ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@ hasenfefer

Opet si promasio ceo fudbal.

Cromaris je poceo iskazivati dobit ali zanemarivu s obzirom na velicinu Adrisa.
Glupo je i ocekivati dobit u firmi sa tolikim investicijama i rastom.

Maistra iskazuje poprilicnu dobit. Ove godine ce to biti debelo preko 100 mil kn.

Ovo za CO sto si napisao necu ni komentirat ali se zahvaljujem jer si me bas nasmijao kad si rekao da je za CO bolje da imaju MANJE klijenata.

Na kraju dodaj na sve to financijski prihod od 6 mlrd kn depozita i dobijes fine brojke.

Iskreno prodao sam vecinu Adrisa zbog nekih drugih stvari ali svejedno sam morao reagirat na ove gluposti.

Kad se govori o dugu Maistre i Cromarisa treba gledati i strukturu duga i tko je njihov najveći (jedini?) vjerovnik. Na razini Grupe,gledanje na taj dug kao neki problem je besmisleno.

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort


Kad se govori o dugu Maistre i Cromarisa treba gledati i strukturu duga i tko je njihov najveći (jedini?) vjerovnik. Na razini Grupe,gledanje na taj dug kao neki problem je besmisleno.

Kolega nemam pojma o dugu Maistre prema Adrisu. Ali ako kolega predstavlja Maistru kao glavni izvor prihoda Adris grupe onda ga treba spomenuti.

Jer Maistra prvo treba imati dobit i vratiti dug Adrisu da bi mu uopće mogla zarađivati.
Znači tu dobiti još dugo neće biti.

Kad smo već kod duga, da li netko zna da li je Adris posudio novac Maistri uz neku kamatu.

Ako nije, to je dobra vijest za dioničare Maistre,a za dioničare Adrisa i ne toliko.


@ hasenfefer

Opet si promasio ceo fudbal.

Cromaris je poceo iskazivati dobit ali zanemarivu s obzirom na velicinu Adrisa.
Glupo je i ocekivati dobit u firmi sa tolikim investicijama i rastom.

Maistra iskazuje poprilicnu dobit. Ove godine ce to biti debelo preko 100 mil kn.

Ovo za CO sto si napisao necu ni komentirat ali se zahvaljujem jer si me bas nasmijao kad si rekao da je za CO bolje da imaju MANJE klijenata.

Na kraju dodaj na sve to financijski prihod od 6 mlrd kn depozita i dobijes fine brojke.

Iskreno prodao sam vecinu Adrisa zbog nekih drugih stvari ali svejedno sam morao reagirat na ove gluposti.

Niste me shvatili za CO. Kažem da je to dosta nesigurna industrija.
Da li moram spomenuti koliko je osiguravajućih kuća bankrotiralo nakon Katrine.
Druga je stvar što Hrvati ne osiguravaju svoju imovinu, kao recimo u Gunji.
I da, Hrvatska je na trusnom području.

I Vama su ovo sve gluposti.[emo_smijesak]

Onda zašto ne napišete koliko smatrate da će rasti prihod i dobit u Adrisu u sljedećih tri kvartala.

Makar nemate više dionicu.

Lp

@ hasenfefer

Pa maistra ostvareju veliku dobit vec godinama unatoc poprilicnim troskovima zbog servisiranja duga. Ne kuzim kako mozes reci da dobiti nece biti dobiti jos dugo, pricas o necemu o cemu ne znas ni osnovno.

Naravno da je Adris posudio lovu po odredjenoj kamati pa kakva su to pitanja???

CO ima vecinu premije u osiguranjima koja nemaju veze s nekretninama (auto i zivotno).

Ne mogu se prihodi i dobit racunati na godisnjoj razini jer sada imamo konsolidiran CO, a lani nismo imali pa ispada ogroman rast prihoda.
Dobit je isto glupo racunati jer ce do kraja godine iskazati prodaju TDR-a pa ce ispasti godisnji rast neto dobiti od nekoliko stotina %.


@ hasenfefer

Pa maistra ostvareju veliku dobit vec godinama unatoc poprilicnim troskovima zbog servisiranja duga. Ne kuzim kako mozes reci da dobiti nece biti dobiti jos dugo, pricas o necemu o cemu ne znas ni osnovno.

Naravno da je Adris posudio lovu po odredjenoj kamati pa kakva su to pitanja???

CO ima vecinu premije u osiguranjima koja nemaju veze s nekretninama (auto i zivotno).

Ne mogu se prihodi i dobit racunati na godisnjoj razini jer sada imamo konsolidiran CO, a lani nismo imali pa ispada ogroman rast prihoda.
Dobit je isto glupo racunati jer ce do kraja godine iskazati prodaju TDR-a pa ce ispasti godisnji rast neto dobiti od nekoliko stotina %.

Pa ne znam po kojoj su kamatnoj stopi i kojim uvjetima posudili novac Maistri.
Mogli ste napisati, kad ste očito dobro upućeni.

Govorio sam o kvartalnim izvještajima, s obzirom na prethodni.

ali dobro složiti ću se s Vama da govorim g.luposti.

Pa vidjeti ćemo da li će prihodi Adrisa rasti 10-20% godišnje kako kaže @ betlord, a vi se očito slažete sa njime.

Jer on ne govori g.luposti.

Ja vidim dionicu bliže 300 kn, nego 500 kn ali dobro.

Vidjeti ćemo.

Lp

ps. nisam znao da se CO toliko srozalo. Pa ja sam uvijek stanove i kuće kod njih osiguravao.

Koliko se sjećam ADRS je posuđivao novce MAIS za prilično povoljnu kamatu,što je ok.
I naravno da MAIS i Cromaris ne mogu zamijeniti TDR,ne tako davno je zajedno sa financijskom imovinom donosio oko pola milijarde kuna godišnje.A cijena dionice je bila oko 230 kn.Naravno tada nije bilo puno optimista kao sada.
CROS je taj koji mora donositi većinu dobiti,ali za to naravno treba vremena.

"Only dead fish swim with the stream"

Ne mislim da ce rasti 10-20% godisnje no mislim da ce rasti svako godine i da se dionicari adrisa ne trebaju bojati.

Evo ode po asku 10 mil kuna 🙂

ohoho kakve su ovo transakcije po 415,00, u paketima po 1770 kom..tko prodaje tko kupuje?



Kad se govori o dugu Maistre i Cromarisa treba gledati i strukturu duga i tko je njihov najveći (jedini?) vjerovnik. Na razini Grupe,gledanje na taj dug kao neki problem je besmisleno.

Kolega nemam pojma o dugu Maistre prema Adrisu. Ali ako kolega predstavlja Maistru kao glavni izvor prihoda Adris grupe onda ga treba spomenuti.

Jer Maistra prvo treba imati dobit i vratiti dug Adrisu da bi mu uopće mogla zarađivati.
Znači tu dobiti još dugo neće biti.

Kad smo već kod duga, da li netko zna da li je Adris posudio novac Maistri uz neku kamatu.

[/quote]

Kako mislite da treba prvo vratiti dug da bi počela zarađivati Adrisu novce? A kamata koju mu plaća? Umjesto dividende, plaća mu kamate na novac koji je posudila od njih, nema neke razlike, u stvari ovako na brzinu kad razmislim možda je ovo porezno još povoljnije.

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

Stvarno bih zamolio barem neki stupanj informiranosti ako vec zelimo raspravljati o nekoj temi.
Za pocetak, usporedba sa ERNT je apsolutni promasaj. HT bi bio idealna usporedba sa ERNT, ali ADRS nikako ne moze to biti jer su se oni maknuli iz svog core biznisa kad su kola pocela nizbrdo. Vi govorite da je dobra usporedba izmedju firme koja ima “smanjenje prihoda – visoke ali padajuce dividende” sa firmom koja ima “povecanje prihoda – stabilna i rastuca dividenda”.

To koliko ce ADRS imati povecanje ili smanjenje prihoda se nikako ne moze usporedjivati sa podacima od proslih godina. Jednostavno je previse promjena bilo da bi se stvari svodile na neke tako jednostavne racunice.

Sada se ADRS treba vrednovati po njegovim cjelinama: Maistra, Cromaris, CO, novac na racunu.
Za Maistru su podaci dostupni ovdje:
http://mojedionice.com/dionica/MAIS-R-A
Mozete vidjeti da joj vec nekoliko godina prihodi i dobit stabilno rastu i jos ima prostora za rast. Pri ovoj cijeni bi uz ocekivani rast dobiti u sljedece 2-3 godine svi pokazatelji trebali biti vrlo pristojni tako da vjerujem da ovdje ima nekih prevelikih govora o precijenjenosti.
Udio Adrisa u Maistri vrijedi 2.4 milijarde kn
Za Cromaris znamo da je od prosle godine poceo iskazivati dobit i da rastu velikom brzinom ali tesko je procijeniti vrijednost firme jer je jos uvijek u fazi razvoja, ali znamo da je ADRS ulozio preko 500 milijuna u to, tako da mozemo cak staviti to kao procjenu.
Udio Adrisa u Croatia Osiguranju vrijedi 2 milijarde kn. Ovdje mozemo pricati o tome koliko je to realno ili nije ali necemo nista konkretno znati barem 2 godine dok ne vidimo sve ucinke velikih promjena koje su vec zapocele u toj firmi.
ADRS jos ima 2.5 milijarde depozita, zajmova i slicnog, a sjest ce i 3.5 milijarde od prodaje TDRa.
Ovo sve zbrojeno je 11 milijardi kn.
Trenutna trzisna kapitalizacija Adrisa je 6.5 milijardi.

Evo, to su neki podaci o Adrisu, sada bih Vas zamolio da mi kazete koji su to dijelovi Adrisa toliko precijenjeni?
Kazete da vi vidite dionicu na 300kn? Jeste li svjesni da ce Adris imati preko 350kn po dionici samo u novcu? Znaci mogu isplatiti tih 300kn u dividendi i jos zadrzati jednu milijardu u novcu i sve biznise.

Slazemo se mi ovdje da postoje razni rizici poslovanja, ali zar nisu oni vec uracunati u cijenu? Ponavljam, trenutni zbroj svih dijelova Adrisa – 11 milijardi, a trzisna kapitalizacija 6.5 milijardi.


Mislim da ste svi malo previše optimistični.

Idemo od dividende. Svi znamo kako se Adris odnosio prema dioničarima što se tiče pitanja dividende.
Znači kad je imao velike prihode i dobit, dividenda nije baš bila izdašna.
Štoviše.
Znači dok ne vidim, ne vjerujem.
Ako to znači promjena ponašanja prema malim dioničarima podržavam, ali zbog prošlosti sam skeptičan.

Drugo, nitko ne govori o budućem poslovanju Adrisa.
Do sada je to bilo jako dobra firma, ali "loša dionica."

Sad se bojim da ne postane loša firma, a puno bolja dionica.

Ja očekujem značajan pad prihoda u zadnjem kvartalu ove, i I. kvartalu sljedeće godine.

Ako će biti nekakvih kupnji i ulaganja, znači i troškovi poslovanja će se povećati, a lova na računu brzo topiti.

Po meni ovakvi mišljenja da netko kupi dionicu i zaboravi na nju 2-3 godine nisu dobri.

Tek ćemo vidjeti novo Adrisovo poslovanje i nakon pet godina vidjeti kako im to ide.
Da li će biti pozitivno poslovanje ili s gubicima.

Znači slažem se da je to dionica s velikim potencijalom za rast, ali to će ovisiti o njihovim prihodima i dobiti.

Vidjeti ćemo kako će se snaći u drugim brašnama.

Na papiru zna sve lijepo izgledati i ljudi Vam često prodaju bajke.

Hoću reći, nitko ne može živjeti na staroj slavi bez obzira na stanje na računu.

Tako da po meni je dionica dosegla neki vrh, doći će do malog pada, a daljnje kretanje cijene dionice ovisiti će o kvartalnim izvještajima.

Uopće ne sumnjam da će godišnji biti odličan, ali to je već u cijeni dionice.

Lp

Ovakve postove treba ignorirati jer ih piše osoba koja daje besmislene zaključke temeljene na KP metodi (za one koji ne znaju KP = ku.ac-palac)

Čovjek kaže da dok ne vidi ne vjeruje, ali dojma sam i da vidi pitanje je bi li razumio. Firma u 2015. isplati dividende više nego u zadnjih 7 godina, ali neeee on je skeptik.

Također napiše: “Znači slažem se da je to dionica s velikim potencijalom za rast, ali to će ovisiti o njihovim prihodima i dobiti.” Jer za koju to dionicu ovo ne stoji ?!?!

Osobno mi fali još samo izjava da danas “svi znaju igrati nogomet i nema lakih utakmica”.

Adris jučer i Adris danas su 2 potpuno različite firme.

Prije su vlasnici (govorimo o vlasnicima R papira) bili kao jedan, a danas su na suprotnim polovima.

Što mislite zašto si je Vlahović baš sad dodijelio 4% firme metodom kojom bi posramio i Br. 1 iz Alan Forda + poništio ostatak ? Slučajnost ?

Ključno je pitanje mislite li uopće …

Ispravak, jedina pametna je da se zarađene novce ne smije “zaboraviti”, to se slažem.

Sorry, ali naljute me ovakvi postovi.

New Report

Close