga sam danas ponosan čovjek jer sve što sam izgradio danas sam svojim potpisom predao hrvatskoj državi...

@Lanica

Vidim da se nešto previše čudiš,nije ADRS za tebe vrati se ti Đuri,to ti je sigurna 5x stvar.

"Only dead fish swim with the stream"

Ne vidim uopce cemu ove prepirke izmedu P i R.
Trenutno nam fali novih vijesti. Obje su malo stale.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."


I dalje su argumenti jako slabi. "Rast će PA jer raste RA, pa ne može razlika između njih biti više od 50 posto."
Nemojmo se šaliti. Može biti i veća razlika. Ključni uzrok rasta RA je vjerojatnost preuzimanja, s ciljem stjecanja upravljačkih prava u čemu je bitna jedino RA. Tom ljudima koji žele preuzimanje nije toliko bitna dividenda, jer iomako keša imaju ko dreka, bitno im je upravljanje. Kome to nije jasno, u krivom je biznisu.
Ja bih bio presretan da PA raste, jer je imam solidnu količinu u portfelju, ali ne vidim razlog da i PA raste s ovom pričom o preuzimanju.

Naravno da im je bitan cash i kontrola istog,kome nije.Posve je normalno s vremena na vrijeme povući novce kroz dividendu,posebno kad ga imaš na vreće kao u ovom slučaju.Bez povlaštenih mogu zaboraviti na isplatu bilo kakve dividende.
Bez povlaštenih je kao da su kupili kastrirani Adris,.

"Only dead fish swim with the stream"


I dalje su argumenti jako slabi. "Rast će PA jer raste RA, pa ne može razlika između njih biti više od 50 posto."
Nemojmo se šaliti. Može biti i veća razlika. Ključni uzrok rasta RA je vjerojatnost preuzimanja, s ciljem stjecanja upravljačkih prava u čemu je bitna jedino RA. Tom ljudima koji žele preuzimanje nije toliko bitna dividenda, jer iomako keša imaju ko dreka, bitno im je upravljanje. Kome to nije jasno, u krivom je biznisu.
Ja bih bio presretan da PA raste, jer je imam solidnu količinu u portfelju, ali ne vidim razlog da i PA raste s ovom pričom o preuzimanju.

Poanta je da bi P serija trebala rasti ako preuzimanje bude uspjesno obavljeno. Trenutno je njima najbitnija R serija radi upravljanja, ali zaboravljate svi da upravljanje nije samo sebi svrha. Upravljanje je bitno samo zato da bi se moglo na zeljeni nacin zaraditi i povuci novce.
Znaci zamislimo sad situaciju da neki fond zeli kupiti Adris i jednostavno sav cash iz banke isplatiti iz firme, recimo da je to 300kn po dionici, to bi znacilo da ce pri trenutnim cijenama povrat na P seriju biti 82%, a povrat na R seriju 52%.
Jel shvacate sada o cemu se ovdje radi? Ne postoji nikakav razlog da onaj tko skupi upravljacka prava ne pocne kupovati i P seriju jer kad tad ce htjet povrat na svoje ulaganje, a ako mu je dobar povrat od 50% u nekom roku, zar ce ostaviti na stolu povrat od 80%?

Naravno da cijena P serije nece direktno rasti tokom ovih borbi za preuzimanje, u slucaju neuspjesnog preuzimanja moze se dogoditi i samo da se R serija vrati na nizu cijenu, ali u slucaju bilo kojeg ozbiljnijeg razvoja ove kompanije, kad dodje do veceg dijeljenja dobiti cijena P serije ce ici do cijene R serije.

long story short R serija odreduje vrijednost kompanije i uvijek ce se brze mijenjati i pratiti tokove, a u onom trenutku kad se dobit krene isplacivati P ce narasti do 90% vrijednosti R serije, stvarno strasno jednostavna situacija i ne razumijem sto koga buni ovdje.

U svakom slucaju sto god da se sada dogodilo ova cijela prica je samo pokazatelj toga da Adris vrijedi odredjene novce i ja bih bio iskreno iznenadnjen da on ostane jos duze vremena u trenutnom vlasnistvu.

Ma ja pišem samo da je P-A na ovim razinama puno podcjenjena s obzirom na potencijal koji tvrtka sada ima.

R-A je sada skoro na realnoj razini vrijednosti (blizu), a priče oko preuzimanja i R-A na ovoj razini mene više ne interesiraju.
Ja osobno čekam da P-A dostigne svoju realnu vrijednost i realan odnos prema R-A.

Potencijal ( i vjerojatnost) rasta je usitinu velik, a rizik gotovo minimalan.

Zbog toga samo želim ukazati na to da je ovo jedna od trenutno najpotencijalnijih dionica na ZSE.

Tko želi špekulirati s R-A, želim mu sreću da vrlo brzo ostvari te želje, nema se tu što biti protiv.
Toliko o R-A i P-A.

zamrla tema a bome i trgovina 🙂 ..jel se to čeka 3Q? ..zar može biti nekih iznenađenja?

Kolega betlord, odličan sjedi pet, potpisujem od prve do zadnje rečenice. Ono što osobno očekujem da kompanija isplati još jednu izvanrednu dividendu koja bi bila zajedno sa redovnom 40kn po dionici s obzirom na zalihu keša a mašina i dalje štanca…Dobra strana medalje je da je strani kapital krenuo u realizaciju kupovine onoga što se prodaje prvenstveno od strane države a očekujem da će se u narednom periodu agresivnije uključiti i domaće kompanije jedino ako nemaju namjeru i same postati lovina…hm…možda ne bi bilo loše npr.Rivijera pa da vidimo koliko bi bio spreman kupac ponuditi…a kod eventualnog preuzimanja Adrisa očekujem cijenu oko 100e po dionici.(R i P serije)

Zanimljivu vijest objavio Glas Istre – Vaš link … Izlazak na Londonsku burzu 2018., 4 milijarde i 50 milijuna kuna najavljenih investicija, očekivani rast dionice od 20% u idućoj godini…

New Report

Close