ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

-46 milja kuna u zadnjem kvartalu za firmu kao Adris nije tragedija, ali je ozbiljno upozorenje da su se neke stvari počele mijenjati. još kad znamo da će zbog nesretnog ulaska u EU Hrvatska izgubiti beneficije kao članica CEFTE pa će im izvoz u te zemlje postati puno skuplji (spominjala se cifra od nekih -15 mil.EUR godišnje ??), baš i nema motiva za kupnju dionica Adrisa po ovoj cijeni [bye]

moji postovi nisu investicijski savjeti u smislu ulaganja i/ili kupnje/prodaje dionica!


Taj gubitak je sitnica i lako se MOGAO prikazati i kao DOBIT!!!!!!
Bitno je da NEMA DUGOVA, poslovanje KOLIKO TOLIKO DOBRO i PUNO KEŠA!!!!!!
E, a sada kako to OPLEMENITI to je već pitanje pameti i sposobnosti!!
Nekom možete dati brdo love i na kraju će ISPAST SIROMAH a tvrdit će da je JAKO SPOSOBAN!!!!
Pravi potezi u pravo vrijeme ČINE SPOSOBNE LJUDE a prije svega ANALIZE i predviđanja BUDUČNOSTI!!!
Što se DESILO TO SVI ZNAMO, a što će se desiti izjedrit će uspješne koji dobro analiziraju sadašnju stvarnost!!!
ČINI se jednostavnim!!!! Da je, nebi bilo SIROMAŠNIH I NESPOSOBNIH!!!! [pray]

Da je tako kao što vi kažete onda bi svi UVJEK bili u plusu i nitko revizore nebi ni trebao…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

U kakvim plisevima?????
Financijska izviješća ILI OSOBNA ULAGANJA??????
Možda nisam bi odovoljno "jasan" ali osobno NE VOLIM DUGE POLEMIKE bez argumenata.
****brisano****


-46 milja kuna u zadnjem kvartalu za firmu kao Adris nije tragedija, ali je ozbiljno upozorenje da su se neke stvari počele mijenjati.

Očito ne pratiš ovu dionicu. Ovdje se u zadnjem kvartalu redovito posluje negativno, ako me sjećanje ne vara uglavnom je to cca. -30 do -70 milijuna kn. Samo se iznimno, poput prošle godine, spletom specijalnih okolnosti (financijski, izvanredni i sl. prihodi) zadnji kvartal gledajući kroz neto dobit pozitivan.

Ovdje nije poanta u tom gubitku koji je taman negdje u prosjeku kakav inače bude, nego je problem u smanjenju prihoda koji ukazuju na loše trendove u duhanskoj strateškoj jedinici.

P.S. I nije -46 nego -32. Morate gledati konsolidiranu sveubuhvatnu dobit pripisanu imateljima kapitala matice.

imam jedno pitanje za financijske stručnjake ??

Vidim da se puno piše kako će Adris kupiti CO
e sada mene zanima dali se više isplati imati dionicu CO pa kada je kupi zaraditi na cijeni pri kupnji ili kupiti dionicu adrisa pa na toj strani profitirati
i još jedna stvar koja me muči
recimo adris kupi CO i bude večinski vlasnik tvrtke sredi je dovede da posluje s super dobiti
i ima profit na kraju godine ispalti dividendu svim dioničarima pa tako i sebi
a onda dioničarima adrisa ispalti samo dio dobiti kroz dividendu kao što to radi već 5 godina kroz 7 kn
i koje bi ste dionice onda rađe imali ?
CO ili Adris


imam jedno pitanje za financijske stručnjake ??

Vidim da se puno piše kako će Adris kupiti CO
e sada mene zanima dali se više isplati imati dionicu CO pa kada je kupi zaraditi na cijeni pri kupnji ili kupiti dionicu adrisa pa na toj strani profitirati
i još jedna stvar koja me muči
recimo adris kupi CO i bude večinski vlasnik tvrtke sredi je dovede da posluje s super dobiti
i ima profit na kraju godine ispalti dividendu svim dioničarima pa tako i sebi
a onda dioničarima adrisa ispalti samo dio dobiti kroz dividendu kao što to radi već 5 godina kroz 7 kn
i koje bi ste dionice onda rađe imali ?
CO ili Adris

To vam nitko ne može reći… U ovakvim situacijama jednostavno morate odvagnuti koja je to fer i vama privlačna cijena po kojoj bi kupili dionicu (bilo CROS ili ADRS) i tada bilo kakve igre oko preuzimanja (dugoročno ili kratkoročno) na vašu dionicu mogu dijelovati samo pozitivno…

Nekakvo nepisano pravilo je da dionica koja preuzima drugu firmu kratkoročno pada, što bi u ovom slučaju bio ADRS… Promotrite malo što se dogodilo sa atlanticom nakon ulaska u drogu… Ali na našem nerazvijenom tržištu to nikako ne mora biti slučaj. Posebno ovdje je to po meni jako malo vjerojatno iz razloga što je CROS za ADRIS relativno mali zalogaj, odnosno mogu investiciju isplatiti u kešu bez ikakvih problema… Dalje ADRIS je toliko nisko da po meni nekakav ozbiljan pad dolazi u obzir samo u slučaju da netko sve njihove nekretnine i tvornice poravna sa zemljom.

Usput da nešto rečem… Imao sam jedno mini ulaganje u turizam ove godine, koje me po krevetu poprilično koštalo, pa me zanimalo koliko me posredno kupujući adris košta ležaj u maistri… Napominjem da je ovo vrlo jednostavna i površna logika koja nikako ne bi trebala biti isključiv razlog za kupnju bilo koje dionice…

Maistra ima cca 11 000 kreveta u hotelima i apartmanima… Da bi preko Adrisa "došli do ležaja u maistri" , uzimajuću i obzir njegov udio u maistri, potrebno je kupiti oko 1800 dionica adrisa i to vas košta oko 400 000 kn. To i nije neka velika cifra za lažaj visoke kategorije (samo "izgradnja" ležaja u lone-u maistru je koštala preko 600 000 kn , naravno lone je daleko najviša klasa koju maistra danas ima) . Računajući koliko Adris ima nekretnina (650 000 m2) vi ste kupujući 1800 dionica adrisa posredno dobili 72m2 proizvodnih, stambenih, uredskih i turističkih kvadrata, te još nezanemariv broj kvadrata zemljišta (koliko zemljišta ima Adris ne mogu pronaći)… Uz to ste dobili 2,2 ležaja u kampovima; računajući adrisov udio u TISK-u, opressu i inovine "imate" oko 10% jednog kioska; a cromaris će sada nakon dokapitalizacije i modernizacije proizvoditi oko 550 kg "vaše" ribe… I tek nakon svega ovog ste došli do najbitnijeg dijela, a to je da "vaš udio proizvede" godišnje oko 1 400 000 cigareta, sa velikom vjerojatnošću da će se ta cifra povećati za 20-30% otvaranjem tvornice u Iranu. Udio u Hrvatski duhanima i Istragrafici sam potpuno zanemario u računici, jer se posredno u najvećem dijelu isplaćuje kroz TDR.

Znači sa nešto više od 50 000 Eur vi ste "kupili" 72m2 nekretnina, imate više od 3 ležaja različitog tipa, vlasnik ste 10% kioska, proizvedete 550 kg ribe i 1 400 000 cigareta… A najbolje od svega je što ste uz to dobili preko 200 kn čistog keša po dionici, što je po prilici jednako iznosu koji ste uložili u kupovinu dionica, tako da ovako površno analizirajući ispada da ste sve prethodno navedeno "dobili besplatno" … Uz sve to "visi vam nad glavom" da uskoro postanete vlasnici dijela CROS-a , HPB-a , Plomina…

Meni je sve ovo skupa prestrašno, gotovo nevjerojatno. Premda to sve kao što vidimo ne mora značiti ništa za cijenu dionice, a isto tako povrat na sve navedno bar do sada i nije bio u skladu sa nekim očekivanjima…

Što se CROS- a tiče, njegova cijena trenutno je u skladu sa špekulacijama i nekakvim mogućnostima kompanije u budućnosti, a ne sa trenutnom vrijednosti… Tu možemo sada samo onako "kud i svi turci, tud i mali mujo" , ali ja nekako ne volim biti "mali mujo" … Da sam imao novca i prepoznao CROS puno ranije, prije ove euforije, to bi naravno bila sasvim druga priča , ovako, bar za mene, to ulaganja sada nije "risk free" , naravno koliko to može biti ulaganje u dionice.

Dalje ta potencijalna dividenda koju bi CROS isplaćivao Adrisu.. Ona ovisi o puno stvari… Ako CROS ne može jako, ali stvarno jako popraviti svoju profitabilnost, onda će na ovu cijenu taj dividendni prinos biti svakako "mršav" . Zatim to ovisi i koliki bi udio ADRIS imao u CROSU (ako bi ga uopće imao) , jer Adrisu sasvim sigurno nije jednako atraktvno isplaćivati dividendu ako ima 75% ili 30% udjela … Dalje kada će uopće CROS isplaćivati "ozbiljnu" dividendu, tj. koliko će se narednih godina dobit koristiti za pokrivanje dugova, stabilizaciju, reorganizaciju kompanije, otpremnine radnicima… ?

BTW – ja nisam financijski stručnjak 😀 . I ovo nije nagovor na ništa… Od navedenih dionica imam samo ADRS

evo malo naznaka za dobar 1q u turizmu

Vaš link

E pa neka samo probaju, ako preplate jako ću se naljutiti. Nisu sve ove godine čekali kako bi preplatili nego kako bi kupili sa dovoljno velikim diskontom.

http://www.2shared.com/photo/T5bm495D/ADRS.html

He who overcomes others is strong, but he who overcomes himself is mighty.

pa sina, zaista si mogao nešto i napisati, ono … zastavica … bilo što ….

:rolleyes:

Adris ne odustaje od tvornice u Iranu, ali priprema i plan B

Vodeći se odlukom EU-a Hrvatska je uvela oštre sankcije Siriji, što je najviše pogodilo Inu koja je morala napustila svoja nalazišta nafte i plina te se odreći oko 70 milijuna dolara mjesečnih prihoda. Slična sudbina mogla bi snaći i drugu našu veliku kompaniju Adris, čiji TDR ima velika ulaganja u duhanski biznis u Iranu.

http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/179337/Adris-ne-odustaje-od-tvornice-u-Iranu-ali-priprema-i-plan-B.html

New Report

Close