ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


prošle godine uzimo po 270 i kolki mi je prinos, nema ga takoreći …….a baš da je
i sigurnost ne vidim baš, definitivno da se strpljenje ne isplati ovo vam je primjer….

Evo ti ‘real-time’ stanje:

Ako je to bilo 22.1.2010. (godini dana najbliži datum a na koji se moglo kupiti po 270 kn) tada ti je prinos prema zadnjoj cijeni ((295 kn + 7kn div. ) /270 – 1 = 11,85 %).

CROBEX je kroz to vrijeme ostvario 2304,22/2155,53-1 = 6,89 % + dy cca. 3,5 % = 10,39 %

Znači ‘pobijedio si indeks’ (što je kao relativna valuacija dobra stvar – ali naravno, ne na jednogodišnjim niti 5-godišnjim periodima nego ‘dugoročno’).
Apsolutno gledano također je zgodno jer 11,85 % je značajno više nego li si mogao ostvariti na ne-rizičnoj imovini (pogle prinos državnnih obveznica) a također i nešto više nego li kamata u banci (kao ne potpuno ne-rizična imovina).

Povijesno je equtiy premium u svijetu 5 -7 %. Kod nas je očito CROBEX kroz tih cca. godinu dana taman na rubu tog ‘povijesnog prosjeka’ globalnih tržišta… međutim kao što vidiš ovdje si ostvario i nešto veći prinos a koji onda taman ispada lijepo negdje u ‘prosjeku’.

Naravno, jedna godina je nevažna, a pogotovo POVIJESNA godina. Tebe sada prije sve treba zanimati kakav ćeš prinos imati u buduće i to dugoročno gledano (ne kroz svega par godina) i isključivo u tom kontekstu se veseliti ovim povijesnim prinosom (ili rastuživati povijesnim gubitkom). Povijesni rezultati sami po sebi nemaju blage veze sa onime što investitora zainima i kako će dugoročno proći, bitno je ‘imati na oku’ budućnost. To je teško – ali to je investiranje. Ako se ne želiš baviti budućnošću onda to znači da se ne želiš baviti investiranjem – nađi si tada drugu zanimaciju, a koja npr. uopće ne mora biti daleko od TK, npr. možeš se baviti trejdanjem. Njih ne zanimaju ove stvar a navodno i tako ‘zarađuju’, pa im se slobodno obrati da te uvedu u tajne zanata, ako zaključiš da ovaj prvi nije tvoj izbor.

Osim ako si kupio npr. 26.04. po 318 kn …
ONda si skupa s div. u minusu priličnom…

Meni neide u glavu ova najava FI za 2010 na 350Mkn.
Pa samo bi kamate i porast vrijednodti dionica u port. (to su morali pogodit pa nisu valjda u INGRu ulagali) trebali bit cca 200m KN….
Znači rezultat poslovanja je u ništa , takoreći….

smanjuje se minus.......


Osim ako si kupio npr. 26.04. po 318 kn …
ONda si skupa s div. u minusu priličnom…

Pa cingming je rekao da je platio 270 kn, "prije godinu dana", ono je najbliže tome. A ti si dakle i još kraće – zbilja se onda moraš malo strpiti, ako si pak trejder onda ti sam valjda znaš što radiš, u to ne ulazim.


Meni neide u glavu ova najava FI za 2010 na 350Mkn.
Pa samo bi kamate i porast vrijednodti dionica u port. (to su morali pogodit pa nisu valjda u INGRu ulagali) trebali bit cca 200m KN….
Znači rezultat poslovanja je u ništa , takoreći….

Pa gdje ti živiš? Zar ne vidiš što se događalo zadnjih godinu dana u duhanskoj jedinici, u RH drastičan pad profitabilnosti (slijedom smanjenja količina + snažan downtrading kupaca, a bez nekog naročitog smanjenja proizvodnih troškova jer još uvijek plaćanje osnovne sirovine po cijenama višim od globalno-tržišnih uslijed stimuliranja hrvatskih seljaka kako bi se pripremili za pravu tržišnu utakmicu koja upravo počinje…) a u BIH vjerojatno i veliki zaokret iz pozitivne u negativnu profitabilnost (taktički namjerno "prihvaćen" po diktatku tržišnih uvjeta ali koje se misli preokrenuti sebi dugoročno u korist) a s druge strane u novim firmicama (riba, trgovina…) još uvijek visoki troškovi restruktuiranja a povrh toga (do kraja godine, ovaj kvartal nagomilano) opet negativna Maistra (nadamo se: zadnja od negativnih godina, od 2011. – napredak!).

Pa jasno da suma drastično smanjene profitabilnosti TDR-a i ovih hrpe sitnih ali zbrojno ne-zanmerivih negativnih stvari mora ove godine ispasti ovako kako će ispasti.. zar to ne govorimo odavno, i zar to nije jasno i iz rezultata na 30.09.? Ne znam čemu sad čuđenje odavno svima jasnoj stvari.

P.S. Naravno da na kamatama ovdje nema šanse u 2010. godini kada su se kamatne stope prepolovile zaraditi koliko i u 2009. kada su bile oko 10 %. A na promjeni fer vrijednosti dugoročne financijske imovine na tako mali iznos te imovine i u situaciji kada je CROBEX narastao svega 5,33 % (i to pretežno zbog Ine) naravno da nema ništa vrijedno spomena tj. neto rezultat mora taman tu negdje biti u skladu sa operativnim a koji vidimo da je u specijalnoj situaciji.



prošle godine uzimo po 270 i kolki mi je prinos, nema ga takoreći …….a baš da je
i sigurnost ne vidim baš, definitivno da se strpljenje ne isplati ovo vam je primjer….

još da dodam kaj se tiče sigurnosti uzeo ht po 280 prije 40 dana i već dobio više od adrisa
kojeg imam skoro godinu……..tolko…..
[/quote]

ocito ga nisi uzeo po pravoj cijeni.

Ma to sam cijenom primjer dao , kako se ovdje nije baš zarađivalo , ja sam unutra i duže
od 240-300 ulazi …..ako pogledaš i dublje osim od 2008 poč 2009 (a ko je tada ušao sigurno je u plusu i većem) da negovorimo o 5 goid. prije….
Jednostavno ako si ti zadovoljan s razvojem si+tuacije (a vidiš i sam ako je rezultat to što se piše da je to loše) … ja sam rezultatom nezadovoljan ….
I ja to napišem što mislim , nije druk i nije nagovor , i tako nešto ako si primijetio mi nepada napamet ….napišem i protiv sebe , kad me slijeduje …
Kako će TDR , pišem o njemu jer unutar grupe izgleda jedini zarađuje bar nešto (trenutno)
izdržat na ovaj način ulazak konkurencije koja ima bolji kvalitet i marku a cijena tu negdje…a koja nemisli otići…
(Malboro skoro isto kao košta ronhil ili mala razlika , a da negovorim o ovim drugom skupljem TDR brendu…)
Ako malo bolje promisliš PM je jači od RH a ne ADRS-a i ta je utakmica unaprijed izgubljena , a obzirom da dolazi i JT , situacija još gora…Tu se valjda slažemo …
A onaj novac na računu je npr. dovoljan za većinski PODR + još pola ostane + npr. SNBA pa je razvit … pa da vidiš da smo iznad ATGR cijena dionice …
A teoretski može se razmišljat i o prodaji TDRa …..pa dalje …
U svakom slučaju , ja neću prodavat dok god ne počnu keš trošit… jer JBG i npr 360 je 50% od 2008
al je ipak plus a po ljetnom tečaju oko 50m€ura , ma čuda mogu radit …
Al zasad izgleda neće ….
Pa i Plomin je OK….

smanjuje se minus.......


ma čuda mogu radit …
Al zasad izgleda neće ….


Nesposobni !

Kad su padale burze diljem svijeta to je po meni bilo najsigurnije utočište.
Kao da te netko pokrije jorganom usred zime, a ne s lancunom


prošle godine uzimo po 270 i kolki mi je prinos, nema ga takoreći …….a baš da je
i sigurnost ne vidim baš, definitivno da se strpljenje ne isplati ovo vam je primjer….

džaba si krečio
postao si strateški investitor u ADRS
[lol]


ako za ovu dionicu nemate strpljenja onda se ostavite burze.
ili imate hg,dkv,opte, i ostale "likvidne" dionice…

ne bih isao tako daleko, ostavimo nabrojane za trejdere i luzere (netko da zaradi, a netko da izgubi:). povlasteni adris mi cini oko 8% portfelja, necu ga ni prodavati ni podebljavati za sada. ocekujem da ce u rastu na godinu dvije gledano ova dionica biti sporijeg rasta od onoga sto trenutno smatram prvom ligom u portfelju.
meni bi bilo koji od dva iduca razloga bio dovoljan da je dopunim: kad je vec tromuša, da bar daje pristojnu dividendu (5 ili vise%, ako sam dobro shvatio, sjede na parama) ili da ima perspektivu veceg rasta ili dugorocnog rasta dobiti. moj amaterski zakljucak je da je to je div kome ce dobit tesko rasti samim tim sto je div, a jos nalazi se u sektoru koji se dugorocno moze samo sazimati. pokusaji iskoraka u turizam ili marikulturu nisu me impresionirali.

Ja sam jučer ponovo kupio malo redovne. Redovna je jučer bila 10% skuplja od povlaštene. S obzirom da je razlika u posljednje vrijeme bila cca 20%, bilo mi je logičnije kupiti redovnu. U slučaju da e to promjeni ponovo na 20% ide zamjena.



prošle godine uzimo po 270 i kolki mi je prinos, nema ga takoreći …….a baš da je
i sigurnost ne vidim baš, definitivno da se strpljenje ne isplati ovo vam je primjer….

džaba si krečio
postao si strateški investitor u ADRS
[lol]
[/quote]

kolko vidim za par dan smo na 280 a znači totalno badava……..možda još i u minusu završim,
ovo mi je najslabiji ulog nadaleko……….

neki dan su počeli razvaljivat i crtat sa onog portala sa TA targetima na 400 i odma mi bilo
jasno da sam tu promašio ceo fudbal …..na tom istom portalu su isto tako crtali viro sa
targetom na 200 a ja se odma nakrco do ibera na 300 i normalno nemreš fulat….
još kad sam tu vidio one sindikalce deluxa i njegove nema tu lebca ….
ako dođemo na 280 ja izlazim……badava prošla godina u adrisu…..

New Report

Close