ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pa ne kupuje zgrade nego trziste i poslovanje.


–> Fenomen je tvrditi da Adris loše radi posao. <–

Duhan kao core biznis mijenjaju osiguravateljskim biznisom. Maistra i Cromaris rade sve bolje. Ne vidim kako netko može biti pesimističan, pa čak i suzdržan kad je išta o Adrisu riječ.

S druge strane, HT se trguje preko book-a, dok istovremeno evidentno gubi pristojne prihode iz godine u godinu. Ne bih se čudio da, obzirom na trendove u telefoniji (koju postepeno istiskuje podatkovni prijenos, tj. internet + sve sposobnija konkurencija), HT grupa krene s prodajom palačinki u budućnosti kako bi povećala prihode.

Sve u svemu, izgleda da tržište ima drugačija mjerila za trenutne uspješnice i najstabilnije firme u HR – ADRS i HT.


Adris radi očajan posao. To što Vlahović radi nije biznis, to je građenje carstva. U ozbiljnoj državi okrenutoj stvaranju dioničarske vrijednosti, dioničari bi mu se napili krvi. Ovdje ga hvale.
Mislim, čovječe, o čemu ti pričaš? Novac ulupan u Kanfanar je bačen novac, propala investicija. Rade debelo ispod kapaciteta, a smisao investicije je bio upravo povećanje kapaciteta. I s ostalim investicijama teško da se mogu pohvalit. Prvo si misliš koji idioti, godinama drže toliki keš na računu, a onda kad ga bezveze ulupaju shvatiš da je bolje da ga drže na računu ako ga već ne dijele dioničarima.

Osim toga, ti si potpuno krivo protumačio moj komentar. Ja nisam rekao da je dionica Adrisa precijenjena, ona može bit podcijenjena i uz ovako očajan menadžment. Međutim uz ovaj menadžment ulagat na rok od 20 godina je onako, totalno investicijsko sljepilo.
[/quote]

To je dosad bila istina kad su svi u Upravi puhali u isti rog (barem prema van).

No sada ? Nije nemoguće da dođe do scenarija gdje će “izopćeni” htjeti ukeširati svoje. #uz-pravu-cijenu-sve-je-moguće, #Pliva2

+ kao šlag na tortu … prati li itko od vas buduće sastavnice Crobexa za jesen ? #R-nutra-P-van

😉


Zar ta tvornica vrijedi toliko?
Mislim da sam negdje procitao da je izgradnja obje tvornice u Kanfanaru (tdr i istragrafika) kostala oko 1milijarde.
Zasto bi to sad BAT ili bilo tko platio 3-4 puta vise?

Pa ne gleda se to tako. Osim ako ne mislite zaj. sebe ili onoga koji prodaje.
Postoji proxjena temeljem imovine, temeljem poslovanja i kombinirana.
Ako hoćete kupiti na prevaru trenutno posrnuli business sa vrijednom imovinom i brandom,tada radite procjenu društva temeljem poslovanja.
Ako hoćete kupiti društvo sa podcjenjenom imovinom u bilanci, a sa dobrim poslovanjem, radite procjenu na temelju procjenjene imovine. Tako je bilo prije kod nas.

A imate i kombiniranu procjenu, kada vlasnik hoće pošteno i po ” fer ” cijeni prodati svoj business i imovinu, kao što je slućaj sa Adrisom. Može BAT potrošiti 1 mlrd na tvornicu i raditi sa gubicima jer kome će plasirati proizvode i kako , gdje je sve ostalo, distribucija, mreža brandiranje itd.
Osigurano tržište, osigurana sirovina, osigurana distribucija osigurana proizvodnja, to je TDR.
To vam je kao kod Leda, sjećam se prezentacije Leda na ZSE kada je Uprava samouvjereno rekla da u JI Europi ne može doći igrač koji bi bio dostojna konkurencija jer je to jednostavno preskupo, čitaj neisplativo na dulje staze, odnosno povrat je predug.

No, mislim da je 3,8 mlrd kuna prevelika cifra, to bi bio jack pot kada bi stvarno tako bilo. Mislim da su brojke kudikamo niže, iako ostavljam mogućnost da je sve moguće poradi gore napisanog posebno ako je bilo više aktivno zainteresiranih igrača.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Bilo bi dobro, ali realno je to nemoguće…2 mlrd su po meni realno optimistična cijena, dok bi i sa 1,5 mlrd bilo zadovoljavajuće..Biznis je u padu, povrat je ogroma, zato mi se ta cifra čini nerealna..
Nego, zbog čega povlaštena dionica ne prati rast redovne?
imam više povlaštenih pa me to direktno zanima 😉

stariji investitori još se vjerovatno sječaju preuzimanja plive. u svibnju 2005.g. je bila na min-u 310-330 kn, kupovati se moglo do mile volje. za godinu dana na sam spomen prodaje potegnula je na 550 kn i to je bilo kao realna cijena. u kolovozu 2006. je prešla 800 kn, a nadmetanje je završilo na 815 kn ako se dobro sječam, a prelazila je povremeno i 900 kn.

zašto to pišem? zato što mi ne možemo znati što kome koliko vrijedi ako to stvarno želi. a ova situacija kod adrisa me neodoljivo podsjeća na spomenutu priču.

živi bili pa vidjeli!

@ randopph

Nhf, ali mislim da između te dvije priče nema baš nikakve sličnosti (osim što su mete velike HR kompanije).

Pliva je tad bila kompanija koja je nešto značila u ovom dijelu Europe …

A i druga su sad vremena … Misliš da bi u današnjim uvijetima Pliva uopće ” …potegnula je na 550 kn i to je bilo kao realna cijena”, a d ane govorim o 800kn.

Slabo se danas preuzima s takvim premijama.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

prijašnjim postom želio sam reći da BAŠ NIKAD ne možemo znati koliko je kupac spreman platiti.

a propos, pliva je neposredno prije preuzimanja bila u velikim g…ima, puno većim nego li je danas adris, odnosno tdr. i mislim da i adris nešto znači na prostoru srednje i ji europe, puno više nego li mi mislimo.
samo je poanta da naše ništa ne valja!!

Pogrešno si shvatio poantu.
Nije poanta da “naše ništa ne valja!!”, nego je poanta da su sad druga vremena i da se sad ne preuzima s premijama ko nekad.
A daj bože da si ti u pravu i da će se TDR prodati “kao Pliva”.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

U pravnoj drzavi netko bi istrazio jesu li osobe koje su kupovale na “pbz rasprodaji” povezani s osobama koje rade u PBZ mirovinskom fondu. Svima je bilo jasno da to sto rade je van pameti, lako je moguce da je fond prodavao a privatne osobe kuovale, sve na stetu clanova fonda. HANFA bi ovakve slucajeve morala istraziit.

...

Ajde šta svi napadate pbz mirovince, radije im pošaljite zahvalnicu što možete kupiti na ovim cijenama…

možda su glasine o izdašnim ponudama istinite ali nemojte zaboraviti da prodaju mora potvrditi Skupština a tamo je pak sve moguće budući da će veliki broj glasova imati zaposlenici koji imaju dosta dionica te kojima će i Vlahović prepustiti svoje glasove.
Od njih ne očekujem isto razmišljanje kakvo imamo mi kao investitori u vrijednosne papire.

Mogla bi ovdje i izvanredna dividenda ići od kojih 50-60 kn po dionici prije preuzimanja…

New Report

Close